За "конвенционалните" схеми задвижване 4х4 - може би трябва да уточним какво разбираме, че често се намират доста объркващи и дори противоречиви описания на означенията им. Темата ми е интересна и може би някой ще се включи, и ще коригира - не държа, че съм прав.
Към механичните схеми отнасят "пълния привод" с "ръчно" задействане (part-time). В случай на 4х4 - единият мост задвижва постоянно автомобила, другия мост се включва през раздатъчна кутия от водача. Най-често намирам означено, като 4WD. За RAV4 XA30 е означено така, не знам, грешка ли е и ако е грешка, къде е.
Също към механичните схеми отнасят - "постоянното пълно задвижване" (full-time). В случай на 4х4 - двете оси са постоянно включени през между осеви диференциал - симетричен или несиметричен (като се счита, че трябва поне този диференциал да е блокируем или с "ограничено приплъзване", с "повишено триене"). За такова задвижване е важно, както пишете - "да се уточнява и натоварването на мостовете". И така през несиметричен междуосеви диференциал да се подава към всяка от тях, въртящ момент в съотношение приблизително пропорционално на натоварването им. И до колкото разбирам, само при такава схема е действително възможно да се реализира това (другото е приближения и маркетинг).
Към "автоматичните" схеми отнасят - "пълен привод при необходимост" (on-demand full-time, AWD on-demand). Едната ос е постоянно задвижваща, другата се включва според описанието "само в случаите, когато постоянно водещата ос се оказва не способна да реализира целия достъпен въртящ момент" (може би описано не достатъчно коректно). Предаването към "включваната ос" се осъществявала при съвременните решения от управляема фрикционна муфа. (Към този тип задвижване отнасят и вариантите със самозадействаща се муфа.) Но и в този вариант, гледайки различни тестове на автомобили с такава система дали присъединяемата ос има принос за ускорения и завои при сравнително добро сцепление - вижда се, че отнема време и колелата на постоянно задействаната ос превъртат преди да се задействат колелата на включваната ос (и за този вариант мислех, че се задейства моментално при ускорения, независимо дали превърта колела, за да е близко до "перманентно задвижване" на четирите колела). Повечето съвременни подобни системи виждаме при автомобили с предно разположен двигател и постоянно предно задвижване.
Към "автоматичните" схеми причисляват и така наричаните "многорежимни". Които включват по няколко варианта от горните. Например - управляемата муфа може да се задейства и ръчно, или "постоянното пълно задвижване" при което може да се задейства ръчно блокажа на междуосевия диференциал, или дори "постоянното пълно задвижване" при което може да се изключи едната ос.
И за трите последни - използват означението "AWD".
BOz написа: ↑12 Апр 2025 21:57
Да, това си личи и затова директно предположих. Защото ако имаш опит, а не празни разсъждения, въобще нямаше да пишеш тия неща.
Ами след като опитните пишат само сентенции, другите сме принудени да четем какво пишат по въпроса конструктори, пилоти, в учебници. Все пак "пълния привод" си има и недостатъци, като някои от тях се проявяват дори по време, когато той проявява предимствата си. Повишава теглото на автомобила, дори при варианта с муфа - съвсем не малко, отнема мощност - особено при междуосевите диференциали с повишено триене, повишава вътрешните загуби - дори при вариантите при които се изключва. Все пак основните му предимства са при потегляне, ускорение. В завоите има относително по-малко влияние, особено когато сме "отнели газта" при влизане, повече принос има при излизане, когато автомобила се ускорява. Така, че трябва да се оцени баланса между приноса му и минусите, които внася. Вижте, например че рядко се прилага при спортни автомобили, дори при мощности от над 500 кс - които са твърде много за да могат да бъдат "пренесени към пътя" от само задно задвижване, дори при централно, че и задно разположен двигател. (Вижте, колко средства влагат за олекотяване, понякога повече, от колкото за двигателя и трансмисията на автомобила, демонстрира ролята на ниското тегло за динамиката и управлението, при автомобили при които това е основна цел.)
И разбира се имах предвид, че щом за пилоти с голям опит показват как грешат при пълно приводно задвижване, тренирали управлението му в многочасови тренировки с години почти всеки ден, то и на редовите ползватели на автомобили с такова задвижване ще им е трудно да овладеят занасяне с такъв автомобил. Системите за безопасност стават все по-съвършени, но те имат относително слабо влияние конкретно на задвижването. (Вижте, например - колко се забавя задействането на системата ограничаваща превъртането на колела при автомобилите 4х4 с автоматична муфа и при хибридните решения.) Не знаех, че едва при лексус лс500х се променя трансмисията с последователно включена на ецвт - 4 скоростна автоматична скоростна кутия, не мога да разбера защо 4 скоростна, а не двускоростна, би трябвало да е достатъчна - за разширяване на скоростния диапазон. (Все пак четирискоростната се нуждае от две планетарни и така се увеличава значително масата и, както и вътрешните загуби.) Явно заради значително по-високата максимална скорост - съотношенията в ецвт на лс600х са такива, че дава такова слабо ускорение, може би и затова мг2 е така мощен при него.