И The Car Care Nut не се изказва много ласкаво за нея - специално за термо-мениджмънта на батерията:
Има си и достойнства, особено искаш да имаш спидометър на относително нормално място и повече нормални копчета
А иначе след като я изтеглиха за уж падащи колела, дали някой изобщо му беше падало такова?
Щото явно при Теслите е често срещано. А тесладжиите умираха да се подиграват за изтеглянето на Тойотите ;) https://www.vesti.bg/tehnologii/avtomob ... ah-6187046
Спидометър на нормално място, нормални копчета, а защо направо не върнем и нормален бензинов или дизелов двигател и от тая кола да не остане съвсем нищо авангардно
Въпреки че е технологично изостанала от конкуренцията може би с десетилетие. А по-скъпа
Monster написа: ↑10 Апр 2023 14:03
Едно доста любопитно видео на откровен канадски фен (може би вече бивш фен) на Тойота, който следях като влогър-собственик на Rav4 Prime и който преди 3 месеца реши да мине към чиста електричка, купувайки си BZ4X. Е, днес е пуснал видео, че е продал BZ4X и си е взел Ioniq 5, заради странните ограничения на Тойота за бързото зареждане. Безумно софтуерно ограничение за до 2 зареждания на ден и също така драстично намаляне на скоростта при по-студени температури. Тези ограничения удължават дългите пътувания в студения канадски климат с по няколко часа (ако изобщо ти стигне тока с тези 2 зареждания на ден), което е меко казано неприемливо.
Интересно и неочаквано развитие на историята с канадския влогър, който продаде чисто новата си bZ4X, след като беше разочарован от скоростите на зареждане в студените канадски условия. А именно - човекът му е изпаднала добра оферта на употребявана кола и е купил отново bZ4X - този път като втора, предимно градска кола за жена си. Както самият той казва в долното видео - "не мога да повярвам, че купувам колата, която мразех най-много", но също така споменава, че изключвайки скоростта на зареждане напрактика харесва останалите аспекти на колата и затова е решил да се върне към покупка на такава.
Ако не друго, поне от Тойота са честни с клиентите си и казват в прав текст - бързото зареждане убива батерията и за да ви дадем дълга гаранция на батерията ще трябва да го ограничим. За сранениe - Тесла предоставят суперчарджъри с впечатляваща скорост, но не предупреждават по никакъв начин клиентите си, че честото ползване на такива зарядни станции убива батерията им много по-бързо, отколкото очакват. Ето нагледно една интересна история на един шофьор на Uber, който навърта 190 000 км за една година (около 500 км на ден) и в крайна сметка се озовава с умряла батерия:
1. Първото видео, в което човекът показва новата си Тесла и е убеден в доброто си решение, тъй като няма да трябва да сменя всеки месец масло и филтри, както на старата си Тойота Камри.
2. Второто видео, което е снимано 9 месеца по-късно, когато са навъртяни 100 000 мили и човекът щастливо заявява "Не може да караш това (модел 3) и да искаш да се върнеш към каране на Камри".
3. Третото видео, което е кулминацията на историята, а именно умирането на батерията на една година и 120 000 мили. Гаранцията е 8 години или 100 000 мили, съответно вече не важи. Цената, която получава за "рециклирана батерия" е 9000$. Честно казано аз очаквах повече, предвид че разходите за гориво и смяна на масла на месец споменават, че биха били 2000$, което така или иначе става двойно по-скъпо.
4. Четвъртото видео, в което правят равносметка за причините. Накратко - стигат до извода, че дори да се вземе по-нова Tесла с LFP батерия, която като цяло е с по-голяма гаранция, все пак бързото зареждане няма да се отрази добре на батерията. Решението е или човекът да се сдобие с две Тесли, така че да ползва едната, докато другата се зарежда на бавна AC зарядна, или просто да има една Тесла и една Камри хибрид, която да се кара, докато Теслата се зарежда на бавната AC зарядна.
Та толкоз за бързото зареждане. Правете си изводи какво се случва с Теслите на българските собственици, които се редят на опашка да си зареждат колите на безплатния суперчарджър в Парадайс мол в София, вместо да си заредят на така или иначе евтиния ток вкъщи. Това важи и с особена сила за Тесла такситата, които се появиха в София и зареждат на същия споменат безплатен суперчарджър, но като слушам за ценовата им политика, в която определят колите си като "премиум" - може и да са си калкулирали този разход в цената. Таксата повикване била по-висока, защото "ако някой има проблем с това да плати лев и петдесет повече такса, значи така или иначе не го иска това такси" и такива клиенти на тях не им трябват...
Ха, 138 евро на километър? Как са получили това число?
Разделили са цената на колата на максималния пробег с едно зареждане? Че тая кола за еднократно ползване ли е?
OVI, E, това това е някакъв отнесен параметър от рода 'какъв единичен пробег бихме получили за еди-каква си цена'
Вероятно този параметър интересува само 'малка група съветски американски учени' (да сме в крак с времето )
OVI написа: ↑11 Дек 2025 10:11
Ха, 138 евро на километър? Как са получили това число?
Разделили са цената на колата на максималния пробег с едно зареждане? Че тая кола за еднократно ползване ли е?
По твоята логика Х литра/100км че тая кола само 100км ли минава
Много си е полезен параметъра. Дава сравнение в цената между различните марки и модели ЕА.
Според мен 'параметъра' е повече подвеждащ и целящ да 'замаскира' по-високата цена на по-скъпия модел... Т.е. - 'цацата да клъвне на по-високата цена, мислейки, че е по-евтино'
Защото батерията е само част от цената на автомобила... И когато сложиш по-голяма батерия - логично този параметър ще падне...
Да, в конкретният пример нещата са обратни защото едната кола е доста 'скопена' откъм консуматори, та логично е да може да измине по-голямо разстояние и да е по-евтина...
Filbor написа: ↑16 Апр 2024 08:56
Най-изгодни електромобили като цена за под 100 евро на километър:
OVI написа: ↑11 Дек 2025 10:11
Как са получили това число?
Filbor написа: ↑16 Апр 2024 11:28
Ако вземем първия автомобил Ситроен е-C3:
Първа цена в евро 23 300
Втора цена в евро 24 290
(23 300 + 24 290)/2 = 23 795 средно.
Дават му среден реален пробег 265 км.
=> 23 795 / 265 = 89.79 Евро или закръглено 90 Евро на км, както са показали.
Ако сложиш по-голяма батерия автомобилът ще стане по-скъп и не е сигурно, че този параметър ще падне. Дори може да се увеличи.
В момента топ 3 са тези:
Прикачени файлове
Price_km_top3.png (364.53 KiB) Преглеждано 11881 пъти
Доста добра е актуалната ценова оферта на bz4X в България. За около 50к евро получаваш напрактика всички екстри за модела (в предпоследното ниво на оборудване, като последното добавя само панорамен покрив, което за мен е по-скоро минус, отколкото струваща си екстра). Преди 4 години цената беше с около 10к евро отгоре, за доста по-лошо предложение (сегашното поколение има подгряване на батерията за по-бързо зареждане зимата и освен това идва с 22 kw AC зарядно). Честно казано не съм сигурен коли като Kia EV3 AWD (която е значително малка като дължина) и дори Toyota CHR+ как могат изобщо да се конкурират със сегашната оферта за bz4X, предвид че цената на изброените модели е напрактика еднаква, а bz4X предлага доста по-голямо пространство. От друга страна, сравнявайки с Tesla Model Y, която е на същата цена, но с много по-добър пробег и по-добро багажно пространство (включително не малък Frunk), bz4X ми се струва трудно конкурентна на Теслата. И все пак за хората, които биха приоритезирали по-добра гаранция на колата и батерията и повече познати физически бутони в интериора, може би bz4X, все пак би могъл да намери своя дял на пазара. Последно време във фейсбук групите за електрически автомобили забелязвам все повече хора, които са нови собственици на Тойота bz4X.
А бе комби Тойота е с доста по-голям багажник от Y.
Обикалям и гледам основно това. Електричарка, която да събира багаж. С тая мода на смъкване на купето отзад се прави голям компромис, ако търсиш багажник.
Разход на електричарка ->
Разход на хибрид ->
Разход на дизелов автоматик ->