Toyota bZ4X

Аватар
itzoa
Мнения: 388
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid 2023
Благодарил/а: 75 пъти
Получена  благодарност: 63 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от itzoa » 08 Яну 2024 08:39

И The Car Care Nut не се изказва много ласкаво за нея - специално за термо-мениджмънта на батерията:

Има си и достойнства, особено искаш да имаш спидометър на относително нормално място и повече нормални копчета :D
А иначе след като я изтеглиха за уж падащи колела, дали някой изобщо му беше падало такова?
Щото явно при Теслите е често срещано. А тесладжиите умираха да се подиграват за изтеглянето на Тойотите ;)
https://www.vesti.bg/tehnologii/avtomob ... ah-6187046

Аватар
LEXUS
Мнения: 3784
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 17 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от LEXUS » 21 Мар 2024 11:24

Спидометър на нормално място, нормални копчета, а защо направо не върнем и нормален бензинов или дизелов двигател и от тая кола да не остане съвсем нищо авангардно :D
Въпреки че е технологично изостанала от конкуренцията може би с десетилетие. А по-скъпа :whistle:
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
Monster
Мнения: 455
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 134 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 21 Мар 2024 16:16

Monster написа: 10 Апр 2023 14:03 Едно доста любопитно видео на откровен канадски фен (може би вече бивш фен) на Тойота, който следях като влогър-собственик на Rav4 Prime и който преди 3 месеца реши да мине към чиста електричка, купувайки си BZ4X. Е, днес е пуснал видео, че е продал BZ4X и си е взел Ioniq 5, заради странните ограничения на Тойота за бързото зареждане. Безумно софтуерно ограничение за до 2 зареждания на ден и също така драстично намаляне на скоростта при по-студени температури. Тези ограничения удължават дългите пътувания в студения канадски климат с по няколко часа (ако изобщо ти стигне тока с тези 2 зареждания на ден), което е меко казано неприемливо.
Интересно и неочаквано развитие на историята с канадския влогър, който продаде чисто новата си bZ4X, след като беше разочарован от скоростите на зареждане в студените канадски условия. А именно - човекът му е изпаднала добра оферта на употребявана кола и е купил отново bZ4X - този път като втора, предимно градска кола за жена си. Както самият той казва в долното видео - "не мога да повярвам, че купувам колата, която мразех най-много", но също така споменава, че изключвайки скоростта на зареждане напрактика харесва останалите аспекти на колата и затова е решил да се върне към покупка на такава.



Ако не друго, поне от Тойота са честни с клиентите си и казват в прав текст - бързото зареждане убива батерията и за да ви дадем дълга гаранция на батерията ще трябва да го ограничим. За сранениe - Тесла предоставят суперчарджъри с впечатляваща скорост, но не предупреждават по никакъв начин клиентите си, че честото ползване на такива зарядни станции убива батерията им много по-бързо, отколкото очакват. Ето нагледно една интересна история на един шофьор на Uber, който навърта 190 000 км за една година (около 500 км на ден) и в крайна сметка се озовава с умряла батерия:
1. Първото видео, в което човекът показва новата си Тесла и е убеден в доброто си решение, тъй като няма да трябва да сменя всеки месец масло и филтри, както на старата си Тойота Камри.
2. Второто видео, което е снимано 9 месеца по-късно, когато са навъртяни 100 000 мили и човекът щастливо заявява "Не може да караш това (модел 3) и да искаш да се върнеш към каране на Камри".
3. Третото видео, което е кулминацията на историята, а именно умирането на батерията на една година и 120 000 мили. Гаранцията е 8 години или 100 000 мили, съответно вече не важи. Цената, която получава за "рециклирана батерия" е 9000$. Честно казано аз очаквах повече, предвид че разходите за гориво и смяна на масла на месец споменават, че биха били 2000$, което така или иначе става двойно по-скъпо.
4. Четвъртото видео, в което правят равносметка за причините. Накратко - стигат до извода, че дори да се вземе по-нова Tесла с LFP батерия, която като цяло е с по-голяма гаранция, все пак бързото зареждане няма да се отрази добре на батерията. Решението е или човекът да се сдобие с две Тесли, така че да ползва едната, докато другата се зарежда на бавна AC зарядна, или просто да има една Тесла и една Камри хибрид, която да се кара, докато Теслата се зарежда на бавната AC зарядна.

Та толкоз за бързото зареждане. Правете си изводи какво се случва с Теслите на българските собственици, които се редят на опашка да си зареждат колите на безплатния суперчарджър в Парадайс мол в София, вместо да си заредят на така или иначе евтиния ток вкъщи. Това важи и с особена сила за Тесла такситата, които се появиха в София и зареждат на същия споменат безплатен суперчарджър, но като слушам за ценовата им политика, в която определят колите си като "премиум" - може и да са си калкулирали този разход в цената. Таксата повикване била по-висока, защото "ако някой има проблем с това да плати лев и петдесет повече такса, значи така или иначе не го иска това такси" и такива клиенти на тях не им трябват...

Аватар
max-2
Мнения: 2232
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 57 пъти
Получена  благодарност: 155 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от max-2 » 21 Мар 2024 18:47

Да си беше останал с камрито stretcher.gif
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
Filbor
Мнения: 1241
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Filbor » 28 Сеп 2024 19:42

Monster написа: 28 Сеп 2024 17:59 Интересно ми е при bZ4X как са зададени сервизните интервали
https://www.orlandtoyota.com/cc-toyota- ... y-park-il/
Прикачени файлове
Сервизни интервали bZ4X Orland.JPG
Сервизни интервали bZ4X Orland.JPG (288.03 KiB) Преглеждано 34493 пъти
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

Аватар
Monster
Мнения: 455
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 134 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 13 Окт 2024 21:04

Ето вече и ревю "на старо" в BRI4KA:


Аватар
Filbor
Мнения: 1241
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Filbor » 03 Дек 2025 12:03

Toyota bZ4X Touring:
Прикачени файлове
Toyota bZ4X Touring.png
Toyota bZ4X Touring.png (249.95 KiB) Преглеждано 12633 пъти
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

OVI
Мнения: 254
Регистриран на: 24 Яну 2022 22:06
Местоположение: Sofia
Автомобил: RAV4, MY2022, 2.5 HSD Luxury
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от OVI » 11 Дек 2025 10:11

Ха, 138 евро на километър? Как са получили това число?
Разделили са цената на колата на максималния пробег с едно зареждане? Че тая кола за еднократно ползване ли е?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7325
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 476 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от slowtraveler » 11 Дек 2025 11:23

OVI, E, това това е някакъв отнесен параметър от рода 'какъв единичен пробег бихме получили за еди-каква си цена' :)
Вероятно този параметър интересува само 'малка група съветски американски учени' (да сме в крак с времето tooth.gif ppp.gif )
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2910
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 134 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от biro » 11 Дек 2025 13:11

OVI написа: 11 Дек 2025 10:11 Ха, 138 евро на километър? Как са получили това число?
Разделили са цената на колата на максималния пробег с едно зареждане? Че тая кола за еднократно ползване ли е?
По твоята логика Х литра/100км че тая кола само 100км ли минава ppp.gif
Много си е полезен параметъра. Дава сравнение в цената между различните марки и модели ЕА.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7325
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 476 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от slowtraveler » 11 Дек 2025 15:17

Според мен 'параметъра' е повече подвеждащ и целящ да 'замаскира' по-високата цена на по-скъпия модел... Т.е. - 'цацата да клъвне на по-високата цена, мислейки, че е по-евтино' :)
Защото батерията е само част от цената на автомобила... И когато сложиш по-голяма батерия - логично този параметър ще падне... :thumbsup:
Да, в конкретният пример нещата са обратни защото едната кола е доста 'скопена' откъм консуматори, та логично е да може да измине по-голямо разстояние и да е по-евтина...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Filbor
Мнения: 1241
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Filbor » 12 Дек 2025 09:54

От 2024 пролет:
Filbor написа: 16 Апр 2024 08:56 Най-изгодни електромобили като цена за под 100 евро на километър:
OVI написа: 11 Дек 2025 10:11 Как са получили това число?
Filbor написа: 16 Апр 2024 11:28 Ако вземем първия автомобил Ситроен е-C3:
Първа цена в евро 23 300
Втора цена в евро 24 290
(23 300 + 24 290)/2 = 23 795 средно.
Дават му среден реален пробег 265 км.
=> 23 795 / 265 = 89.79 Евро или закръглено 90 Евро на км, както са показали.
Ако сложиш по-голяма батерия автомобилът ще стане по-скъп и не е сигурно, че този параметър ще падне. Дори може да се увеличи.
В момента топ 3 са тези:
Прикачени файлове
Price_km_top3.png
Price_km_top3.png (364.53 KiB) Преглеждано 11874 пъти
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

Аватар
BOz
Мнения: 4770
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 273 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от BOz » 25 Юни 2026 08:33

Малко фейслифт и определено практично купе за семейни нужди:
https://autobild.bg/toyota-bz4x-touring ... %82%D0%B8/
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 455
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 134 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 28 Юни 2026 00:46

Доста добра е актуалната ценова оферта на bz4X в България. За около 50к евро получаваш напрактика всички екстри за модела (в предпоследното ниво на оборудване, като последното добавя само панорамен покрив, което за мен е по-скоро минус, отколкото струваща си екстра). Преди 4 години цената беше с около 10к евро отгоре, за доста по-лошо предложение (сегашното поколение има подгряване на батерията за по-бързо зареждане зимата и освен това идва с 22 kw AC зарядно). Честно казано не съм сигурен коли като Kia EV3 AWD (която е значително малка като дължина) и дори Toyota CHR+ как могат изобщо да се конкурират със сегашната оферта за bz4X, предвид че цената на изброените модели е напрактика еднаква, а bz4X предлага доста по-голямо пространство. От друга страна, сравнявайки с Tesla Model Y, която е на същата цена, но с много по-добър пробег и по-добро багажно пространство (включително не малък Frunk), bz4X ми се струва трудно конкурентна на Теслата. И все пак за хората, които биха приоритезирали по-добра гаранция на колата и батерията и повече познати физически бутони в интериора, може би bz4X, все пак би могъл да намери своя дял на пазара. Последно време във фейсбук групите за електрически автомобили забелязвам все повече хора, които са нови собственици на Тойота bz4X.

Аватар
BOz
Мнения: 4770
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 273 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от BOz » 28 Юни 2026 20:44

А бе комби Тойота е с доста по-голям багажник от Y.
Обикалям и гледам основно това. Електричарка, която да събира багаж. С тая мода на смъкване на купето отзад се прави голям компромис, ако търсиш багажник.
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта