Електрически коли, но Не от TOYOTA

Публикувай отговор
Аватар
Filbor
Мнения: 1239
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от Filbor » 22 Юни 2026 16:31

Ами като отидох и тъкмо бяха пристигнали и нещо се суетяха. Първо заредиха малко Нисана от репатрака. Като му дадоха малко енергия го спуснаха от снимката по-горе. После репатрака си замина, а Нисана го паркираха в правилна позиция да си дозареди.
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

Аватар
mapamop
Мнения: 5822
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 190 пъти
Получена  благодарност: 780 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от mapamop » 22 Юни 2026 16:39

Корола-Версото съм я вкарвал сам три пъти в гаража на бутане - има сигурно 10 сантиметра ръб/праг, и задните гуми са навън, че иначе не мога да вляза в канала под нея. Теглото ѝ е по спомен близо 1300-1400 килограма. За 2 тона кола на равна повърхност нямат извинение че да не я избутат. И няма начин да не е предвидено да може да бъде бутана и дърпана с въже, т.е. да се освободят колелата от задвижването.
Пак като са пропуснали лобута ...
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7312
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 22 Юни 2026 17:06

Ами те можеха просто да я позаредят, влачейки я зад камиона, вместо да си играят да я товарят tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Filbor
Мнения: 1239
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от Filbor » 22 Юни 2026 17:07

Бяха мъж и жена на средна възраст и може да имат проблеми с кръста - как да бутат кола. А и никога не е сигурно, че ще тръгне зареждането от първия път. Трябва да са сигурни, че може и тръгва зареждането преди да смъкнат колата. Дори при мен точно тогава и там на едната колонка не тръгна и се преместих на съседна.
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7312
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 22 Юни 2026 17:10

Ама защо не са я заредили зад камиона?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Filbor
Мнения: 1239
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от Filbor » 22 Юни 2026 17:26

Инструкции за теглене на Nissan Ariya:
► Виж съдържание
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7312
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 22 Юни 2026 21:19

Мани го това аварийно теглене... tooth.gif
Имах предвид нормално 'експлоатационно теглене - връзваш теглич, стартираш автомобила и се движиш след камиона - регенеративното спиране ще зареди достатъчно за да продължиш сам до зарядното :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4762
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 272 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от BOz » 22 Юни 2026 23:22

Нещо такова:
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7312
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 23 Юни 2026 08:54

Да... Този съвсем логичен вариант го бях гледал в клипчета в далечният северен Сибир, където по това време нямаше зарядни :) Ама за теглещ ползваха КРАЗ tooth.gif :thumbsup:
Не изгледах горното клипче дали натиска леко спирачките, но предполагам това би ускорило зареждането... Но се иска и усет де - да не допускаш спиране със стандартните спирачки, а само регенеративно усилие...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 5822
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 190 пъти
Получена  благодарност: 780 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от mapamop » 23 Юни 2026 10:11

Или за "ултрафеновете на тока" - бензинов/дизелов генератор в багажника, или някой да го докара. Което за еднократно упражнение е приемливо (не е оправдано), но за дългосрочно решение вече си унищожава целта на електричката.
Имам приятел с някакво малко "Митсубиши" 2010 набор, който си разнася някакъв генератор в багажника когато реши "да ходи на майната си". И пак не мога да схвана логиката да е чиста електричка с генератор в багажника, а не хибрид.
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...

Аватар
Filbor
Мнения: 1239
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от Filbor » 23 Юни 2026 10:22

slowtraveler написа: 22 Юни 2026 21:19 нормално 'експлоатационно теглене - връзваш теглич
Един ден като си купиш електрически BYD ще го вържеш зад Кашкая и ще дадеш на жена ти да те тегли от Варна до Берковица. После ще ни разкажеш как е минал този "slow travel" tooth.gif
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7312
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 23 Юни 2026 10:58

mapamop написа: 23 Юни 2026 10:11 Или за "ултрафеновете на тока" - бензинов/дизелов генератор в багажника
Ами направи сметка - освен ако си за седмица в гората доколко е ефективно такова нещо.... Например - 2KW генератор е що годе преносим... 4кВт трябва двама да го свалят от колата...
С тези 2кВт ще можеш за един час да изминеш 10км.... Дали те спасява :)
Тегленето може да вкара в батерията МНОГО ПОВЕЧЕ - вероятно и над 50-100кВт при електричките... Т.е. десетминутно теглене може да е по-ефективно от въртене на генератор един час :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 5822
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 190 пъти
Получена  благодарност: 780 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от mapamop » 23 Юни 2026 12:36

slowtraveler написа: 23 Юни 2026 10:58 С тези 2кВт ще можеш за един час да изминеш 10км.... Дали те спасява
Не. Няма две мнения че е "повече от нищо", но си е "повече нищо". Но друга ми беше мисълта - 2кВт генератор колко да е ефективен горивно-топлинно, и електрически?
Бензина по спомен май не надхвърляше 40% горивна ефективност. 50% да са че се смятат лесно - имаме 50% от тия 2 киловата разсеяна топлина и механични съпротивления. Станаха 3кВт бензин, имаме и КПД на самия електрически генератор което не е 100% а е по спомен не-повече от 95% до 98% за "скъпите". Евтинярките може да са даже и със 60%. И за да се зареди тая батерия отиде една кофа бензин. Което не се връзва с "еко"-то на електричката. Отделно че ТЕЦ-а ще го принудят да си инсталира каталитични конвертори, филтри за прахови частици и т.н. А тоя генератор дали има изобщо нещо "еко" в него, предвид че вероятно може и класическо гърне/заглушител да няма.

ДАже и тегленето като съпоставиш силно завишения разход на теглещия автомобил пак не влиза в "еко" категорията съвсем. Въпреки че през рекуперацията влиза повече енергия спрямо преносимия генератор.
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...

gena_bs
Мнения: 1961
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 12:42

Аз си мисля, че всякакви "упражнения" от сорта на бутане, теглене, пускане по наклон и т.н. на електрокарчетата са противопоказни!
Както за тях, така и за джоба на собственика им.

Между другото, в държавите, където всичко е скъпо, включително електричеството, притежанието на електрокарче е чиста гъзария!
В смисъл, че в Швейцария примерно излизало по-евтино да си с двг, отколкото на ток. Дори при сегашните им цени.
За другите "удобства" като да си намериш зарядна станция, да чаках зареждане, да си я инсталираш у дома или да зареждаш от домашен контакт да не споменавам.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7312
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 23 Юни 2026 15:03

Замисли се от техническа гледна точка какво е 'пускане по наклон', теглене и т.н... Ако автомобилът е в работно състояние (т.е. има 0%, но системата е стартирала) то не виждам какъвто и да е проблем нито пък нещо, което да е противопоказно... Противопоказно ли ти е да слизаш по надолнището на Шипка :) Да, колата ще се позареди, ама колко да е противопоказно :)
За колата няма значение дали се бута, дърпа или се спуска по надолнище, когато искаш да рекуперираш част от енергията... :thumbsup:
mapamop написа: 23 Юни 2026 12:36 Но друга ми беше мисълта - 2кВт генератор колко да е ефективен горивно-топлинно, и електрически?
Никак, ама хората го вземат 'за да не останат на пътя ако им свърши тока' (неслучайно споменах с колко би помогнало ако бръмчат един час покрай пътя с генератора :) ) ...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост