Борба с гризачите в колите ни

Аватар
liav_dolen_(no)pedal
Мнения: 248
Регистриран на: 31 Окт 2015 01:58
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от liav_dolen_(no)pedal » 28 Апр 2017 08:49

Мамка им на гадните гадинки! bash.gif Продължение на декемвриската сага.
Ето какво намерих под въздушния филтър, голям пикник, нещо като "Пикник на обочине". На входа на въздуховода ще слагам една решетка. guns.gif
P4286452-.jpg
P4286452-.jpg (95.71 KiB) Преглеждано 1956 пъти
Toyota Corolla E11 05.10.2001 SEDAN 110 кс/81 kW + Toyota Corolla E181 21.02.2017 SEDAN 132 кс/98 kW
Engine: 3ZZ-FE 1600CC 16-VALVE
Engine oil: Pentosin Pentosynth HC 5W-40 --> RAVENOL VST USVO SAE 5W-40 ---> ROWE HIGHTEC SYNT RSi SAE 5W-40 HC

Тинк
Мнения: 412
Регистриран на: 28 Авг 2016 09:39
Местоположение: България
Автомобил: Авенсис Т25
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Тинк » 07 Юни 2026 10:34

Колеги, има ли някакви нови спрейове и препарати срещу гризачи? :whistle:
Яриса седи на двора под един навес, но явно това не пречи на плъховете.
IMG_20260607_100453-01.jpg
IMG_20260607_100453-01.jpg (266.42 KiB) Преглеждано 825 пъти
IMG_20260607_100441-01.jpg
IMG_20260607_100441-01.jpg (363.13 KiB) Преглеждано 825 пъти
Котарака ми хвана 2-3 плъха тая седмица, да се надяваме, че са тия поразници, но отнякъде може да се появят други.
Тук един колега беше предложил да се слага ароматизатор за тоалетна. Може да го пробвам тоя номер, но все пак предпочитам някой иновативен спрей или нещо такова. :)
Слава Богу, засега не съм забелязал да има проблем с двигателя. Ако се появи, тогава ще гледам за нагризани кабели, маркучи и т.н.
Да помечтае малко е дошъл човек на тоя свят.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7313
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от slowtraveler » 07 Юни 2026 10:43

Тъкмо снощи коментирахме с приятел - баща му в 'горски район' въпреки кучета, котки и т.н. не успява да се справи с гризачите по автомобилите (никъде другаде не виждат проблем - само под големия навес на паркинга на къщата)...
И двата лексъса ходиха в сервиз за сериозни гаранционни ремонти по кабелите и компрометирана хибридна система...
Мазда, стояла на същото място с години, не е имала никакъв проблем...
Тази екология на някои производители до там ни докара...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 5822
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 190 пъти
Получена  благодарност: 780 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от mapamop » 07 Юни 2026 11:24

Тинк, При мен това одеало е цялото на дроб и леща от кварталните котки. Мършите се катерят по него да спят отгоре на двигателя. Двата маркуча за маслените пари от картера и капака на клапаните са със изолация от мека пореста гума и са вече със съдрана изолация. Допълнително имам и повръщано върху дросела.
Та мисълта ми е че може и да не са (само) съслите.
Имах "пищялка" против гризачи, кучета котки и насекоми - 60 лева грешни пари. Миналата година като сменях веригата нещо ми запречи, пуснах я НЕдискретно на земята и я настъпах веднъж аз, втори път и Авенсиса като го вадих от гаража.
Пробвай със отрова за мишки "Мумия" - доколкото видях е на пликчета/торбички/възглавнички и е идеална за поставяне по разни места из двигателя. Аз ще пробвам още някоя "смрад", преди да започна да ги храня с отрови вътре в коша на мотора.
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...

gena_bs
Мнения: 1962
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от gena_bs » 07 Юни 2026 18:47

Пробвай с нещо, което ги отблъсква.
Съществуват и едни лепкави средства, като желе. Животинката залепва за съдинката и не може да се освободи.
В краен случай с обикновен капан. В двата последни случая трябва да се отстраняват навреме!
Имам негативен опит с отрови от всякакъв тип.
Опашатите, когато започват да агонизират, се завират на най-скришните места. И като се гътнат, настава невъобразима смрад.
Особено при високи температури.

Тинк
Мнения: 412
Регистриран на: 28 Авг 2016 09:39
Местоположение: България
Автомобил: Авенсис Т25
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Тинк » 07 Юни 2026 19:51

slowtraveler написа: 07 Юни 2026 10:43 Мазда, стояла на същото място с години, не е имала никакъв проблем...
Тази екология на някои производители до там ни докара...
Искаш да кажеш, че заради екологията фирма Тойота слага нещо в изолацията, което привлича мишките да ги гризат ли? boxed.gif
mapamop написа: 07 Юни 2026 11:24 Пробвай със отрова за мишки "Мумия" - доколкото видях е на пликчета/торбички/възглавнички и е идеална за поставяне по разни места из двигателя.
Благодаря, колега таратор, засега мисля да пробвам с ароматизатор за тоалетни чинии. Така хем двигателния отсек ще мирише приятно. :)
gena_bs написа: 07 Юни 2026 18:47 Пробвай с нещо, което ги отблъсква.
И да не е запалимо, че в двигателния отсек става бая напечено. Ще видя по разните сайтове.
Но ако някой знае препарат, който е специално за това и гарантирано действа, да се обажда. :cheers:
Да помечтае малко е дошъл човек на тоя свят.

Аватар
mapamop
Мнения: 5822
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 190 пъти
Получена  благодарност: 780 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от mapamop » 07 Юни 2026 20:16

"Мумия" отровата им изтегля водата от организма. Умират до седмица по спомен, и според листовката като умрат изсъхват и не миришат труповете.
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7313
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от slowtraveler » 07 Юни 2026 20:34

Тинк написа: 07 Юни 2026 19:51 Искаш да кажеш, че заради екологията фирма Тойота слага нещо в изолацията, което привлича мишките да ги гризат ли?
Да, това е общоизвестен факт...Не ми се търси пак, но предполагам лесно би го намерил...
Бяхме го коментирали преди години - май бе нещо на соева основа или нещо такова...

P.S. От становище на Тойота:
“Рodent damage to vehicle wiring occurs across the industry, and the issue is not brand- or model-specific. We are currently not aware of any scientific evidence that shows rodents are attracted to automotive wiring because of alleged soy-based content.”
Ама има доста съдебни дела по случая...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Geo0707
Мнения: 10
Регистриран на: 06 Дек 2024 21:13
Местоположение: Асеновград
Автомобил: Аурис е180 1.33, Rav4 XA40 2.0
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Geo0707 » 08 Юни 2026 00:11

Точно го казва колегата slow traveler — оплетката на кабелите при Тойота е на соева основа (екологична 😢) и по тази причина "вкусна" за гризачи. Чувал съм, че снопчета котешки косми на две-три места ги държат далече от моторния отсека.

nikolas3
Мнения: 101
Регистриран на: 02 Ное 2011 19:05
Местоположение: София
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от nikolas3 » 08 Юни 2026 09:09

На фирмата Бардал има спрей против гризачи. Мои познати с БМВ -та ги ползват редовно, че изолацията на техните кабели е по- вкусна и от на Тойотите. Това в Бг, Uk , De.
Avensis 2.0 бензин 2004 Т25
Corolla 1.4 бензин 2006
RAV4 XA40 hybrid 11.2017

Оги
Мнения: 1191
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 63 пъти
Получена  благодарност: 34 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Оги » 08 Юни 2026 10:28

Котките вършат най-добра работа. Ако обаче кучето не ги гони.
Може да оставите зареден капан. За стръв- парче бекон с кожа, пробита предварително за да може да се закачи здраво. 2-3 капки ракия върху стръвта ще ги привлече още повече. Отвреме навреме капана трябва да го потапяте в гореща вода. След паркиране трябва да поставите капана под мотора. И да се сещате да го извадите преди да тръгнете. Ако мишка е влязла в купето и се скрие под таблото- само това е начина да я извадите чисто.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
Rocky112
Мнения: 100
Регистриран на: 15 Дек 2021 17:25
Местоположение: Хасково
Автомобил: Avensis 1.8 VVTI
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Rocky112 » 08 Юни 2026 23:31

,,Ratimor"- паста. Залагам на кората на двигателя - 5,6бр.. Всяка зима се появява самотен мишок да гризе костилки от джанки. Отровата действа бавно , 7-10 дни, след което остатъците черупките изчезват. Съсирва им кръвта и изсъхват. Превантивно я пишат да се залага 30 дни. На скоро правих профилактика на стартера и зърнах мумифицирания вредител скрит на кората на скоростната кутия.
Avensis 1.8 VVTI /06г.

Тинк
Мнения: 412
Регистриран на: 28 Авг 2016 09:39
Местоположение: България
Автомобил: Авенсис Т25
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Тинк » 09 Юни 2026 09:51

Благодаря за съветите, колеги. worthy.gif

Чудя се още нещо, колата има пълно КАСКО. Такава изядена изолация дали ще я признаят за щета? :dontknow:
Да помечтае малко е дошъл човек на тоя свят.

dracunculus
Мнения: 1633
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland (Rosenheim am Inn)
Благодарил/а: 253 пъти
Получена  благодарност: 157 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от dracunculus » 09 Юни 2026 11:48

Никакви спрейове, котки и т.н. не са толкова ефективни колкото ел. уред на ултра звукова основа С ДОПЪЛНИТЕЛНИ електроди пръснати из целия двигателен отсег. На принципа на ел. пастир за крави.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line ->
https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7313
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от slowtraveler » 09 Юни 2026 12:45

Де да знам - аз не бих вкарал 'искряща' техника в моторният отсек с горива и т.н... :) Освен ако искам да я запаля разбира се tooth.gif :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта