Мнение
от mapamop » 23 Май 2025 13:09
Hursa, имам приятел който от години се занимава с проектиране и производство на "епруветки", матрици и самите пластмасови бутилки (пласмасови - предимно PET, PP). Ако го погледнеш е нищо - някакви бутилки от които всяка една струва сигурно стотинки. Дори може и да са няколко за 10-20 стотинки. Обаче ... матрицата за епруветките е масивен "алуминиев" блок и той не е малък на размер и цената му не е много приятна за "домашен потребител". После имаш матрица за издуване на епруветката в бутилка. И там е "алумиев" блок който пак не е малък. За капак блоковете са по няколко защото машината издуваше по няколко бутилки наведнъж, а епруветките се изливаха мисля по 32 на един пас на машината. Тоя за епруветките си е цяла плоча. След като имаш блоковете за матриците имаш цифрови фрези, които са си цифра. Преди фрезите има CAD софтуер, за който се плаща лиценз и той е няколко хиляди на година. Софтуера се ползва да се спестят материали, защото освен да се сметнат размери, форми на матриците, има и фунция за тест на материалите и предвиждане кога ще се спука и къде ще се спука матрицата. Първоначално тая матрица се загрява, и после рязко се охлажда за да не залепне отливката. "Алуминият" всъщност е някаква специфична сплав, която трябва да издържа на топлинния стрес без да се спука максимално дълго, и да не се разширява и свива особено много под влияние на температурата.
Като натрупаш разходите по проектиране и подготовка за производство се събират няколко хиляди за примерно 2-3 вида от "едни нищо и никакви бутилки", още преди да са излезли на бял свят да може някой да ги пипне.
В сравнение с размерите на едно табло, кора за врата, облицовка на багажника - размерите на матрицата/калъпа за бутилката е мизерно малка.
Сметката излиза когато има много голям обем на произведените детайли с една матрица. Но реално има повече бутилки произведени отколкото табла. Въпреки че Тойота продава с милиони автомобили, все пак след някакви бройки матрицата се деформира и става неизползвам метал за претопяване. И си трябва нова. И като не се произвеждат само на едно място, пак трябват няколко неособено евтини матрици/калъпи и машини. На едната много стара машина на този мой приятел, захранващият блок и микроконтролерната платка бяха изгорели заради засран трафопост от "енергото" и си бяха към 30 000 лева български пари, някъде 2003-2004 година.
Така че не е само цената на пластмасата и тока да я разтопиш и щамповаш. Замесени са заплати на много хора, скъпи маериали и софтуер още преди да може някой да го пипне и види наживо това табло. Имам чувството че подценяваш началният "постоянен разход".
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...