Процедури/стъпки за партида за ток и зарядна станция

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
WoLF
Мнения: 2758
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 305 пъти
Получена  благодарност: 141 пъти

Процедури/стъпки за партида за ток и зарядна станция

Мнение от WoLF » 23 Май 2024 01:05

Хубаво е да си има отделно табло с бушон. Никога не се доверяваш на идващ кабел :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Surf nation
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Мар 2024 05:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Процедури/стъпки за партида за ток и зарядна станция

Мнение от Surf nation » 28 Май 2024 17:01

Здравейте,
Предстои ми изграждане на зарядна станция в гараж с налична партида до 8кв, като съм се спрял на зарядна станция Wallbox, според вас има ли смисъл да заявявам 15кв. партида, след като колата позволява зареждане до 6.6кв.(Rav4 plug-in)

Аватар
WoLF
Мнения: 2758
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 305 пъти
Получена  благодарност: 141 пъти

Процедури/стъпки за партида за ток и зарядна станция

Мнение от WoLF » 28 Май 2024 17:32

Има, освен ако не си решил с колата да сменяш и станцията...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Monster
Мнения: 360
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 108 пъти
Получена  благодарност: 101 пъти

Процедури/стъпки за партида за ток и зарядна станция

Мнение от Monster » 28 Май 2024 23:21

Зависи дали ти се дават сега пари за новата партида. След като вече има налична партида, която може да се ползва и е на максимума на текущата кола, можеш и да си спестиш този разход за момента. Зарядната станция трифазна ли е и ако отговорът е "да" - на колко kW се води (11 kw или 22 kw)? Предполагам текущата партида е за монофазен ток, а и Равката зарежда монофазно до 32А (до към 7 kW), та ако станцията е трифазна и накакси я свържеш към монофазния ток (не знам дали това е възможно), то има шанс колата да си дърпа ток само от едната фаза и ако станцията е 11 kW може би колата ще на едва 16А (3.7 kW). Ако е трифазен тока, то е възможно 11 kw станция да дърпа по 16А от няколко фази и тогава да подава на монофазно зареждащата кола пълния й капацитет от 7 kW (предполагам зависи от софтуера на станцията дали ще успява да прави тази магия). Като съм сравнявал станции обикновено разликата в цената на 11 kW и 22 kW версии е малка на фона на общата цена на станцията, та аз бих взел направо 22 kW ако се цели трифазна станция за употреба за бъдещи коли. Иначе при сегашната кола и особено ако е монофазна партидата може би най-бюджетно е да се вземе една мобилна 7 kW станция, която да може да се ползва и при пътуване за зареждане от индустриални контакти на къмпинги например.

И последно - може и да си го чел, но да споделя за всеки случай едно ревю на Wallbox Pulsar станцията, описващо опита на колега от форума с този модел станция.

Аватар
Surf nation
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Мар 2024 05:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Процедури/стъпки за партида за ток и зарядна станция

Мнение от Surf nation » 02 Юни 2024 18:33

Благодаря за отговорите, все пак реших да кандидатствам за до 15 кв. партида, сега чакам отговор от Електрохолд :whistle: Съсед от блока където е гаража твърди, че трябва да искам съгласието на останалите живущи на общо събрание, аз доколкото знам това важи за общи части, като подземни парко места например.В случая се сключва договор с Електрохолд за повишаване на мощност на партида в собствен гараж в сградата и ми звучи нелепо, някой имал ли е такъв казус?
Последно промяна от Surf nation на 02 Юни 2024 20:26, променено общо 1 път.

Аватар
Monster
Мнения: 360
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 108 пъти
Получена  благодарност: 101 пъти

Процедури/стъпки за партида за ток и зарядна станция

Мнение от Monster » 02 Юни 2024 19:18

Ти познаваш съседите си по-добре (вероятно), но моят съвет в общия случай е да не разгласяваш и колкото по-малко интервенции със съседи, толкова по-малко главоболия. Особено при положение, че си имаш съществуваща партида, между теб и Електрохолд си е единствено въпроса какви ще са параметрите на въпросната партида. То и за Електрохолд съветът ми е същият - няма нужда да се обясняваш, че е за зарядна станция за електромобил и т.н. Трябва ти трифазен ток за някакви трифазни електроуреди, плащаш си да направят проучване дали могат да ти го осигурят и толкоз. Зависи от настроението на служителя на гише дали ще ти се заяжда, дали ще иска разрешение от съседи (каквото на мен не ми искаха при това за чисто нова партида в общите части на стара сграда) и т.н. За да минимизираш шанса за заяждания - даваш минимална информация, колкото да се задвижи случая и вече си действаш с твой електротехник да ти инсталира, каквото си решил в твоя си гараж. И още нещо - ако ти одобрят трифазната партида, а сегашната ти е монофазна, е добре преди да дойдат да ти инсталират новия трифазен електромер, да си викнал твой електротехник, който да пусне нов трифазен кабел от таблото с електромерите към гаража, така че като дойдат техниците на Електрохолд на място да ги помолиш (и евентуално да им "доплатиш"), така че да ти свържат новия електромер с новия кабел, за да не се налага да ги чакаш да идват повторно да вършат тази работа.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта