Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 18 пъти

Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Мнение от Corolla_E12_hs » 26 Ное 2020 15:44

Здравейте,

става дума за Аурис Хибрид 2015г. , който е регистриран нов като N1 (товарен) от фирма, за да може да се ползва данъчния кредит.
Но сега е вече на физическо лице и големият и скъп въпрос е - струва ли си да се върне на M1 (лек автомобил) или да се кара като товарен? За БГ предполагам няма да има проблеми (винетка като лек, данък е малък, но то е хибрид, така че е все тая, застраховки разлика няма), но при излизане навън правилата са доста по-строги и глобите фантастични понякога и заради това се чудя дали да мина 1 технотест (при цена около 318лв с ддс) и да си регистрирам в КАТ с новите талони направо М1.
Някой с "товарна" Тойота, без реално колата да се ползва за товарна, има ли опит с чужбина и техните винетки, граници и т.н.?

Чувал съм за кофти истории като чакаш на Капитана 3 дни, защото си камион по документи, а хечбек в реалността, ама ти правят проблем... А като си тръгнал на ваканция никой няма време да се занимава или да плаща винетка/тол такса за камион например...

Благодаря предварително за мненията и коментарите!

Аватар
nicktodorov
Мнения: 363
Регистриран на: 11 Яну 2013 09:35
Местоположение: София
Автомобил: велосипед
Получена  благодарност: 1 път

Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Мнение от nicktodorov » 26 Ное 2020 15:55

Предишната ми кола беше така. И аз обмислях да я променя на М1. Обаче взех Тойотата преди това.
При мен за да е N1, беше махнат колана на средното място отзад и се водеше 3+1. Ако и ти си така, също го имай предвид и не помисляй да караш с 5 човека в колата на запад!

За да се върнеш към М1, трябва да закупиш целия комплект колан за мястото от Тойота. Олх иили морги забрави. Ще ти искат документи, сертификати и т.н. и за самите детайли и за монтажа!
После се минава Технотест/Декра/Тюв Норд. Там общо взето удостоверяват, че новото пето място отговаря на изискванията срещу някаква сума.
С документа от тия се ходи в още някаква институция (забравих коя беше), нова такса.
Накрая вече с набора документи - КАТ.

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 18 пъти

Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Мнение от Corolla_E12_hs » 26 Ное 2020 16:26

Благодаря за информацията, явно е доста занимавка...

homie
Мнения: 44
Регистриран на: 04 Май 2016 09:37
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis

Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Мнение от homie » 26 Ное 2020 21:37

Здравей,
Моята беше регистрирана N1 с фиктивен трети ред седалки. В КАТ София се запънаха и ми подхвърлиха, че мога да мина, но в чужбина може да стане приключение.
Минах Технотест, там е бързо, само снимат и издават документ. После в някаква агенция се подава молба, чака се 1-2 седмици по спомен (преди 5 год беше). Накрая в КАТ.
Таксите не ги помня вече.
Toyota Avensis Estate T25, 2AD-FTV, 2008

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Мнение от martod » 27 Ное 2020 08:52

homie написа: 26 Ное 2020 21:37 Минах Технотест, там е бързо, само снимат и издават документ. После в някаква агенция се подава молба, чака се 1-2 седмици по спомен (преди 5 год беше). Накрая в КАТ.
Таксите не ги помня вече.
Аз ги помня . Въпросната агенция е ДАИ и по името и се разбира, че само вземат, нищо не дават . :D Въпросния документ е най обикновен протокол, половин страничка която струва 100 лв. В КАТ към 50 лв. ляга смяната на талона .
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

Аватар
iovkito
Мнения: 2864
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 70 пъти

Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Мнение от iovkito » 27 Ное 2020 23:07

С моята съм ходил в Турция и Румъния, проблеми не е имало. Все пак е до 3.5т и тези легенди, че се чака на опашки за камиони, са напълно неверни.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

bigchicken
Мнения: 207
Регистриран на: 25 Яну 2014 09:54
Местоположение: София

Технотест за преминаванe от N1 към М1 (лек автомобил)?

Мнение от bigchicken » 28 Ное 2020 09:49

АА, не ДАИ.
Случва се при излизане от ЕС като видят талона да върнат при тировете. Въпрос на настроение. Не се чака, разбира се, минава се отпред и втори трети камион пуска. Аз го играх покрай кемпера, че правих товарен бус на къща и май само покрай децата се смиляваха :) Но всяко минаване на границата си беше напрежение. Сега вече ми е широко около врата :)
Какво трябва да се направи за теста зависи от това какво липсва, за да е N категория. Но не е толкова зор. Те си връзват гащите, ама и пускат като цяло, ако нещата са наред
Toyota C-HR 1,8 HSD 2019 facelift
Toyota Previa 2.0 D-4D 2001

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Semrush [Bot] и 11 госта