mitadoc написа:
Може ли малко разяснения за начина на каране?
Ами трудно е да се обясни, просто трябва да я усетиш. Не винаги "бабешкото каране" е икономично, дори напротив... Бавното и много лежерно каране, пречи на зареждането на батерията, освен това когато се "влачиш", много по-често се налага да ускоряваш, което е и най-тежкият и неикономичен режим. Според моя опит, най-икономично е да тръгнеш на EV mode, т.е. само на ток, след което при околи 30-ина км/ч да натиснеш по-осезаемо, за да включи бензина и да доускори. По този начин колата вече е набрала скорост и с бензиновия двигател просто й помагаш да доускори, като той вече не изгаря толкова много, колкото да я отлепи и ускори от 0. Стремежът да караш само на ток също е неправилен, тъй като пък в този тежък режим на работа, зарядът на батерията заминава много по-бързо, а ако го използваш за cruise-ване, ще изминеш много по-голямо разстяние на ток и съответно разходът ти ще е по-нисък. Стреми се да тръгваш на ток, след което да помагаш с бензиновия, да достигнеш желаната скорост, след което да отпуснеш натиска върху газта (не изцяло, а просто да поддържаш скоростта). За икономичното каране гоилямо влияние оказва "умното" шофиране - да предвиждаш и да се движиш с потока. Когато видиш, че наближава смяна от зелен към червен светофар (ясно е, че ще ти се наложи да спираш), така че просто започни да спираш много плавно и от далеч - по този начин хем не натоварваш накладките, хем зареждаш и батерията. Ако пък видиш, че скоро ще светне зелено, отпусни газта, без да натискаш спирачката, просто остави колата да се носи с такава скорост, че в момента, в който стигнеш до светофара, тъкмо да се се изнесли колите които вече са спрели и да минеш без да ти се налага да спираш и тръгваш. Помни, че регенерирането на енергия чрез спирачките не трябва да е самоцел. Само малка част от изразходената за ускорение енергия се регенерира, така че ако тръгнеш да спираш прекалено рано със спирачките, ще събереш ЧАСТ от изразходената вече енергия за ускорение и като не стигнеш до кръстовището, пак ще ти се наложи да ускоряваш. В този ред на мисли, отпускане на газта (пак се регенерира енергия от въртенето на колелата) може да се окаже по-добро от спирачки. Просто се стреми да постигнеш хармония с движението около теб и да предвиждаш ситуациите, а не да се налага да караш в стил "газ-спирачка".
mitadoc написа:
Четох някъде,че до 30 мили в час,колата се движи само на електрически мотор. Какво разстояние може да мине така?
В студено време (при 10°С или по-ниска температура) EV mode изключва на 30 км/ч със съобщение "EV mode is unavailable. Excessive speed." При топло време - над 15-20 градуса, EV изключва на 50 км/ч, а ако си набрал скорост и cruise-ваш, може и на 80-100 км/ч да върви само на батерия (но не на EV mode) - просто хибридната система изключва бензиновия двигател сама, поради липса на нужда от по-голяма мощност.
mitadoc написа:
Като ускориш плавно над 30 - работи само бензин,така ли?
Според зависи...

Може да работи и само на бензин, може да работят едновременно и ДВГ, и електромотора. Хибридната система решава дали има нужда от единия или другия или и двата в синергия. Обикновено когато си бил на батерия и след това се е включил и ДВГ, известно време продължават да работят и двата едновременно, след което ако не натискаш силно, а батерията е изтощена, остава да работи само ДВГ, а електромоторът минава в режим генератор и зарежда батерията.
mitadoc написа:
При рязко ускорение - бензин и електромотор?
Да.
mitadoc написа:
При нормално каране със 100-115 км/ч само на бензин ли е или и електромоторът се включва?
Включва и изключва по преценка на хибридната система. Ако натискът върху педала на газта е по-силен, електромоторът подпомага ДВГ. Ако ДВГ е разтоварен, ще изключи електромотора и ще зарежда батерията. За целта имаш голям цветен дисплей, който ти показва какво точно се случва с колата ти в момента, кой от двигателите работи, в какъв режим работи мотор-генераторът и ти помага да опознаеш автомобила си.
mitadoc написа:Пак благодаря и весели празници

Весели и на теб. Ако има още нещо, питай.