Кое устройство вади най-добър звук при възпроизвеждане на аудио? Идеята ми е да си ползвам spotify в колата, но без да променям централната конзола. Устройствата тип Yatour или Wefa могат ли да възпроизвеждат музика или са само за разговори?
Като цяло какво е най-доброто решение?
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 02 Юли 2025 13:37
от iovkito
Могат, но звукът няма нищо общо с този от аудио диск.
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 02 Юли 2025 21:49
от Тинк
Тая Wefa изглежда обещаващо.
За качеството няма да се притесняваш - всички нови Тойоти идват без CD и можеш да ги слушаш само през телефон или нещо подобно.
Между другото, радиото на Авенсиса е Панасоник, отварял съм го няколко пъти.
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 03 Юли 2025 00:22
от mapamop
Вефа-та е склонна да забива на случаен принцип. И не е само адаптера за Койота а и на ВАГ (примерно). Пробваха няколко пъти да го решат тоя проблем жълтурите и все се оказваше куца история.
И китайските радиа с Андроид имат по-кофти звук от оригиналното радио.
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 03 Юли 2025 09:24
от Тинк
mapamop написа: ↑03 Юли 2025 00:22
Вефа-та е склонна да забива на случаен принцип.
mapamop написа: ↑03 Юли 2025 00:22
И китайските радиа с Андроид имат по-кофти звук от оригиналното радио.
Мда, при Ярис Кроса също имаме две нива звука надолу спрямо Авенсиса. Ама то си е две нива надолу самата кола - едната е клас Б, а другата клас Д. В общи линии кой за каквото е платил.
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 03 Юли 2025 10:08
от gimara
Тинк написа: ↑03 Юли 2025 09:24
имаме две нива звука надолу
Интересна мярка за качество на звука.
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 03 Юли 2025 13:58
от mapamop
Тинк написа: ↑03 Юли 2025 09:24
Вефа-та е склонна да забива на случаен принцип.
Ако ще монтираш Wefa си приказвай с продавача, дали е наличен все още проблемът. Новините ми са от преди 2 години. Въпреки наличието на разлика в цената, аз бих предпочел продавач от България:
Лесно достижим е от КЗП ако устройството не работи, и той не може да го направи да работи.
Комуникацията е на чист български език, и няма да има недоразбрани факти, или спестени по китайски манталитет подробности.
Ще ти е в пъти по-лесно да си търсиш правата.
На повечето китайски радиа звученето се пооправя като им подмениш интегралната схема за крайния усилвател (обичайно някаква TDA7xxx), със нещо по-качествено, добавиш на входа на захранването по-голям кондезатор (евентуално такъв за аудио цели), и като смениш гадната китайска термопаста (ако има изобщо, че съм виждал и да няма). Но дори и след тези инвазивни интервенции китаеца е далеч от звученето на оригиналното радио, та не очаквай някаква супер "УАУ!" промняна - просто ще те дразни по-малко "китайският мощен звук".
Работеща алтернатива е радио от фейслифтова бройка, че чете MP3 и WMA формат, и малко презаписваеми CD-RW дискове. Но за целта трябва да имаш наличен ретро-хардуер (CD/DVD-RW устройство) и да си намериш дискове. Преди монтажа на "китаеца" в Авенсиса, това ми беше схемата за музика. За разговори - блутут handsfree на ухото и дотам.
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 03 Юли 2025 14:07
от Тинк
mapamop написа: ↑03 Юли 2025 13:58
Но дори и след тези инвазивни интервенции китаеца е далеч от звученето на оригиналното радио, та не очаквай някаква супер "УАУ!" промняна - просто ще те дразни по-малко "китайският мощен звук".
Ами това устройство от видеото е блутут-адаптор. Струва 85 кинта наши пари (поне така пише на сайта). Неговата задача е да приема музика от телефона по блутут. Оттам нататък си ползва ЦАП-а и усилвателя на оригиналното радио на Авенсиса. А стрийминга има доста добро качество, проблема на лошия звук няма да е оттам. Единствения проблем може да бъде ако, както казваш, се разпада връзката по блутут или забива по някакъв друг начин. Иначе каквото ти свири на телефона, това ще ти свири и в колата.
Слушане на музика чрез Bluetooth на Авенсис Т25
Публикувано на: 03 Юли 2025 15:35
от mapamop
Аз имах предвид когато сложиш директно "китаец" на мястото на оригиналното радио, и звукът идва от "самият китаец" - т.е. радиото си разкомпресира звуковия файл, преобравузва го (мисля) в аналогов сигнал, и изпраща сигнала през крайния усилвател към тонколоните. През блутут нещата са още по-стагнирани - като цяло изначално блутут протоколите са проектирани за друг тип данни, и самият хардуер и софтуер няма кой знае колко широка честотна лента. В днешни дни мисля максимума да е около 1-2mbps използваеми и надолу. За да се получи добрия звук се намесват кодеците (алгоритми и библиотеки/програми за компресия), но пък там имаш изискване че и двете устройства трябва да поддържат еднакви набори от кодеци. Ако не са съвсем еднакви, просто се слиза надолу по стълбицата на влошаващото се качество, докато се намери нещо работещо и при "предвавателя" и при "приемника". После вече ако успява да остиска процесора на приемащото устройство може да ти коригира разкомпресираните данни ( да коригира честотите). Ако няма толкова много изчислителна мощ просто ти пуска "каквото се е получило". Невинаги компресията при блутут ти е обратима (без загуба на данни). В началото блуут основно се е ползвал за разни устройства за разговори (handsfree примерно), при които моно сигнала е приемлив, разни паразитни шумове и липсващи всички честоти са напълно приемливи, поради причината че човешкият глас е относително лимитиран в честотния си диапазон по време на разговори. При пеене и музика вече нещата не са съвсем така и затова там си личи когато ти е орязан честотният диапазон на звука.
От там ти идва "2 нива надолу на звука" - изрязани са ти честоти, които (уж) се предполага че не би слевало да ги чуваш.
Същото е и със всичките MPEG базирани компресии - MP3, JPEG, MPEG - изрязани са безвъзвратно разни части от първоначалните данни и то необратимо. От там иде - "пясъка" в снимките, размазаните пиксели във видеото и "размазаният" звук на MP3 файла при високи нива на компресия и малки размери на файловете.