Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Hursa » 05 Юни 2023 12:13

Kiki написа: 05 Юни 2023 07:34 Това разсъждение важи ли и за човек, който държи да добрия си външен вид?
Защото според мен, за човек се съди не само по дрехите и умът, а и по вещите, които носи, използва и по колата, която кара. Какво ще си помислите за един, макар и спретнат на външен вид мъж, които излиза от кола с лош външен вид?
Ами честно казано - важи. Защото колкото и да съм "излъскан", колкото и добре да изглеждам, ако не мога да си свърша работата - добрия ми външен вид, говори - че съм мислил за вида си вместо да мисля по-работата си. smile.gif Разбира се - това не значи съвсем да се занемарим, но и чак да се "фолираме", е в повече.
Все пак, както бе казано - това е евтина марка. Прекаляването в грижата за външния и вид - малко неадекватно изглежда. (То изглежда не добре и за скъп автомобил - толкова ни е "скъп", че трудно ще си позволим скоро отново такъв smile.gif)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4924
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от slowtraveler » 05 Юни 2023 12:26

Странна работа - защо лошият външен вид се 'намесва' в това дали се ползва фолио или не...
И с фолио и без колата може да бъде и в добър външен вид и в лош...
Просто за мен фолиото си е 'търговски трик', чрез който се подвежда за някаква супер-защита и безпроблемност...
Цената - каквато - такава. На приятел заради едни снимки (за да заприлича на аналогичен спортен автомобил, който в момента бе на друго място) се наложи да му фолират изцяло тойотата, след което си смъкнаха фолиата и толкова...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 85 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Monster » 05 Юни 2023 14:34

Hursa написа: 05 Юни 2023 12:13 Разбира се - това не значи съвсем да се занемарим, но и чак да се "фолираме", е в повече
С тези сравнения ненадейно ми дойде асоциацията между фолирането на колата и "разкрасителната" хирургия при жените (разбирайте силикони, хиалурони и тн.). tooth.gif Иначе по темата - опитът ми се свежда до нано-керамиката на предходната ми кола и на сегашната ми кола. Като цяло тези покрития винаги са ме подсещали за приказката "новите дрехи на царя" - с просто око не мога да различа дали е "облечена" колата с такова покритие или е "гола". Единствено при дъжд/автомивка, забелязвам хидрофобния ефект, при който водата стои върху капака под формата на едри капки, а не се стича, както е традиционно. Не бих се изказал изцяло негативно за този тип покрития, тъй като все пак вероятно помагат за по-добро запазване на оригиналната боя. Но пък и истината е, че при паркощети, които за съжаление неминуемо се случват било то по моя или чужда вина, се създава двойна работа - първо пребоядисване по каско и после да ходиш да оставяш колата на втори сервиз, където да възстановяват покритието по засегнатите детайли.

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Krachunov » 06 Юни 2023 15:43

Hursa написа: 03 Юни 2023 14:40 Не знам - колко издържа фолиото, но дали издържа повече от "пластмасата" на фаровете - например. Защото, ако се налага след 5 6 години замяна (та дори след 10), със скъпото и проблемно сваляне - сметките съвсем не се "връзват".
200 % изкарава повече. Освен това едно фолио на фар ти е 50-120 според големината на фара. Говоря за лумар фолио с 4-7 години гаранция не помня. Всеки е виждал 3-5 годишна кола с пожълтели фарове. Няма скъпо и проблемно сваляне.
astranom написа: 05 Юни 2023 00:06 А тези керамични покрития и фолиа са най-голямата гаранция, че ѝ ставаш роб
То това да пуснеш прахосмукачка вкъщи или да измиеш чинии или недай си Боже прозорци.. кво ще и робуваш на тая къща бе. Нека си тъне в мизерия нали работи. Така ми звучи малко.
До колкото чета тези против фолиата и всяквитетам подобни, никога не са ползвали или са ползвали 5 за 4 колкото да видят кво е що е и до там. Без да се интересуват.
Както горе го каза, това да се изкъпеш робуваш ли на тялото си?
На много хора им е приятно да си поддържат колата в топ форма, па било тя и да не е макларан.
method81 написа: 05 Юни 2023 08:19 Едно керамично покритие струва 400-500 лв и прави миенето на колата истинско удоволствие за тези, които са подготвени откъм знания и материали. smile.gif
:cheers:
Hursa написа: 03 Юни 2023 14:40Колко повече?
Няма значение. Вижда се разликата. Да безумно е да набиеш тея цени за фолио но в никой случай не е зле.
Но пък керамика или ваксите са достатъчно достъпни и тези които се къпят по - често го оценяват а вероятно им прави и кеф.


martin_vichev
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Юли 2022 18:27
Местоположение: Варна
Автомобил: Toyota Auris 1.8 HSD
Благодарил/а: 5 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от martin_vichev » 06 Юни 2023 16:53

Фолиото предпазва от камъчета, надраскване от ключ или отверка и до там! Керамичното покритие не знам колко предпазва, но се съмнявам да издържи надраскване с ключ или отверка!

Аватар
Kiki
Мнения: 8210
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Kiki » 06 Юни 2023 19:35

За цена от 6000 лева за фолио, ще си боядисвам колата 4 пъти през 2-3 години и на дванайстата година ще изглежда по-добре отколкото с 12 годишното фолио. :)
Да не говорим, че и за много по-малко пари може да се пастира и нанася керамика и пак ще изглежда по-добре от 12 годишното фолио.
Колега Вичев, фолиото на помага при надраскване от ключ.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Hursa » 06 Юни 2023 20:41

Да де - "... да пуснеш прахосмукачка вкъщи или да измиеш чинии ...", но не и да фолираш пода с чиниите smile.gif И чак против фолиото едва ли са много (е може би аз, и вярно не съм слагал никога) - просто не виждат смисъл. Все пак колата (семейната) е работен кон - малко са били тия, които са "кичили" такива и не вярвам някой да е фолирал такъв кон smile.gif
Разбира се, не че има нещо лошо, на който това му доставя удоволствие. Но който е решил да даде допълнително такива пари за автомобила, дали не е по-интересно да ги даде за друг тип тунинг (за мен - не, но различните хората имат различни интереси smile.gif).
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4924
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от slowtraveler » 06 Юни 2023 21:35

Krachunov написа: 06 Юни 2023 15:43 До колкото чета тези против фолиата и всяквитетам подобни, никога не са ползвали или са ползвали 5 за 4 колкото да видят кво е що е и до там. Без да се интересуват.
Прав си, че не съм пробвал... Ти пробвал ли си например да си извадиш зъб, който е здрав?! Това прави ли те 'небрежен', щото съседа си е извадил зъба, пък ти стоиш безучастен :) ?!
Доста години ми се налагаше да съм представителен. Включително и с автомобила. Та тогава го миех редовно, като след 2-3 година ползвах и 'парафинено' измиване, което се предлагаше от автомивката, която ползвах. Да, няколко дъжда след това го имаше този ефект с 'нестичащите се капки' (на нов автомобил капките си стояха около 2 години дори и без парафинен финиш).
Та тук някои твърдят за хиляди левове, с които автомобила ще изглежда прекрасно. Ами с добро измиване пак си изглеждаше прекрасно. До първият гларус :) Или пък до втория маневриращ наоколо :) Та и затова за мен фолиата са основно търговски трик. Който изкарва пари от тях - хубаво. Ама за мен това продължава да са хвърлени пари на вятъра.. И то съвсем не защото 'гроздето е кисело'. tooth.gif :thumbsup:
П.С. като се замисля - сигурно някои харесват и онези 'патки' с джуките... Сигурно и те се харесват - 'съхраняват младостта си' (уф настръхна ми косата от такова 'съхренение' на 18-20г мадами, някои от които изглеждащи съвсем не зле преди интервенцията) :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
memorex
Мнения: 813
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от memorex » 06 Юни 2023 21:39

offtopic.gif
За телефоните как е , има ли трик със защитното покритие?
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
Filbor
Мнения: 1055
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Filbor » 06 Юни 2023 21:49

Открих най-евтината защита tooth.gif . Минава и за украса tooth.gif . Има различни видове между 100 и 200 долара:
Прикачени файлове
Защита - украса 1.jpg
Защита - украса 1.jpg (164.49 KiB) Преглеждано 3140 пъти
Защита - украса 2.jpg
Защита - украса 2.jpg (192.34 KiB) Преглеждано 3140 пъти
Защита - украса 3.jpg
Защита - украса 3.jpg (389.3 KiB) Преглеждано 3140 пъти
Защита - украса Цена.jpg
Защита - украса Цена.jpg (100.64 KiB) Преглеждано 3140 пъти
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4924
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от slowtraveler » 06 Юни 2023 21:59

Хаха - добро попадение tooth.gif punk.gif :cheers:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
memorex
Мнения: 813
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от memorex » 06 Юни 2023 22:28

Новите като ги получавате така украсени/ за 100$/ ли ви ги предават след една година или по живо по здраво. tooth.gif
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4924
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от slowtraveler » 06 Юни 2023 22:45

Ааа, новите - без бензин и течност за чистачки, пък камо - ли да има украса :) Поне моите винаги са били добре измити от транспортната вакса, че се сваля малко трудно (в Мазда май го махаха с някаква 'домашна' смес от нафта и веро ) :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 145 госта