Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
nino_mihov@abv.bg
Мнения: 49
Регистриран на: 06 Мар 2023 12:17
Местоположение: Велико Търново
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от nino_mihov@abv.bg » 02 Юни 2023 08:34

Здравейте съфорумци, с нетърпение очаквам моята нова RAV4-ка. И се разрових за допълнително покритие на автомобила. Въпроса ми е, какво е вашето мнение за керамичните покрития или облепяне със защитно фолио? Има ли ефект от тези процедури? Нещо ориентировъчно като цени и дали изобщо си заслужава?

method81
Мнения: 105
Регистриран на: 25 Май 2020 16:16
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210 1.6
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от method81 » 02 Юни 2023 09:34

В идеалния случай "и двете, дядо попе" :)
Двете неща са много различни като цел и начин на защита, като едното не изключва другото и могат да се допълват, за да създадат перфектна защита на лака.
Фолиото може да защитава от някои леки паркинг щети, драскотини от неправилно миене (с четки, груби кърпи), камъчета от пътя, злонамерени действия (надрасквания, спрей боя).
За керамичното покритие може да се разсъждава като една изключително трайна вакса. То защитава от химически агенти (смола, курешки, метални частици - оксидация) и от UV.
Колата по-трудно задържа мръсотия върху себе си и става по-лесна за миене заради водоотблъскващия ефект.
Фолирането на цял автомобил е доста скъпо начинание възлизащо на няколко хиляди лева.
Поставянето на керамично покритие с нужната подготовка преди това (контактно миене, клейбар, полиране в 1-2 стъпки) може да излезе между 500-1000 лв в зависимост от човекът, който го прави.
Керамичното покритие при правилна поддръжка може да издържи 3-4-5 години.
Фолиото съм чувал, че е хубаво да се сменя след 7-8-10 години, защото започва да губи качествата си и свалянето му може да стане трудно.

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от iovkito » 02 Юни 2023 10:28

Не знам каква полза има от тези фолиа. След 16г каране по черни пътища, дране от клони, паркиране на слънце и миене само с безконтактно, смея да твърдя, че колата ми все още изглежда като нова. Полирал съм единствено фаровете веднъж.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Filbor » 02 Юни 2023 11:18

-->
Jorjeta Bogoeva написа: 10 Яну 2023 21:56 Аз съм луда на тема външен вид на колата.В деня,в който взех Королата,веднага замина на поставяне на прозрачно защитно фолио Xpel.Не знам дали сте запознати с този продукт.Старата ми кола също беше изцяло с такова фолио.На тази сложих най-новата разработка на това фолио.Уникален продукт.Пази от драскотини,птичи бомби и т.н. ...
-->
Jorjeta Bogoeva написа: 11 Яну 2023 09:54 Моето фолио е поставено върху целия автомобил,без стъклата.Гаранцията е 10 години.Цената много зависи от размерите и от това дали искате частично или цялостно облепяне.Моето струва 10000 лева.На старата ми кола беше старата разработка и излезе 8000 лева.Но това е в пъти по-добро от старото ми фолио.Има и други марки фолио,но аз избрах това,защото го дават като най-доброто.Човекът,който купи старата ми кола беше удивен-тя нямаше една драскотина или забележка по нея.
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от mfandakov » 02 Юни 2023 11:26

Това фолио е пълна глупост,но що пък не ако имаш едни пари за харчене.
Купувам кола за 100К на петата година я продавам за 60К,вече съм едни 40К назад,+15К застраховки.... и що още едни 10К да не се набутам се пита.

Ами имам пари угаждам си ,нали това е тренда сега.
worthy.gif

method81
Мнения: 105
Регистриран на: 25 Май 2020 16:16
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210 1.6
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от method81 » 02 Юни 2023 11:40

По мое мнение един гараж върши по-добра работа от което и да е фолио.
Ако ще се слага фолио си струва предна броня и фарове, за да се предпазят от камъчета по магистралите.
Евентуално задна броня.
Другото преспокойно може с едно керамично покритие и заспива.
Колко щети ще си спестиш, ако сложиш фолио на вратите и покрива?

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от mapamop » 02 Юни 2023 13:07

Предвид на собствения ми опит, едни ролбари и 2 топчета бодлива тел ще свършат повече работа.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
v_shopov
Мнения: 105
Регистриран на: 29 Май 2013 16:31
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от v_shopov » 02 Юни 2023 13:34

Аз съм Rav4 2022 и моята е облепена с фолио, без тавана който е стъклен и оребрената част под антената. По бронята вече има няколко удара от камъчета и ще е много по-лесно да се сменят само тези парчета, отколкото да се пребоядисва. При отваряне на багажника в закрит пакркинг, не обърнах внимание, че над колата има някаква инсталация и съответно той опря в нея - щетата (малка точка) отново е само по фолиото. За мен си струва.
Toyota Corolla 1.6 VVTI, 91 kW, 2008

nino_mihov@abv.bg
Мнения: 49
Регистриран на: 06 Мар 2023 12:17
Местоположение: Велико Търново
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от nino_mihov@abv.bg » 02 Юни 2023 13:38

v_shopov, Аз също чакам такава РАВ-ка, колко ти излезе това облепяне, по тогавашни цени де :)

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Corolla_E12_hs » 02 Юни 2023 13:59

Нагоре мненията са като цяло правилни, просто ситуациите са различни.
Че си е хубаво в гараж, хубаво е. Ама не караш колата, докато около нея има гараж.
Дори да не ходиш в гората, пътищата в България са пълен боклук и ти стига някой да ти хвърли камък със 120км/ч.

Затова си направи фолио на страничните огледала, предната броня, капак и калници, както и няколко сантиметра от ръба на покрива, над челното стъкло. Също така може и фолио на предния прозорец. Повече от 2000 лв се съмнявам да искат, като това говорим за най-високото качество дебело и самопоправящо се прозрачно фолио. Цяла кола едни 7-8-10к ще отидат, тавана е много скъп, че е много квадратура. Може да помислиш и за фолио на дръжките на вратите + пространството зад тях, че се драска доста.

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Krachunov » 02 Юни 2023 14:12

На фолиото идеята и това което предлага е супер. Само че има няколко момента.
Първо и най - съществено цената. За тея пари де ще си фолираш цялата кола, ще си я пребоядисаш спокойно.
Второ, там където ти слагат фолиото каква гаранция поемат. Ако някой каже че за 5 години нито един път не е задирал някъде или не са го задирали - разбирай, че е нужна намеса на бояджия/тенекеджия. Или лъже или е имал брутален късмет и да ходи да пуска тото. Ще се наложи да фолираш на ново.
След това ако ще продаваш колата след/около 5тата година защо ще набиваш тея пари. Фаровете има кяр. Защото от слънце и автомовки бързо почват да жълтеят. Освен това са най потърпевши от камъчетата. Както и предния капак, но фолио на фарове ти е 100-200 лева докато капака ще ти дойде 1-2000.

Ако слагаш фолио, без значение дали на фарове и/или купе задължително провери застрахователя дали би се навил да го застрахова и него. Защото съм виждал вече как фолио на фар спестява смяна или поне полиране на такъв.
method81 написа: 02 Юни 2023 09:34 Поставянето на керамично покритие с нужната подготовка преди това
Ако от салона я бухнеш директно е най идеалния вариант.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от BOz » 02 Юни 2023 17:30

Всичко това ми звучи като да си направиш застраховка живот за 2000 лева, като премията по тази застраховка да е 10000 лева. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Kiki » 02 Юни 2023 18:40

Покритието на цялата кора с фолио на цената, която струва е голяма глупост.
Нанасянето на керамика е препоръчително. Кола на която редовно се нанася това покритие изглежда като нова, независимо на колко години е - справка моята РАВ-ка, която е на 16 години. :D
Сложил съм керамика на поне 50 коли и няма недоволни. Керамиката си е идеален продукт, който препоръчвам, само че дано не де попадне на недобросъвестен майстор, който да сложи препарат от 20-30 лв, защото той не е качествен.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от gena_bs » 02 Юни 2023 18:45

Фолиото има и един друг недостатък - някои дебеломери (не знам как е на български) за боята дават или грешни стойности, или въобще не отчитат нищо.
Това има значение за стоманените елементи, разбира се.
Керамиката има смисъл, а най-много - антикорозионно покритие на долната част на автомобила и праговете. Но не с битумоподобни имитации, а такива, които остават в полутечно състояние под повърхностния им слой. Виждал съм само при руснаците в тубата, но не си казват рецептите, естествено. Иначе го нанасят с пръскачка, само трябва хубаво да се измие и подсуши колата. И да се покрият частите, които няма смисъл да се защитават от корозия.

Аватар
v_shopov
Мнения: 105
Регистриран на: 29 Май 2013 16:31
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от v_shopov » 02 Юни 2023 21:04

nino_mihov@abv.bg написа: 02 Юни 2023 13:38 колко ти излезе това облепяне
Около 6000 лева.
Toyota Corolla 1.6 VVTI, 91 kW, 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта