Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Аватар
Cecko
Мнения: 16
Регистриран на: 28 Май 2019 19:35
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 1.8
Благодарил/а: 7 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от Cecko » 22 Май 2023 10:43

Здравейте,

ще опиша накратко ситуацията - тръгвам на път през проход. На една дълга права по баир натискам колата на пълна газ на трета, колата си набира, всичко точно. След 3000 оборота обаче колата нагоре просто спря да набира и тягата изчезна(без да вдига повече обороти) първоначално си помислих - съединителя започна да приплъзва. Да обаче като изключих от скорост колата започна сама да се изфорсира сама с тресене до към 4000 и малко. Трябваше да бутна скорост че да не стане.... После я карах леко, нормално, нямаше проблем. След един два километра ситуацията се повтори. Изкачих прохода, отбих на равно, колата си работеше нямаше проблем. Прибрахме се, но преди да я паркирам вкъщи, ми се наложи да се отбия до едно мястно ( в града и след ситуациите преди това със самофорсирането не е имала никакви подобни случки, въпреки че на няколко пъти я натисках, нямаше проблеми), загасих колата, постоя 5-10 мин. и след това запали много трудно, въртя поне 5-6 секудни и не запали от раз, а едно такова лигаво, като че изобщо не и се палеше. Като я паркирах пред нас я палих поне 5 пъти и си запали нормално. Повече не съм я карал. Захачих я на компютър и ще прикача снимки.

Бележка: Прави ми впечатление от известно време насам, на престояла една нощ без палене кола, при вадене на щеката за масло се чува едно бълбучкане. При последващо вадене няма подобно нещо.

Масло по принцип колата не харчи, никога не съм доливал. При вадене на щеката се омаслява и не мога да видя колко точно е маслото, но има. (понеже имам някакви съмнения).

Във времето ми е излизала грешка Р0093 на няколко пъти, но при много специфични условия (качване на бордюр например, при заигравка със сединителя и газта), беше ми обяснено нещо свързано със дюзите и връщащата нафта, интервренции относно това не са правени. Чистил съм я когато ми е излизала с китайски OBD, последния път я закачих през компютъра, не съм я трил нарочно, стоеше си в паметта, но гледам я няма сега ( за 4 години е излиазала 3-4 пъти).

Колата е на 240 000 км. кара се с масло 5w30, сменено е преди около 5000км. Авенсис 2005 2.0 116hp. с един SCV клапан. Турбото е сваляно и чистено преди окололо 25к км. понеже имаше зацапана геометрия.

СНИМКА

Моля за някакви идеи и помощ. smile.gif

Аватар
mfandakov
Мнения: 3356
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 46 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от mfandakov » 22 Май 2023 11:54

Никога не съм чувал за неконтролирано форсиране ,освен когато започва да млати масло през турбината в цилиндрите и се получава...рънауей дизел.
worthy.gif
Винаги след пропагандата,идват ......танковете.

Аватар
mapamop
Мнения: 4047
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 283 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от mapamop » 22 Май 2023 12:06

Или ако е повреден потенциометъра на педала за газта и да засяда. Педал на газта е 10-20 лева на старо и се сменя за 1 час лежане на стелката на шофьора. Тезата на Фандъков е валидна въпреки моята за педала на газта.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Cecko
Мнения: 16
Регистриран на: 28 Май 2019 19:35
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 1.8
Благодарил/а: 7 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от Cecko » 31 Май 2023 09:09

Малко развитие - като съм вадел щеката за маслото и то беше над максимума, съм си въобразявал че същата маже тръбата при вадене и ми се е струвало повече, а всъщност то си е било повече, защото е вкарала нафта в маслото. Маслото е сменено и сега си е както трябва. Сега идва въпроса как се случва това и какво да правя mellow.gif

r34c7
Мнения: 235
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 28 пъти
Получена  благодарност: 42 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от r34c7 » 31 Май 2023 09:52

Нафта в маслото е класически признак за пикаеща дюза или проблем с помпата. mfandakov е напълно прав за това, което е написал.

Следи много внимателно нивото на маслото, защото бензин или дизел в маслото го убиват изключително бързо и губи тотално смазочните си качества. 5% примес на нафта в масло W40 го карат да се държи като W30. 5% от 4 литра са 200мл, та внимателно...
Баба Яга - Изображение

vfr800
Мнения: 461
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 66 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от vfr800 » 31 Май 2023 10:51

Дори само нафта да има в картера колата пак не трябва да я изгаря тая нафта все пак е в двигателя извън горивната камера. Колата явно има проблем , за да се качва тази нафта/масло във всмукателя. Най-логично звучи загуба на компресия. Другия вариант е наистина пикаеща дюза, ама тя не трябва да затваря, за да се форсира колата, а в такъв случай досега в буталото щеше да има огромна дупка :)

r34c7
Мнения: 235
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 28 пъти
Получена  благодарност: 42 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от r34c7 » 31 Май 2023 11:27

Може би двата проблема не са свързани един с друг. Едно на ръка, че има пикаеща дюза или нещо друго водещо до гориво в картера, второ че за да се форсира сам мотора в цилиндрите трябва да влезне доста излишна нафта или масло.
Баба Яга - Изображение

Аватар
Cecko
Мнения: 16
Регистриран на: 28 Май 2019 19:35
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 1.8
Благодарил/а: 7 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от Cecko » 01 Юни 2023 09:55

Ако имах ниска компресия, нямаше ли да усетя по някакъв начин? А когато се форсираше сама, го правеше само при по-високи обороти и отзад си пушеше (когато се самофорсираше) като на дизеляк черно, и то осезаемо,не съм забелязал да е бяло. А когато си се караше спокойно изобщо няма никакви подобни неща. А от снимката с данните има ли нещо нередно?

Аватар
max-2
Мнения: 1788
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от max-2 » 01 Юни 2023 11:46

Ако тръгне да се форсира неконтролируемо, на място 4 предавка, натисната спирачка и плавно, но по-бързо отколкото при потегляне пускане на съединителя, за да не се запали. Да не се стига до там де...
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
Cecko
Мнения: 16
Регистриран на: 28 Май 2019 19:35
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 1.8
Благодарил/а: 7 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от Cecko » 19 Юни 2023 09:38

Та, след смяна на маслото минах 300км. и като вдигнах щеката, маслото е с 0.5см. над макса, мерено на равно след 1 нощ престояла. Даже нямаше време и да почернее. А след смяната го гледах и си беше перфектно на макс-а. Поне не се е форсирала сама, което е добре. Сега остава само да намеря майстор или сервиз, на който му се занимава, ако някой има предложения за такъв, моля да ми пише на ЛС, също така и от къде е най-добре да се купят чисто нови дюзи, ако се стигне до там, че май май... на там вървят нещата ;]

Аватар
mapamop
Мнения: 4047
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 283 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от mapamop » 19 Юни 2023 10:09

Cecko, що не пишеш на МехаННика? Поне си от София като ти гледам профила. При наличие на "работещ сценарии", не виждам причини да експериментираш излишно.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Cecko
Мнения: 16
Регистриран на: 28 Май 2019 19:35
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 1.8
Благодарил/а: 7 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от Cecko » 18 Юли 2023 16:15

Развитие - една от дюзите е била със спукан корпус установено след стенд, сменена е, минах 500 км. и всичко изглежда наред. smile.gif

Аватар
memorex
Мнения: 814
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Avensis 1CD-FTV форсира се сама

Мнение от memorex » 18 Юли 2023 21:01

Кое е спускане пластмасата ли?
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта