Застраховки

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 05 Май 2023 20:39

Тук никой не говори да я продаде за повече пари след Х години, явно грешно си ме разбрал.
Тука става въпрос за друго.
Плащам аз 3-4 години лизинг и ако нещо се случи, не по моя вина, да си получа, поне 90% от парите които съм платил, което за мен е логично.
Пък и какво е значение дали ще е по моя вина или чужда (за тоталка иде реч) да не мога да си получа пак парите ?

Това колко ще продължи с автомобилите никой не може да каже, едни приятели така ми говориха с апартаментите ама сега кършат пръсти.

Тринадесет години, се занимавам с търговия и досега нещо което е вдигнато, не са го свалили на старите цени, колкото и компенсации и субсидии и всякакви екстри да получават, даже и хляба като му свалиха ДДС-то пак не се свали до реалната цена.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Застраховки

Мнение от Hursa » 05 Май 2023 20:47

Май гледате на автомобила - като на инвестиция smile.gif Как ще я ползвате, че толкова ви притеснява "тоталката". Ако се стигне до там - радвайте се - вие да сте добре. На ламарините - майната им.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Застраховки

Мнение от BOz » 06 Май 2023 14:48

Iliyan Boshev написа: 05 Май 2023 20:39 Плащам аз 3-4 години лизинг и ако нещо се случи, не по моя вина, да си получа, поне 90% от парите които съм платил, което за мен е логично
Е колко да е логично?
При нормални условия (не точно в момента извратения пазар), плащаш колата и след 3-4-5 години и да я продадеш си вече с 50% загуба. Как очакваш да плащаш автомобил и да можеш след години да си вземеш 90% от парите, които си дал...
Купи си апартамент. Там шансът е по-голям. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Застраховки

Мнение от mfandakov » 06 Май 2023 14:53

Има предложение думата За-СТРАХ-овка,да бъде заменена с думата За-сигуров-ка,ама и тогава нищо сигурно няма че ще си вземеш парите. tooth.gif
worthy.gif

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 06 Май 2023 16:53

Hursa:
За тоталка се притеснявам единствено като съм паркирал и ме няма в колата, защото имам няколко такива случая.
Следя пазара на автомобили поне от 5 години и мога да кажа, че за читави и подържани автомобили винаги има пазар.

BOz: До преди година, на мода бяха гаражите, сега и те станаха…
Тука става въпрос за тоталка на 3 или 4 години, след това работа е горе долу ясна.
По прости сметки, до края на 4 година си дал към 40-45к, без да смятам каско и гражданска за тези години, ако се сметнат нещата отиват на 50-55к. Нормално би било 30-38к да ти бъдат възстановени (поне според мен).
Както и да е явно аз съм вманиачен в цифрите.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Застраховки

Мнение от slowtraveler » 06 Май 2023 17:57

Iliyan Boshev написа: 06 Май 2023 16:53 За тоталка се притеснявам единствено като съм паркирал и ме няма в колата, защото имам няколко такива случая.
Натрупай още опит и ще разбереш, че 'винаги има как'....
Колега тотализира служебната кола на 1.5г... Съвсем не по негова вина - на завоя на Долна Трака във Варна в момента, в който изпреварва автомобил същият се завърта, блъска в стената вътрешно в завоя, отскача, удряйки колата на колегата странично, изхвърляйки я в насрещното платно (не лента), където последва челен удар с насрещен автомобил...
За щастие без поражения по хората - ниската скорост е спомогнала - колегата е карал с около 45км/ч, а насрещният - с около 60км/ч, но колегата го боляха ребрата седмица заради натоварването от колана. И две коли бяха тотализирани...
Аз съм успявал да избегна подобен изход предимно поради късмет - например извънградско в сравнително остър завой (без видимост) с обратен наклон с около 90км/ч (точно по разрешението) срещу мен изкочи ТИР, опитващ се да изпревари в завоя каруца с около 5км/ч... Бързата реакция и рязкото спиране ме спаси, като спрях на около 1м от бронята му (той спря лесно в моето платно, защото караше с около 5км/ч)... И в двата случая - абсолютно никаква вина от страна на 'нашите участници', но лошо стечение на обстоятелствата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 06 Май 2023 19:55

Slow:
Прав сте, колкото и опит да имаш нещата стават за стотна от секундата.

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Застраховки

Мнение от Krachunov » 10 Май 2023 08:50

Iliyan Boshev написа: 05 Май 2023 20:39 Плащам аз 3-4 години лизинг и ако нещо се случи, не по моя вина, да си получа, поне 90% от парите които съм платил, което за мен е логично.
Няма според мен според теб. Има условия. Четат се, за да няма след това - те лошите застрахователи.
Iliyan Boshev написа: 06 Май 2023 16:53 Нормално би било 30-38к да ти бъдат възстановени (поне според мен).
Както и да е явно аз съм вманиачен в цифрите.
Ето за това говоря, през цялото време. Какво значи НОРМАЛНО. Няма нормално. Има застрахователна сума в началото на периода (1 година) има и овехтяване. От сега да ти кажа ако колата ти е към 50к, на четвъртата година вече си под бленуваните "нормални" цифри.
mfandakov написа: 06 Май 2023 14:53 Има предложение думата За-СТРАХ-овка,да бъде заменена с думата За-сигуров-ка,ама и тогава нищо сигурно няма че ще си вземеш парите. tooth.gif
Тия тотално изплискаха легена. Те това е такава тъпотия и е реклама на дзито ли беше кой беше?
Изображение

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Застраховки

Мнение от BOz » 10 Май 2023 09:10

Iliyan Boshev написа: 06 Май 2023 16:53 По прости сметки, до края на 4 година си дал към 40-45к,
И точно си ги изгорил тези пари, защото тогава е най-голямата обезценка на колата. След това кривата на обезценяване намалява, ама какво от това. Вече тези пари не са твои, а са използвани за гориво на огъня, излетели през комина.
Както се казва имал-дал. Това е положението с новата кола. Ако искаш да си с най-малка загуба, купуваш си стар автомобил и си :whistle:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 10 Май 2023 15:07

Явно или вие не ме разбирате или аз не обяснявам правилно.
Като плащам искам да съм максимално защитен. Имам пари купувам си нова кола, нямам пари карам стар автомобил и си свиркам.
Като искам да ми го застраховат за 70к, ще си платя за 70к нали така ?
Като не искат да ми го застраховат за 70к, ще си намеря къде да ми го застраховат нали така ? Пък дали ще стане нещо през тази година божа работа.
Въпроса ми беше, ако искам през първите 5 години колата да си я застраховам на фактурна стойност възможно ли е ?
Ако да - застраховката ще ти е 5к на 2рата година 6к на 3те та и т.н, вече аз да си преценя дали съм окей да си платя нали така ?

Тези условия по застраховане, предполагам са стандартни и на всеки са дават едни и същи с изключения на някои хора.

Приключвам с темата.
Успех и хубав ден

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Застраховки

Мнение от Krachunov » 10 Май 2023 15:36

Iliyan Boshev написа: 10 Май 2023 15:07 Като искам да ми го застраховат за 70к, ще си платя за 70к нали така ?
Зависи какво вкарваш в тоя смисъл. Ако колата струва 70 и ти искаш - Да.
Ако колата неструва 70 но ти искаш да я застраховаш за 70 - НЕ.
Ако колата струва 70 но ти не искаш да я застраховаш за 70 а на по - малко - ДА.
Ако колата е лизинг горното е НЕ.
Iliyan Boshev написа: 10 Май 2023 15:07 Като не искат да ми го застраховат за 70к, ще си намеря къде да ми го застраховат нали така
И тук е много условно. В 99% ако едни не искат да ти застраховат колата за 70 (понеже тя не струва 70, иначе няма причина да не искат). Няма да намериш и други,които да искат.
Разбира се може да се влезе в хипотези с недоброжелателни брокери/агенти, които да ти вземат парите като за 70к, но реално какво ще ти се плати, зависи колко е оценена колата. И това не е субективно усещане на ликвидатора, а методика по която си работят всичките.

В този ред на мисли, ако си пък си я подзастраховаш. Да речем искаш не да я застраховаш на 100% амки на 80%. Което значи че кола за 70к да е застрахована на към 56к. Това освен при тотал ще ти се отразява на всяка щета която имаш. Дори щета за 1000 лева те ще ти изплатят 80% от нея.
Iliyan Boshev написа: 10 Май 2023 15:07 Въпроса ми беше, ако искам през първите 5 години колата да си я застраховам на фактурна стойност възможно ли е ?
Колата през първата година е на фактурна стойност. Няма как някой да ти застраховка кола през 2ра, трета - пета година на фактурна стойност. (Ако под "фактурна стойност" разбираме сумата, на закупуване на автомобила от представителство).
Iliyan Boshev написа: 10 Май 2023 15:07 Ако да - застраховката ще ти е 5к на 2рата година 6к на 3те та и т.н, вече аз да си преценя дали съм окей да си платя нали така ?
Застрахователната премия пада всяка година, защото всяка година колата се овехтява.
Iliyan Boshev написа: 10 Май 2023 15:07 Приключвам с темата.
То това тук не е някакво надцакване а обсъждане по даден въпрос. Като чета какво пишете, ми се струва че не сте добре запознат кое какво се случва със застраховането и е напълно възможно да останете разочарован.
Хубав ден

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Застраховки

Мнение от BOz » 10 Май 2023 18:33

Iliyan Boshev написа: 05 Май 2023 20:39 Като искам да ми го застраховат за 70к, ще си платя за 70к нали така ?
Не е така. Представи си, че си измамник. Купуваш кола за 30к. Искаш да я застраховаш за 70к. Плащаш си. Тотализираш я. Кой е прецакан, кой печели? От това твое желание. Защита, равнопоставеност, у-а...
Просто ако колата ти като нова струва 70к, то след 5 години вече струва 30к. Толкова е продажната й цена, на толкова застраховаш. Застраховката е за това. Да покрие щетата на стоката спрямо цената й на пазара. Не спрямо желанията ти.
Другите 40к са горивото за камината.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

OVI
Мнения: 230
Регистриран на: 24 Яну 2022 22:06
Местоположение: Sofia
Автомобил: RAV4, MY2022, 2.5 HSD Luxury
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Застраховки

Мнение от OVI » 11 Май 2023 15:09

Iliyan Boshev написа: 10 Май 2023 15:07 Явно или вие не ме разбирате или аз не обяснявам правилно.
Колегите, най-вече Крачунов, са ти отговорили съвсем точно и коректно какви са възможностите ти, и при какви събития, какви последствия търпиш. Прочети ги пак, внимателно. И недей да търсиш аргументи за твоите щения и желания, а вникни, разбери какви са реалностите, защото на последните не им пука кой как разбира "живота, вселената и всичко останало", и нещата си следват установения ход и ред.

Струва ми се, че когато говориш за лизингована кола, ти пропускаш един съществен елемент- кой е собственик на колата в съответния момент. До изплащането на лизинга в пълен размер, вкл. остатъчната стойност на предмета (колата)- той е собственост на лизинговата компания. През периода на изплащане на лизинга, всички суми от застраховки, в случай на застрахователно събитие се изплащат на собственика, т.е. на лизинговото дружество. Ти в този период си само ползвател. Ако ти е по-лесно за осмисляне, приеми, че все едно си взел автомобила под наем, като месечната наемна цена ти е месечната вноска по лизинга. Вещта не е твоя, а на лизинговта компания. Ти, за твоя сметка, сключваш съответната застраховка (Каско, ГАП), но в случай на застр. събитие, застрахователя ще изплати каквото изплати на собственика, т.е. на лизннга (прочети си внимателно договора).

Аз те разбирам, че от твоя гледна точка, в случай, че колата бъде тотализирана или открадната в някакъв момент, ти оставаш "на сухо". Да, така е! Ще си платил едни Х хиляди вноски по лизинга, и някакъв гаден момент ще си без кола, и без пари. И няма да получиш НИЩО, ти, лично, в такъв случай.

Това не ти ли беше известно преди да сключиш договора за лизинг (ако си го подписал вече)?

Алтернативата е една- купуваш колата в кеш, в брой (добре де, с банков превод; едва ли някой ще е ОК да влачи 50-80к в торбичка), плащаш на търговеца в момента на покупката, и колата е твоя! След това вече ти, като собственик, застраховаш за своя сметка, но в твоя полза. И ако стане белята- ти, а не някой друг ще получи цялата сума, която евентуално застрахователя ще плати, съобразно овехтяването.

Това е!

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Застраховки

Мнение от Krachunov » 12 Май 2023 09:35

OVI написа: 11 Май 2023 15:09 През периода на изплащане на лизинга, всички суми от застраховки, в случай на застрахователно събитие се изплащат на собственика, т.е. на лизинговото дружество.
Не съвсем.
При щета 1во е възможно да ти платят на теб по фактура. Вече го имах този филм. Срязана гума от дупка и ми платиха по фактура на мен.
При щета в доверен сервиз (тойота) те плащат на сервиза.
OVI написа: 11 Май 2023 15:09 ти оставаш "на сухо"
И тук е възможен различен сценарии. Застрахователната сума да надхвърля по размер, задължението към лизинга, както и ако не КАСКО то ГАП да го постигне това. Така че четене му е майката

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Застраховки

Мнение от slowtraveler » 12 Май 2023 20:20

Krachunov написа: 12 Май 2023 09:35 При щета 1во е възможно да ти платят на теб по фактура
Това - ако не е 'инфраструктурен' проблем.. Да, може да ти платят гума, но всяко по-сериозно нещо минава по банка към сервизите..
Относно 'оставането на сухо' - да, лизингодателя ще си вземе всичко с такси, лихви и т.н. и ако остане нещо - ще ти го даде... Лизингодателя - не застрахователя...
Застрахователя ще се оправя единствено с лизингодателя..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot] и 54 госта