Летни гуми на ниски температури

Публикувай отговор
Аватар
Kiki
Мнения: 8210
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Kiki » 15 Ное 2020 08:04

slowtraveler написа: 14 Ное 2020 21:33 Kiki, последните 2-3 години ли ги кара?
Не последните 2-3 години, а през 2011-2012. Явно са ги оправили. Може би, преди са гонили по-добро представяне през зимата и са слагали по-мек каучук. Това е била причината да се износват бързо.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Airfan » 16 Ное 2020 01:23

Не виждам как ще спрат всесезонките току така. Всичко в САЩ се продава с всесезонки и масово това карат. Моето Ауди дойде от Чикаго с всесезонки, а там не е като да няма зима.
Лично аз тук му взех и зимни и летни обувки, но май се предобряме у нас в тази посока.
Изображение Изображение

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Krachunov » 02 Яну 2021 08:49

vfr800 написа: 14 Ное 2020 12:39
RRRRR написа: 13 Ное 2020 21:45 Здравейте,
Мислил съм си, че ако няма сняг и лед лятната гума спира по-добре без значение температурата. Пейста по-долу го потвърждава/в определен диапазон/.

https://www.zr.ru/_ah/img/07NM0r3-gvzoe_q6c2JK-Q
Как смееш да пишеш такива неща, сега ще дойдат 7 градусовите фанатици и ще ти кажат, че това не е вярно и как на тестовете на Наак опс исках да кажа Адак трябва да се вярва и така нататък и така нататък до края на света :)
фанатици викаш... говорите за сухи идеални условия, само че зимата дори да няма сняг, сухи и идеални условия са по - малко. Сутрин вечер поради темперетурните условия асфалта е леко мокър. До там с идеалните условия и перфектното спиране.
Да не говорим че трябва точно 5см сняг и всяка година става леш по пътищата от дебили дето не могат да отлепят.. Като караш кола 2 комплекта гуми няма да ти е такъв разхода, че да се циганиш за едните зимни.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4930
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от slowtraveler » 02 Яну 2021 09:30

Krachunov написа: 02 Яну 2021 08:49 говорите за сухи идеални условия, само че зимата дори да няма сняг, сухи и идеални условия са по - малко. Сутрин вечер поради темперетурните условия асфалта е леко мокър. До там с идеалните условия и перфектното спиране.
Не - говорим за условия без лед и сняг.... При мокро отново лятната гума се държи по-добре...
Вече сме януари - единици са местата, където е имало сняг - за тях е нормално да си със зимни гуми. При нас не е имало дори скреж по прозорците (иначе - да, асфалтът е почти постоянно мокър заради близоста на морето)...
Дори и с два комплекта гуми с джантите, винаги съм сменял комплектите чак когато прогнозата покаже вероятност за сняг и лед... Дотогава - си карам с летните... Обратната смяна е малко по-консервативна - там изчаквам по-продължителната прогноза да покаже само положителни температури.. И с многото изминали години съм се убедил в правилността на стратегията...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Krachunov » 02 Яну 2021 15:09

Тия митове,че едва ли не световна конспирация има за зимни летни са пълни глупости. Въпреки че последния месец температурите се движат около 10 градуса, България все още условно има 4 сезона и да караш зимата с летни и лятото със зимни е простотия. Като искаш да пестиш пари.. велосипед и така. С предната кола имам един много хубав случай, април месец точно сложих летните гуми, чисто нови. И се качихме на витоша и на една сенчеста отсечка, буквално 20 метра сняг. Нямаше никаква опасност от от ПТП но едва издеяних тези 20 метра, та се връщах да се засилвам. Сега ако караш един път на 2 седмици до магазина в града ОК, пести от гуми. НО във всеки друг случай, да спестиш 250-500 лева за 4-5 години си е пълна простотия.
Относно обратния вариант, да караш лятото със зимни, още по - зле.. За разлика от липсата на зима, не страдаме от липса на жега и в края на лятото си имаш страхотна пластмаса.
Като гледам какъв погром е по пътищата, масата от хората не осъзнават, че каквато и каруца да карат в крайна сметка тон-два железо контактува с пътя в 4 точки с големината на пощенски плик.
Така че ако ще тъните от зимни гуми.. направо продавайте колата....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4930
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от slowtraveler » 02 Яну 2021 15:22

Не виждам за какво е спорът... Гумите не правят шофьора...
На времето нямахме зимни гуми въобще... И си карахме цяла зима - внимателно, дефанзивно и т.н...
Лятото я карахме с 'пластмаси' - и какво? Пак - съобразяваш се с условията...
Няколко лета съм изкарал със зимни гуми - обикновено гуми, които не биха станали за още един сезон зима, но за лятото си имат достатъчно ресурс... Да, по-лошо сцепление от летните, ама нали затова колата има шофьор - да преценява... (тъй-като в него период не карах много - около 15-20х.км/година, а нов комплект гуми е например 2500лв ако не се хвърлям на скъпите гуми, щото при скъпите бюджета гонеше 1000лв/гума - всеки сам си преценява има ли смисъл или не...)
Преценяването трябва да е достатъчно обосновано... А ако си сгрешил в преценката - съобразяваш се с текущото състояние и толкова...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Krachunov » 02 Яну 2021 16:42

То едно време и колани и въздушни възглавници не е имало, но това не значи, че е било правилно или безопасно.
Ако си си купил кола с гуми за по 1000 лева бройката и ти е тегаво... значи е много лош избор на кола.. или по - точно лошо решение.
Относно шофьорската преценка, 99% при птп е заради лоша преценка. Нито един от шофьорите от всичките птп които са станали близките 10 години, не си е мислил абе аз ще се убия с тая скорост. След това, все едно какво мисли. Идеята ми е преди птп...
Кофти преценка
Кофти гуми
Кофти кола.. все пак най - стар автопарк в европа олазва влияние
И сложи към горните фактори, кофти път... който заради кофти преценка не е взет под внимание.. и е факт.
Не е спор, голи факти са броя на жертвите на пътя
както и броя на закъсали всяка зима...
Тези които преценят, абе аз съм със скапани гуми ще карам по - бавно или са един двама или изобщо ги няма.

Mcl
Мнения: 661
Регистриран на: 23 Ное 2020 19:21
Местоположение: Кюстендил
Автомобил: Corolla ts
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 11 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Mcl » 02 Яну 2021 17:00

Нагледал съм се на какво ли не заради тези гуми. За мен моята собствена и на возещите се безопасност е най важна. За това никога няма да рискувам с лятна гума зимата. Като купувам една кола си правя сметката за разходите по нея, на 2 години най много карам гумите. Или ако съм направил повече километри и по рано. Икономия от това няма,рано или късно ще се завърне като бумеранг към теб. Защото има някой не преценил не разбрал и т.н.
Corolla ts 1.8 hybrid 2020

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от urb » 02 Яну 2021 17:00

Krachunov написа: 02 Яну 2021 15:09 Така че ако ще тъните от зимни гуми.. направо продавайте колата....
Сигурен съм и че с летни с джипа ще издаяна навсякъде. Иначе имам по два комплекта гуми и на двата автомобила. Мисля обаче на джипа да минавам на всесезонки. Тук сняг няма, май няма и да има. В тойотката нищо че съм със зимни континентал имам и вериги. Ти ако си само с зимни и без вериги на кола на предно. Еми за никъде не си ако има яко сняг. И въже си носи.
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Аватар
BOz
Мнения: 4294
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 108 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от BOz » 02 Яну 2021 17:11

По-безопасно е шофьор с правилна преценка на условията и летни гуми, от колкото масово техническа неграмотна преценка, разчитайки на зимните си гуми.
urb написа: 02 Яну 2021 17:00 Сигурен съм и че с летни с джипа ще издаяна навсякъде
Грешно. Аз с кола на едно предаване и подходящи гуми в много от ситуациите ще съм по-проходим от джипа ти. А като караш завиваш ли, спираш ли или само "прохождаш"?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от urb » 02 Яну 2021 17:22

Това ще се направя че не съм го прочел.
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4930
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от slowtraveler » 02 Яну 2021 17:45

BOz написа: 02 Яну 2021 17:11 Аз с кола на едно предаване и подходящи гуми в много от ситуациите ще съм по-проходим от джипа ти.
Личен опит - Авенсис Т22 с нови зимни гуми гудиър Ултрагрип (забравих кой модел - актуалният за 2006) - в Еленския балкан драпах по едни черни стръмни пътища, включвайки целия си опит - засилване, недопускане на превъртане на гумите и т.н. - 'на ръба'... В същото време по същият път минути след моето преминаване с авенсиса, правехме опити с Мазда6 4х4 с летни галошки на приятел - спирахме на най-стръмните, заледени и т.н. места - ами драпаше все едно тръгва на равно и не-ледено :)
Крачунов - ти мен не ме мисли - щом съм си бил купил такъв автомобил нов от магазина - сигурно съм можел да си купя и гуми (Нокияна ми по памет ми излезе около 3600 с джантите :) ). Това отново не значи, че не бих подкарал зимни гуми лятото, ако смятам да ги 'доизвъртя', когато станат неизползваеми за зимна експлоатация.. Винаги приветствам и използвам разумните компромиси...
Точно с Джипа например ми свършиха първо летните гуми (нарушение на грайфера и леко порязване на борда), затова сложих Август зимните гуми. Сметнах за неразумно да слагам летни в края на сезона - затова новите летни ги купих в началото на другото лято (летните бяха по-евтини - излязоха малко под 2000лв и бяха без джанти :) ). И съвсем не смятам, че съм правил компромис с безопасността си.
От друга страна ми се е налагало да карам с летни гуми Кашкая в дълбок сняг след буря - ами бе като патица на лед :) Наложи се - карах го, но не бе най-приятното усещане де (особено след като се наложи да тегля пълни контейнери за боклук за да си освободя входа на паркинга и същевременно - заледих асфалта, та се наложи и да ме побутнат за да пробия пряспата :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ufer
Мнения: 2600
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от ufer » 02 Яну 2021 18:35

Живял съм 12 години в Шварцвалд и какви чудеса съм виждал, при това с хубави зимни гуми, ама върху лед. Чак полицаи са ми сядали на задния капак (задно предаване) или пък съм карал 30 км след снегорин на 10-15 м разстояние, защото на 30 м пътят вече беше затрупан поради жестокия снеговалеж. Бил съм и последна спряла кола след масов карамболаж на магистрала с ударени около 100-ина коли, без да се ударя благодарение на зимните гуми. Така че, колкото и да е неизгодно, докато има някаква вероятност да се появи сняг и лед, зимните гуми са за предпочитане... :thumbsup:

Аватар
BOz
Мнения: 4294
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 108 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от BOz » 02 Яну 2021 20:14

urb написа: 02 Яну 2021 17:22 Това ще се направя че не съм го прочел.
Добре и правиш.
И този съсед преди седмици, когато с х5-цата не успя да излезе от гаража когато падна снега.
И аз с 4х4 нямам шанс да изляза от подземния паркинг с летните гуми. Доказвал съм го 2 пъти вече. На един мост и с хубави гуми се излиза почти без проблем.
Инае да, джипа може всичко защото е джип. Особено като е черен, физиката не важи. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

bigchicken
Мнения: 207
Регистриран на: 25 Яну 2014 09:54
Местоположение: София

Летни гуми на ниски температури

Мнение от bigchicken » 02 Яну 2021 20:36

На бусокемпера се забавих със смяната на гумите, та по Коледа се прибирах от Трън през Перник с летните. 7 градуса, мокър асфалт, на 26-ти валя. Ами когато предницата на три тона тръгне, мамата си трака. Със 60, десен завой на леко слизане на неравен път. На кръговото на Перник не даваше да подам газ, веднага изправяше завоя. Такова чудо не ми се беше случвало, а това животно по принцип го карам доста агресивно, все пак сам съм си правил мебелите вътре :) Още същата вечер Нокианчетата се монтираха и газ.
Та, сняг и лед нямаше, сравнително топло, но мокър и доста мръсен асфалт.
На хибрида пак набързо смених гумите, след като се оказа, че с летните Мишелинки не става вече. Това им е първо лято, колата я купихме ноември.
Преценка, викате, ама като се хлъзне с 60 на път, по който съвсем нормално се кара с 90-100... Има едни неща, дето ги разбираш като се случат. А когато 3 тона изтърват сцеплението отпред на спускане нещата са сериозни. Аз си връзвам гащите с правилните гуми.
Колкото до опита ми, на един безкраен баир в Турция и натрупващ сняг бяхме най-високо качилото се МПС. Но когато все пак закъсахме нямаше опит, който да помогне с летните гуми, с които бяхме. Съвсем други трикове ни измъкнаха... След това спуснах планината без да мръдне буса, а докато бехме закъсали на 100 метра от билото гледах как насрещните се мятаха в канавката още със започването на наклона надолу, та чак не ми се искаше да потеглям и да минавам от другата страна :)
Toyota C-HR 1,8 HSD 2019 facelift
Toyota Previa 2.0 D-4D 2001

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта