Страница 1 от 1

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 15 Юни 2020 15:01
от detronik
Здравейте,
Изчетох много по темата за двигателите 1,6 и 1,8 VVTI и бях наясно още от момента в който купих Тойотата, че ще ми гори масло.
Запознах се с факта, че поради малкия обем на картера и съответно по-малкото количество масло, тези двигатели работели на по-висока температура и това в комбинация с по-дълбоките нарези за маслените сегменти, е предпоставка за спичане на сегмента и това води до повишен разход на масло.
Количеството масло обаче, изгорено от моята Тойота ми се вижда маааааалко множко...меко казано.
Става дума за Corolla Verso1,6VVTI (бензин) 2004.
Купена на 187500 км. по километраж. Втори собственик съм, докарана е от Милано.
Като цяло е в много добро състояние, което смятам и аз да продължа да поддържам.
Купена преди почти година и изминати 8000 км. от покупката.
Откакто я купих до този момент съм долял почти 4 л. масло (Енеос 5W40 - такова ми сложиха в сервиза и аз такова продължих да слагам).
При покупката в сервиза и смениха гарнитура на капака на главата от където просълзаваше по мъничко.
От тогава, капка масло не е капнало от двигателя. Няма син дим от ауспуха и разхода на гориво е много приемлив:
Средно градско: 9,2 л/100км.
Средно извънградско: 6,2 - 6,5 л/100км.
Това с 3ма души в колата през повечето време.
Какво обаче бихте ме посъветвали да направя за този разход на масло? То докато дойде време за смяна, аз съм си купил още толкова масло.
Ако пренебрегнем финансовата страна (4 бутилки по 16 лв. за година) бих искал да попитам, следните неща:
1. Има ли пагубни за двигателя последствия от това, че гори толкова масло?
2. Какви мерки да предприема?
Разговарях с автосервиза, но от там ми казаха, че като отида ще ми кажат какво ще правим.
От четене и питане по приятели разбрах, че възможните изходи са 3:
а) Смяна на гумичките на клапаните;
б) Наливане на добавка (ако няма проблем с гумичките на клапаните)
в) Ремонт на мотра - смяна бутала, сегменти и т.н. - най скъпия и неоправдан по отношение на бъдещ резултат вариант.
Бих искал да разбера, какво бихте ме посъветали. Как да реагирам ако ми предложат по-горните варианти и кое е най-правилното решение за този мотор.
Предварително ви благодаря за помощта!
С пожелания за приятна и успешна седмица!

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 15 Юни 2020 15:12
от mapamop
Изгореното масло ще задръсти катализатора най-малко. По спомен цената му е такава че вероятно никак няма да имаш желание да го смениш.
Колко близо е до тези километри на километража, много вероятно е да разбереш ако ми пратиш едно съобщение.
Добавката си мисля че ако има (някакъв) ефект, ще е до време.
По лично мнение нещата отиват към ревизия на мотора.
Нека и другите колеги да кажат какво мислят...

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 15 Юни 2020 22:55
от Nayki
Трябва да се измери компресията на цилиндрите за да се прецени долу горе за износването на двигателя.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 06:16
от tora
4 за 10000 е далеч от 1л/1000 - критерий за осн.ремонт на всички от преди десетина години. Преди това беше 500мл/1000.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 08:42
от centil
Ако аз притежавам такъв автомобил, бих направил следното:
1) първи къс интревал с употреба на евтино минерална масло за камиони - напр. PEMCO DIESEL M SHPD 15W-40
Сега през топлия летен сезон нищо не пречи за един месец или до 1000км да се кара с по-гъсто масло. Старите минерални масла имат много добри миещи свойства, а тези предназначени за камиони са и много евтини. Показаното по-горе е с цена от около 2€/л и една 10л туба стига за два цикъла.
2) втори къс интервал със същото масло, така или иначе е налично
На края на втория интервал бих направил промивка с ATOMEX total flush за 300-350км.
3) след това бих използвал MANNOL Energy Formula JP 7914 + MANNOL Ester Additive 9929 за около 5 000км, защото маслата със съдържание на естери са известни с почистващите си качества.
Към края на цикъла на използване на тази комбинация отново бих промил с ATOMEX total flush за 300-350км.
4) след това бих използвал масла с добри миещи свойства - напр. Shell Helix Ultra, Amsoil, RedLine и т.н.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 16:44
от whitefang
Провери като за начало за омасляване тръбата към всмукателния колектор,на мястото на влизане на маркуча на картерните газове.
Ако има гняс ,провери PCV клапана. Теча от гарнитурата на капака на клапаните може да е бил по вина високо картерно налягане.Дали и някъде другаде
няма скрит теч,някой смеринг?На колянова вал и от двете страни и към ангренажа и към маховика.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 18:10
от mgrigorov
Това да не е Жигула за да сипва 15/40 та и закамиони. На следващата смяна просто сипи друга марка масло и с подходящ вискозитет. Някоя, която не е толкова прехвалена, за да има по-малко ментета. Купи го от вносителя. Аз моята я карам с 5/30 при теб незнам какъв трябва да е.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 18:45
от Sandocan
Като привърженик на т.н.реална а не виртуална диагностика и отстраняване на проблемите ,бих препоръчал отваряне и инспекци на двигателя .Това обаче ,както и автора е казал е последната мярка.
Съмненията за спекли бут.пръстени и карбонизация по цилиндрите са твърде възможни а някои производители на добавки предлагат продукти за целта.Ако не се лъжа ги наричат анти-коксови добавки.Евентуално може да се експериментира на собствена отговорност.Успех.
P.S.Причините за разхода са не една и две и има информация в нета.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 20:29
от Hursa
► Виж съдържание

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 22:10
от vfr800
Не прави нищо, разхода е меко казано смешен, ако имаше проблеми с мотора щеше да харчи 4 литра на 1000 ;). Първо смени маслото и започни да следиш разхода до 5К километра. След това проследи разхода от 5К до 10К километра, ако разхода до 5К е по-малко от 1/4 от този след 5К не се занимавай с глупости просто сменяй маслото на 5К.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 16 Юни 2020 22:35
от Corolla_E12_hs
Тая кола не трябва ли да върви с 5W30?
1.6vvti бензин 2005г. я карам с 5W30 и за 200 000км масло не е горила.
Смени маслото с такова каквото трябва да е и гледай да е някое или купено от Германия, че имат по-високи изисквания, или от вносител, който е сигурен. Mobil, Yacco и други имат качествени масла.
След това засечи след 2-3к км (по сегашното горене ще ти е над литър разликата , а това ще се види на щеката).

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 20 Юни 2020 12:17
от detronik
whitefang написа: 16 Юни 2020 16:44 Провери като за начало за омасляване тръбата към всмукателния колектор,на мястото на влизане на маркуча на картерните газове.
Ако има гняс ,провери PCV клапана. Теча от гарнитурата на капака на клапаните може да е бил по вина високо картерно налягане.Дали и някъде другаде
няма скрит теч,някой смеринг?На колянова вал и от двете страни и към ангренажа и към маховика.
Много благодаря за съвета!
Имам един приятел, който назнайва от автомобили и ако се навие да помогне, ще проверим маркуча и да преценим как е ККГ.
За картерното налягане може ли да се съди по това колко духа от капачката за маслото, когато е махната и е запален двигателя?
Аз като я купих си духаче по малко като запуша с ръка. И сега си е така.

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 20 Юни 2020 12:35
от detronik
Corolla_E12_hs написа: 16 Юни 2020 22:35 Тая кола не трябва ли да върви с 5W30?
1.6vvti бензин 2005г. я карам с 5W30 и за 200 000км масло не е горила.
Смени маслото с такова каквото трябва да е и гледай да е някое или купено от Германия, че имат по-високи изисквания, или от вносител, който е сигурен. Mobil, Yacco и други имат качествени масла.
След това засечи след 2-3к км (по сегашното горене ще ти е над литър разликата , а това ще се види на щеката).
Ами не знам с какво масло трябва да е. Преди да я купя я закарахме на препоръчан майстор. Каза, че като цяло е много добре колата. Естествено я обслужихме изцяло, вкл. амортисьори, прахоуловители, водна помпа, филтри всякакви, предни спирачки и тогава ми сложиха масло Енеос 5W40. Платих 88 лв за 4 л.
После се обаждах на сервиза да ми кажат какво масло да си купя за доливане и те ми казаха пак 5W40. тогава от передставител на Енеос си купих ето това:
Изображение
и си доливам от него.
Опитах да намеря по сайтовете информация за този модел Тойота какво масло се препоръчва, но не успях и се доверих на сервиза.
Иначе ми казаха, че на 10 000 трабва да го сменя, а в сервизните описания на Тойота пише 15 000 или 1 година. Така или иначе при мен 1 година се покрива с 10 000 км.
vfr800 написа: 16 Юни 2020 22:10 Не прави нищо, разхода е меко казано смешен, ако имаше проблеми с мотора щеше да харчи 4 литра на 1000 ;). Първо смени маслото и започни да следиш разхода до 5К километра. След това проследи разхода от 5К до 10К километра, ако разхода до 5К е по-малко от 1/4 от този след 5К не се занимавай с глупости просто сменяй маслото на 5К.
Смятам да отида да премерят компресията и ако е ОК може би ще послушам твоя съвет :)

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 20 Юни 2020 21:13
от Enwor
Щом идва от Милано, значи ти си първия, който ѝ сменя масло :). И аз съм "за" да опиташ различни марки масла за да се ориентираш (пробвай и различен вискозитет). Моята 1.6ца 2005-та с 5W30 гореше 1/10к масло на Тойота, а на Yacco даже и по-малко (между смяната на 10к си доливах останалото в шишето). След отваряне на двигателя и сменени гарнитури, даже и по-малко все да гори (бутала и цилиндри не бяха пипани, вала беше за смяна).
В твоя случай, аз лично бих тествал масла през 5к. Така сравнително бързо ще се посъбере статистика кое масло как се държи. Ако не ти се занимава да сменяш два пъти в годината остава варианта да се отвори. Така поне ще е ясно дали и какво трябва да се прави. Но ако маслото не излиза през разните капаци, значи отива в катализатора!
Съдейки по моя с каква повреда беше и как се движеше може само с подмяна на уплътнения да се окажеш wink.gif. Тези за здрави кучета :)!

Разход на масло 4л за 10 000 км. какво да правя?

Публикувано на: 20 Юни 2020 23:09
от Corolla_E12_hs
Това с Италия и маслото си е така, поддръжката там (а и в Испания) е доста ниска, заради скъпите сервизи. Та, нищо чудно и масло да сменяно през 50 000км :D :D
Иначе съм ползвал Yacco 2-3 пъти и съм много доволен, сега съм с Мобил 1(произведено Люксембург) и пак съм доволен. Все 5W30.

Твоят мотор 1.6 VVTi 3ZZ-FE ли се води?