Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
Monster
Мнения: 339
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 82 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 06 Юли 2022 11:00

Това с пробег по-добър от каталожния май е възможно само при Тойота. Не знам за другите марки всъщност, но поне при VW групата впечатлението ми е, че прилично се послъгва с разхода и колкото и нежно да галя газта на Шкодата, дори в най-добрия случай съм бил малко по-зле от пробега на хартия. И все пак съм го докарвал сравнително близък, при все, че вероятно и на бензиностанциите послъгват колко точно е сипаното количество (аз замервам пробега с пълнене до горе, а не по борд компютър).

За Равката едва ли ще разбера лимитите на пробега й, освен ако целенасочено не реша да си направя тест. В повечето случаи едва ли ще я пълня на 100% батерията, ще прекарвам доста време на място с пуснат климатик и включен лаптоп в контакта й в багажника, а и лятото ще ползвам често функцията за отдалечено стартиране на климатика, което също ще убива от електрическия пробег.

Аватар
BOz
Мнения: 4292
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 108 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от BOz » 06 Юли 2022 13:01

Monster написа: 06 Юли 2022 11:00 Това с пробег по-добър от каталожния май е възможно само при Тойота.
На всичките ми коли винаги съм правил разход под каталожния. Много по-лесно постижимо при ръчните скорости и много по-трудно на автоматиците. Но и на автоматиците пак удпявам да го смъкна под заводските характеристики. Най-трудно и в най-малък диапазон при Опела ми.

п.п. Имам силното желание да мога да направя 20 км. дистанция на ток с равката ти и да видим до какъв електрически разход ще мога да направя. Когато ѝ се нарадваш и ако ти се появи някакво желание да предостъпиш 20 км. тест на непознат, сподели. tooth.gif :thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4929
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от slowtraveler » 06 Юли 2022 13:07

BOz написа: 06 Юли 2022 09:57 По статистика на реалния живот съм с 1% под заводския разход. Значи може
Няма как да стане в 'реалният живот'.... Вероятно визираш 'комбинираният разход', който няма как да е референтен - там не си спазил условията за процентно съдържание на пътуванията, влизащи в 'микса'...
BOz написа: 06 Юли 2022 13:01 На всичките ми коли винаги съм правил разход под каталожния
И аз, но това не означава, че 'в нормалният живот' разходът ми е такъв... Винаги има 'утежняващи фактори', които биват избягвани при 'експериментите' (едва ли си правил експеримент например в дълбок сняг дали достигаш перфектният разход).....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4292
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 108 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от BOz » 06 Юли 2022 13:14

slowtraveler написа: 06 Юли 2022 13:07 Няма как да стане в 'реалният живот'.... Вероятно визираш 'комбинираният разход', който няма как да е референтен - там не си спазил условията за процентно съдържание на пътуванията, влизащи в 'микса'...
Пример:
Статистиката ми за последните 5 години сочи среден разход в града (от тогава не е излизала колата извънградско, за да не вкарвам "микса" в сметката) от 4.83/100. Каталога казва, че моя автомобил градско трябва да харчи 5/100. Аз успявам в града да се движа с разход под заводките данни за градски разход. Значи може. ppp.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4929
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от slowtraveler » 06 Юли 2022 13:41

Да, за градското може - там 'вариациите' са такива, че можеш да докараш и по-добър от извънградските разходи на обикновен автомобил... Също както и да подминеш двойно песимистичните извънградски разходи по друг маршрут/време и т.н.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Monster
Мнения: 339
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 82 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 06 Юли 2022 14:37

BOz написа: 06 Юли 2022 13:01 Имам силното желание да мога да направя 20 км. дистанция на ток с равката ти
Моята още не е дошла (не ми се говори за това... dry.gif ), но тъй като си от София, можеш да пробваш още тези дни тестдрайв автомобила на ТМ Ауто. За около час и малко време, за което я дават, би трябвало да е достатъчно за такъв тест.

Аватар
Filbor
Мнения: 1057
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 24 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Filbor » 06 Юли 2022 17:12

Ама БОз се е записал първи в списъка да ти купува твоята Равка:
BOz написа: 29 Апр 2022 15:43 Записвам се, когато тръгнеш след 5-6 години да продаваш Равката, която я чакаш сега, да ми пуснеш офертата първо на мен.
И заради това иска да тества точно твоята, а не някоя друга tooth.gif
08.2014-11.2021
Изображение

StRaTeGa
Мнения: 40
Регистриран на: 28 Юни 2022 14:20
Местоположение: София
Автомобил: Honda E Advance 17", RAV4 PHEV
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от StRaTeGa » 08 Юли 2022 14:39

Тъй като съм може би единствения притежател на такова возило тук и към този момент вече направих към 400-500 изцяло електрически колометра с него (и още 1000 по магистрала) искам да потвърдя, че колата прави с лекота обещания пробег от около 80км. Често рахода ми е около 18Kw/100, което значи, че може и повече (т.е. около 100км). При това ги прави без да рискувате, някой да ви пребие, защото се влачите като сопол. Последното го казвам, защото брата на жена ми кара от няколко години Passat GTE, който има 9KWh батерия и за постигне обещания от производителя преход на ток кара без климатик, гол до кръста и с една хвалия да попива потта и с 30km/h.

С Тойота наистина можеш да постигнеш обещания или дори по-нисък разход, особено ако не ви се налага да преодолявате сериозна денивелация. Аз живея в Драгалевци и това доста пречи на Yaris и C-HR хибридите ми.
Но PHEV явно има повече място да съхранява енергията при спускане и практически можеш да стигнеш до ниските квартали с близко до 0-лев разход. Например до Слатина или Красно Село.

Колата е доста приятна за каране и на дълъг път по магистрала. Движението със 140км/ч е много приятно. Когато се наложи изключително бързо може да стигне до максималната си скорост от 180км/ч (около 200 по километраж).
Карането по завои също е приятно и комфортно, но не се чувствам толкова уверен, както със C-HR-а или Ярис-а. Може би влизам с 5-10км/ч по-ниска скорост. Надявам се, че никой не си мисли, че с това возило може да се спортува.
За сметка на това, може спокойно да си спестите усилията да избягвате дупки (аз и преди не го правих). Изобщо не се усещат.
Ускорението само на ток е повече от достатъчно, за да изпреварвате безопасно другите автомобили.

Коко Т
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юни 2022 14:46
Местоположение: Шумен
Автомобил: Toyota Corolla ts 1.8 hybrid

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Коко Т » 08 Юли 2022 22:54

Здравейте, вече два пъти тествах RAV4-Plugin и очаквам моята през февруари. Ще ми е интересно да споделиш повече информация, как се зарежда в домашни условия и колко струва зареждане на бърза зарядна станция.

Аватар
Monster
Мнения: 339
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 82 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 09 Юли 2022 08:53

StRaTeGa написа: 08 Юли 2022 14:39 брата на жена ми кара от няколко години Passat GTE, който има 9KWh батерия и за постигне обещания от производителя преход на ток кара без климатик, гол до кръста и с една хвалия да попива потта и с 30km/h
tooth.gif Надявам се това е преувеличеване на фактологията с цел хиперболизация на шегата...

Иначе и аз бих добавил въпросчета. Дали си инсталирал MyT приложението и ако да - дали се престраши да си активираш безплатния период за connected services? Ако можеш и да споделиш какви "облачни услуги" са включени за България, ще е супер, тъй като в ръководствата на сайта намирам само информация за навигацията. По-конкретно се чудя за следните:
1. Навигация на Тойота - има ли смисъл според теб да се активира или да си ползвам Waze/Google Maps/HereWeGo, на които съм им фен през Android Auto-то.
2. Отдалечено пускане на климатика - има ли изобщо такава "услуга" в приложението или може да става само през специалното копче на дистанционното на колата?
3. Отдалечено отключване/заключване на вратите - има ли я изобщо тази функция в MyT app-а?
4. Проверка на процента заряд в батерията и евентуално менажиране на charging schedules - отново въпрос дали го има това включено в приложението за телефон?

Благодаря за споделянето на опита ти и все така да продължаваш да й се радваш на колата безаварийно!

StRaTeGa
Мнения: 40
Регистриран на: 28 Юни 2022 14:20
Местоположение: София
Автомобил: Honda E Advance 17", RAV4 PHEV
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от StRaTeGa » 10 Юли 2022 00:34

Преувеличение е само частта с хавлията! Нали знаете, че има такава култура наречена Лонгмайлъри, които се стремят да карат възможно най-икономично и да минат възможно най-голямо разстояние.
Честно казано и аз от както карам хибриди често се забавлявам с това. :)

Зареждане:
В София имам захрито паркомясто. Имам кабел от моя електромер до колата. Обикновен контакт. Колата се зарежда за около 8 часа. Имам и доста голям навес на вилата, която е до язовир Искър преди Самоков. Там я зареждам на същия принцип.
Бърза станция значи такава, която е поне 22КWh. Този модел може да се зарежда максимум с 6,6KWh, така че няма много смисъл от по-бърза. Един единствен път се възползвах от зареждане на обществено място, което обаче е безплатно (Lidl в Самоков). За 22мин. пазаруване налях около 2,1KW. Общо взето толкова, колко да стигна от вилата до Лилд и да се върна. :)
Към колата има кабел, който да ползвате на обществени зарядни станции. Моя от в самото начало се озова в килера и вероятно ще го пазя за нов. В България малкото обществени зарядни станции си имат кабели и няма смисъл да си носиш твоя. Ще изгоря повече ток да го нося, от колкото ще заредя някога с него.
Това не е изцяло електрически автомобил! Идеята му не е да се зарежда бързо, защото има и не лоша алтернатива под формата на 2,5л двигател.
По-скоро трябва да имате възможност да го зареждате в къщи и евентуално на работа и да минавате около 70-90км на ден. Аз се колебая дали да не сложа по-бърза зарядна станция в къщи, защото цената не е нещо фрапиращо (примерно 2-2,5К лева), но разумът ми казва, че няма смисъл.

Относно MyT. По принцип аз съм технологичен човек и яката ми е втръснало от всякакви технологии.
Да инсталирах го това приложение. Закачих се за колата. Идея нямам какво е това Connected Services. На първо четене приложението ми се струва страшно безсмислено, което за мен е добре. Не знам дали сте забелязали, ама Тойота не са особено технологично напреднали и не те карат да си губиш времето с глупости и безсмислении технологии. Качваш се, натискаш Start и караш. :)
1. C-HR-а имаше навигация. Не беше Online. Аз я ползвах, когато пътувам извън града, за да си гледам завоите. В това отношение вградената навигация е супер и за НИЩО друго не става. Особено за цената си от близо 3000лв.
На баща ми Сузукито Игнис, което му взех преди 3-4 години, навигацията от магазина беше 600лв, а човека от дилърстовото ме посъветва да си спестя една 0-ла и да я взема от Ebay.
Винаги е по-добре да ползваш Google, Ware и т.н. В това отношение Android Auto-то е супер, само дето е на кабел, което не е особено удобно на кратки разтояния в града, където тази навигация най ти трябва, за да избягваш задръствания.
Взех си един AAWireless Android Auto Wireless Adaptor от OLX. Работи екстра, за да не си играеш всеки път да връзваш телефона, само дето от време на време се откача (може би при загуба на обхват към мобилния оператор).
Не съм имал време да се занимавам да търся дали това може да се стабилизира. Като цяло съм доволен как работи.
Между другото има чалъм да си инсталирате приложение, от където да гледатe YouTube през Android Auto-тото. :)
2. Не видях такава екстра в прилжението. Може със задържане на копчето на дистанционното и през Scheduler Departure-а нагласен на колата (не съм стигнал до там)
3. Ми не. :)
4. Ми пак не!
Аре бе, до скоро карахме Лади и Москвичи. Баба ви цял живот Online си е отоплявала и отключвала колата. :)

Намерих си Manual на тази кола. 650 страници е. Стигнал съм до 150-тата и не напредвам много бързо. Може и да намеря още нещо полезно вътре някой ден.

Аватар
Monster
Мнения: 339
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 82 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 10 Юли 2022 22:57

Аз също поръчах Тойотата с ясното съзнание, че тук акцентът е върху технологията на самата кола и качеството й на изпълнение, а не върху таблета/мултимедията/софтуера (за разлика от Тесла, където нещата са по-скоро на обратно). В този ред на мисли съм скептично настроен към въпросното MyT приложение (на база и на коментари за него по чужди форуми) и не знам дали няма да си създам повече главоболия, отколкото ползи, ако реша да го инсталирам заедно с въпросните connected services. Ще го мисля още, но като се познавам вероятно любопитството ми в даден момент ще надделее и ще си активирам trial периода, който мисля, че е с продължителност 3 години.

Относно безжичното Android Auto - наскоро ми попадна това видео, за джаджа, която освен, че предлага безжично свързване, също така позволява да си превърнеш дисплея на колата в "андроид таблет". Освен безжично Android Auto и Apple CarPlay, също така можеш да си инсталираш всички налични в стора приложения и да си ги ползваш без ограничение, дори в движение (включително youtube, netflix, интернет браузър и каквото друго се сетиш). Не съм го пробвал лично, но обмислям да си го "поръчам" като подарък за рождения ми ден, който е септември месец. :D Иначе в близките месеци се очаква и голям ъпдейт на самото Android Auto, който ще предложи по-добро подреждане на екрана, така че да виждаш няколко приложения едновременно. Със същия ъпдейт ще дойде и възможността да се гледат видеа от Youtube, но само в спряло положение, с цел безопасност.

Относно зареждането - аз все пак мисля да си сложа "бърза" зарядна в гаража, за да мога да я ползвам в ситуации, в които имам по-интензивен график, и искам да си напълня батерията за час-два (в зависимост до колко е паднала). В един от популярните български сайтове за зарядни станции намерих една монофазна за около 1000 лв, която позволява зареждане до 7.4 kW (над вече споменатия лимит от 6.6 kW за Rav4 PHEV). До колкото видях на тест драйва, зарядното за обикновен контакт е ограничено до 10 ампера, то ест ще зарежда максимално с 2.3 kW. Между впрочем ако зареждате на чуждо място, където не сте сигурни до колко е надежден контакта, през настройките за Charging Current бордовото зарядно може да се ограничи до 8 апмера, както е показано в това видео. Това прави консумация около 1.8 kW, което е по-малко от една печка духалка. Зареждаемият капацитет на колата е около 15 kWh, така че може да се сметне приблизително за всяка от скоростите, колко време би отнело зареждането при напълно изтощена батерия (точна сметка трудно може да се направи, тъй като след определен процент скоростта на зареждането спада).

Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от VDK » 11 Юли 2022 07:10

Monster, А мултимедията ти с вградена навигация ли е?
Yaris Hybrid XP210

Аватар
Monster
Мнения: 339
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 82 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 11 Юли 2022 09:59

Като се цъкне Maps бутона, пише "Function not available" (ако няма свързано Android Auto). За да се използва "вградената" навигация на Тойота, трябва да се активира през MyT приложението, както е описано в ръководствата за connected services. Има 3 годишен trial период, в който можеш да ползваш тази "облачна услуга" и който започва след активацията й. След това се плаща на годишна/месечна база (ако искаш разбира се, може и да се прекъсне). Тази информация за Toyota Connected Services я имам от дилъра в ТМ Ауто и от тест драйва, който правих преди вече два месеца. За съжаление моята кола нещо се забави и от няколко седмици стои в Гърция. Днес стават точно 6 месеца, откакто я поръчах...

Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от VDK » 11 Юли 2022 17:49

Оказа се от моите опити и от мнението на колега писал в темата за MyT, че няма ли вградена навигация мултимедията не може да се регистрира в сайта на Тойота. От Call центъра и съпорта на Тойота ме убеждаваха, че мога и Wi-Fi да ползвам и мултимедия да регистрирам но “дърво”. Иначе свързаните услуги са ми активирани но менюто е празно.
Сега ползвам MyT само за статистиката от пътуването и проверка на моментния статус на автомобила - местоположение и дали няма отключени врати.
Yaris Hybrid XP210

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта