[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Публикувай отговор
Двигателист
Мнения: 481
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Двигателист » 05 Апр 2024 23:55

Двигателист написа: 06 Ное 2023 21:08 Навъртях неусетно 10000 км с Мишлен Кросклимат 2 сув от Юли досега. Поопекох ги лятото и да видим как ще е зимата в планината. Като цяло съм доволен, не съм усетил липса на сцепление нито на сухо, нито на на мокро, но и вече карам доста спокойно, та не може много да дам оценка при по-спортно шофиране. Шумът ме дразни... По-назад бях писал, че началната дълбочина е 7.5 мм, но впоследствие установих, че е по-скоро 7 мм, че и по-малко (мерих набързо с шублер, така че не претендирам за особена точност). В tyrereview май гледах, че ги дават 6.6 мм, което ми се струва доста несериозно за нова гума със зимни претенции, но така са преценили французите. Иначе мерих и други и размери, но са си така - 7 мм. Износването е малко и може би ще е по-коретно да го измеря след още 10000 км, за да е по-ясно. Иначе отпред около 0.5 мм, отзад не мога да го хвана, ще меря по-натам. Ако се износват с този темп, вероятно преди другата зима ще разменя предни/задни.
Здравейте!
Малко актуална информация. Гумите от цитата станаха на 20000 км. Както съм писал някъде в темата са сложени Юли 2023, а са произведени втората половина на 2022-ра (не помня точно дот-а). За първа зима проблеми не съм имал, като под зима имам предвид експерименти в планината, а не в града, където зима не видях. Може да е и заради 4х4, не знам. Субективно, защото тази кола не съм я карал с други гуми, на лед и полиран утъпкан сняг, спират малко по-трудно, като пак казвам - субективно сравнено с Авенсиса със Гудиър Ултрагрип.
Офтопик
Проблеми вместо гумите по-скоро създава тракшън контрола, който при Рав4 ХА30 преди фейса няма бутон. Нарочно се бухнах в една утъпкана купчина сняг и аха да па премина и „газта“ беше отрязана и се наложи да правя маневри напред-назад, като всеки път в ключовия момент двигателя губеше мощност. Вярно, изчаква сравнително дълго, преди да отреже, но не достатъчно. Последния път нарочно, когато намали мощността, оставих педала натиснат до пода и зачаках няколко секунди... Дали защото е получено сцепление от някое колело, или софтуера реаргира на това, че педала си седи на 100%, не знам, но даде мощност и излезна. Да кажа, че 4х4 lock не беше натиснат. По-късно ми стана интересно, как би се държала с натиснат лок бутон, но тази зима така и не пробвах. За трансмисията ми е ясно какво се променя, но дали променя по някакъв начин алгоритъма на тракшъна към по-агресивен, нямам представа. Иначе има един начин за изключване с педала на спирачката и ръчната след запалване, пробвах го, работи, но на практика в снега не го изпробвах.
Но да се върна на гумите. Износването за 20000 км е около 1мм отпред и по-малко отзад (трудно да се измери, но да кажем 0.5 мм). Напукване (финно) не се забелязва. Това при моето, вече доста спокойно шофиране. Предполагам, че при агресивно каране с буксуване ще е друго. Това, което забелязвам при първите топли дни, на сух асфалт е, че вече се чува леко присвирване. Ще погледна налягането, но не мисля, че е от него, просто си има стареене, пък и самата смес не е като на лятна гума. Миналото лято нямаше подобен ефект. Живот и здраве, ще бъдат поопечени това лято, а зимата... ще видим. Със сигурност смятам преди зимата да разменя предни/задни.

Аватар
ivied
Мнения: 312
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 9 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от ivied » 04 Май 2024 22:22

Двигателист написа: 05 Апр 2024 23:55 За първа зима проблеми не съм имал, като под зима имам предвид експерименти в планината, а не в града, където зима не видях. Може да е и заради 4х4, не знам.
Всесезонните са ок, първите 2 години - на 3-та година, качествата им бързо спадат след 2 летни изпичания. Тогава стават за летни и междинните сезони: пролет и есен...
И да, шумни са, почти колкото зимните... Това е положението - приемете го, че няма да са тихи или устойчиви, колкото летните през лятото и/или зимните през зимата... Няма златна среда (след 3-та година)... а, компромис.
Ако нямате много сняг в региона зимата - а лятото температурите не скачат над 22-25`C са ок...
(т.е. зимата на юг от Бургас до Хасково, лятото планина - Смолян примерно - но само... punk.gif )
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.
Какво е жизнен опит? Отново настъпваш мотиката, но вече си с каска.

Двигателист
Мнения: 481
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Двигателист » 04 Май 2024 22:54

Аз съм малко наопаки на общоприетото tooth.gif
Въртя по 25-30 хил.км. годишно. Ходя в планината зимата, където има бая сняг. Обикалям си из България, че и из Гърция лятото (доста над 25 градуса :D )
Да видим къде ще му излезе края на експеримента с всесезонните.

Аватар
ivied
Мнения: 312
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 9 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от ivied » 13 Май 2024 20:12

Двигателист написа: 05 Апр 2024 23:55 сложени Юли 2023
Двигателист написа: 04 Май 2024 22:54 Да видим къде ще му излезе края на експеримента с всесезонните.
До 26-та имаш време... после нови... и така... punk.gif
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.
Какво е жизнен опит? Отново настъпваш мотиката, но вече си с каска.

Аватар
BOz
Мнения: 4429
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 159 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от BOz » 07 Юни 2024 09:32

И с опреснена статистика от днес.

Изображение

Изображение
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 5361
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 230 пъти
Получена  благодарност: 224 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от slowtraveler » 07 Юни 2024 09:43

При абсолютно еднаква температура ли ги мериш?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4429
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 159 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от BOz » 07 Юни 2024 10:54

slowtraveler написа: 07 Юни 2024 09:43 При абсолютно еднаква температура ли ги мериш?
Възможност на различна интерпретация на въпроса.
В даден момент на измерване да (пак зависи какво вкарваш в думата "абсолютно"). Разлика между пролетно и есенно измерване - не. Есенното измерване е било при 2 градуса по-ниска температура от сега (16 към 18 градуса). Това за мен би обяснило защо сега страницата е била с 1НА по-пластична.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Rocky112
Мнения: 93
Регистриран на: 15 Дек 2021 17:25
Местоположение: Хасково
Автомобил: Avensis 1.8 VVTI
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Rocky112 » 07 Юни 2024 15:29

Hankook kinergy 4s2 . Сложени на 10.22г. Съжалявям , че не замерих мм като нови. Никъде не намерих в сайтовете височината на протектора. Статистика в мм.:
20240607_150750.jpg
20240607_150750.jpg (222.11 KiB) Преглеждано 5554 пъти

За зимата е ясно , че задните ще минат отпред и ще се разбере колко са изпечени от жегите и как лепят на сняг.
Последно промяна от Rocky112 на 07 Юни 2024 15:35, променено общо 1 път.
Avensis 1.8 VVTI /06г.

Аватар
WoLF
Мнения: 2904
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 360 пъти
Получена  благодарност: 161 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от WoLF » 07 Юни 2024 15:32

Последна зима на едната двойка... Благодаря за статистиката!
ИзображениеИзображениеИзображение

Двигателист
Мнения: 481
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Двигателист » 08 Юни 2024 23:38

Rocky112 написа: 07 Юни 2024 15:29 Hankook kinergy 4s2 . Сложени на 10.22г. Съжалявям , че не замерих мм като нови. Никъде не намерих в сайтовете височината на протектора. Статистика в мм.: 20240607_150750.jpg
За зимата е ясно , че задните ще минат отпред и ще се разбере колко са изпечени от жегите и как лепят на сняг.
Пробег?

Аватар
Rocky112
Мнения: 93
Регистриран на: 15 Дек 2021 17:25
Местоположение: Хасково
Автомобил: Avensis 1.8 VVTI
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Rocky112 » 09 Юни 2024 13:09

Двигателист,
20 х.км.
Avensis 1.8 VVTI /06г.

Двигателист
Мнения: 481
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Двигателист » 03 Авг 2024 01:07

Двигателист написа: 05 Апр 2024 23:55
Двигателист написа: 06 Ное 2023 21:08 Навъртях неусетно 10000 км с Мишлен Кросклимат 2 сув от Юли досега. Поопекох ги лятото и да видим как ще е зимата в планината. Като цяло съм доволен, не съм усетил липса на сцепление нито на сухо, нито на на мокро, но и вече карам доста спокойно, та не може много да дам оценка при по-спортно шофиране. Шумът ме дразни... По-назад бях писал, че началната дълбочина е 7.5 мм, но впоследствие установих, че е по-скоро 7 мм, че и по-малко (мерих набързо с шублер, така че не претендирам за особена точност). В tyrereview май гледах, че ги дават 6.6 мм, което ми се струва доста несериозно за нова гума със зимни претенции, но така са преценили французите. Иначе мерих и други и размери, но са си така - 7 мм. Износването е малко и може би ще е по-коретно да го измеря след още 10000 км, за да е по-ясно. Иначе отпред около 0.5 мм, отзад не мога да го хвана, ще меря по-натам. Ако се износват с този темп, вероятно преди другата зима ще разменя предни/задни.
Здравейте!
Малко актуална информация. Гумите от цитата станаха на 20000 км. Както съм писал някъде в темата са сложени Юли 2023, а са произведени втората половина на 2022-ра (не помня точно дот-а). За първа зима проблеми не съм имал, като под зима имам предвид експерименти в планината, а не в града, където зима не видях. Може да е и заради 4х4, не знам. Субективно, защото тази кола не съм я карал с други гуми, на лед и полиран утъпкан сняг, спират малко по-трудно, като пак казвам - субективно сравнено с Авенсиса със Гудиър Ултрагрип.
Офтопик
Проблеми вместо гумите по-скоро създава тракшън контрола, който при Рав4 ХА30 преди фейса няма бутон. Нарочно се бухнах в една утъпкана купчина сняг и аха да па премина и „газта“ беше отрязана и се наложи да правя маневри напред-назад, като всеки път в ключовия момент двигателя губеше мощност. Вярно, изчаква сравнително дълго, преди да отреже, но не достатъчно. Последния път нарочно, когато намали мощността, оставих педала натиснат до пода и зачаках няколко секунди... Дали защото е получено сцепление от някое колело, или софтуера реаргира на това, че педала си седи на 100%, не знам, но даде мощност и излезна. Да кажа, че 4х4 lock не беше натиснат. По-късно ми стана интересно, как би се държала с натиснат лок бутон, но тази зима така и не пробвах. За трансмисията ми е ясно какво се променя, но дали променя по някакъв начин алгоритъма на тракшъна към по-агресивен, нямам представа. Иначе има един начин за изключване с педала на спирачката и ръчната след запалване, пробвах го, работи, но на практика в снега не го изпробвах.
Но да се върна на гумите. Износването за 20000 км е около 1мм отпред и по-малко отзад (трудно да се измери, но да кажем 0.5 мм). Напукване (финно) не се забелязва. Това при моето, вече доста спокойно шофиране. Предполагам, че при агресивно каране с буксуване ще е друго. Това, което забелязвам при първите топли дни, на сух асфалт е, че вече се чува леко присвирване. Ще погледна налягането, но не мисля, че е от него, просто си има стареене, пък и самата смес не е като на лятна гума. Миналото лято нямаше подобен ефект. Живот и здраве, ще бъдат поопечени това лято, а зимата... ще видим. Със сигурност смятам преди зимата да разменя предни/задни.
30000 км. Износването - на снимките. Вече има микроцепнатини на предните гуми. Отзад са по-свежи. Има вече свирене при маневри в горещо време, което се чува отпред. За момента на сухо и мокро нямам забележки.

Износване предни:
6525.jpg
6525.jpg (1.03 MiB) Преглеждано 3172 пъти
Износване задни:
76410.jpg
76410.jpg (861.47 KiB) Преглеждано 3172 пъти

Аватар
Monster
Мнения: 380
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 128 пъти
Получена  благодарност: 110 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Monster » 27 Авг 2024 15:31

BOz написа: 27 Сеп 2023 14:55 Другия тип всесезонни гуми са си зимни гуми, с възможност да ги караш лятото. А този тип са летни гуми, но не може да ги караш зимата. То може де, ама може да си караш и с летни гуми.
Или в частност тези гуми нямат почти никакво сцепление на сняг и подобни условия. Усещат и се държат почти като летни гуми. Не случайно зад океана започнаха да разделят видовете гуми (малко малоумно). И започнаха да викат на тези гуми всесезонни и от неотдавна на зимно ориентираните им викат вече все'временни (all season vs all weather). Защото има разлика между сезон и метеорологично време. Поради тази причина никога на такъв тип всесезонна (лятна) гума няма да видиш символа за зимна гума (снежинка с планината) върху гумата, защото просто не стават за всички сезони/време. И поради това казах, че тия гуми не стават за нищо. Нито имаш лятна гума, нито зимна и колегата (а и ти) добре ще направи като се отърве от тях.
Зоето, което купих преди 4 месеца, дойде с 5 годишни всесезонни гуми Kleber Quadraxer. Тъй като колата също е на тази възраст, предполагам че това са оригиналните гуми, с които е карана още от първия й собственик и преди 4 месеца бяха на не повече от 30 000 км (колата беше на 40 000 км, но вторият собственик си беше купил втори комплект зимни, та оттам мога да спекулирам, че всесезонните са на по-малко километри). За тези 4 месеца откакто карам колата й навъртях още 13 000 км и честно казано учудващо за мен нямам забележки към тези стари всесезонни гуми - никакви проблеми със спирането и никакво странно скърцане при завиване, каквото имаше при чисто новите Yokohama, които бяха дошли с Равката.

Та сега се замислям да купя нови всесезонни на Зоето. Като опции съм цъкнал любимата марка Michelin, споменатите сега Kleber, от които съм доволен, но не съм ги карал в студено време и накрая съм добавил и Goodyear, тъй като бях гледал едно от Зоетата да се продава с чисто нови такива и като се зачетох тогава намерих доста добри отзиви за модела. Ето примерен списък на вариантите за гуми, подредени от най-евтина към най-скъпа:
- Вариант 1: KLEBER QUADRAXER3 87H 195/55 R16 - 175 лв
- Вариант 2: KLEBER QUADRAXER2 91V XL 195/55 R16 - 185 лв
- Вариант 3: MICHELIN CROSSCLIMATE 2 87H 195/55 R16 - 249 лв
- Вариант 4: GOODYEAR VECTOR 4SEASON G3 91H XL 195/55 R16 - 255 лв
- Вариант 5: MICHELIN CROSSCLIMATE 2 91V XL 195/55 R16 - 270 лв

Ето и въпросите, които имам, с надеждата да взема правилно решение в избора си и да не се занимавам с гуми докато не реша да продам колата след 2-3 години:
1. Всички ли варианти, които съм споделил, стават и за сняг (визирам споменатото понятие all weather от цитираното мнение на BOz)? Исках да прикача картинка, за да се видят и шарките, но нещо форумът ми показва съобщение грешка при статуса "Изпратената форма е невалидна, опитайте отново.". Преди съм прикачал картинки безпроблемно - сега пробвах и с jpg и с png, но дава същата грешка.
2. Има ли някой положителен или отрицателен опит с някой от изброените модели (четох назад в темата добри мнения за Michelin и Goodyear)?
3. Струва ли си да дам повече пари за Michelin или Goodyear, или да си взема спокойно по-евтините Kleber?
4. Кой от вариантите бихте си взели? Не съм сигурен каква е разликата между двата модела на Kleber, както и между двата модела на Michelin.

Накрая да кажа, че не вярвам, че на кола с предно, мога да й имам доверие при шофиране в сняг, дори да й купя най-хубавите зимни гуми на света. Затова като цяло съм се насочил към всесезонни с идеята, че зимата тази кола ще се кара изцяло градско (за разлика от сега, когато си я карам и на разстояния от порядъка на 200 км извънградско) и освен това дори и за градското шофиране ще чакам да попочистят улиците от снега и чак тогава ще разчитам на нея. Това ни е втора кола в семейството и за суровите зимни условия ще разчитам на Равката, която вече си е с отделни комплекти летни и зимни гуми. wink.gif

Аватар
ico1
Мнения: 295
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 23 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от ico1 » 27 Авг 2024 16:51

Според моя опит вземи Kleber много добро съотношение цена качество.На RAV4 сложих Бриджестон на МВ Вито Клебер на РАВ 4 вече са за смяна на Витото ще изкарат и тази зима макар ,че са на повече километри.На 20 страница в темата може да видиш кога са монтирани и на колко километра са били 07.2023.г
LEXUS RX450hl

Аватар
Akima
Мнения: 7250
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 115 пъти

[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Мнение от Akima » 27 Авг 2024 17:10

Monster написа: 27 Авг 2024 15:31 - Вариант 3: MICHELIN CROSSCLIMATE 2 87H 195/55 R16 - 249 лв
Това е вашият вариант за 3+ години експлоатация.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост