Нов шофьор в търсене на няколко съвета ...

dobry
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Ное 2006 13:53

Нов шофьор в търсене на няколко съвета ...

Мнение от dobry » 02 Ное 2006 15:07

Имам няколко ламерски въпроса, но искам първо да кажа няколко думи за мен. В момента съм в процес на взимане на книшка (в последно време в София се чака много за изпитна дата и като не минеш от първия път е малко кофти) и преди около половин месец си взех Corolla 1.6 Бензин HB5 от ТМ Ауто. Докато си взема книшка съм я паркирал пред бачкането, ама какво да се прави – надявам се скоро това статукво да се промени. Като цяло съм дилетант в облстта на колите и за мен колата се свежда до това да врътна ключа и да ме закара от точка А до точка Б. Сега актуалната тема е „Зимни гуми” та имам въпроси точно по тази тема:

1. Гледах по различни сайтове информация за зимни гуми – шарки, силикони, канали, твърдост на материала и всякакви такива неща, ама не мога да преценя какво е по-важно. Предполагам „Всичко е от значение” както се казва в една бирена реклама. Като се добавят и множеството производители нещата придобиват чудовишни размери. Въпроса ми е следния – моля ви някой да каже някакви модели и марки зимни гуми, които са подходящи за условията в България и за начинаещ шофьор като мен. По спецификация гумите ми трябва да са 195/60R15.

2. Някъде бях чел, че не е добра идея да се кара с лети джанти през зимата. Особенно като съм нов шофьор и все още нямам изграден инстинкт за справяне с дупките по пътищата ни. Има ли нещо вярно в това и ако да, откъде мога да си намеря подходящи стоманени джанти? До колкото видях по форума не е особенно лесно да се намерят . Освен това видях някъде написано, че гумите с джанти се съхраняват по-добре отколкото тези без.

3. След като съм си намерил гуми и джанти съвсем естествено изниква и въпроса дали трябва да ходя до ТМ Ауто, за да ми ги монтират или може в кой да е сервиз/гумоджииница?

4. И един последен въпрос – колко гуми да си взема 4 или 5?

Аз май не е зле да свършвам, че сигурно съм ви досадил с този дълъг пост, а и със супер невминяемите ми въпроси.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Мнение от slowtraveler » 02 Ное 2006 15:26

Ами честито за Тойотата :thumbsup:
1. Зависи от цената. При всички случаи спора ще разрасне както със спора 'какво масло да сипя'. Всеки е пробвал няколко варианта и е достигнал до такъв, който го устройва. Аз карам няколко години GoodYear Ultragrip6 и съм доволен.
2.Летите джанти не се препоръчват защото: алуминия се окислява от солите зимата на местата където лака е бил жулнат; зимата има повече и по-замаскирани дупки, а алуминиевата джанта е по-скъпа и капризна (по-трудно се изправя) от стоманената. Но е въпрос и на финанси - няколко сезона карах само с алуминиеви джанти и сменях гумите....
Потърси колегата във форума, който наскоро си взе стоманени джанти - може да ти даде акъл.
3. Можеш да ги смениш във всяка гумаджийница, но ако развиваш високи скорости (което не ти препоръчвам като начинаещ шофьор) е добре да ги смениш в по-реномирана, за да са им по-добри (и по-скоро калибрирани) машините
4. Четири гуми. Няма никакъв смисъл да се набутваш още за резервна зимна гума. Гумите с добър грайфер се пукат много рядко. Предишния ми опел Астра G го продадох на 110х.км, а резервната гума не беше вадена откакто колата беше взета от магазина - просто не съм пукал гума така, че да не мога да стигна до гумаджия (започваха да изпускат бавно).

Дано инфото е помогнало.
И БЕЗАВАРИЙНО
:thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

El Camino

Мнение от El Camino » 02 Ное 2006 15:48

Tq kolata s rezerwna guma li si idwa ili s flakonche? Ako nqma guma, nachi nqmash dupka za guma.
Ako pyk imash guma, nqma nujda da e zimna, za malkoto kilometri det sha karash do serwiza.
Ili byrkam nqkade?

A za pukaneto na nowite gumi - w momenta karam s 4ri zimni, kato sym platil za 6. Wzimah gi po dwoiki i dwata pyti pukah NOWA guma na sledwashtiq den. Chukaite na dyrwo!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Мнение от slowtraveler » 02 Ное 2006 17:11

El Camino, ами то целия късмет се е събрал при теб за тея гуми biggrin.gif
За последните над 250х.км съм пукал гума 2 пъти, като спукването беше от метални парчета, които не съм видял навреме. Отивах си с тях до гумаджията - въобще нямаше нужда на слагам резервна гума.
А новите гуми се пукат по рядко защото имаш още 6-8мм гума, през която трябва да мине обекта.
Тъй-като имам доста работа по кораборемонтни заводи, където има разпилени метални парчета, електроди и т.н., ми е станало практика да оглеждам гумите и периодично да вадя от тях забити остри камъчета, метални стружки, гвоздейчета и т.н.
По този начин не ги оставям обектите да 'работят' навътре и да спукат гумата в последствие. Правя го на 1-2 седмици, но огледа е щателен.
Е - винаги можеш да намериш коларски болт, който освен да ти спука гумата, да успее да ти надере и джантата, ама нейсе :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

El Camino

Мнение от El Camino » 02 Ное 2006 17:15

Abe da chukame na dyrwo. Prawim kwoto moje, pyk to si stawa kwoto shte:).
Edin sywet ot oshte edno pukane na gumi ot onaq zloshtastna poredica:
Kato wi pishe na gumite, che sa do 160 ne karaite sys 170 s tqh biggrin.gif.

Аватар
chukov
Мнения: 177
Регистриран на: 28 Апр 2005 17:30
Местоположение: Габрово

Мнение от chukov » 02 Ное 2006 17:28

slowtraveler написа:Ами честито за Тойотата :thumbsup:
1. Зависи от цената. При всички случаи спора ще разрасне както със спора 'какво масло да сипя'. Всеки е пробвал няколко варианта и е достигнал до такъв, който го устройва. Аз карам няколко години GoodYear Ultragrip6 и съм доволен.
2.Летите джанти не се препоръчват защото: алуминия се окислява от солите зимата на местата където лака е бил жулнат; зимата има повече и по-замаскирани дупки, а алуминиевата джанта е по-скъпа и капризна (по-трудно се изправя) от стоманената. Но е въпрос и на финанси - няколко сезона карах само с алуминиеви джанти и сменях гумите....
Потърси колегата във форума, който наскоро си взе стоманени джанти - може да ти даде акъл.
3. Можеш да ги смениш във всяка гумаджийница, но ако развиваш високи скорости (което не ти препоръчвам като начинаещ шофьор) е добре да ги смениш в по-реномирана, за да са им по-добри (и по-скоро калибрирани) машините
4. Четири гуми. Няма никакъв смисъл да се набутваш още за резервна зимна гума. Гумите с добър грайфер се пукат много рядко. Предишния ми опел Астра G го продадох на 110х.км, а резервната гума не беше вадена откакто колата беше взета от магазина - просто не съм пукал гума така, че да не мога да стигна до гумаджия (започваха да изпускат бавно).

Дано инфото е помогнало.
И БЕЗАВАРИЙНО
:thumbsup:
И към този изчерпателен отговор само да добавя

Алуминиевите джанти търпят и други поражения зимата. Когато караш в замръзляк biggrin.gif , ледените буци надират повърхността на джантата.
http:/www.penchochukov.com
Yaris P1

SLA
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Фев 2006 23:17

Мнение от SLA » 02 Ное 2006 17:38

Няма смисъл,щом колата ти е нова тя е с хубави нови гуми "интермедйки" щете даржат тая зима.Пък и щом си малад шофьор недеи да я караш в наи-големите снегове и ледове.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Мнение от slowtraveler » 02 Ное 2006 19:05

Карал съм и с 'интермедийки' (GoodYear Vector 3 и Vector 5), но зимната гума си е зимна. А Королата сигурно е с чисто летни гуми.
Ако имаш възможност - не пести от гумите.
Точно щото е нова колата и шофьора, е по-добре да си с точните гуми за ситуацията. По опитен шофьор може да компенсира и да се съобразява с недостатъците на калпавата гума, докато младия шофьор не разполага с този натрупан опит.
А опита се трупа с каране - затова каране му е майката и то при всякакви условия, но без самонадеяност, и всичко ще си дойде на мястото. :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

bobsn
Мнения: 119
Регистриран на: 16 Сеп 2005 11:49
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsn » 02 Ное 2006 20:26

Честито и от мен, бъди сигурен, че си направил правилен избор.
На първия ти въпрос: изясни си в какви условия ще ги търкаляш тия гуми. Има много различни по предназначение зимни гуми; за градски условия с по-ярко изразен анти-аквапланинг ефект при киша и стопен сняг, за бял твърд сняг и лед, или направо за зимни планински условия. От мое наблюдение българите масово се хвърлят да купуват снежни гуми, като за планински оф-роуд терени, все едно че всички живеят на ски пистите. Аз по тая причина съм си купил модел на ЙОКОХАМА, който е по-подходящ за условия като в голям град, а именно: опесъчени или лугави булеварди, поледици, киши, локви с мръсна вода, но не са много подходящи за ходене до пистите на Банско например, за тая цел имам вериги. Преди време си бях взел за старата ни кола всесезонен модел на Вредерщайн и две зими изкарах без проблеми, не мръднаха, така я и продадох колата;
На втория ти въпрос за джантите: преди два дни имах късмет да си намеря точно за Авенсиса оригинални джанти, докарани от Германия. Излязоха ми по 15 лв. - невероятна цена, а са изключително запазени, но следях за обяви от една година и нямаше нищо. Просто въпрос на късмет, можеш да пробваш да търсиш със сходни параметри от други марки, но ще им се правят нови централни втулки или доработки. Иначе от магазин, ама се приготвяй за голяма цена, но ти си преценяваш;
На третото ти питане: По-скоро са прави хората, че за зимата е по-добре със стоманени отколкото с алуминиеви, но аз карах 3 зими със стоманени и при всяко изправяне на кривини самодоволно си виках, че ако бях с алуминиеви дупе да ми беше яко...Сега от 2 години съм с алуминиеви и досега нито зиме, нито лете съм ги кривил... А наистина гумите се съхраняват най-добре с джантите.
На четвъртия: да не си луд да си купуваш 5-та. Вземи си само ако нямаш резервна, щото нали знаеш приказката за неволята.
Ако те интересуват повече мнения по въпроса за гуми и джанти виж във рубриката КУПУВА/ПРОДАВА, там тая тема в момента е в стихията си, разбираемо защо!
Успех на изпита, после внимателно и спокойно!

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Мнение от LEXUS » 02 Ное 2006 21:39

bobsn написа:От мое наблюдение българите масово се хвърлят да купуват снежни гуми, като за планински оф-роуд терени, все едно че всички живеят на ски пистите. !
laugh.gif biggrin.gif :thumbsup:
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2006 09:54

bobsn написа:От мое наблюдение българите масово се хвърлят да купуват снежни гуми, като за планински оф-роуд терени, все едно че всички живеят на ски пистите. !

Абсолютно си прав :thumbsup:
Лошото е, че и някои гумаджии предлагат точно такива гуми като 'най добрите'.
Преди да взема зимни гуми, обърнах внимание основно на тестовете за спиране на сухо/мокро, щото в снега как-да е ще издрапаме...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
chukov
Мнения: 177
Регистриран на: 28 Апр 2005 17:30
Местоположение: Габрово

Мнение от chukov » 03 Ное 2006 10:37

Загумаджиите е така, защото е по-лесно да убедиш човек, чиято представа за зимна гума се свежда до гума с дълбоконацепен протектор на хиляди малки блокчета, че това е неговата гума.

На другите гледат с недоверие.
http:/www.penchochukov.com
Yaris P1

cj
Мнения: 485
Регистриран на: 17 Сеп 2004 11:23
Местоположение: Варна, България
Обратна връзка:

Мнение от cj » 03 Ное 2006 14:14

Рискувам да се повторя, но все пак ето и моят съвет: Не пестете от гуми - в крайна сметка, те са ви контакта с пътя!!! Ако имате друга причина - ок, но принципно не пренебрегвайте значението на гумите за поведението на един автомобил.

Що се отнася до избора на самите гуми и джанти - няма да сбъркаш в никакъв случай ако просто си подмениш летни гуми със зимен модел на същия размер. Ако от друга страна си наясно какво точно търсиш като поведение на колата, както и при какви условия ще се кара - тогава можеш да мислиш за други варианти. Например: тесните и високи гуми (страничен профил) са по-проходими на сняг. Освен това возят и по-меко и са по-евтини. От друга страна на асфалтов път правят колата по-нестабилна. Ако нямаш "рейсърски" навици можеш да си купиш едни железни 14ки и да им сложиш примерно 185/70-14 гуми.

Но на твое място аз лично бих взел аналог на летните в зимен вариант - примерно GoodYear Ultragrip на 195/60-15.

Още нещо - зимните гуми не се различават от летните само по грайфер. Самият материал също е различен. С времето това свойство отслабва. Затова принципно избягвайй гуми втора ръка, ако ще и да са идеален грайфер. ...или гледай да са произведени максимум преди 3 години.
1984 Тойота Корола 4AGE 20v
2007 Субару Импреза STi
Изображение

plpenov
Мнения: 82
Регистриран на: 07 Окт 2006 14:05
Местоположение: KAZANLAK

Мнение от plpenov » 03 Ное 2006 21:34

Но на твое място аз лично бих взел аналог на летните в зимен вариант - примерно GoodYear Ultragrip на 195/60-15.
Май всички варненци наблягяте на GoodYear !?!?!
Toyota Corolla Verso 2.2 D4D

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2006 22:02

Ами разбира се, че наблягаме на GoodYear tongue.gif

1. Параметрите на GoodYear за сухо и мокро са в челните места на класациите (различните класации изразяват различни лобита), а във Варна имаме 2 седмици сняг, а останалото време сухо/киша/лед.
2. При нас рядко се 'ринем' в снега, щото обикновено има само навявания (миналата година е изключение), но въпреки това Ултрагрип има много добри параметри и за сняг(въпреки, че точно в този пункт в някои класации не е на 1 място).
3. От скъпия клас гуми, те са по-евтини от Мишлен.

А лично аз съм имал изключително екстрено каране с тези гуми по магистралата при разчистено само едното платно, а другото около 15см рохкав сняг и на места киша. Заради медицински проблем карах в неразчистеното платно на дистанция 80км по магистралата със скорост над 140км/ч (колоната се движеше с не-повече от 60 и никой не смееше да влезе в снега/кишата). Гумите нито на едно място не ме подведоха. Колата се движеше изключително предвидимо. Затова съм сигурен с GoodYear и продължавам да експлоатирам такива - в момента съм с летни Excellence. :thumbsup:

П.С. а размера за зимните вземам точно както казва pplenov - същия като летните (не взех по-тънки заради пазене на алуминиевите джанти - тогава нямах стоманени, а и поведението на автомобила не се променя толкова драстично, когато размера е същия).
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта