Инфо за Корола Е11, 1997 - 2000

Аватар
jury
Мнения: 130
Регистриран на: 11 Апр 2006 15:06

Мнение от jury » 06 Ное 2006 15:00

Xeku написа:Получих ти мейла, много ти благодаря! Снимките са добри, текстовете се четат много добре! Щом си решил да направиш цялата книжка в електронен вид, добре, но на мен и моя приятел ни трябват само споменатите последни страници с техническата информация. Благодарности за усилията и готовността ти да помогнеш, въпреки трудностите, пред които си се изправил! :hello1:
Ха сега ги прати и ние да ги видим :thumbsup:

Аватар
Xeku
Мнения: 1396
Регистриран на: 27 Сеп 2004 15:33
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Xeku » 06 Ное 2006 16:42

sluchaen fen обеща да сканира цялата книжка и да я качи някъде в нет-а за безпроблемно сваляне. Аз имам само първите 30-тина странички, в които пише как да си отключиш вратата и как да свалиш стъклото! wacko.gif Все още нямам техническата информация, за която помолих, ако тя представлява интерес, ще ти я пратя когато я получа! wink.gif

Аватар
sluchaen_fen
Мнения: 510
Регистриран на: 17 Мар 2006 20:01
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от sluchaen_fen » 06 Ное 2006 17:36

Желанието ми е да получа най-добро качество при най-малък обем на снимките.
Снимките с цифровото фото не са с безупречно качество заради лошия фокус и липсата на статив. Най-малките букви не се четат добре при нормален изглед на снимката. При увеличение на снимката - никакви проблеми относно малките букви. Размера на всяка снимка е 2048х1536, а обема е 650 КВ - 750 КВ. Затова се отказах от цифровото фото.
Утре или в други ден ще се пробвам да се преборя със скенера. Инструкцията е черно-бяла.
Спецовете от нашия форум могат да ме посъветват какъв формат на изображението да използвам (никога не съм ползвал скенер, но предполагам, че програмата ще ми предостави избор на формат на изображението) - JPEG, GIF, TIFF, PNG, монохромна растерна графика (.bmp), 24 битова растерна графика и т.н.

b_d

Мнение от b_d » 06 Ное 2006 17:44

ако искаш да я печаташ ползвай bitmap (само черно и бяло - без сиво - като копирна машина). Ако искаш да четеш на екран ползвай - grayscale. Формат gif или tiff.

Аватар
sluchaen_fen
Мнения: 510
Регистриран на: 17 Мар 2006 20:01
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от sluchaen_fen » 07 Ное 2006 12:26

Със скенера става добре и тези дни ще започна да пускам мейли на заинтересованите колеги. Ще направя снимките с максимално качество, което позволява после да се принтират без проблеми.
Моята книжка е стара и омазнена с масло, защото съм я давал няколко пъти на приятел (механик) в беда. Днес ще потърся по-запазена книжка, защото сканираните страници ще плъзнат из нета.
Инструкцията е 241 страници по 1.5 МВ на всяка страница. Ще започна с последните 20-30 страници, които се отнасят за поддръжката.
Мерси на колегата на Хеки за търпението.
Колегите с VVT-i двигатели може да си изтеглят ръководството за ремонт на следващия модел Корола 2004 година:
http://www.users.on.net/~bmrogers/2004.zip

b_d

Мнение от b_d » 07 Ное 2006 13:54

Сканирай на 300dpi черно/бяло или сиво. Нещата ще са доста по-малки. Ако запазваш като tif нека да е с пусната компресия.

Аватар
sluchaen_fen
Мнения: 510
Регистриран на: 17 Мар 2006 20:01
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от sluchaen_fen » 07 Ное 2006 17:53

В края на седмицата ще ми донесат инструкция на български език, която е получена с Корола (декември 2001 година) с двигател 1.4 VVT-i, защото в моята инструкция (1999 год.) нищо няма за този двигател. Ако в края на седмицата се окаже, че в инструкцията на другата Корола (2001 год.) няма нищо за двигателя 1.4 VVT-i, ще снимам 2-3 страници от българската инструкция за Корола 2004 година.
Днес ходих в ТМ-ауто, но нямат нито една инструкция за Корола 1998-2001 год. Дори не си пазят файла от превода на български език.
Имам упътване на български и английски език за аларма RANGER 1014 и упътване за радиокасетофон KENWOOD KRC 291, 26, 191, 16 на руски и английски език. Алармата и касетофона са монтирани 1999 год. в автосалона на Булмоторс (дилър на ТМ-ауто). Вероятно доста други Тойоти имат същото допълнително оборудване. Казвайте дали да сканирам и тях.
П.С. Ще сканирам като черно-бяла снимка, защото цялата инструкция е черно-бяла.

Аватар
Xeku
Мнения: 1396
Регистриран на: 27 Сеп 2004 15:33
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Xeku » 08 Ное 2006 18:03

В тези странички, които получих не видях никъде да пише какъв е максималният въртящ момент на 4efe и при какви обороти се достига? В нет-а има различни данни: от 115 до 130 Nm и от 4500 до към 5200rpm. Предолагам, че разликата идва от това, че този мотор (с малки промени) е слаган дълги години на различни модели. А конкретно за Корола 1997-2000?

Аватар
sluchaen_fen
Мнения: 510
Регистриран на: 17 Мар 2006 20:01
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от sluchaen_fen » 10 Ное 2006 22:09

Вече е сканирана българската инструкция за експлоатация на Корола 2001 година с двигатели:

4ZZ-FE
3ZZ-FE
7A-FE

Файла е 29 МВ и съдържа 287 снимки във формат .GIF
Зададох резолюция на скенера 300 пиксела, а типът на сканирането е Black&White draw, за да се получи общ обем до 30 МВ, колкото може да бъде прикачен файл в Майл.бг
До няколко дни ще сканирам инструкцията за Корола 1999 година, а другата събота и неделя - за Корола 2004 година.

Предлагам да обсъдим начина на разпространение - чрез мейли или да качваме подобна литература на подходящ сървър (например Дейта.бг)? Не съм в час относно ползването на торенти или безплатен сървър. Освен това не съм на ясно дали трябва да се крием заради авторските права, т.е. дали е опасно да сложим подобна литература на място за свободно теглене.

Аватар
tntony
Мнения: 229
Регистриран на: 30 Яну 2006 23:57
Местоположение: София

Мнение от tntony » 10 Ное 2006 22:36

Ако искаш мога да ти помогна с обработването на вече сканирания материал :thumbsup:

Аватар
sluchaen_fen
Мнения: 510
Регистриран на: 17 Мар 2006 20:01
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от sluchaen_fen » 10 Ное 2006 22:50

tntony написа:Ако искаш мога да ти помогна с обработването на вече сканирания материал :thumbsup:
В Дейта.бг регистрирах потребител toyotamanuals.
Направих пощенска кутия toyotamanuals@mail.bg
До тук ми свършват познанията и опита.
Може ли да давам готовите инструкции и някой да ги качи в Дейта.бг? Остава да кажа паролата и след дни вече да може да се тегли.
Все пак искам мнението на bad_dog, който ми даде указания как да започна със скенера и се надявам да окаже още съдействие.

Caesar
Мнения: 169
Регистриран на: 06 Апр 2005 08:10
Местоположение: София

Мнение от Caesar » 10 Ное 2006 22:56

Az moga da pratja edina skanirana kniga za Toyota Carina E:

Toyota.Carina.E.1992-1997.Haynes.Service.and.Repair.Manual
Toyota Carina E Liftback 1.6,
116ps, 4A-FE, 1994

bobsn
Мнения: 119
Регистриран на: 16 Сеп 2005 11:49
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsn » 10 Ное 2006 23:24

Хайде и аз да помогна със съвет за сканирането. BW не е много препоръчително да се сканират, защото може доста детайли да изчеснат, а и по нататъшна обработка не може да доведе до подобряване на качеството. Моят съвет е да се сканира в Greyscale, и после с елементарна обработка във PhotoShop или подобна растерно обработваща програма имаш възможност да калибрираш нивото на сивото като го изсветляваш или затъмняваш за да се откроят детайлите. После го записваш във формат JPEG (.jpg) като ако искаш по-голямо компресиране му задаваш по-ниска степен на запазване на качетвото. Резолюцията, която можеш да зададеш още при сканирането може и да е 200-250dpi, която е достатъчна за да може с добро качество после да се принтират или разглеждат страниците. Все пак за схеми и графики препоръчвам 300dpi. А ако срещаш трудности, можеш да се свържеш с мен: имам почти професионален скенер и стига да съм свободен на драго сърце бих ги сканирал, обработил и качил в нета...

b_d

Мнение от b_d » 11 Ное 2006 08:55

bobsn написа:Хайде и аз да помогна със съвет за сканирането. BW не е много препоръчително да се сканират, защото може доста детайли да изчеснат, а и по нататъшна обработка не може да доведе до подобряване на качеството. Моят съвет е да се сканира в Greyscale, и после с елементарна обработка във PhotoShop или подобна растерно обработваща програма имаш възможност да калибрираш нивото на сивото като го изсветляваш или затъмняваш за да се откроят детайлите. После го записваш във формат JPEG (.jpg) като ако искаш по-голямо компресиране му задаваш по-ниска степен на запазване на качетвото. Резолюцията, която можеш да зададеш още при сканирането може и да е 200-250dpi, която е достатъчна за да може с добро качество после да се принтират или разглеждат страниците. Все пак за схеми и графики препоръчвам 300dpi. А ако срещаш трудности, можеш да се свържеш с мен: имам почти професионален скенер и стига да съм свободен на драго сърце бих ги сканирал, обработил и качил в нета...
JPEG не е особено подходящ за документи.При 256 цвята GIF или PNG ще се справи по-добре - все пак е компресия без загуби.

Аватар
mitiracing
Мнения: 132
Регистриран на: 24 Фев 2006 22:50
Местоположение: BG ПЛЕВЕН
Обратна връзка:

Мнение от mitiracing » 11 Ное 2006 10:03

kolkoto do 4ista4kite ako stava na vapros za AE11__ moje6 da si pora4a6 samo perata za 4ista4kite ot Toyota koito sa kam 30-35 lv no sa istinski
TOYOTA TERCEL 1998g 1,5 16v 100ps 5E-FE AТМ Canada spec.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Zhelezov_bg и 55 госта