Присвирва при връщане на газ

hri_100
Мнения: 14
Регистриран на: 26 Май 2015 16:56
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Присвирва при връщане на газ

Мнение от hri_100 » 21 Дек 2023 14:13

Здравейте Колеги,

Карам Корола Версо 2,2 Дизел 2007г. - вече близо 10 години и съм доста доволен.
От няколко месеца се появи едно присвирване когато върна газ.
Най - добре се чува на незагрял двигател, когато съм бил на около 2000 оборота и пусна газта.
Така си карам вече 6 месеца но просто ме дразни.
Чувам го и на други Тойоти от тази генерация и се чудя дали някой се е борил с това?

Поздрав!
Corolla Verso 2.2 D4D 136hp 2007yr.

geniya
Мнения: 305
Регистриран на: 17 Авг 2014 08:38
Местоположение: Асеновград
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от geniya » 23 Яну 2024 10:01

Имах навремето Корола Версо и при мен присвирваше, така я продадох и човека я кара вече 4-та година така. Мисля, че проблемът е луфт в оста на турбото, като при мен се проявяваше, когато на място вдигна оборотите на ДВГ после отпусна педала на газта и при спадане на оборотите, турбото свиреше като прахосмукачка, но леко. Лесно е да се провери дали звука идва от турбото като се свали капака на въздушния филтър и се увеличи свиренето, като така ще стане ясно, че звука идва от турбината.
Toyota Corolla Verso 2004, 2.0D4D 116hp -----------> Toyota Rav4 XA30 2008, 2.2 D4D 136hp /No DPF/

martin_tfb
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Фев 2022 11:18
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D 124hp
Получена  благодарност: 2 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от martin_tfb » 25 Яну 2024 11:16

Здравейте, мислех и аз да пусна същата тема, но явно вече има. При мен се появи същата аномалия може би от миналата пролет, отидох до един сервиз на който смея да твърдя, че имам доверие. Майстора тогава ми каза, че това било нормално поведение на турбото. Звука, който се наблюдава при мен при подаване и отнемане на газта е едно хъркане, което е типично за двигатели с поставени blow off клапани, ако се сещате. Когато свалиш капака на въздушния филтър е доста внушително и плашещо. Та тогава майстора ми каза, че този звук е от разтоварващия клапан, понякога различките въздушни филтри имали различна дебеленина на филтриращия елемент, което води до това. Установих, че при бърза смяна на предавките не се забелязва това поведение, но ако между втора и трета сменя една идея по-бавно пак прихърква. Тук във форума прочетох варианти и за проблеми със самата филтърна кутия, която не се затваря максимално добре, или ръба на въздушния филтър не уплътнява добре, което пак води до тези шумове. Отделно на това, ако се отвари капака на въздушния филтър е много важно озад двете крачета на капака да влязат максимално добре в долната част, защото се получава една пролука и работатана въздушния филтър е неефективна. За сега съм изминал малко над 13 000км от както забелязах тези евентуални проблеми, разход на масло нямам, омасляване не забелязвам около турбо пътищата. Смятам да посетя сервиз, който се занимава само с турбо за второ мнение и ако има и най-малко съмнение предпопчитам да се ревизира от колкото да ме остави на пътя. Преди този двигател на Авенсис съм имал още три дизелови двигателя на Пежо/Ситроен и подобни аномалии нямаше, а си бяха над 300 000км. Ако някой запознат се включи с идеи и предложения или за доверен сервиз за проверка в района на Пловдив ще е чудесно.

Аватар
memorex
Мнения: 813
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от memorex » 25 Яну 2024 16:14

Явно два отделни проблема се коментират.Единия идва от ангренажна верига а другия от замърсени колектори .Изхода е смяна на верига и чистене на колектори .При положение ,че и турбината не е за рециклиране
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

martin_tfb
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Фев 2022 11:18
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D 124hp
Получена  благодарност: 2 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от martin_tfb » 26 Яну 2024 14:19

Нещо не разбрах, защо споменавате проблем с верига?

Аватар
karatista
Мнения: 37
Регистриран на: 12 Май 2018 15:14
Местоположение: СЕВЕРОЗАПАД
Автомобил: T25 2.0 d4d 126
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от karatista » 30 Яну 2024 16:05

Карай си не се притеснявай, или докато не се появят други признаци..
Моята (2.0 126) е така от година поне. Нов филтър, здрави и уплътнени въздуховоди, генерации, тръби... Турбо слагано на стенд за профилактика в известна софииска фирма..върви си няма ядове..понякога на студено, понякога след 500 км пробег пак го има... и те така.Евентуално ако си поизтърбушил катализаторите може за товоа да се чува повече разтоварването..

hri_100
Мнения: 14
Регистриран на: 26 Май 2015 16:56
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Присвирва при връщане на газ

Мнение от hri_100 » 31 Яну 2024 10:05

Малко развитие по темата:
В сервиз при смяна на масло помолих да погледнат турбото заради това "присвирване" при връщане на газ.
Доста е отчетливо при студено време и студен двигател.
Като загрее позаглъхва.
Оказа се че наистина има луфт в оста на турбото и е за рециклиране.
Това се потвърди и в друг сервиз.
Рециклирахме турбото - промяна в колата и вървежа не усещам, но "присвирването" си остана...
И сега ме дразни още повече
tooth.gif
Corolla Verso 2.2 D4D 136hp 2007yr.

martin_tfb
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Фев 2022 11:18
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D 124hp
Получена  благодарност: 2 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от martin_tfb » 08 Фев 2024 13:13

Аз също ходих за проверка на турбото. След демонтаж на капака на въздушния филтър, маркуча и пластмасовото коляно, което е хванато на турбото имамхме директен достъп до турбото. Между другото в няколко сервиза ми казаха, че няма как да се "пипне" с ръка студената чат на турбото и да се провери за луфтове, защото турбото било с извито алуминиево тяло, но при 124к.с не е така. След визуален оглед лопатките са в отлично състояние. При опит за установяване на радиален и аксиален луфт не се установиха такива. Майстора заяви, че няма причина да сваляме и рециклираме турбо, което няма луфтове, не записва грешка, няма следи от омасляване и не пуши. В момента съм с въздушен филтър MANN и почти съм склонен, че трябваше да си сложа пак оригинален на Тойота, защото тук във форума бях чел, как афтърмаркет филтрите правят симфонии понякога.... Заслушах се тези дни при движение на която и да е предавка и отпускане на газта при под 2000об/мин има свирене сякаш някъде нещо не уплътнява както трябва. На място при подаване на газ не го чувам :censored: Побъркването с този автомобил е пълно tooth.gif

Ще поставя два линка за да се придобие какво се чува при мен.
Първият линк >>> е при затворен капак на въздушния филтър
Втория линк >>>>> е с отворен капак на въздушния филтър. Разтоварването с чува доста очетливо

geniya
Мнения: 305
Регистриран на: 17 Авг 2014 08:38
Местоположение: Асеновград
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от geniya » 12 Фев 2024 08:29

Това което се сещам и може да се пробва е да се откачи пистовия ремък за да се изолира шум от другите въртящи възли.На втория клип звука наистина изглежда да произлиза от турбото, но все пак може да се свали пистовия за проба.Също може да се откачи кутията на въздушния филтър с маркуча към входа на турбото и ако звука се увеличи, то е ясно, че идва от турбото.При мен също има подобен звук, но е по-скоро свистене в определени обороти, сменях няколко филтъра с добри уплътнения, но съществена промяна в свистенето по-скоро нямаше.
Toyota Corolla Verso 2004, 2.0D4D 116hp -----------> Toyota Rav4 XA30 2008, 2.2 D4D 136hp /No DPF/

martin_tfb
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Фев 2022 11:18
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D 124hp
Получена  благодарност: 2 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от martin_tfb » 14 Фев 2024 11:25

Вчера пак бях за консултация при човек ремонтиращ предимно Тойота, направи тестдрайв, според него няма нещо притеснително на този етап. Но ме посъветва да погледна EGR за натрупани отлагания. Още вчера разглобих внимателно EGR и реално стигнах до входа към колектора. Беше прав, че там всичко ще е пълен блокаж, особено след самия EGR. Според него има вариант заради запушен EGR турбото да разтоварва по този начин и да се чуват тези звуци. Почистих всичко внимателно, като на тази "пета", която е хваната на блока използвах прахосмукачка за да не върви мизерията към двигателя. Прикачвам снимки преди почистването. Мотора уж бил от тези, които не трупат сажди, но явно за 330 000км си е нормално.
Прикачени файлове
1707902173570.jpg
1707902173570.jpg (1.06 MiB) Преглеждано 2402 пъти
1707902173566.jpg
1707902173566.jpg (1.52 MiB) Преглеждано 2402 пъти
1707902173562.jpg
1707902173562.jpg (867.93 KiB) Преглеждано 2402 пъти

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 258 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от WoLF » 14 Фев 2024 14:09

Въобще не изглежда зле за 300к. Но така и така си разглобил, светни го :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

martin_tfb
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Фев 2022 11:18
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D 124hp
Получена  благодарност: 2 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от martin_tfb » 15 Фев 2024 10:44

Почистих всичко с доста обилно количество обезмаслител и WD40. Това имах под ръка :cheers:

martin_tfb
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Фев 2022 11:18
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D 124hp
Получена  благодарност: 2 пъти

Присвирва при връщане на газ

Мнение от martin_tfb » 22 Фев 2024 13:37

Колеги, след почистване на EGR нещата се подобриха и този звук съм почти на 100% сигурен, че изчезна или е много много трудно доловим....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта