Скърцане при движение

Аватар
mvb87
Мнения: 16
Регистриран на: 16 Май 2015 17:06
Местоположение: Батак
Автомобил: Т27, 2.0D4D, 124hp
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Скърцане при движение

Мнение от mvb87 » 21 Сеп 2023 10:14

Здравейте!
От скоро ми се появи скърцане от накладките на предно дясно колео в движение. При ниска скорост се чува, че накладките са опрели в диска и на двете предни колела. При допир джантата и апарата не са нагорещени, което ме води на мисълта, че няма задържане. Скърцането се появява след 10-15км шофиране, чува се при движение в ляв завой по силно, направо го чувам до около 80 км/ч., на десен завой спира изцяло. При леко натискане на спирачката за да обера луфта пак спира изцяло и не се влияе от посоката на движение. След изтиване на спирачната система и при кратки отсечки няма проблеми. Преди седмица беше направена профилактика в сервиз - почистване на корозория, профилактика на водачи и смазване на с медна грес по външната част на накладките, но проблема си оставва. Според мен е необоходимо да се подменят пластинките, които държат накладките и този т.нар. shim kit в правилна посока ли съм се насочил? Дисковете са с много лек ръб едва доловим, премерени са за кривини и нямат отклонения.

Моля за вашите насоки, ако трябва да се закупят пластинките и shim kit от къде да ги закупя.
Благодаря предварително!

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Скърцане при движение

Мнение от mapamop » 21 Сеп 2023 11:21

Имах подобно скърцане като на опираща накладка или свършила, само на ляв завой в кръговото до вкъщи. Накладките по това време бяха на 3 месеца. Излезе главинен лагер - сачмите му бяха лилави и в черупката имаше канал, който почти я беше прерязал надлъжно. Пробега по това време да е бил от сорта на 320 000-330 000 км.
Може и да не е такъв случая с теб, но това си стои на масата като вариант за проверка.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
WoLF
Мнения: 2645
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 258 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Скърцане при движение

Мнение от WoLF » 21 Сеп 2023 12:03

Никога не ми е скърцал така лагер, като опиране метал в метал, принципно почват да ми вият и то при натоварване в завой. Но определено ми даде повод за размисъл, че и при мен има наченки на такива звуци, а бях се насочил главно към накладки :whistle:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 75
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Скърцане при движение

Мнение от Bat Jorko » 21 Сеп 2023 12:06

Може и да не е свързано с конкретния проблем, но на мен ми прави този номер особено на задната ос, когато при сваляне и слагане на гумите натиснат с джантата и леко деформират ламаринения диск, който пази механизмите от кал, вода и т.н.

Получи се супер изречение! tooth.gif

Ако може и аз да попитам нещо - напоследък на павета дрънчи предно ляво колело. При натискане на спирачката спира да дрънчи. Скоро бях на ГТП, спира перфектно. Към какво да се насоча? Кой точно елемент на системата е този, който създава дрънченето?

Аватар
mvb87
Мнения: 16
Регистриран на: 16 Май 2015 17:06
Местоположение: Батак
Автомобил: Т27, 2.0D4D, 124hp
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Скърцане при движение

Мнение от mvb87 » 21 Сеп 2023 15:30

mapamop написа: 21 Сеп 2023 11:21 Имах подобно скърцане като на опираща накладка или свършила, само на ляв завой в кръговото до вкъщи. Накладките по това време бяха на 3 месеца. Излезе главинен лагер - сачмите му бяха лилави и в черупката имаше канал, който почти я беше прерязал надлъжно. Пробега по това време да е бил от сорта на 320 000-330 000 км.
Може и да не е такъв случая с теб, но това си стои на масата като вариант за проверка.
Сменял съм лагери на главини на други автомобили и шума е съвсем друг. Особено на предна ос никога не съм имал шум от лагер в права посока, а само движейки се в завой. Живея в планински район и често имам спускане и изкачване. Дори преди два часа пак се появи леко това свирукане, а минах едва няколко километра в градски условия и при изключена предавка с леко натисната спирачка тотално изчезва звука, ако е лагер той няма да се влияе от обиране на хлабината между диска и накладката. Ще си поръчам на първо време нови пластини, който се монтират на спирачния апарат. Според мен след, като загреят и отпускат. Имах подобна ситуация на друга марка автомобил обаче със задна ос и след смяна на накладки и с пластини всичко си дойде на мястото, но там ми свиреше само в горещо време и при ниска скорост между 20 и 40км/ч.

Аватар
WoLF
Мнения: 2645
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 258 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Скърцане при движение

Мнение от WoLF » 21 Сеп 2023 16:27

Bat Jorko написа: 21 Сеп 2023 12:06 ламаринения диск, който пази механизмите от кал, вода и т.н.
Между него и диска като застане камъче с точния диаметър и почва едно стържене като тел и се чуди човек както се случа. Поразмърдаш го, чуеш падането на камъчето и като тръгнеш и от гърдите ти пада камък tooth.gif
Bat Jorko написа: 21 Сеп 2023 12:06 дрънченето
Дай запис :whistle:
ИзображениеИзображениеИзображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 56 госта