скъсване на предна дясна пружина

mitko_ lj
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Яну 2017 22:00
Местоположение: ljubljana

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от mitko_ lj » 03 Юни 2023 19:16

Проблема е следния в рамките на четери години ми се къса в долния край предна пружина . Първият път беше в лявата част а сега преди няколко дена дясната.Въпросът ми е дали само при мен се случвало или има друг колега от форума worthy.gif Благодаря на всеки който даде идея от какво се получава това скъсване ..Колата е авенсис т25 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от mapamop » 03 Юни 2023 20:05

на 01.08.2019 смених 4 пружини с чисто нови KYB. Предните ги наследих с по 1/3 липсваща дължина от Анри - датския п***раст. Задните ми бяха изморени и смачкани. Някъде края на Август 2021 година, задна дясна от KYB беше строшена от невероятното тегло на тогава 8 годишният ми син, за който се съмняваха че има анемия, и покупките от "Метро" за седмицата. За други брутални тежести не се сещам да съм возил. Това на бензинова кола 02.2006 дата на първа регистрация. В момента съм все още със предните KYB и 2 задни ОЕМ от донор, но натискани на пресата в сервиза на братовчеда. Тогава казаха че са ОК и изглежда още да са.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 958
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от Ивайло Димов » 03 Юни 2023 20:32

Митко как са амортисьорите ?Пружината държи колата ,а амортисьора гаси колебанията и ако са поизпуснали малко може при лашване на колата да се счупи пружината .Ти какви пружини сложи ,на коя марка ?Така или иначе ще я сменяш ,за нова ОЕ едва ли ти се дават пари ,съветвам те да си вземеш пружини на Lesjöfors шведска компания и имат два завода един в Швеция и един в Германия .

https://www.vallilantakomo.fi/storage/e ... e-2019.pdf
Това е каталога им ,избираш си колата и скролваш да я търсиш,като я откриеш си запиши номера срещу нея слизаш най-долу в списъка и търсиш номера на пружината ще видиш и размерите и вида на пружината .

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от gena_bs » 03 Юни 2023 21:04

Това е каталогът от сайта на фирмата:
https://web.tecalliance.net/lesjofors/en/home

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от Kiki » 04 Юни 2023 08:09

mitko_ lj написа: 03 Юни 2023 19:16 Първият път беше в лявата част а сега преди няколко дена дясната
По принцип, когато една пружена се счупи, сменят се и двете.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

mitko_ lj
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Яну 2017 22:00
Местоположение: ljubljana

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от mitko_ lj » 04 Юни 2023 08:22

В понеделник ще ги сменям и двете както предния път но ще кажа на майстора да прегледа лагерите и амортисьорите . Предните бяха на великата марка монро закупени и сменени в чужбина .А СЕГА ми предлагат на Каяба .Иначе всичко по преден и заден мост е проверено и няма нищо за смяна,Благодаря ви за споделините неща ще пиша след смяната и дано тоя път всишко е ок

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от mapamop » 04 Юни 2023 08:28

Ако това ще те успокои - на Зафирата на баща ми има 2 задни пружини с отчупени върхове. Не се знае каква марка са че са наследени с колата, която е купувана може би преди 15 години от "Автосвят", като бартеросан за нов автомобил. Иначе си е внос от Италия и дефакто си е моргаджийска бройка. Предвид киселият ми опит с Каяба, мислех за нещо друго като марка, но явно няма и да е Монро.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от gena_bs » 04 Юни 2023 12:58

Аз не разбрах пружините ли са Monroe, защото и такива съм виждал по магазините или амортисьорите?
За амортисьорите Monroe газови или Reflex само. Последните бяха с 3 години гаранция, но се изисква смяна на комплект - прашници, лагери и т.н.
Преди години не беше задължително последните да са Monroe.
Имал съм комбинация на Орела отпред Monroe маслени + пружини Lesjöfors от вносителя. Като издръжливост са ОК, но маслото ми идва малко "меко". Преди това бях с OEM SACHS + пружини CS Germany - без забележки.
KYB амортисьорите ниските серии и не само - откакто са чешки, срещам доста негативни отзиви. Ама не е ясно дали не са били ментета.

r34c7
Мнения: 226
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от r34c7 » 04 Юни 2023 21:04

От KYB Excel-G амортисьорите до сега други освен "Made in Japan" не съм виждал, пружините май ги правят в Полша. Моите задни пружини Каяба ги сравнявах с ОЕМ, бяха или със същата дебелина или с 0.5мм по-дебели.
Баба Яга - Изображение

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от gena_bs » 04 Юни 2023 22:01

KYB нямат производство в Полша:
https://kyb.ru/about/factories

KYB Excel-G в Киев имат малайзийски за Honda https://kayaba.com.ua/product/341203/, в BMW форума - испански. Последните са с "прекрасни" отзиви.
Може би пишеш конкретно за Toyota или определени модели само?

mitko_ lj
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Яну 2017 22:00
Местоположение: ljubljana

скъсване на предна дясна пружина

Мнение от mitko_ lj » 09 Юни 2023 10:03

Благодаря на всички за коментарите и съветите и така по предницата е проверено всичко и се оказва че само пружините са засмяна .След смяната ще се надявам да издържат повече от 4 години хахахха.Само да кажа за марката на предните пружини МОНРО явно не са били толкова качестени защото имаше доста ръждаа .Лека от мен и хубава събота и неделя

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта