Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
mapamop
Мнения: 4049
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 284 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от mapamop » 10 Апр 2023 15:58

offtopic.gif
► Виж съдържание
itzoa написа: 10 Апр 2023 15:41 тoзи достъп през CAN само за keyless ли важи или за всякакъв тип отключване?
Много вероятно е модулите да са еднакви, и комуникацията да е същата. Т.е. на твоята бройка просто да не са монтирали последния "компютър" отговорен за безключовото запалване, с липсващи антени и бутон. В случая атаката е към компютъра за централното заключване, който вероятно е същият като "безжичния" и към двойката "горивен компютър + имобилайзер". Две команди са - "Отключи" (за да не трошат стъкла или ключалки), и "Запали" (за да си потеглят на собствен ход, без да сменят компютри и ключове, или да ползват репатрак).
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от Monster » 10 Апр 2023 16:02

Погледни първият пост от тази тема и ще си отговориш на въпроса, дали важи само за keyless.
grumpy написа: 12 Фев 2023 13:05 Колата беше закупена 2020 година, модел Тойота RAV4, чист бензин, CVT, ниво Екзекютив. Споменавам това по няколко причини: колата не е хибрид, няма keyless и не на последно място не е луксозно ниво на оборудване.
Според мен единственото спасение в случая би било ако има някаква независима аларма/пищялка, която да се активира при разклащането на колата докато се "работи" по нейното запалване. И пак зависи колко хладнокръвни са крадците, тъй като могат да си подкарат колата и пищяща.

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от Monster » 06 Май 2023 16:25

Прикачам още едно решение, с което да защитим колата си от погледите на крадците. Цялостното прилагане сигурно е скъпичко, съдейки от опита на Jorjeta Bogoeva, но предполагам и частично решение на елементи като калници, които най-често ръждясват, би имало положителен ефект. :D
Прикачени файлове
camouflage-anti-theft.jpg
camouflage-anti-theft.jpg (67.42 KiB) Преглеждано 6462 пъти

celeron_7000
Мнения: 173
Регистриран на: 17 Фев 2014 17:59
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от celeron_7000 » 03 Окт 2023 16:22

Имам един въпрос по темата, свързан със C-HR, 2023 г, оборудван с Keyless Entry & Start System. В менюто има опция тази система да бъде изключена. Изключих я и в момента отключвам колата с бутона от дистанционното и я стартирам, доближавайки ключа до Старт бутона, при което той бива разпознат и вече мога да стартирам, натискайки бутона. Въпросът ми е има ли смисъл, от гледна точка на сигурността, да стои изключена тази функция, защото от гледна точка на удобство - не е ОК? Прекъсва ли се сигнала, който излъчва ключа по този начин? Знам, че ръчно може да се изключи сигнала от ключа чрез комбинация между двата бутона, но ефектът трае до следващото натискане.
Toyota RAV4 (2023), 2,0 CVT, M20A-FKS, EXECUTIVE I Toyota Corolla E11 (1999), 1,3 4E-FE, TERRA, MT I Toyota C-HR (2023), 2,0 HYBRID M20A-FXS, CLUB

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4898
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 139 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от slowtraveler » 03 Окт 2023 17:20

Ами за мен няма смисъл... Първо защото комуникацията между ключа и колата в единият случай (включено keyless entry) е с къса дистанция - до колата, а в другият случай е податливо на стандартните прихващания на дистанционни..
Да, няма да могат да ретранслират ключа по единия начин, ама ще могат да прихванат радиосигнала при отключване... Т.е. и двата начина имат плюсове и минуси...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

grumpy
Мнения: 30
Регистриран на: 05 Фев 2013 13:51
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от grumpy » 03 Окт 2023 17:44

Ами, след моя случай доста се разчетох и изгледах много клипове по темата.
В случая, от гледна точка на сигурността, най-сигурно е да си отваряш колата ръчно с ключа. rolleyes.gif
Що се отнася до keyless- а съответно сигнала се излъчва постоянно между двете точки и е по-лесно за прихващане. Има калъфчета, които изолират вълните, но за да отвориш или запалиш трябва извадиш дистанционното, което ги прави още по-неудобни и се губи целият смисъл.
А за отключване с дистанционното, колегата е прав, че от разстояние (едно време от терасата на седмия етаж като натиснеш да изключиш алармата на ладата ги прихващаха) също се прихваща сигнала, но това не пречи да си отвориш до колата. Аз поне така правих и по съвет на познат от тойота. Той ме убеди, че keyless функцията е колкото удобно, толкова и лоша.
Проблемът е с включването към компютъра през модула под калника. Оказва се, че това е масовата практика за кражба на RAV4 и тойота знаят за това (има публикации в чужди форуми на марката).
Аз сега разглеждам варианти за допълнителна пасивна защита. guns.gif
Hope is the worst of evils for it prolongs the torments of man!

Аватар
ivan_pop
Мнения: 144
Регистриран на: 07 Авг 2016 17:40
Местоположение: Pleven
Автомобил: OVB X18XE1
Получена  благодарност: 16 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от ivan_pop » 03 Окт 2023 17:50

Добра защита срещу кражба сподед мен е да се монтира допълнителна аларма която да блокира разни системи в колата.А 100% гаранция никога няма.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4898
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 139 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от slowtraveler » 03 Окт 2023 18:53

grumpy написа: 03 Окт 2023 17:44 В случая, от гледна точка на сигурността, най-сигурно е да си отваряш колата ръчно с ключа.
Доста спорен извод :) Хората си спомнят, че и най-глупавите крадци с лекота отваряха 'с ключа' :) Дори и без ключ ами с щанга, или възглавничка tooth.gif
keyless съвсем не излъчва постоянно между двете точки... За да излъчи ключа, трябва да получи правилния код от неговият си автомобил, който автомобила излъчва до около 1м дистанция..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2625
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 249 пъти
Получена  благодарност: 112 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от WoLF » 03 Окт 2023 20:03

Спрян ги затруднява леко повече. Т.е. вместо за 10 секунди я крадат за 30 :thumbsup: Най-сигурно е физически ключ под някоя тапицерия и няма палене братче, само репартрак tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

stelibg
Мнения: 32
Регистриран на: 15 Авг 2023 18:21
Местоположение: Оряхово
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от stelibg » 03 Окт 2023 22:53

Няма еднозначно решение. За себе си съм решил да реализирам следната схема. Това - https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 3505068%21

Плюс два gps тракера. Първият в obd куплунга, с възможност за изпращане на SMS при палене на двигателя, излизане от зона, движение и т.н. Вторият gps tracker е скрит някъде, като следи първия по bluetooth и изпраща данни с позиция, ако липсва първия, като го монитори през 6 часа, за да не пада бързо батерията. Евентуално крадците откривайки първия тракер се успокояват, спират си jammer-a, а втория изпраща данни, ако липсва първия. Лошото е, че трябват две сим карти. Такива тракери предлагат от Teltonika

Аватар
itzoa
Мнения: 310
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от itzoa » 04 Окт 2023 13:27

stelibg написа: 03 Окт 2023 22:53 За себе си съм решил да реализирам следната схема. Това - https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 3505068%21
Tъкмо и аз щях да поствам това. Купих си го, само че от тук (имаше повече ревюта, а по-скъпото е доставката). Слагах го на спирачката, защото нямам съединител. Ами става - само трябва да се нацели правилния ъгъл. Обаче ако е мокро/кално ще ставам на прасе докато го махна, защото малко заяжда - има един чоп на катинара, заради който трябва да се вади точно под прав-ъгъл - иначе няма вадене. Първия път мислех, че съм си самоблокирал колата и се чудех с какво ще го режа, без да отрежа педала на спирачката :)
Другото е ей тая смехория. Скриваш я под капака някъде (на моята има доста място) или в багажника или отдолу ако си по-вдигнат като мен - засега работи. Просто си нося още едно дистанционно и отключвам с последователно натискане на 2те. Нямам кейлес, всъщност това беше основното заради което взех по-ниското оборудване, което сега разбирам било ненужно, защото имало опция за изключване :)
Някои хора се чудят как да палят без да носят "тежкия" и супер обемист ключ (иронично е), други като мен нарочно си слагат допълнителни :D
П.п. Ако някой пита що не истинска аларма или ключ блокиращ нещо по паленето - заради гаранцията. Не ми се иска да бърникат по електриките. Но горното с 2те карти е идейно. Само да не беше с 2 карти :)

Аватар
biro
Мнения: 2643
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от biro » 04 Окт 2023 16:35

stelibg написа: 03 Окт 2023 22:53 Лошото е, че трябват две сим карти.
:) какво му пречи на единия да е без сим карта, само БТ? Което пак е безмислено, понеже крадците не губят време да търсят тракери, просто пускат заглушителя и го спират след като колата е разкостена.
Тая планка по два пъти на всяко ползване на колата ли ще и робуваш? Крадците могат и без спирачка (на ръчна) да карат. За преместване на лоста от позиция Р седава на късо кабелчето към бутона на спирачката. За по-сигурно на всеки педал по една-две планки.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

dracunculus
Мнения: 1216
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от dracunculus » 04 Окт 2023 20:52

За мен най-сигурното решение си остава Bear Lock заключването на скоростите в позиция P. Завинтено е за шасито на колата с болтове, на които им се откъсват главите, ключалката е наистина с доста сложен ключ, който не може да се отвори от хора без задълбочени ключарски умения (казва го баща ми, който е в ключарския сектор от десетилетия). Т.е. с тази джаджа се усложнява краденето много и не мисля, че ще има идиот, който да рискува толкова- да качва колата на репатрак или да прекара часове, разглобявайки централната конзола и опитвайки се да отстрани системата, режейки елементи, пробивайки с бормашина и т.н. Недостатък е, че трябва, за да се монтира, да си дадеш чисто новата кола да ѝ разкостят централната конзола с неясен изход- дали всички фуги ще паснат после и няма да скърцат stretcher.gif

Има и т.н. OBD- сейвъри- секрет, който се завива върху ОБД-буксата със секретни болтове и само може да се изтръгне от нея разваляйки я така, че да не може джамбазина да си закачи безпроблемно лаптопа там- за тези, които крадат по този начин. Начини за крадене много, също така и начини за пазене. Вариантът със скрития шалтер също е в голяма степен надежден.....Преди 30г. такова нещо спаси на баща ми Ладата от крадене в Люлин tooth.gif
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

planetarydrive
Мнения: 51
Регистриран на: 21 Яну 2021 18:19
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Camry
Получена  благодарност: 3 пъти

Как откраднаха Toyota RAV4 2.0 CVT Executive 2020

Мнение от planetarydrive » 05 Окт 2023 16:54

Вчера на тестдрайв от любопитство, как Хонда се справя с хибридното задвижване, покарах Сивик. Скоростите, както на повечето нови, са с бутони и е невъзможно мех. блокиране.
Разглеждах Дисклок, но освен, че е обемист казват, че свободното въртене на кормилото вътре може да се използва за придвижване. Въпреки недостатъци, механичните блокировки остават по-добро средство за отказване при съвременните автомобили, както и скрит ключ.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта