Лизинг на ново МПС или Потребителски кредит?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Hursa » 03 Май 2023 12:52

Именно - имате опит с личен автомобил. Не с чужд - с автомобил принадлежащ на лизинговата компания smile.gif
Krachunov написа: 02 Май 2023 15:12 това че при лизинг имаш остатъчна стойност, която я дължиш след 5тата година, демек с потребителски на 5тата година си върнал 10-30% повече пари.
Нима не плащате 5 години лихвите на тия "10-30% пари"? smile.gif Щом желае човека да "дължи" пари след 5тата година - взема потребителски за 6 7 години. С тази разлика - че няма да му ги искат на куп след 5тата година.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Krachunov » 03 Май 2023 14:00

Hursa написа: 03 Май 2023 12:52 Именно - имате опит с личен автомобил
Аз ясно казах с какво имам опит и всички стъпки по трасето, както и дългогодишни наблюдения от 1ва ръка а не "един приятел", "жената от входа" и тн.
Продължавам да питам:
откраднали са ви автомобил,
който е бил на лизинг,
били сте 100% изряден както към лизинг, така и към застраховател
и въпреки това са ви ощетили?
Да или Не е достатъчно.
Hursa написа: 03 Май 2023 12:52 Нима не плащате 5 години лихвите на тия "10-30% пари"?
Нима съм казал нещо друго?!
Един бърз калкулатор за потребителски като прецъкаш може да видиш разликата колко ти идва.
за една трибуквена банка ми излезе 1вия резултат в гугъл.
50 000 лв сума
за 5 години връщаш 58 700
Лихва и такси: 8700
За същата сума но за 7 години връщаш 62 353 Лихва и такси.
тоест 12 353 лихви или иначе казано с 30% повече за разлика от 5 годишен период... Говорим само за лихвите и то само за потребителски. Ако съпоставим с лизинг е друга бира. Не се хващай за конкретните цифри, една или друга банка, едни или други условия грубо цените ще са тези
Hursa написа: 03 Май 2023 12:52 С тази разлика - че няма да му ги искат на куп след 5тата година
С тази разлика, че има възможност да не ги дължи на куп.
Запознайте се с това
https://otpleasing.bg/polezno/razsrochv ... a-stojnost
Hursa написа: 03 Май 2023 12:52 Щом желае човека да "дължи" пари след 5тата година - взема потребителски за 6 7 години
точния израз е, Щом желае човек да върне над 30-40% - взема потребителски кредит.

Понеже тойота работят предимно с ОТП, отваряме и калкулатор за лизинг
60 месеца - 5години
сума 50 000 лв
първоначална вноска 10% - 5000 лв (минималната)
Остатъчна стойност 25% (максималната)

Резултати
Стойност на лизинга с ДДС - 50 000
Първоначална вноска (10%) с ДДС - 5000лв
Остатъчна стойност с ДДС - 12 500лв
Комисионна по обслужване на сделката с ДДС - 675
вноска 637,2 с ДДС
60 вноски по 637,2 = 38 232лв

Какво излиза тотал:
начална 5000
остатък 12500
платени вноски 38232
такса 637,2
ВСИЧКО 56 369,2

Потребителски за 5 години - горницата ти е 8700лв
Лизинг за 5 години - горницата ти е 6369.2лв (на куп остатък)

Но както казах може да разсрочиш остатъка от 6 до 36 месеца. Не намерих на каква лихва ще ти го разсрочат, но да предположим най - лошия вариант потребителски (ползваме съшия калкулатор)
12500 сума
36 месеца
дава 13952,23 тоест 1452 лв горница

Лизинг за 5 години + разсрочване с още 3 години тотал 8 ще е нещо от сорта на 57 821... тоест пак е по евтино от потребителски за 5, не говорим за 7 а да сме още по - точни
8 годишен потребителски за 50 000 го дава 64 228,43 лв - тоест 14000 лева

с много махленски сметки потребителския е само 40% по - скъп. Толкова

StRaTeGa
Мнения: 40
Регистриран на: 28 Юни 2022 14:20
Местоположение: София
Автомобил: Honda E Advance 17", RAV4 PHEV
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от StRaTeGa » 03 Май 2023 15:30

Krachunov, аз наистина ти се възхищавам за усилията, които хвърляш, за да аргументираш и обясниш твоята позиция.
Това като отговор на подмятания в стил Мая Манолва за угнетения и преебан български гражданин.
Наистина мисля, че информацията ще е полезна за тези, на които им предстои такъв избор.

В по-горната сметка си пропуснал да добавиш съществената нотариална такса, която до някъде ще уравновеси цената на 2-те услуги за крайни ползвател в случай, че наистина иска да придобие автомобила.

Народопсихологията ни е такава, че ние искаме да притежаваме автомобили, имоти и т.н. Вероятно някакво наследство от комунизма, защото желанието за притежание на запад е доста по-малко.
Обръщам внимание, че бяха изтъкнати и не малко аргументи в полза на това, че е по-добре да не притежавате тази силно преходна вещ автомобила. :)
Както е модерно: "Всеки сам си преценЯ".

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Hursa » 03 Май 2023 16:26

И като имате много опит - какъв се явявате за застрахователя, като застраховате чуждия автомобил? smile.gif
А слагате ли по-високата застрахователна премия за лизинговия автомобил, а прехвърлянето му и пререгистрацията, получавайки го като "втора употреба"? Повишения риск, че ползвате чужда собственост, която застраховате в чужда полза? smile.gif И че за застрахователя сте само допълнителен и то не малък рисков фактор? smile.gif
И като не е ваша - какво - по-малко ли ще загубите след изплащане на застраховката. Поддържате тоя мит, но той се основава само на психологическа илюзия.
И в двата случая - автомобила си е разход. Щом имате печеливш бизнес, достатъчно безрисков - по-печеливш и евентуално по нискорисков от бизнеса на лизинговата компания, ясно е - вземате автомобил на лизинг. Ако ли не - кеш smile.gif
Иначе - то и живота е преходен, трябва ли да го живеем на лизинг smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Krachunov » 03 Май 2023 22:09

Хах, колега Hursa с последния ти пост съм хем съгласен хем не съвсем.

По - високата застрахователна стойност някъде по - назад в темата някой колега я беше коментирал и се споменаха цифри от сорта 400 лева по - малко за първата година. Което са под 2000 за 5 години. Но също така пак там писах, че с малко повече бумащини (писане молби и прочее документи) с лизинга, може да ти позволят да се застраховаш през твой брокер. Объркването тук идва от няколко неща.
Първото е че са няколко субекта тук
Лизинг
Застрахователен Брокер
Застраховател
и продавач.
В случая с тойота продавача и застрахователния брокер са кажи речи едно и също, верно са уж различни юридически лица, но реално са две ръце на едно тяло.
Лизинга и брокера обаче нямат нищо общо.
При събитие брокера няма отношение. Може да ти съдейства за завеждане на щетата, но това е де се вика кеф да ти направи, че да не избереш някой друг, защото той печели от теб.
Работейки тясно свързани, си имат отработен канали, по които преминаването от една към друга застрахователна компания за крайния потребител е безпроблемно и не се натоварва с разни бумащини... разбира се натоварва се с цената.
Ако имаш времето и желанието, спокойно може да се заемеш сам с тази дейност сам да си оправяш нещата и може да се застраховаш през друг брокер или директно в застрахователна компания, без посредничеството на брокер... Но трябва да си пишеш с лизинга, което със сигурност ще ти струва време, а и не е изключено и нерви.
Hursa написа: 03 Май 2023 16:26 какъв се явявате за застрахователя, като застраховате чуждия автомобил
За застрахователя, дали си ти през лизинг или ти със собствена кола, все там. Има МПС на определена стойност и толкова. Риск е ако колата е такси или нещо, за което е нетипично за личен автомобил.
Hursa написа: 03 Май 2023 16:26 А слагате ли по-високата застрахователна премия за лизинговия автомобил,
По високата, както писах идва от това че посредничите през брокер. Можете сами да го правите.
Hursa написа: 03 Май 2023 16:26 а прехвърлянето му и пререгистрацията, получавайки го като "втора употреба"?
Hursa написа: 03 Май 2023 16:26 И в двата случая - автомобила си е разход.
100%
Hursa написа: 03 Май 2023 16:26 Щом имате печеливш бизнес, достатъчно безрисков - по-печеливш и евентуално по нискорисков от бизнеса на лизинговата компания, ясно е - вземате автомобил на лизинг. Ако ли не - кеш smile.gif
Дори и да не е бизнес.
100 лева днес, струват повече от 100 лева след една година.
В този ред на мисли, предпочитам да изплащам колата с обезценени пари, отколкото наличните такива да ги загробя в 1 тон железО. Особено пък при висока инфлация е чудесно. СЕГА разбира се и другата страна не са балами и не ядат колците с доматите :D и вдигат лихвите. Но това не променя първото.
Тук може и да сте прав. Нямам идея колко е разликата ако отида и им тупна парите кеш или е след лизинга.
Нотариалните такси са според застрахователния интерес. При първоначално придобиване (да продължим с горния пример) 50 000 лева го дава 2000 лева такси
След 5тата година колата ще е под 30 000 застрахована и го дават 1200.
Hursa написа: 03 Май 2023 16:26 И че за застрахователя сте само допълнителен и то не малък рисков фактор?
Какъв по - голям рисков фактор?!
Дали колата е лично моя или през лизинг? Какво променя моя рисков фактор?
Даже напротив, през лизинг човек по - скоро би пазил веща, но дори и да не е това, през лизинг 100% няма да спре да плаща каско, докато личен автомобил, може и да си си паднал на главата и да не го застраховаш.
StRaTeGa написа: 03 Май 2023 15:30 В по-горната сметка си пропуснал да добавиш съществената нотариална такса, която до някъде ще уравновеси цената на 2-те услуги за крайни ползвател в случай, че наистина иска да придобие автомобила.
Прецъках 2-3 калкулатора... както писах за 50 000 го дава 2000 такса за 30000 го дава 1200. Без значение пазара, колата застрахователя си я смята колко се е обезценила и почти със 100% мога да твърдя че ще е доста под 30 000 на края на 5тата или ХАЛЕ пък след 8мата година, в случай че разсрочиш остатъчната.
Само за протокола, на 1вата година 48к
на третата е около 33к
StRaTeGa написа: 03 Май 2023 15:30 Krachunov, аз наистина ти се възхищавам за усилията, които хвърляш, за да аргументираш и обясниш твоята позиция.
Да речеш че имам някакъв пряк интерес от застрахователите и/или лизинг... не. Въпреки че прекарах десетилетие в такава компания от близо още едно не съм там. Но въпреки това не мога да остана безпристрастен, когато се говорят ако не глупости, то поне неверни неща в голямата си част.
Самия аз преди време в подобна дискусия установих че съм бил в голяма грешка относно неща с лизинга и вноски, но човек никога не е късно да стане за резил.
Както се казва: Излагате ли се на слънце? аз се излагам навсякъде. blush.gif

Но горните сметки както казах са доста махленски и разбира се, че ще има отклонения в някоя посока. Но пропорциите ще се запазят.
За откраднат автомобил на лизинг и обезщетение, нямам впечатления и се надявам така да остане guns.gif но познавайки останалата страна на нещата трудно бих се убедил, че ще е по - различно.

И пак казвам, не защитавам застрахователи банки и прочее.. Застрахователите съвсем целенасочено може да те подведат и за това ти трябва да си добре запознат с какво се захващаш. По същия начин, както те са добре запознати и ще се хванат и за буквичката за да те изпържат. НО това не променя основнот.. Не е луд де яде зелника, луд е кой му го дава.

Аватар
venciru
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Юли 2020 15:21
Местоположение: Варна
Автомобил: Corolla 1.6 CVT 2020
Благодарил/а: 45 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от venciru » 04 Май 2023 09:26

Krachunov написа: 03 Май 2023 14:00 Потребителски за 5 години - горницата ти е 8700лв
Лизинг за 5 години - горницата ти е 6369.2лв (на куп остатък)
Вярвам на сметките ти smile.gif .
Само от разликата при застраховките (специално от Инч кейп трябва да се бяга с пълна газ) и разбира се нотариалната такса се получава............................ :cheers:
Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице. И казаното от мен в никакъв случай да не се счита за категорична препоръка и/или провокация към други лица.
Corolla 1.6 CVT 2020 132hp бивша; DS7Crossback 2.0 2020 180 hp

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Оги » 04 Май 2023 10:38

В двата случая си длъжник. И в двата случая на някаква доза хазартен бизнес. В частност: определена зависимост докато се изплати. Аз имам впечатление от работници във фирмен сервиз, които нескрито споделят, че при лизинг колата не е ваша и поради това не приемат забележки относно обслужванията и ремонтите. Наглеци. Колкото до сметките- едва ли са много различни- пазара ги регулира общо взето. Но нещата опират и до личен избор поради различни условия по договорите.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Hursa » 04 Май 2023 18:39

Krachunov написа: 03 Май 2023 14:00 Потребителски за 5 години - горницата ти е 8700лв
Лизинг за 5 години - горницата ти е 6369.2лв (на куп остатък)
Krachunov написа: 03 Май 2023 22:09 Което са под 2000 за 5 години.
Krachunov написа: 03 Май 2023 22:09 След 5тата година колата ще е под 30 000 застрахована и го дават 1200.
Какво се получава? За това 2000, за друго 1200, както и още няколко таксички - и лизинга излиза по-скъп от потребителския 1000 2000 лева дори за такъв евтин по днешните цени автомобил smile.gif
Krachunov написа: 28 Апр 2023 08:31 от друга страна ти си Лизингодател който, както казахме застрахова ежедневно МАСА МПСта. Какво ще се случи, ако почне да те пърже застрахователя? Минаваш при друг който ти дава по - добри условия...
Е как така – нали
Krachunov написа: 03 Май 2023 22:09 Лизинга и брокера обаче нямат нищо общо.
Krachunov написа: 03 Май 2023 22:09 Какъв по - голям рисков фактор?!
„Плюса на лизинга е че не си дал всичките накуп“
„да ги набиеш в 1 тон железО, което е супер афиф (разбирай, че ги крадат за добър ден или пък някой наркоман да го тотализира.“
„Определено предпочитам автомобила да е на лизинг и да не е мой.“
„Не че няма да ги дадеш ако искаш колата от лизинга. Но тогава казваш баста и я махаш.
Или взимаш следващата за следващ 5 годишен лизинг... варианти бол“
Затова – за застрахователя – застраховането на автомобил на лизинг е по-рисково. Застрахования автомобил се ползва от друг, който може да не се отнася с него, така както собственика. Може да не го пази от щети, като собственика. Може да не го пази от кражба – като собственика. Ползващия – ползва чужда собственост – мисли, че за него риска от загуби е много по-малък. Застрахователя има задължения към собственика – лизингодателя. А лизингодателя има свои интереси, във взаимоотношенията със застрахователя – също.
Krachunov написа: 03 Май 2023 14:00 Продължавам да питам:
откраднали са ви автомобил,
който е бил на лизинг ...
Не съм се прострелвал и в главата. Трябва ли да го направя - за да разбера, че е лошо smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Krachunov » 04 Май 2023 19:58

venciru написа: 04 Май 2023 09:26 Само от разликата при застраховките (специално от Инч кейп трябва да се бяга с пълна газ) и разбира се нотариалната такса се получава............................ :cheers:
За нотариалната така го писах, ако съм в заблуда може да ме коригирате. Но мисля че когато придобиващ вещта тя ще е доста по - евтина от момента на излизане от шоурума. Респективно нот.такса ще е по малка, защото тя се базира на застрахователна сума.
Hursa написа: 04 Май 2023 18:39 Не съм се прострелвал и в главата. Трябва ли да го направя - за да разбера, че е лошо smile.gif
Оп, това ми беше достатъчно. Значи си правим вятър на устата(пръстите) и демагогстваме, без реална практика. Хубава вечер. drunk.gif

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Hursa » 04 Май 2023 21:54

Има факти, за които не е нужно доказателства от собствен опит smile.gif
Както споделихте имате негативен опит с откраднат ваш автомобил. Възмущавахте се от действията на няколко институции. Изразихте многократно недоволство от услугите на дилъра. И след всичко това оставате оптимист? smile.gif При кражба или унищожаване на лизингов автомобил - към всички тези преживявания ще се добави и общуването с лизинговата компания, бранеща своите интереси - с нея имате договор, а тя има задължения към своите инвеститори. Така, че пак да попитам. smile.gif Чии интереси ще се грижи да защити - интересите на крупните си инвеститори, или вашите - на клиента загубил тяхната собственост, в която са инвестирали. smile.gif Застрахователя за чии интереси би се погрижил с предимство - за интересите на крупната финансова организация или за вашите - не опазилия чуждата застрахована от тях собственост. Достатъчно е едните или другите да предявят съмнения - че има умисъл във вашите действия и всичко да се проточи.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от dimkaraganchev » 04 Май 2023 22:51

Лизингът е само само за фирми. Кой разбрал, разбрал... ppp.gif

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Krachunov » 05 Май 2023 18:41

tooth.gif tooth.gif

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от dimkaraganchev » 06 Май 2023 01:54

tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от ivied » 03 Юли 2023 03:08

nino_mihov@abv.bg написа: 27 Апр 2023 08:34 Когато си на лизинг - лизингодателя определя къде да се застраховаш, аз като фирма имам дилър на всичките ми застраховки и ползвам отстъпки, а това не може да се случи при лизинг ;) повярвай ми има съществена разлика. Отделно от това, ако се случи произшествие - трябва да поразпитам как са точно условията, но когато е лизинг нямаш право на глас.
Това може да важи за БГ - но не и за Европа... Единственото условие е Пълно Каско - но така или иначе, за нов автомобил е необходимо. Та такивамитиработи... Застраховаш там където ти е най-изгодно, (обикновенно и където си вече стар клиент) всяка година получаваш по-висок клас при липса на произшествия и т.н.
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от slowtraveler » 03 Юли 2023 08:38

dimkaraganchev написа: 04 Май 2023 22:51 Лизингът е само само за фирми. Кой разбрал, разбрал... ppp.gif
Хаха - това не го разбрах :) Би ли пояснил - нелегално ли съм си вземал автомобил на лизинг?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта