Каско при лизинг

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Hursa » 17 Юни 2022 13:28

Колегите могат да покажат в договора, но да видим къде е описано в закона. "При финансовия лизинг обаче, на основание чл. 343 ТЗ, рискът от случайното погиване или повреждане на вещта е за лизингополучателя (без значение, че същият не е собственик на лизингованата вещ), което е изключение от общото правило, намерило приложение при оперативния лизинг, че рискът е за собственика."
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Каско при лизинг

Мнение от BOz » 17 Юни 2022 13:43

slowtraveler написа: 17 Юни 2022 13:03 Защото например е напълно логично и законно при лизинг да ти платят остатъчната стойност към момента на събитието - вероятно това е точната законна стойност, която трябва да ти преведат според счетоводните стандарти за да не са уязвими...
Значи, викаш, купуваш кола на лизинг, плащаш я 5 години, остават 2 месеца да я изплатиш, имаш остатъчна стойност по лизинга 5к лева, изплатил си преди това 50к, лизингодателя ти плаща 5к от застраховката и ти ще бъдеш супер щастлив.
Ако това за теб е логично, това за мен е тотално алогично. tooth.gif
Но със сигурност това не е така, защото няма логика, както пишеш за логики. Логично е да ти изплатят цялата стойност, не остатъчната, на автомобила към момента на събитието, приспадайки вноските, които имаш към лизингодателя. Или ако колата след 5 години в момента на събитието струва на пазара 30к, трябва да имаш в джоба поне 25к. И в този момент, ако застрахователя реши да изплати вместо 30к щета 10к щета, лизингодателя е щастлив, защото ще си събере неговите 5к и ще ти даде 5к. И ти какво правиш с разликата от 20к, която сума би била "липсваща" към момента на събитието? В този случай лизингодателя си е покрил своя интерес и би могъл да е склонен да приеме тази неизгодна за теб сделка.

Точно такъв беше "моя" казус - застрахователя "решава" еднолично, че към момента на събитието пазарната цена на автомобила е Х пари (45% по-малко), много по-ниско от пазарната и застрахователната полица. Просто така си решиха, казват според нас цената на колата в момента на събитието е ХХ пари, нищо, че застраховката е за ХХ+45%, и пазарната отговаря на застрахователната цена. Ако се съгласиш - преглъщаш, пиеш вода или каквото искаш там. Ако не, влизаш в хипотезата на колегата, казваш си твоите милион и три желания, като не се съгласяваш с тяхната гледна точка и се съдите. 7 години по-късно платиха застрахователната сума с около 20% отгоре, не с 45% по-малко.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Krachunov » 18 Юни 2022 00:20

BOz написа: 17 Юни 2022 10:33 Значи сам се оборваш, че може да си получиш парите, въпреки намерението на застрахователя да не ти ги даде.
Не си ме разбрал а може и аз да не съм се изразил правилно. Застраховател пари никога не иска да дава, но това няма значение. Аз парите си получих в минималния срок но бях изпълнил абсолютно всички условия по застраховката, изискуеми при тафнат автомобил. И за това казах:
BOz написа: 14 Юни 2022 17:09 Застрахователя изплаща някакви пари на кредитора. Той не е доволен от сумата, защото смята, че трябва да вземе повече.
застрахователя не изплаща НЯКАКВИ пари. Изплаща точно толкова колкото е по застрахователния договор.
Кредитора не СМЯТА ЧЕ ТРЯБВА... има договор в който пише КОЛКО точно. Това не са субективни усещания.
BOz написа: 17 Юни 2022 13:43 Точно такъв беше "моя" казус - застрахователя "решава" еднолично, че към момента на събитието пазарната цена на автомобила е Х пари (45% по-малко), много по-ниско от пазарната и застрахователната полица. Просто така си решиха, казват според нас цената на колата в момента на събитието е ХХ пари, нищо, че застраховката е за ХХ+45%, и пазарната отговаря на застрахователната цена. Ако се съгласиш - преглъщаш, пиеш вода или каквото искаш там. Ако не, влизаш в хипотезата на колегата, казваш си твоите милион и три желания, като не се съгласяваш с тяхната гледна точка и се съдите. 7 години по-късно платиха застрахователната сума с около 20% отгоре, не с 45% по-малко.
Ок, както казах нагледал съм се на много осъдени и много осъдили. Застрахователите имат не малки отдели юристи именно да могат да изядат всяка буквичка и да хванат всяка грешна стъпка на клиента.
Със сигурност има много детайли по вашето дело, но и да ги разискваме тук не сме юристи вероятно голямата част а пък и няма да има особено смисъл, някой да ти обяснява какво е станало или какво е можело :cheers:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Каско при лизинг

Мнение от slowtraveler » 18 Юни 2022 09:07

Krachunov написа: 18 Юни 2022 00:20 юристи именно да могат да изядат всяка буквичка и да хванат всяка грешна стъпка на клиента
Да, в моите неавтомобилни казуси първият отговор бе 'не, на база т.Х отказваме'... 'Просто са длъжни първият път да откажат' - това бяха думите на моя позната в този бранш :) Вторият внимателен 'общ прочит', с изпратени цитати от моя страна към застрахователя, комплектовани със съответните документи ги убедиха, че не са прави tooth.gif Но е факт, че се гледат и цитират буквичките и запетайките... Затова договорите се четат и с малките буквички.. :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Каско при лизинг

Мнение от chukich » 21 Юни 2022 06:59

tongue.gif Нашите застрахователи са си едни мутри облечени във фирма. Почти няма човек, който да се е сблъскал с тях и да е останал доволен. Все гледат да минат по тънката лайсна, а държавата, която да стои зад гърба ти, я няма. Работих в чужбина и апартаментът над офиса се наводни. Идват застрахователите, правят оглед и забелязаха, че от тавана на пфиса е паднала една-две капки вода на принтера. Директно го изплатиха, въпреки, че на него му нямаше нищо... Такова нещо от наш застраховател няма да видите
Когато един хубав човек смаза страничното ми огледало( тотал щета) и застрахователят Армеец трябваше да ми го плати... получих някаква смешна сума от рода на 20лв. След мои писма до тях, започнаха да ми вадят едни таблици за амортизации и едни чудесии...., а за пребоядисването на вратата дори няма да говоря... смятаха нещо от рода 1.5лв на човекочас( само да не ви подведа, но бвше нещо такова символично)
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Каско при лизинг

Мнение от slowtraveler » 21 Юни 2022 08:25

chukich написа: 21 Юни 2022 06:59 Такова нещо от наш застраховател няма да видите
Нашите обикновено не идват и на оглед - преди няколко месеца ми платиха 'по телефонно описание и вайбър клипче' за наводнена баня - мизерна сума, но то и следите бяха минимални, въпреки огромното наводнение (луничките бяха като душ :) )...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Krachunov » 21 Юни 2022 09:52

chukich написа: 21 Юни 2022 06:59 tongue.gif Нашите застрахователи са си едни мутри облечени във фирма. Почти няма човек, който да се е сблъскал с тях и да е останал доволен. Все гледат да минат по тънката лайсна, а държавата, която да стои зад гърба ти, я няма. Работих в чужбина и апартаментът над офиса се наводни. Идват застрахователите, правят оглед и забелязаха, че от тавана на пфиса е паднала една-две капки вода на принтера. Директно го изплатиха, въпреки, че на него му нямаше нищо... Такова нещо от наш застраховател няма да видите
Когато един хубав човек смаза страничното ми огледало( тотал щета) и застрахователят Армеец трябваше да ми го плати... получих някаква смешна сума от рода на 20лв. След мои писма до тях, започнаха да ми вадят едни таблици за амортизации и едни чудесии...., а за пребоядисването на вратата дори няма да говоря... смятаха нещо от рода 1.5лв на човекочас( само да не ви подведа, но бвше нещо такова символично)
Както няколк опъти се каза ТЕ МЕ ИЗЛЪГАХА - не съм чел нищо.
Ако си прочел и са те излъгали КФН и доста бързо се оправят нещат :cheers:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 68 госта