Идиотите на пътя...

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
venciru
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Юли 2020 15:21
Местоположение: Варна
Автомобил: Corolla 1.6 CVT 2020
Благодарил/а: 45 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от venciru » 05 Юли 2021 17:37

BOz написа: 05 Юли 2021 17:03 Но има едно основно нещо. Всеки може да кара бързо, но тези, които карат бързо, не могат да карат бавно. И да се пробват, няма да издържат и 50 км.
Абе зависи. Зависи от кола, насроение, дразнители и т.н. Ааааа - забравих възрастта unsure.gif
Това публикувах в Ситроен форума в тема за рахода ноенври месец 2014 г. Едното е Пловдив (центъра) - разклона за С.бряг. Другото е от същото пътуване, само че до Варна. Колата беше С4 купе чипосано от 110 до 130 к.с.. След нея взех Рено Лагуна купе от 180 на 210 кс . С него сам в колата на връщане от погребението на майка ми посред бял ден 16 ч. точно след разклона за Българово изпреварвайки с 149 км/ч. на темпомат съм затворил за миг очи (после на регистратора видях, че не е за миг, а за три мига примерно) и в мантинелата по средата. Добре, че ударът беше под много малък ъгъл и не стана голямата беля. Леко в аварийната и цялата лява страна леш + двете гуми с джантите. Казах си - вече си дърт и не си такива работи. И затова взех маломощната Королка с тайната надежда всичките асистенти да ме предпазват от такВИЗ неща. Пък и с 6 г. гаранция.... И си я карам бавничко - и аз като "бавният" с 10 км/ч над ограниченията. Не навсякъде естествено - някъде и под тях.
Прикачени файлове
16962-20ec6f0cd8375c8a84d94ff30ac95af4.jpg
16962-20ec6f0cd8375c8a84d94ff30ac95af4.jpg (37.3 KiB) Преглеждано 1220 пъти
16962-99376339de30ff7ac78199e690c2f101.jpg
16962-99376339de30ff7ac78199e690c2f101.jpg (61.02 KiB) Преглеждано 1220 пъти
Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице. И казаното от мен в никакъв случай да не се счита за категорична препоръка и/или провокация към други лица.
Corolla 1.6 CVT 2020 132hp бивша; DS7Crossback 2.0 2020 180 hp

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 05 Юли 2021 17:47

BOz написа: 05 Юли 2021 17:03 Пусни си другия път круиза на 90 и всичко ще е наред
Пробвал съм - там стигам до друг 'проблем', който бави много повече от поддържането на равномерната скорост - зад застиганите камиони се е наредила цяла върволица 'бързаци', които са те изпреварили, ама не смеят да изпреварят нещо по-голямо от Балканче :) Или пък не поддържат равномерна скорост..
Дефакто с моето все още умерено (според мен - до 10км/ч) темпо обикновено се движа с много близко темпо в сравнение с голяма част от 'бързия' трафик - при първата малко по-завъртяна ситуация на пътя (например камион с ремарке) - не смеят да изпреварят... А като почнат изпреварване - нямат динамика (не са превключили на правилна предавка)... Или пък не смеят да превишат скоростта при изпреварване, и изпреварването става за повече от километър, като за голям и хубав празен участък само 'бързака' успява да изпревари такъв камион, вместо да се освободи цялата върволица.....
Затова и както споделих - за мен правилното е 'златната среда' при движение в трафик - кога ще има минимално изпреварвания (минимална бройка и ти да изпреварваш, и теб да те изпреварват)..
БМВ-то, което ме изпревари на горния клип, го изпреварих във Велико Търново, защото не умееше да преминава кръгови кръстовища или да се пласира в правилната лента, или да спазва точно знаците и ограниченията - например караше със 60км/ч пред и след камерата на Шереметя в посока В.Търново, въпреки, че там вече си излязъл от населеното място, и няма друго ограничение.. ... Към изхода на В.Търново бе в далечината зад мен, след което имаше няколко камиона, които изпреварих още по пътя с две платна, и го изгубих докато не се качих на магистралата... Изпревари ме в един от тунелите на Витиня, защото и там си карах с до +10км/ч (а по самата магистрала - със 120км/ч - не времето ми бе презапасено, и наистина не бързах..)..
Май тук не вярваха колегите, че след стъпване на Тракия може с максимална скорост 151км/ч да има средна 149км/ч (до Карнобат), та бях пускал снимки от GPS лога :) Можеш да докараш добра средна скорост със добро планиране и не задължително с каране 'с максималната скорост'... И да - извънградското темпо не винаги е 100км/ч - случвало се е да го смъкна и на 80км/ч - като е такъв трафика - така си караш...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Krachunov » 05 Юли 2021 18:06

peterhr написа: 05 Юли 2021 16:31
Krachunov написа: 05 Юли 2021 15:03 Даже се радвам като го правят сами... ама въпросния случай щеше да ни овърти 3-4 коли и му дадох ляв мигач и го засякох да не тръгва, заради идваща насреща кола... и не НЕ Е моя преценка, насрещната кола беше буквално на метри.
Ако онзи не те разбере, което е по-вероятно и стане катастрофа, нали ти си един от предизвикалите я. Какво ще обясняваш после в съда? "Аз за добро..."
..
гледай сега тоя си ни беше утрепал всичките. гарантиран челен. А да не ме разбере...по - добре отзад да ме блъсне от колкото, да се начеластрят челно един в друг и аз до тях.
mirott написа: 05 Юли 2021 17:22 По принцип тръгна ли да те изпреварвам не даваш газ. Просто е. Всичко друго е чиста проба заяждане. А защо съм искал да изпреваря, къде и с каква скорост отговорността е моя. И не, не всеки може да кара бързо. Грешиш...
Да съгласен съм за изпреварването.. ама твоята отговорност нема върне никой от св.Петеър

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 05 Юли 2021 18:34

Krachunov написа: 05 Юли 2021 18:06 Да съгласен съм за изпреварването.. ама твоята отговорност нема върне никой от св.Петеър
Напротив. Отговорността ми няма да навреди никому. Безотговорността обаче е друго, съвсем различно.
Никога не съм толерирал безотговорното шофиране. И никога не съм пречил някому. Както и не обичам на мен да ми пречат. Още повече умишлено.
Не може да кара с 40 през цялото време в завои, Петрохан, където няма да го изпреваря посмъртно. Излиза на прав участък-40. Тръгвам да изпреварвам-дава газ. Връщам се-40. Но следващата възможност не я изпускам и имам едно наум, че пак ще даде газ. Имало е и случаи, когато са ми слизали и са продължавали след като се освестят...
Кое предизвиква подобно поведение? Не го разбирам. Не разбирам защо е нужно...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 05 Юли 2021 20:35

Е точно за такива случаи е нужен по-мощен автомобил... :)
Да, и в Петрохан съм срещал такива, дето 'завоите са им в кръвта' - спирачка на всеки завой, ама на правите- никакво изпреварване :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Lwerewolf » 06 Юли 2021 01:48

Тея и със по-мощен автомобил значително ти увеличават времето за изпреварване. Сега, ако си със RS4/6/8/там нещо друго зверски мощно и със AWD, за да можеш да поставиш конете на земята... и пак се вкарваш във ситуация заради някакъв дебил. Гледам да карам със постоянна скорост и да бия десен мигач като някой ме застига и има място и всичко е наред... освен терзанията "сега на това 90 -> 50 -> 90 има ли камера и да ме псуват ли тея отзад или да намаля".

@Krachunov като караш по ограниченията не означава, че караш адекватно и по никакъв начин не са метрика за безопасен/толерантен/предвидлив/т.н. шофъор.
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Krachunov » 06 Юли 2021 07:39

Lwerewolf написа: 06 Юли 2021 01:48като
Факт, както и ако караш с 60 на ограничение 90 не те прави безопасен.
Но тук говоря за това, че 5,10,20 км от горе значително увеличават спирачния път и намалят времето за реакция. Без значение какъв бензин в гъз....кръвта има човек.
И сега ако приемем, че схм лош шофьор с неадекватна преценка за пътната обстановка, кое ще е по - добре за мен и всички останали? Да карам по ограниченията или да хвърча с 20,30 над тях, или със 50 100 над тях?

Правилника за движение е да вкара масата в една рамка, в която средно статистически всеки би се вписал. Шумахерчетата може да се мислят за по - можещи, ама за това няма и 5 км път без плоча.
Така че ако ще става птп е по - добре да е с по - ниска скорост, отколкото евентуалните 5 минути по - ранно пристигане.
Колегата горе каза, че карал малко от горе за да му е по - спокойно. Видях колко му е спокойно. Къде нарочно, къде неволно си спретнаха гонка с дебилната мазда. Ако това му е спокойствието, не искам да знам ако реши да бърза, как кара. ppp.gif

На клипа, нямаше много други коли, но този с маздата, а вероятно и колегата, така си карат по принцип. И като си е сетнал темпомата на 100, мн ясно ще настугне некви баби дето карат с 90 и ще трябва да ги изпреварва. Ранна ранна пролет, карах София,Трявна. За целия път изпреварих само едно бусче. Темпомата на 90 и единствено тук таме некой бързак, кой с коркса 97, кой с някоя по - истинска кола ме минаваше.

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 198 пъти
Получена  благодарност: 3 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от batececo » 06 Юли 2021 08:44

Krachunov написа: 06 Юли 2021 07:39За целия път изпреварих само едно бусче. Темпомата на 90...
Късметлия smile.gif И на 5 км отсечка да карам, винаги има поне няколко, които карат с 60 при ограничение 90 (и не са тежкотоварни), както и няколко, които те притискат, въпреки че се вижда, че има коли пред теб и изпреварват безкрайна колона, за да минат 1-2-3 коли напред.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 06 Юли 2021 09:17

Krachunov написа: 06 Юли 2021 07:39 Ако това му е спокойствието, не искам да знам ако реши да бърза, как кара.
Пуснах клипчето точно защото е далеч от спокойното шофиране през целият останал път, и прави впечатление...
Случвало се е да бързам наистина - човек се старае да балансира с риска - какво печелиш и каква е вредата... Но там поведението вече е доста по-безкомпромисно и обикновено хората дават път, като те видят връхлитащ с висока скорост.. За щастие такива случаи са единици (медицински причини).. И твърдо в случая не съм бързал - просто си държа равномерно темпо... При такова темпо обикновено всички в колата спят - дотолкова е 'приспивно'... Пускал съм снимка и на кучето на предната седалка - свило се на кравайче на седалката и спи... Дали не е спокойно?
Относно 'забитият на 90км/ч темпомат' - Ами пробвай маршрут Варна-София или Плевен-Бяла с темпомат на 90км/ч и ще видиш колко ще изпреварваш и колко пъти ще бъдеш изпреварван.. 'Шареният' терен също не спомага за равномерно движение, и ще срещнеш доста народ, каращ и със 70-80км/ч...
За гонка с Маздата? Ами не бих казал гонка - спретнахме си едно изпреварване и с това приключи - ако се движеше равномерно с високата скорост, с която се движеше при изпреварването, нямаше въобще да го настигам... Ако се движеше с нормалната си скорост при движение направо - също нямаше да го изпреварвам (нито да го настигна - скоростта му бе съпоставима с моята)... Просто удряше спирачки и намаляваше скоростта периодично, без да има никаква причина, което му накъсваше движението, а на мен - създаваше дискомфорт...
И ако не бе подал газ при изпреварването (или засякъл при започнало изпреварване) - въобще нямаше да влезе в тази тема - моментално щеше да бъде забравен епизода...
Не всеки може да шофира нормално, но да пречиш на останалите - това вече си е идиотизъм и си е точно за тази тема :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2651
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 71 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 06 Юли 2021 09:21

Не съм привърженик на бявното каране, но до колкото знам ЗДвП само на магистрала има ограничение за минимална скорост и то е 50км/ч. На междуградски път ако няма знак за минимална скорост вдачът избира сам скоростта на движение без да превишава максималната скорост.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 06 Юли 2021 09:41

Така е biro, ама поне нас на времето като ни учеха да шофираме изрично ни набиваха в главите - събираш ли колона зад теб - отбий, пропусни я и продължи нататък... Из всичките ни проходи имаше и такива табели...
Да, никой не задължава да караш точно ограничението (въпреки, че е препоръчително, но можеш да шофираш и по-бавно - никой не ти забранява)...
Проблемът възниква не толкова от бавната скорост (може да имаш и технически проблем), а от преченето (липсата на мислене) по време на шофиране...
През този уикенд например настигнах ладичка - бавно си кара, плътно в дясно(осигурява ти максимална видимост при излизането от завоя), не си променя скоростта (не в завой да удари спирачките - както си се движеше направо, така си влизаше и в завоя)..
Ами нямаш никакви грижи - при първа възможност съвсем безопасно си я изпреварваш (и то заедно с цялата 'колона' събрана в участъка, забранен за изпреварване)...
Няма нерви, няма рискове..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от ufer » 06 Юли 2021 09:41

Хлапето с велосипеда е за бой, а баща му за сериозна глоба... Колата и с 20 км/ч да беше, пак можеше да го вкара в моргата... Шофьорът изкара късмет, че успя да реагира! Почти съм сигурен, че това момченце, като стане на 18 и вземе книжка, ще има подобно поведение и като шофьор. Възпитанието започва тотално да липсва в тази страна, както и културата във всичките й измерения... sad.gif
Последно промяна от ufer на 06 Юли 2021 09:47, променено общо 1 път.

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Krachunov » 06 Юли 2021 09:43

slowtraveler написа: 06 Юли 2021 09:17 Относно 'забитият на 90км/ч темпомат' - Ами пробвай маршрут Варна-София или Плевен-Бяла с темпомат на 90км/ч и ще видиш колко ще изпреварваш и колко пъти ще бъдеш изпреварван.. 'Шареният' терен също не спомага за равномерно движение, и ще срещнеш доста народ, каращ и със 70-80км/ч...
Да бе ясно е че повечето летят. Дори коли които нЕмат дУша де се вика... но я пъне като за последно. Споменатата от мен корсичка бримчеше със 100-110. То и на магистрала с толкова ще се бримчи, просто толкова може. Буталата се подаваха да видят кво стаа. Та този като те настигне а ти си със 100, колко време ще му отнеме да те задмине? Или ако не може ще ти седи в бронята щото се напича като глист на буца..От тук колко варианта имаш, да се емнеш с малко от горе и ти за да го дръпнеш и да не ти седи в бронята? Или да го пуснеш. Или да си карате така, докато се мъчи да те изпревари... за да може довечера на маста да каже колко нови коли е издухал на пътя?
Та индивиди като този ги има и със стари и с нови и със слаби и с мощни коли.Увеличението било то с малко или повече не е решение. Ясно че като изпреварваш ще вдигнеш в повечето случаи над ограничението, но не за това говорим.

Та да се върнем на темпомат 90. Този индивид ще мине и замине и интеракцията ти с него ще е много по - малка, от колкото ако карате със 100 или 110 и двамата. Колко пъти ще ме задминат.... все там, ако е по - бърз (решил е да се бримчи, не визирам непременно възможност на МПСто), да ме задминава и да си пердаши напред. Тези със 70-80 които карат пак няма да ти е проблем да ги минеш ако си на 90, предвид че и със 100 и със 200 да си пак трябва да ги минеш.

Но пак казвам, трафика бил се движел, в някои страни позволявали плавно надвишаване на ограниченията (или каква там глупост беше изръсена. Държа да видя в швабия, англия или Грецко как ПЛАВНО превишаваш и полицията НЯМА ядове с това :) ) По - голямата скорост намалява времето за реакция... БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ колко неземно добър шофьор си и колата ти колко системи за сигурност има и тн и тн. Един дебил пред теб, в насрещното получава факс, бие спирачка навива волана... това време което ти си "откраднал" няма да ти стигне за реакция... и няма филм АЗ СЪМ СИ ПРЕЦЕНИЛ, АЗ МОГА... физика е... мозъка има нужда х време да асимилира информацията, още време да изпрати такава и още време за да задействаш ръце крака... след което колата вече почва да спира. Приказки АЗ МОГА, Преценил съм си, Отношение между мен и КАТ, бензин в г*за и прочее приказки са вървежни заради тоталната липса на наказание. Я те хванат я не, я докажат че си ти я не, я платиш я не.. току виж се оказало че баба ти на 85 карала с 150 в населеното място... Съвсем сериозно имах "удоволствието 4 години да тъпча пътя София Свищов, между 2 и 4 пъти месечно. Почти всички паметници по пътя, минавах с няколко часа или минути преди или след инцидента. Имаше група младежи на прав дъгъл път отсекоха дърво на метър височина..и сега там има плоча с 4 снимки. СУПЕР ТЪЖНА ИСТОРИЯ... дървото расло Х години и тея се забили в него... нелепо е.
slowtraveler написа: 06 Юли 2021 09:41 (липсата на мислене)
Точно, и едното и другото (каране с превишена) е от немислене. Не мислиш какво се случва при ситуация в която излизат от контрол нещата.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 06 Юли 2021 09:56

Krachunov написа: 06 Юли 2021 09:43 Та този като те настигне а ти си със 100, колко време ще му отнеме да те задмине? Или ако не може ще ти седи в бронята щото се напича като глист на буца..От тук колко варианта имаш, да се емнеш с малко от горе и ти за да го дръпнеш и да не ти седи в бронята? Или да го пуснеш.
Неколкократно съм споменавал - щом ме е настигнал - значи темпото му е по-високо от моето - на удобно място подавам мигач, изключвам темпомата (скоростта почва да спада плавно), пропускам го и си включвам темпомата - нищо сложно и срамно няма... Напротив - вместо да ми виси на бронята или да предприеме някое рисковано (и за мен) изпреварване - пускаш го за секунди и отново възцарява 'спокойствието' на пътуване..
Неспокойното пътуване изморява. А в случая Петък тръгнах за София, държах изпит, видях се с приятели, минах Петрохан, вечерта седяхме до 'рано' с приятели, сутринта отидох до летище до Разград и следобяд си бях във Варна. Вече не сме първа младост, но спокойното шофиране спомага да се свърши всичко това без да се преуморяваш или да чувстваш каквато и да е умора от шофирането..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Krachunov » 06 Юли 2021 10:44

Да бе съгласен съм и аз така процедирам. Нито защитавам костенурките, нито "набиването на канче" карайки като баба. Цялата идея която пиша е, че Без значение как нарушаваш правилата ги нарушаваш и е предпоставка за ПТП. СКоростта е основната причина.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 44 госта