Търся решение за неудобни седалки на CHR

Публикувай отговор
Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от TATI » 06 Мар 2021 16:23

Офтопик
Бързо в мобилето и един бартер за астричка
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Madlen
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Мар 2021 12:22
Местоположение: Sofia
Автомобил: Toyota CHR

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Madlen » 06 Мар 2021 18:59

gimara написа: 06 Мар 2021 16:19 можете да си начертаете върху картон
Супер! Не мога да повярвам, че не се сетих! Това е от стреса. Благодаря много!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 06 Мар 2021 19:07

Хм... Имал съм астричка (F и G)... Чак пък 'страхотни седалки' - не бих казал...
Какви градуси смятате?!!! Основното е при отпуснато състояние плътно седнала в седалката педалите да са на точното място - краката ЛЕКО свити и ЛЕКО докосвайки бедрата в седалката само при напълно натиснат педал... За каква подпора на бедрата говорите докато карате?! Това го приемам като сигнал, че все пак не сте си наместили правилно седалката...
Ръцете - леко свити в лактите, докато отпуснато стоите на седалката (след като сте наместили педалите), с опрели в облегалката рамене (но в естествено положение), и държейки волана...
В такова отпуснато положение можете леееко да модифицирате стойката с положението на волана (което ще промени и ъгъла на облегалката разбира се....
След което да покарате и да пробвате, дори и да смятате, че 'в първия момент това не ми е удобно'....
Неслучайно споменах за неправилната стойка - тя уморява... Имал съм неправилна настройка на луксозен автомобил, със сума ти настройки на седалките, барабар с вентилации и отопления.
Докато не се отказах от вредните навици - се чувствах изморен след пътуване, а и понякога ме болеше гърба...
Сега смея да твърдя, че нещата се оправиха - наложих си правилния стил, умората отлетя, а гърба не ме е болял след шофиране от години...
Сменям автомобили, но начина на настройка 'по навик' вече е друг. И затова продължавам да нямам проблем...
Едва ли с възрастта съм станал по-здрав tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Madlen
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Мар 2021 12:22
Местоположение: Sofia
Автомобил: Toyota CHR

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Madlen » 06 Мар 2021 20:30

Благодаря, че се опитвате да ми помогнете! Ще пробвам отново.
Ето един коментар на колега с Хонда, много точно описва моя преблем, като аз не съм си слагала колани с метални пластини и до момента не съм намерила дори приемлива позиция:

"Мина повече време, и взех тази седалка и тази лумбална опора. Отделно се стягам и с колан с метални пластини през кръста, дори и да трябва да шофирмат за 5 мин. в града. За справка, в Toyota Avensis 2002 г., Citroen Berlingo 2001, Skoda Octavia 2009 г., Renault Megane 2000г. нямам такива проблеми и си шофирам без тези добавки и без болки.
И като че ли най-големия ми проблем е, че не мога да се настроя към таблото. Има доста филмчета в Интернет как да се нагласиш, но на практика при мен в Honda CRV не могат да се изпълнят: Ако педалите са ми удобни се оказва, че съм много далеч от волана, дори и при максималното му разтягане и при най-долното му положение. Единственото спасение е да вдигна седалката нагоре и да изправя облегалката, но тогава става наистина неудобно да се кара при седалка почти на 90 градуса, а и от тавана преставам да виждам светофарите, защото съм високо. Другия вариант е да се приближа към таблото и волана да ми е удобен, т.е. при опъната ръка горната му част да ми е под китката. Тогава обаче краката са ми свити почти на 90 градуса и трябва да ги вдигам от педалите нагоре при всяка промяна, а това е ужасно неудобно.
Вие как я шофирате тази кола !?!"

Накрая си е решил проблема с редизайн на седарката с дунапрени, като колегата от този форум с Королата 2016г.

Аватар
Sandocan
Мнения: 281
Регистриран на: 31 Май 2020 20:09
Местоположение: Atlantic
Автомобил: Служебен

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Sandocan » 06 Мар 2021 20:47

Ханс Кристиан Андерсен
Принцесата и граховото зърно.
:love1:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 07 Мар 2021 09:57

Madlen написа: 06 Мар 2021 20:30 но тогава става наистина неудобно
Това е точна илюстрация до какво води грешка в обучението - не са го научили да си настройва правилно седалката... И човекът е свикнал да си настройва неправилно седалката, (да кара полулегнал) затова сега му е неудобно друго положение... Или пък са го учили, ама той е бил млад и зелен и е решил, че знае повече, и че той е по-особен (всичките на тази възраст сме правили тази грешка :) ).
Ще го боли кръста - сам си го прави... Горното точно илюстрира и моят проблем когато бях 'млад и зелен'...
В момента, в който (преглътнах 'падението' - как така няма да карам полулегнал като отворко и) изчистих грешките, нещата си дойдоха на мястото tooth.gif
Да попитам - на колко от колегите не им пречи тавана за да видят горния светофар, и настройват ли си седалките полулегнали заради това? :whistle: tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от jim_beam » 11 Мар 2021 18:41

Настройването е едно на ръка, но има наистина неудобни седалки. За мен това са тия, които са вдлъбнати назад, причиняват ми болка в гърба след кратко време. Моето решение, набързо, подлагам една малка възглавница под кръста/гърба. Генерално решение или при майстор да набута материал където трябва, или смяна на седалката.
Иначе повечето коли, особено японските, правят твърде къси седалищните части. Но пък на последния Акорд например, седалката е разкошна.
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Kiki » 11 Мар 2021 19:27

jim_beam написа: 11 Мар 2021 18:41 Моето решение, набързо, подлагам една малка възглавница под кръста/гърба.
Електрическа ли ти е седалката?
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от jim_beam » 11 Мар 2021 19:37

Не, вече отдавна не карам тая кола.
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от chukich » 07 Апр 2021 10:40

Madlen написа: 06 Мар 2021 18:59
Интересна ми стана темата. :D Някакво развитие ? angel.gif
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Madlen
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Мар 2021 12:22
Местоположение: Sofia
Автомобил: Toyota CHR

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Madlen » 07 Апр 2021 21:10

За съжаление, развитието е, че се отказах от това да карам тази кола въобще. Колкото и да я харесвам заради нейните предимства, седалката се оказа непреодолимо обстоятелство. След много мъчителни опити да слагам дунапрени, различни видове специални възглавници и .т.н. се изморих. И накрая от едно от най-добрите студия за автомобили (второто след това, в което ме изпратиха от Тойота) също ми обясниха, че могат да пробват да направят разни неща, но до момента не са имали доволни клиенти от тези интервенции и най-добре за мен е да сменя колата. Също така ми обясниха, че от 4-5 години имат такива масови оплаквания от най-различни марки автомобили. И се потвърди моето първоначално мнение, че конструктивен проблем не може да се реши с претапициране.
От Тойота ми влезнаха в положение все пак и започнаха да ми предлагат други коли за тест. Така тествах Лексус - малкото SUV-че и средното също и усещането за дискомфорт също се проявавя, само дето всичко вътре е пълен лукс и трябва по-дълго време да се шофира и се получава само лек дискомфорт. Седалките са много по-хубави, но явно по-късото място за кратата и по-високото положение на тялото винаги водят до дискомфорт при мен. Тествах и Рено Каджар - пак SUV-че със същите размери отвътре. Пак същото, само че поради по-меката седалка дискомфорта е доста по-слаб. Така се ориентирах към ниските коли. И най-удобната от всички е Lexus LC500 :D , изцяло разработена за мен, всичко ми е там, където трябва: педалите, волана, подлакътника, а седалката е излята по мен. Напълно релаксирана и отпусната позиция на тялото. Обаче това не е точно кола да ти свърши работа :D, а за цената да не говорим. Тестовете отнемат доста време, а и в този Ковид с тези дезинфекции ... Надявам се до края на седмицата да избера някоя кола с добра седалка, но са големи преговори за дългите тест драйв, а и седалките явно не са стандартно ергономични както при старите коли (не мога да повярвам, че го казвам). Все пак вече тествах и някои доста удобни, но като съм свикнала и имам нужда от спортна и по-тясна седалка, с много добра поддръжка за краката и гърба, а вече масово се правят по широки, изборът се стеснява. Във всеки случай, не съм вярвала, че изборът на кола, което е приятно занимание, може да се превърне в такова физическо мъчение.

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от jim_beam » 07 Апр 2021 23:44

Е, заради седалка да се сменя колата е несериозно. Има производители на специални седалки, спортни и др. като Рекаро например. Даваш някоя стинка отгоре и взимаш поръчкова. Да не говорим, че има един куп обяви втора употреба на прилична цена. tooth.gif
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Madlen
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Мар 2021 12:22
Местоположение: Sofia
Автомобил: Toyota CHR

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Madlen » 08 Апр 2021 00:03

И това не става. Дори се бях разбрала с официалния вносител на Рекаро да ми даде седалка за тест, но от Тойота ми казаха, че ще се компрометира цялата система с въздушни възглавници. Т.е. при събитие, което никой не иска да се случи, може да не се отвори нито една въздушна възглавница. Също така при такава интервенция отпадат всички гаранции на автомобила. Повярвайте ми, минах през 10-те кръга на ада и проучих всички възможности преди да взема това решение.

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от chukich » 08 Апр 2021 06:54

Въпросът с комфорта на седалките е много индивидуален. Примерно много колеги от форума бяха коментирали, че на рав4 предните седалки са лоши спрямо други модели на Тойота и специално CHR, а аз имам точно обратно впечатление. От всичко прочетено мисля, че Тойота Камри( икономична, комфортна, ниска) ще ти пасне. Не знам само дали размера на колата има такова значение за теб blush.gif

RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 08:54

Madlen написа: 07 Апр 2021 21:10 и най-добре за мен е да сменя колата
Съгласен съм... Субективното усещане, особено когато няма желание за адаптация не можеш да го пребориш - трябва нещо кардинално да се смени за да останеш доволна...
Често ми се налагаше да сменям няколко автомобила през ден-два - лични и служебни. Особено ме дразнеше една Зафира - волана под друг ъгъл, краката/педалите долу в ниското, стоиш доста по изправен и т.н...
След минута настройка на седалката - положението пак е несвойствено, но ти става удобно... След 1000км 'на екс: Варна-София-Варна' чувстваш автомобила 'като свой'...
Обратното превключване към следващият автомобил - същата работа. Като промяната в някои случаи е МНОГО кардинална - от голям Джип на малък и нисък градски автомобил...
За 'масовите оплаквания' - навярно са гледали да не те обидят... Не съм чул 'масови оплаквания' за нито един автомобил. Да, периодично има 'истерични кризи' в някои социални мрежи, които ги смятам повече за социален експеримент...
Защото когато един се оплаче от нещо, има група хора които 'търсят дефекти' - веднага ще открият, 'че и при тях е така и е много неудобно', макар преди това да не им е правело никакво впечатление и да им е било удобно...
Някои теми тук също доказват горното :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта