TRC OFF и VSC по време на движение

mEtaka_dts
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Сеп 2020 10:54
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Verso

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от mEtaka_dts » 20 Сеп 2020 21:57

Здравейте колеги,

Понеже съм собственик от 2 седмици на Toyota Cotolla Verso 2006 бензин и нов във форума се надявам да пиша в правилният раздел smile.gif

Днес за първи път карах автомобила на дълъг път и по време на пътуването със скорост около 130 км на таблото светнаха TRC OFF и VSC. Веднага спрях, изгасих двигателя и запалих отново и грешките изчезнаха. След това карах с по - ниска скорост и сигналите не светнаха. mellow.gif При по ниска скорост като съм я карал в града не са светвали.

Тъй като не съм запознат със системите, някой би ли могъл да ми каже каква може да е причината?

Като допълнение мога да кажа, че предницата има нужда от реглаж, защото при високата скорост имаше тресене във волана и при движение направо волана не е хоризонтален, а леко надясно. Може ли реглажа да е част от причината за появата на сигналите? ermm.gif

Благодаря предварително!

Поздрави,
Димитър

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от mapamop » 21 Сеп 2020 00:22

Оправете предницата и волана. Щом са светнали лампите имате логнати грешки. Вижте ги на диагностика.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

mEtaka_dts
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Сеп 2020 10:54
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Verso

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от mEtaka_dts » 24 Сеп 2020 11:03

Благодаря за насоката!

Минах стенд и регулираха волана. Скоро ще карам на дълъг пит и ще видя резултата.

Тресенето се оказа от една от гумите,

Поздрави,
Димитър

Kostadin_Trifonov
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Ное 2020 19:23
Местоположение: България

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от Kostadin_Trifonov » 15 Ное 2020 19:38

Здравейте,
Ще ползвам тази тема тъй като проблемът ми е сходен.
Баща ми има corolla хечбек 2005(или 2006) 2.0 D4D, като мисля,че се води 116к.с.
След ремонт на рейката останаха да светят тези 2 лампи (svc и trc off). Според баща ми, от време на време автомобилът му прави проблеми при завой на ляво и подаване на газ за да се изтегли от кръстовище, като "забивал муцуната", т.е. задейства спирачките и отнема газта. Вчера опитах да проверя какви точно са грешките с помощта на elm327, но не изкарва грешки(нормално,уредчето е китайско). По време на четенето за грешки на елма лампите svc и trc off изгаснаха. Откачих елма и запалих автомобила и лампите си останаха изгасени до момента в който не навих волана в посоки пълен ляв и пълен десен, като след навиване в пълен десен лампите отново светнаха.
По това съдя,че има нужда от калибриране на сензора за ъгъл на завиване (zero angle calibration).
Въпросът е как се прави при тази corolla и кои пинове на obd се окъсяват с мостче?

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от biro » 15 Ное 2020 20:51

Когато колелата са изправени волана прав ли е или леко завъртян на страни? С текстрийм мижеш да провериш при прави колела дали полазва ъгъл на волана. Ако да - нужна е калибрация.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Kostadin_Trifonov
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Ное 2020 19:23
Местоположение: България

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от Kostadin_Trifonov » 15 Ное 2020 21:01

Когато я взе от сервиза (след ремонта на рейката) воланът е бил завъртян, като са му го центровали чрез отвиване на гайката и напасване на око.
За мен това е неправилно и обърква автомобила.

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от biro » 15 Ное 2020 21:26

Да абсолютно аматьорска смяна на рейка. И на мен ми се е случвало.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Kostadin_Trifonov
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Ное 2020 19:23
Местоположение: България

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от Kostadin_Trifonov » 15 Ное 2020 21:46

Има ли начин да проверя отклонението в градуси на волана чрез elm четецът, тъй като нямам кабел за обд и евентуално с кое приложение да го направя?
Относно калибрацията чрез мост между пиновете на обд буксата каква тачно е процедурата? Ако някой предостави service manual ще е супер(може на английски, не е проблем).
В краен случай може да се насочим и към сервиз в Пловдив, но само ако човекът там работи с главата си и знае какво прави,че "майстори" много...

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от skydiver » 15 Ное 2020 22:31

При мен го оправих по следния начин.
Разкачих акумулатора, задържах натиснат педала на спирачката (остатъчно електричество), центрирах волана и свързах акумулатора.
Системата си взима "центъра" при подаване на 1вия контакт и проблемът не трябва да се появява повече, докато се свърже акумулаторът и се даде контакт отново при завъртян волан.
Успех и пиши.
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

Kostadin_Trifonov
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Ное 2020 19:23
Местоположение: България

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от Kostadin_Trifonov » 21 Ное 2020 10:52

Зравейте, пробвахме с откачане на акумулатора, като пуснах фаровете (остатъчното електричество), след закачане на акумулатора лампите изгаснаха.
При навиване на волана в пълен ляв всичко беше ок, но при навиване на пълен десен (крайно положение) отново светнаха....
Да препоръчате някой читав сервиз с диагностика, но да са хора, които са запознати с тези тойоти.

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от skydiver » 21 Ное 2020 10:56

Когато закачихте обратно акумулатора - воланът в нулева позиция ли беше?
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

Аватар
Freedom
Мнения: 387
Регистриран на: 22 Яну 2010 11:04
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от Freedom » 21 Ное 2020 12:41

Имам инструкция за калибриране на Авенсис Т25. Не мисля, че при Корола ще е различно, но не съм сигурен. Ако имате ел.схема може да проверите дали пиновете са със същата подредба.

Код за потвърждение: Избери целия код

Процедурата е следната:
0. Волана се изправя
1. Дават се на късо пинове CG и TS на OBD2 буксата - на авенсис Т25 те са с номера 4 и 12
2. Задържа се натиснат бутона TRC OFF
3. Включва се на контакт
4. Натиска се спирачката 3 пъти бързо в рамките на 2 секунди.
5. Ако калибрирането е успешно - се чува звуков сигнал като при поднасяне и включване на системата VSC.
6. Пуска се TRC OFF, изключва се от контакт, маха се късото съединение между CG и TS

Kostadin_Trifonov
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Ное 2020 19:23
Местоположение: България

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от Kostadin_Trifonov » 21 Ное 2020 15:24

Ще проверя номерацията на пиновете при OBD буксата на королата и ще пробвам и другия метод за калибриране.
Воланът беше в нулева позиция (изправен).

Kostadin_Trifonov
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Ное 2020 19:23
Местоположение: България

TRC OFF и VSC по време на движение

Мнение от Kostadin_Trifonov » 29 Ное 2020 12:44

Здравейте отново,
Първо, извинявам се,че пускам пореден пост(може да е в разрез с правилата), но искам да ъпдейтна темата.
Така, след като намерих в сервизното ръководство на corolla E12 схемата на OBD2 буксата или както я наричат в ръководството DLC3 (Data Link Connector 3) се захванах с калибрирането на волана.
За целта ползвах стъпките цитирани от Freedom, които са за калибрация на волана на авенсис т25, но стават и за корола.
1.Паркирах автомобила на равно място и центрирах волана(това е най-важната стъпка).
2. Направих мост между пинове 4 и 12
3. Задържах бутона trc off и дадох на контакт, след което натиснах в инрервал от 2сек. педала на спирачката 3 пъти.
4. Последва звуков сигнал.
5. Пуска се бутона Trc off, махате ключа от контакт и махате моста от Dlc3 буксара.
Това е всичко.
Покарах автомобила около 10км, на място навих пълен ляв и пълен десен, като всичко е ок.
При пребоксуване на някое от задвижващите колела тракшън контролът работи.
Прикачени файлове
Screenshot_20201129_124311_com.huawei.photos.png
Screenshot_20201129_124311_com.huawei.photos.png (80.2 KiB) Преглеждано 3108 пъти

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Semrush [Bot] и 70 госта