Авенсис Т25 няма светлини

Аватар
babata
Мнения: 117
Регистриран на: 05 Мар 2016 16:09
Местоположение: Плевен

Авенсис Т25 няма светлини

Мнение от babata » 10 Май 2020 18:17

Става дума за колата от подписа.
Преди няколко дни забелязах, че дневните ми светлини не работят. Дневните светлини са с допълнителен модул, който се включва 5 секунди след запалването и когато динамото подаде над 13,2 волта.
Светнах си фаровете за да не ме спрат някъде и се прибрах. До вчера светлините си работиха от ключа на колата.
Днес реших да видя какво се случва с това модулче за дневните и след дълго ровене по релета и кабели стигнах до извода, че имаше хлабава връзка. След възстановяване на хлабавата връзка, дневните светлини заработиха нормално. Дотук добре. Преди да затворя капака на колата, реших да видя дали сработва и след като включа габарити или къси от лоста - в този случай релето трябва да се изключи. Оказа се, че късите и дългите светлини не работят. Работят само габарити, а късите и дългите работят само когато включа "светкавицата". Не работят и автоматичните светлини.
Първо проверих предпазителите до релето, от тема във форума видях че има един предпазител 10 ампера в краката на шофьора - всичките бяха здрави.
Усъмних се в релето и го закачих набързо с един кабел към акумулатора и установих, че работи.
Проверих управлението на релето с работна лампа и се оказа, че не идва минус от ключа.
Разглобих ключа за да видя дали няма някой прекъснал кабел, но според уреда, всичко е ОК.
Четох тема за интеграционно реле и се питам, може ли да има нещо общо?
Че ще ходи на сервиз, ще ходи. Но ако някой има и друга идея, нещо което мога да проверя, ще съм благодарен.
поздрави
Димитър
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV , 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Авенсис Т25 няма светлини

Мнение от mapamop » 10 Май 2020 19:40

Замесените "гадове" са:
1. Предпазителя в таблото в купето
2. Предпазителите в малката кутийка до радиатора в двигателният отсек, вдясно до радиатора, под предната пластмасова кора.
3. Двете релета пак там - ако не ти работи релето за късите, няма да ти работят и дългите от лоста, освен на "светкавица". "Светкавицата" е симптом за работещо реле за дългите в повечето случаи.
4. Интеграционно реле - според зависи как е умряло, можеше и да не ти изгаснат фаровете. Предполагам че като местиш лоста ти светват индикаторите на таблото? Долните допълнителните светлини работят ли?
5. Ключа за светлините
6. Има едно реле на гредата под двигателя, вдясно до казанчето за чистачките, което имаше роля при фарове оборудвани с ксенон.
Сега на темата:
1, 2,3 явно работят - успяват да ти светнат фаровете и си тествал релетата.
5 - ако имаш техстрийм на Live tests може да си пробваш ключа като го местиш дали му отчитат позициите. Съмнявам се ключа да се е предал, но е възможност.
6 - Ако е прецакано това реле (примерен номер 85942-05030, за да видиш как изглежда) мисля че ще има аномалии с помпите на чистачки/фарове. Ако си с халогенни крушки - няма роля.
4 - Ако можеш разкачи модула за дневните. Извади клемата на акумулатора и изчакай 10-15 минути. Виж дали работят без модула фаровете. Ако не - добре дошъл в клуба. Бях пуснал тема откъде и как се намира номера на релето, заедно с известните Тойота номера -> Производствени номера и как се вади без да изхвърлиш цялото табло навън. Поне сезона е подходящ за тези дейности.
Недоказани предположения - модула ти за дневните се закача директно в таблото отпред до радиатора. Не е през OBD. Интеграционното реле е по-склонно да "роди", заради модула за дневните отколкото ключа (на 30 годишният ми Опел нямаше дневни, и "така го пя попа" с оригиналният ключ).
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
babata
Мнения: 117
Регистриран на: 05 Мар 2016 16:09
Местоположение: Плевен

Авенсис Т25 няма светлини

Мнение от babata » 23 Май 2020 23:46

С помощта на mapamop /и майстор/ стигнахме до извода, че проблема е в интеграционното реле. В БГ не можах да намеря същото /със същия номер/ и поръчах от йБей за 24 € с доставката. Пристигна вчера, днес го монтираха и имам светлини.
Сега остана въпроса, какъв модул за дневни да сложа, защото най-вероятно, той е прецакал работата и трябва да го сменя.
поздрави
Димитър
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV , 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Авенсис Т25 няма светлини

Мнение от mapamop » 24 Май 2020 09:18

По мое мнение не бързай с модула. Карай месец-два без дневни, и ако няма аномалии се ориентирай да си търсиш модул. Чисто протоколно изчисти въпроса, дали наистина е бил модул за дневните само.
Доколото помня имаше тема за модулите за дневните тук.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта