Разход и борд компютър

Анонимен1

Разход и борд компютър

Мнение от Анонимен1 » 10 Фев 2019 13:24

Детето твърди, че яриса и е вдигнал разхода. Въпросът ми е има ли връзка между показанията на трип компютъра и действителния разход и може ли да се разчита на данните и в какви граници. Колата е с газов инжекцион

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Разход и борд компютър

Мнение от boyanmt » 10 Фев 2019 13:42

Питай детето,колко тежко настъпва газта,от къде зарежда гориво. Ако потърсиш по-обстойно с търсачката,ще намериш отговори на въпроса си.

Анонимен1

Разход и борд компютър

Мнение от Анонимен1 » 10 Фев 2019 14:26

Да, така е. Но бюджета не позволява да пълним резервоара догоре на бензин и да засечем разхода класически

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Разход и борд компютър

Мнение от slowtraveler » 10 Фев 2019 14:57

Има връзка между показанията на трип-компютърът и действителния разход :) Ама каква е - трябва да се измери какво реално количество е изгорил двигателя и каква реална дистанция е изминал автомобилът..
Т.е. - слагате тариран съд вместо резервоар, и вързвате отзад тариран измервател за дистанция (от онези колелета, които се търкалят зад тестовите автомобили).... И ще разберете има ли конкретно във Вашият автомобил разлика в показанията...
Според Вас кое ще е по-лесно - да напълните поне веднъж резервоара, или да си правите лабораторна платформа?!
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Анонимен1

Разход и борд компютър

Мнение от Анонимен1 » 10 Фев 2019 16:59

Не ме разбирайте погрешно - интересува ме дали да му се доверя за среден разход примерно до 10 процента точност или отива в по-широки граници. Нямам ентусиазъм за лабораторни упражнения. Другото, което ми е любопитно, когато се кара на газ, показанието дали е достоверно или смята според характеристиките на работа на бензин, а постъпва различно количество газ в момента, което изгаря по различен начин. Т.е. когато сметна, че колата е направила среден разход 8.5 на газ, а според компютърчето съм бил на 7 разход излиза разлика, която става относително по-голяма като трябва да добавя изминатото разстояние на бензин примерно 2 км на всяко палене
Кумата ми е с по-модерна кола на газ и също електронно табло. При нея при каране на газ след някакво разстояние и излиза, че и свършва бензина, независимо че в момента е на половин резервоар
Питам като лаик, какъвто всъщност съм и не се срамувам да потърся инфо, може би на моменти не мога да формулирам точно въпроса, но разчитам на вас, колеги да ме разберете по-бързо, отколкото жена ми smile.gif

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Разход и борд компютър

Мнение от veso_hds » 10 Фев 2019 18:15

Обикновено има разлика между показанията на компа и реалния.При мен компа показва с 1,1л. по-малко от реалния разход.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Анонимен1

Разход и борд компютър

Мнение от Анонимен1 » 10 Фев 2019 18:24

Благодаря, колега!
Кратко, ясно, изчерпателно. punk.gif

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 180 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Разход и борд компютър

Мнение от batececo » 10 Фев 2019 18:30

Някъде из форума беше описан начин как може да се калибрира. От доста време се каня и аз да засека по метода от пълно до пълно и да сравня с разхода по бордовия компютър.

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Разход и борд компютър

Мнение от biro » 10 Фев 2019 18:34

На мен винаги ми показва с 0.2 до 0.5/100 по-малко от зареденото. Винаги зареждам до горе. Така беше на авенсиса (дизел) така е и на хибрида.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Разход и борд компютър

Мнение от slowtraveler » 10 Фев 2019 19:07

При мен на всичките ми автомобили не е имало разлика между БК и изчисленията (т.е. +/- 0.1л/100км, които се компенсират при следващо зареждане)....
Но никога на мой автомобил не съм имал газ... Там е нормално да има по-големи отклонения, защото ЕКУ-то може да си смята, че е подало бензин, пък газовата да е на друго мнение...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Анонимен1

Разход и борд компютър

Мнение от Анонимен1 » 10 Фев 2019 19:54

Т.е. излиза че го пресмята на база косвени данни, а не на преминал дебит гориво през някакъв "водомер", съотнесен към изминато разстояние. Вероятно много опростявам нещата, но съм на такова тех. ниво mellow.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Разход и борд компютър

Мнение от slowtraveler » 10 Фев 2019 20:05

Ако бяхте прочели някои теми тук из форума, щеше да Ви стане ясно, че на съвременните автомобили разходът и дозировката е комбинация от налягане на горивото и време на отваряне на дюзата..
А разстоянието - по брой обороти на трансмисията или конкретно колело, имайки предвид обиколката на гумата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Анонимен1

Разход и борд компютър

Мнение от Анонимен1 » 10 Фев 2019 21:35

От ден-два съм член на форума и се радвам, че хората тук са вежливи, търпеливи, отзивчиви и готови да споделят своите опит, идеи, знания и да помогнат. Дано и на пътя са такива! С удоволствие бих изчел/а интересуващите ме неща и бих попълнил общата си култура, защото за мен в момента разходът се явява същите километри за пълен резервоар, или по-малко км за едно зареждане. Всяко нещо с времето си. Не съм специалист.Не съм и достатъчно компетентен да мога да формулирам точно и ясно въпрос в търсачката. За по-бързо и удобно ми се струва да постна тема и полека-лека да се разнищва. Извинявам се , ако прекалявам, досаждам или отнемам време на форумци и модератори. Точно и затова мисля, че Ви писах с въпрос има ли разделение по модели във форума, както е примерно във форум мазда, където влизаш и изчиташ всички теми за конкретен модел за около два дни. Особено полезно ако ще купуваш кола. Доколкото нещата са наред-колата не ме вълнува.
Но стана ли любопитен, може малко да се вманиача. Искам да знам как стават нещата, но по простичкия начин:въпрос-отговор, пример, обяснение, пояснение, анимация... И както писах по-горе разчитам на вас, да ме разберете по-бързо, отколкото жената. sad.gif
Да обобщим и приключим темата: на база различни датчици и при изправна горивна помпа компютъра комадва какво количество гориво за колко време ще впръска към камерите, където изгаря. При промяна на някой от факторите - постъпващо количество въздух, температура на въздуха итн се коригира впръскването, подаване на искра/за някои горива/...
А всъщност въпросът ми беше има ли връзка между показанията на БК и действителния разход на гориво и доколко може да се разчита на данните- примерно до 0,5л или до 1.5 л
Ох, айде да поевтиняват електрическите коли!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Разход и борд компютър

Мнение от slowtraveler » 10 Фев 2019 22:11

Просто намалете малко темпото и плавно поразгледайте форума :)
Причината за липса на разделение по модели във форума е разисквана и мисля бе добре обяснена.
Това, че е удобно и бързо за нов потребител директно да се отвори нова тема - спор няма...
Но помислете как изглеждат нещата от гледна точка на потребителите на форума ...
Какъв би бил резултатът от такова 'поведение'?
1. Безкрайни еднотипни теми, защото в 99.99% от случаите въпросите са обсъждани в даден аспект
2. В безкрайните еднотипни теми са разхвърляни зрънцата ценна информация. Но както при всеки хаос - информацията я има, ама не можеш да я достъпиш, и затова нищо не научаваш...
3. Това поражда генерирането на още такива теми...

Какво разбирате под 'има ли връзка' - не разбрах... Има ли връзка между часовникът и времето?! Малко абстрактно стана :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Анонимен1

Разход и борд компютър

Мнение от Анонимен1 » 10 Фев 2019 22:30

slowtraveler написа: 10 Фев 2019 22:11 Какво разбирате под 'има ли връзка' - не разбрах... Има ли връзка между часовникът и времето?! Малко абстрактно стана
Да, неточно съм се изразил. Мисля, че на това му казват въпрос с отворен отговор. Колата, поради неработеща крушка на чек енджин е карана в някакъв странен режим/не го разбрах точно майстора, но смисъла беше, че вероятно е вкарвала повече от необходимото гориво/ неизвестно колко време, направи ми впечатление, че се държи лееко като спортна, двигателят е еднолитров, а колата е двайсетгодишна, а сякаш имаше турбо. Обаче по БК нямаше нещо подозрително. След ремонта колата се държи по-спънато, което приемам за нормалното и състояние. Нейсе, стопанката и се прибира утре и тя ще си я експлоатира и сподели впечатления.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта