Как да не замръзне дизела през зимата?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти

Какво правите, за да предотвратите замръзването на дизеловото гориво през зимните месеци?

1. "Сипвам от скъпото" - с други думи сипвате от по-скъпата нафта (Avio Diesel, Shell V-Power Diesel, MaxxMotion Diesel, и т.н.)
11
38%
2. "Капвам по някоя добавчица" - слагате допълнителна добавка против замръзване
9
31%
3. "Колата ми е на топличко" - държите си автомобила в гараж/подземен паркинг
3
10%
4. "Използвам тайна рецепта" - имате собствена работеща стратегия, която никога не ви изневерява
1
3%
5. Друго
5
17%
 
Общо гласове: 29

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от Cealtex » 11 Окт 2018 12:30

Здравейте, колеги!

Тъй като автомобила от подписа ми, е първият дезелов, който притежавам до сега, реших да пусна една тема с леко хумористична (направо палава tooth.gif tooth.gif tooth.gif ) анкета с ясната идея и надежда, че ще се получи много поучителна дискусия, която ще помогне на други колеги като мен през зимните месеци.

Като цяло идеята е всеки да гласува за това, което той прави относно незамръзването на дизеловото гориво през зимата и кратко и ясно да обясни в зависимост от избрания отговор.

Отговорите, които очаквам са подобни на следните, като на удебеления шрифт има действителни факти като искам и да подчертая, че не искам и да спирам/ограничавам стила на писане на някои от вас:

Пример за отговор 1:
"Аз зареждам тази нафта и до сега не съм имал проблеми със замръзване на нафтата."
"Пробвал съм тези, тези и тези дизели, но най-добре върви колата ми с тази нафта."

Пример за отговор 2:
"Аз използвам тази добавка и до сега никога не съм имал проблем с паленето и замръзването на нафтата."
"Слагам обикновена нафта от тази бензиностанция, но един път започна да замръзва и сложих тази добавка и от тогава нямам никакви проблеми през зимата."

Пример за отговор 3 - ами, то май тук няма какво да се пише по този въпрос, защото е ясно, че в гаражите/подземните паркинги температурите са малко по-други, а снега липсва тотално (освен на входа, защото някои добросъвестен съсед не си е почистил колата на влизане)

Пример за отговор 4:
"Аз слагам малко бензин в нафтата, колкото и глупаво или странно да звучи, но до сега никога не ми е замръзвала нафтата през зимата. Съотношението е..."
"Аз загрявам 10 литра нафта в пластмасова туба потопена във вряла вода и сипвам в резервоара."

Пример за отговор 5 - Ами тук и на 4 въпрос, отговорите са със свободен характер, така че всеки може да сподели неговия начин за справяне с проблема

Надявам се, че ще се получи хубава и културна тема, в противен случай може ще помоля администраторите да я изтрият.

Поздрави на всички!
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от slowtraveler » 11 Окт 2018 12:38

Гласувах т.1.
Но в реалност нещата са малко по-други...
В смисъл - щях да пътувам рано сутринта на отговорно пътуване до другият край на България, при прогнозни много ниски температури. Затова за всеки случай напълних резервоара с Алпин-Дизела...
Факт е, че по пътя без да има сняг (сух, много силен студ) имаше доста спрели автомобили, вдигнали капаците..
Т.е. - еднократно наливане. Безпроблемно запали и се движеше както обикновено...
На следващата година ми се наложи тръгване при подобни метеорологични условия, но бях заредил нормална зимна нафта. Също си се движех без проблеми, въпреки, че външният термометър по едно време посред нощите из Петрохан започна да показва -22С (около Гинци) :)
Реално никаква разлика не съм усетил между двете нафти освен цената. Но е факт, че нафтата 'замръзва' внезапно - може разлика с 0.5С да дели безпроблемното движение и невъзможност да стартираш двигателя..
За мен основното е - в очакване на трайното застудяване да не се пълни резервоара с 'лятна' нафта ако смяташ, че няма да може да я издухаш до настъпване на студовете.
Веднага след настъпване на студовете гледам да зареждам на оборотни бензиностанции за да намаля вероятността в резервоарите им да е останала много лятна нафта.
Просто разликата в температурата на филтруемост на лятната и зимната нафта е над 20 градуса - напълно нормално е лятната нафта да ти замръзне при първият студ...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от ivied » 11 Окт 2018 13:59

В Европа освен изброените като в т.1 "по-специални" дизели има зимен и летен - като от октомври до април преминават на зимен. С допълнителна добавка или не - "там" няма разлика. В БГ - задължително с добавка. използвал съм на Castrol и на Liqui Moly. Тези, освен най-разпространените (скъпите) по бензиностанциите...

Изображение

Изображение
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от slowtraveler » 11 Окт 2018 14:44

Точно това имах предвид - и тук има 'зимен' и 'летен' дизел. Понякога автомобили, които не се карат често остават в големите студове все още с 'летния' дизел, който според стандарта 'замръзва' при под +5С (ако си спомням правилно разбира се) и казват 'каква калпава нафта има тук', а реално просто е заредено неправилното гориво....
Да, и в северните страни има и няколко типа (или един тип) арктически дизели, но те не се препоръчват за експлоатация при по-високи температури, а само при екстремно ниски температури (например под -23С)...
Навярно за БГ - 'задължително с добавка' имаш предвид личното си решение. Защото аз без каквито и да е добавки не съм имал никакъв проблем тук в БГ... :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от WoLF » 11 Окт 2018 19:15

Пак същия стар пример с Мазда-та - с нормален дизел (би трябвало да е зимен, че беше Декемви), колата на паркинг 3 дни, резервоара половин, колата не се вижда от сняг. Влизам и пише -17 на едвам тръгващото табло. Въртя и пали от четвърт, но маслото докато мине беше трактор. Според мен иска нормална бензиностанция, прясно сипан дизел за месеца, достатъчно количество в самия резерваор. Нищо не пречат добавките, но не ми се е налагало никога...
ИзображениеИзображениеИзображение

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от dimkaraganchev » 11 Окт 2018 20:50

Хе-хе, разкарвате скапания дизел и спирате да се интересувате, ама го няма в анкетата. ppp.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от slowtraveler » 11 Окт 2018 23:17

Май и до този момент ще ни докарат, ама засега честно казано - с комън-рейла не ме е притеснил дизелът зимата... За разлика от стария ми дизелов Голф със 175-те си атмосфери на дюзите, дето му баех всяка сутрин дали ще запали :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

aleandro
Мнения: 55
Регистриран на: 26 Яну 2009 18:12
Местоположение: София

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от aleandro » 12 Окт 2018 07:44

Зимният дизел се зарежда по бензиностанциите от 16-ти октомври до 15-ти април. Освен това има зимен и летен бензин.
Toyota Corolla 1.8 HSD 2020

Калин Лазаров
Мнения: 98
Регистриран на: 04 Сеп 2017 21:59
Местоположение: България София

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от Калин Лазаров » 12 Окт 2018 08:58

Здравейте,аз лично си закупих добавката на Бардал и вече я използвах няколко пъти.Смея да твърдя,че има разлика в работата на двигателя става по тих и според мен една идея по динамичен.Зареждам гориво при познат на малка бензиностанция и досега проблем не съм имал.Казва,че горивото му го карат от Гърция.

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от WoLF » 12 Окт 2018 09:16

Виж съдържанието на добавката, повечето са чист керосин и толкоз :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от slowtraveler » 12 Окт 2018 09:50

В официалния сервиз на Мерцедес активно продаваха Бардал.
Иначе в инструкцията на автомобилът ми пише:
• Commercially available fuel additives are not necessary for the proper operation of your diesel engine.
• No. 1 Ultra Low Sulfur diesel fuel should only be used where extended arctic conditions (-10°F or -23°C) exist.
..................
Biodiesel Fuel Properties — Low Ambient Temperatures
Biodiesel fuel may gel or solidify at low ambient temperatures, which may pose problems for both storage and operation. Precautions can be necessary at low ambient temperatures, such as storing the fuel in a heated building or a heated storage tank, or using cold temperature additives.
1. За нормална експлоатация на двигателя не е необходимо използването на комерсиално достъпни добавки.

2. Биодизелът може да гелира или втвърди при ниски температури, което може да създаде проблеми със съхранението и експлоатацията. Затова трябва да се вземат мерки, като съхранение на горивото в отопляема сграда или отопляем резервоар, ИЛИ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ПРИСАДКИ ЗА СТУДЕНО ВРЕМЕ.

Т.е. - експлоатирам според инструкцията... Според стандарта зимният дизел гарантира експлоатацията до под -15С (температура на горивото, а не външна температура).. Ако се очакват по-ниски температури - може да се зареди по-нискотемпературен дизел (по бензиностанциите има -25 -30С и т.н. в различните вериги)... Ако толкова се притесняваш - може да се сложи анти-гел присадка.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от ivied » 12 Окт 2018 10:42

slowtraveler написа: 12 Окт 2018 09:50 Биодизелът може да гелира или втвърди при ниски температури, което може да създаде проблеми със съхранението и експлоатацията
Колко % е ? И не е само от преработката на растителни, но и на животински отпадъци... По-запознатите с химията да кажат повече за тези transesterification reaction при производството, но е ясно, че оказва съществено влияние.
В различните страни е различно по някакви стандарти, но... е доста, и тенденцията се покачва...
https://www.goshen.edu/academics/chemis ... mistry-of/

P.S. Първите дизели са направени/измислени точно за биогориво - растителни горива - демек олио, а не дизел, та има разлика в големината на мулекулите и т.н. не съм специалист... но съдържа даже и вода - технологично доколкото схващам, освен разни carbon and hydrogen atoms... И сега отново при модерните - айде обратно към началото...

И тук, почти забъркан в домашни условия, но схемата е същата:

По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

rovers
Мнения: 74
Регистриран на: 20 Ное 2015 16:18
Местоположение: София

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от rovers » 12 Окт 2018 12:03

Аз си взех Бардал, след като преди две зими два пъти ми замръзна нафтата. Миналата година зимата беше топла и нямаше кога да замръзне, но не трябва да се пропуска и редовна смяна на горивния филтър.
T25 2.2 150 hp 2008

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от slowtraveler » 12 Окт 2018 16:28

ivied написа: 12 Окт 2018 10:42 Колко % е ? И не е само от преработката на растителни, но и на животински отпадъци... По-запознатите с химията да кажат повече за тези transesterification reaction при производството, но е ясно, че оказва съществено влияние.
В различните страни е различно по някакви стандарти, но... е доста, и тенденцията се покачва...
Ами в различните ЕС страни си е един и същ стандарта... Доскоро дизела бе B6, а вече е B-7... Т.е. 7% биодизел...
На джипката си пише - да се ползва ДО 10% биодизел... Ако влошат стандарта още - ще му мислим :) Но предполагам джипката ще е станала за скрап докато го променят още веднъж...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Как да не замръзне дизела през зимата?

Мнение от ivied » 12 Окт 2018 21:21

При бензините е лесно - 5 или 10 % бионезмам, кво си... ама при дизела тия 7%... няма да спорим - кой, защо, как и къде контролира... и какво от това?! Най-много бай ти Пенчо да го отнесе, в селската бензиностанция в Грудово примерно... Абе нещо като корупцията е. Всички знаят, че я има - ама никой не я е виждал. :D Демек: И аз искам или по-малко корупция, или повече шанс да участвам в нея... bow.gif
Веригите - хахаха - те са неприкосновени... Най-много примерно на Марешки веригата да емнат, ама там са по други причини... (и не само, ако там е 2.19 а другаде 2.39)
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта