Честа смяна на предни лагери главина

wj-steam
Мнения: 16
Регистриран на: 12 Юли 2015 13:03
Местоположение: гр. София

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от wj-steam » 15 Май 2018 12:08

Здравейте, вече три зими моята Тoyota Corolla E12, 2.0, D4D, 116, 2004 се справя много добре и дори се подобрява в някои отношения. единствения проблем, който вече ме кара да се замислям е, че за този период смених ляв и десен лагер главина по два пъти. Всъщност втората смяна на десния предстои. За втори път смених ляв след Великден 2018 и като ми я дадоха, започна да се чува и десния.

Чудя се дали не е от самите лагери ... да отида може би в някой от официалните сервизи ли?
Toyota Corolla E12, 2.0, D4D, 116, 2004

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от batececo » 15 Май 2018 13:33

Ако при смяната ги набиват с чук и удрят по вътрешното "тяло", а не на преса, така става, макар че на реното ми ги сменяха с много, много нежно почукване с черупката на стария лагер върху черупката (външното тяло) на новия и изкараха 60 000 км при мен и така го продадох. Само че майстора беше адски сръчен шлосер с 30 годишен стаж :)
Не знам ако си с джанти с много малко ЕТ (много изнесени навън) дали би повлияло...

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от Kiki » 15 Май 2018 17:18

Много важно е и какви лагери се слагат. Ако се някакви евтини боклуци е нормално да изкарат малко време.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
Vokil
Мнения: 663
Регистриран на: 03 Мар 2009 00:35
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от Vokil » 15 Май 2018 22:42

Хубавите предни лагери са около 80лв броя. Освен това колегата пише нещо за главини , лагер главини са задните там читавите са над 400лв.
Човек и добре да живее умира .......

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от ufer » 16 Май 2018 08:54

След като видях "изпищели" лагери SKF, произведени в Румъния и монтирани в машина (не автомобил), произведена в Тайван, просто не знам, какво вече да мисля. Има ли нещо, което да е истинско - било части, инструменти, детска храна, сирене, млако, шоколад и т.н.?

Аватар
kickata
Мнения: 346
Регистриран на: 11 Юни 2009 10:50
Местоположение: София

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от kickata » 16 Май 2018 10:50

Аз наскоро сменях лагер след 12г. и 237 к.км. Сложиха ми FAG, ще видим колко ще изкара... Магазинна цена - 104 лв.
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от slowtraveler » 16 Май 2018 11:13

ufer написа: 16 Май 2018 08:54 След като видях "изпищели" лагери SKF, произведени в Румъния и монтирани в машина (не автомобил),
След като купихме такива лагери (сериозни - цената на единия май бе около 800лв), и те започнаха да греят още с монтажа, ги върнахме на доставчика и преминахме на FAG - там поне засега няма проблеми...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от memorex » 16 Май 2018 12:20

Ако джантите не са оригинални/оригинален размер отвор и се ползват втулки които не са подбрани правилно също има някаква вероятност да се отрази на лагерите.

wj-steam
Мнения: 16
Регистриран на: 12 Юли 2015 13:03
Местоположение: гр. София

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от wj-steam » 17 Май 2018 09:26

Благодаря за отговорите. Имам усещането, че трябват по-хубави лагери.
Vokil написа: 15 Май 2018 22:42 Хубавите предни лагери са около 80лв броя. Освен това колегата пише нещо за главини , лагер главини са задните там читавите са над 400лв.
На фактурата пише - лагер главина. Предни са със сигурност. Ще проверя цената, но мисля, че бяха около 80 лв. Със сигурност ще опитам с по-хубави или направо в официален сервиз ще сменя този, който шуми, а после и другия като му дойде времето, а това съм убеден, че ще е скоро :)

Едит: Джантите са 195/60/15. По принцип търча почти само градско и то в горни и долни Лозенец, София, т.е. само по павета ... ама дори стария ми фиат не ми е правил проблем 7 години с ходовата част (бог да го прости) angel.gif .
Toyota Corolla E12, 2.0, D4D, 116, 2004

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от tora » 17 Май 2018 14:56

По канцеларски, вместо записано лагер на главина, лагер главина. По-хубави, не знам как ще се разбере, че са такива, единствено се сещам, ако по номера се търси не в магазин за части , а във фирма вносител на лагери.

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от batececo » 17 Май 2018 17:25

Горния пост ме подсети, че преди години правих пълен основен ремонт на скоростна кутия на реното - всички лагери от-до. Цените в официалните представители на марката бяха много високи, в магазините за авточасти малко надолу, а най-ниски бяха при доставчици на лагери (звънях на няколко фирми тогава) и предложиха най-добри цени.
Иначе ако видиш размера на лагерите ти, можеш да вземеш подходящ заместител. Пак ще дам пример с Реното, там за преден лагер на главина в магазин за авточасти искаха 100++ лева, размера се оказа същия като на фиат, алфа и ланча, както и много по-стар модел там цената беше 30-40 лв, нооо се оказа И, че размера е същия и на москвич алеко и има лагери произведени в Беларус (Минский Подшипников Завод) със щампа и всичко и бяха по 13 лв :D Сложих тях и карах няколко години безпроблемно преди да продам. Частен случай при мен :)

Виж си размера на лагера какъв е и търси при вносител на лагер по размер, а не по марка също така ;)

И все пак се поинтересувай майстора с преса ли ги набива или млати с чука ;)

Аватар
G.Panayotov
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Сеп 2015 17:05
Местоположение: Варна

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от G.Panayotov » 18 Май 2018 02:03

slowtraveler написа: 16 Май 2018 11:13
ufer написа: 16 Май 2018 08:54 След като видях "изпищели" лагери SKF, произведени в Румъния и монтирани в машина (не автомобил),
След като купихме такива лагери (сериозни - цената на единия май бе около 800лв), и те започнаха да греят още с монтажа, ги върнахме на доставчика и преминахме на FAG - там поне засега няма проблеми...
Подкрепям мнението на колегите. Преди две години и нещо сменях преден лагер (двуредов съчмен) на колело. Доверих се на SKF, но уви изненада! Веднага след монтажа извършен от мен с преса и изпълнен по сервизно ръководство, легера ромоли на умряло? Не ми се вярваше лагера да е дефектен, но се оказа точно това. Взех втори лагер този път на FAG, смених го по същата процедура и до ден днешен няма проблем.

Когато се избират лагери по размер се гледа и техния клас т.е. за какво натоварване са предвидени.
°Toyota Avensis T25 D-CAT Executive 2AD-FHV

°Lexus IS200 Executive 1G-FE+++

Karaboev
Мнения: 64
Регистриран на: 09 Дек 2017 07:55
Местоположение: Велико Търново

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от Karaboev » 18 Май 2018 12:16

Аз също като човек който се сблъска с подобен проблем наскоро мога да кажа едно: или оригинален лагер(главина) или от моргата. Писна ми да се карам с хората заради скапани лагери и аз визирам SKF но и повечето дса правени за лагерници(колегите над 40г знаят какво е) та скоро набихме на един бус преден всичко както трябва след няма и месец ходихме на 200км да го пребираме с репатрака за наша сметка. После като се обърнем за рекламаций и всички ми вдигат ръце. Лагера беше син светнал като елха. Ами нямам думи нищо не се прави както едно време. Наскоро на авнсиа също ми се наложи да сменям, отидох при колегите от автоморгата свалих си една цяла главина за 50 лева проверих я шумове и си я монтирах. Моята е на 350 000 и лагера си беше оригинален, надали един нов ще изкара и наполовина от тоя от моргата

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от Оги » 18 Май 2018 12:49

След като ремонта се прави в сервиз нещата опират до това да се избере сервиз, в който хората си гледат работата съвестно, и уговорка да се монтират качествени лагери. Не е задължително сервиза да е "лъскав" или с голямо име, но явно се налага да се смени.
Ясно е, че лагерите са FAG , има и други марки, които са свестни. Лично търкалям SNR на предни главини, вече са над 200 х. км. и са доставени от магазин за лагери поради изричното ми искане. Доколкото си спомням уговорих с монтьора да компенсирам труда заради това, че не му дават отстъпки в тоз магазин. KOYO също са здравеняци, идват от завод в Испания. Иначе всеки сервиз работи с по няколко доставчици на части и само те знаят какво им предлагат за качествено и какво за евтино.

п.с. SKF идват от бивш завод на ВМЗ, който отдавна е тяхна собственост. Нали не смятате, че след като тук има завод лагерите за нашия пазар ги доставят от Швеция...
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Честа смяна на предни лагери главина

Мнение от dokkito » 18 Май 2018 13:03

Като става дума за лагери, на работното ми място ползваме на skf , koyo , snr, tikmen и едни китайски kbs. Най здрави са koyo, skf също издържат много. Skf правят много здрави неръждаеми лагери. Ползваме основно неръждаеми, защото е хранително вкусова фабрика. Snr и tikmen също са хубави лагери. Kbs са пълни боклуци. Монтирам лагега на преса, а той тръпне без да е работил. След една седмица го хрърляме. Отварям го от любопитство и на лагера видимо му няма нищо, но явно съчмите му са яйцевидни. Лагера шуми и грее.
На немски машини съм разглобявал планетарни редуктори и там попадам на лагери Ntn- японски.
Ntn работил с години стои със чиста смазка. Просто лагера е страхотен, дори не е почерняла.
В България обаче марката не означава нищо за съжаление.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта