Toyota bZ4X

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 20 Юни 2022 20:49

LEXUS написа: 20 Юни 2022 17:02 се питам Тойота кога ще изкарат рационален електрически градски и извънградски автомобил хечбек от класа на Корола, нещо като Авенсис или Ярис, но с по-футуристичен дизайн, на електричество
В съвсем близко бъдеще ще се случи това и предстоящите модели могат да се видят на картинката от това мнение на Filbor. Моделът, който е в долния ляв ъгъл на въпросната картинка е bZ4X, който вече си е част от настоящето. Синичката джипка на посления ред е въпросният "Compact Cruiser EV", за който ти сподели информация. На пръв поглед, гледайки разнообразието на картинката, би трябвало да има за всеки вкус по нещо. cool.gif

Мирослав Петков
Мнения: 156
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 38 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Мирослав Петков » 20 Юни 2022 21:36

LEXUS написа: 20 Юни 2022 20:46Някой
Не забравяй ,че живеем в БГ и тези технологии и енергоизточници ,ще ги реализираме заедно със страни като Уганда и Синегал.
В БГ дори нямаме помощ(в белите държави го наричат данъчен кредит) при закупуване на такива автомобили. При нас не е започвало ,а в Германия вече започват да ги намаляват като стойност! tooth.gif

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от dracunculus » 20 Юни 2022 22:34

LEXUS, нерационално е, за мен, с оглед на може би непосилната задача да се произведат колосални количества ел. енергия, за да се обезпечи зелената сделка- далеч не само автотранспорта, при главоломно нарастващото население на планетата. Трябва да се търсят алтернативи на фосилните горива- ФАКТ, но в никакъв случай не трябва да се забива само към тока- каквато е тенденцията. Ок, Тойота и Лексус разработват водородни коли (това е и моята надежда- смислено решение, бързо зареждане, голям пробег), но мисля, че в бъдеще няма да се понрави това на конкуренцията и ще бъдат "принудени" да се откажат, както и всеки, тръгнал по пътя на алтернативата на тока....Виж само какво става с Е-Fuels- има концерни, които искат да ги разработят (напр. Порше)- глас в пустиня, напълно тенденциозно. Лично аз не виждам достатъчния напредък по отношение на бързо зареждане и автономност, както и зарядна мрежа за последните над 10-11 години- откакто има например Тесла, ЗОИ и т.н.- че да може да разчитаме САМО на тази концепция 2050, след само още 28 години. Прочети темата на колегата- е, без да се обижда :cheers: за мен такова ежедневие, в което постоянно да се съобразявам със зареждане, спирки, алтернативни зарядни станции, гледане от магистралата дали колонките са свободни, е някакъв лош виц. Или поне в моя случай абсолютно напълно неприложимо.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 23 Юни 2022 20:01

Малко за възможните отдалечени опции при bZ4X чрез мобилното приложение MyT:



Повечето от тези функции очаквам да ги има и при Rav4 PHEV и вероятно скоро ще разбера (ако се престраша да си активирам trial периода, понеже съм леко скептичен към схемата). Все пак ако има някой по-запознат с принципа на работа бих попитал следните неща:
  1. Работи ли успешно връзката при пътуване в чужбина? Визирам по-скоро потенциални проблеми с роуминг в страни извън ЕС, предвид че в секцията за често задавани въпроси пише, че връзката се осъществява с вградена в колата SIM карта.
  2. Трафикът за тази навигация, която е част от Toyota Connected Services, пак ли минава през вградената SIM карта на Тойота или се иска връзка по някакъв начин със смартфона, така че да ползва интернета от мобилния план на моя телефон? Интересува ме дали ще мога да ползвам навигацията в "офлайн" режим (евентуално само през SIM картата на колата), когато се минава през държави като Сърбия например.
До колкото разбрах от представителя в TM Auto, с който комуникирам за моята кола, съвсем от скоро спират продажбата на досегашните Toyota Touch with Go Navigation и новите мултимедийни системи вече ще могат да получават навигация само през това Cloud решение чрез въпросните Connected Services. Ще има някакъв пробен период (от сорта на 3 години) и като изтече трябва да се плаща месечна/годишна такса за всяка от свързаните услуги, която евентуално ще решиш да продължиш. От форумите в Щатите чета за такса от 8 долара на месец (за всяка от услугите по отделно - заключване, стартиране на климатик и тн.), което е грубо казано едни 1000 лв за 5 години за конкретен вид услуга (при положение, че не променят цените във времето :whistle: ).

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Filbor » 23 Юни 2022 21:39

Reuters: Toyota Recalls bZ4X
the wheels could come loose
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 24 Юни 2022 02:29

Кофти, но пък от друга страна нормално за всеки новоизлизащ продукт (било то нов модел автомобил или друга техника) е да има някакви бъгове. Важното е да се хващат бързо и да се изчистват своевременно. В случая се хваща още преди първите собственици да са получили своите бройки.

Относно въпросите от моя преден пост - намерих ръководствата за Connected Services в българския сайт и във файла, специфициращ как се използва онлайн навигацията, е споменато ясно, че първа важна стъпка, за да работи картата, е споделянето на интернет от телефона към колата:
Before you use online navigation connected services

1. For all online navigation connected services, the first step is to ensure that your car has internet access. One method of connecting is using Bluetooth tethering.
Please refer to “How to enable Bluetooth tethering”.
2. Ensure that you have activated online navigation connected services, by entering your MyT app/My Toyota credentials into the multimedia system.
Please refer to “How to activate online navigation connected services”.
За информация за камери и времето разбирам нуждата от интернет връзка, но ако и за самото рисуване на картата се използва такава, за мен поне това обезсмисля до голяма степен този Navigation Connected Service и поставя под въпрос желанието ми да си платя за него. Това е така, тъй като при наличие на интернет, аз бих предпочел да си ползвам Waze или дори Google Maps през Android Auto, предвид че и двете навигации са широко използвани (не само от собственици на нови автомобили Тойота) и съответно имат много по-голям приток на актуални данни за камери и всякакви други препядствия по пътя. Навигацията на Тойота бих я ползвал по-скоро в офлайн режим, когато искам да виждам просто някаква карта, макар и леко неактуална, предвид че се обновява едва два пъти в годината.

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Toyota bZ4X

Мнение от boyanmt » 24 Юни 2022 11:40

Monster написа: 24 Юни 2022 02:29 Кофти, но пък от друга страна нормално за всеки новоизлизащ продукт (било то нов модел автомобил или друга техника) е да има някакви бъгове. Важното е да се хващат бързо и да се изчистват своевременно. В случая се хваща още преди първите собственици да са получили своите бройки.

Относно въпросите от моя преден пост - намерих ръководствата за Connected Services в българския сайт и във файла, специфициращ как се използва онлайн навигацията, е споменато ясно, че първа важна стъпка, за да работи картата, е споделянето на интернет от телефона към колата:
Before you use online navigation connected services

1. For all online navigation connected services, the first step is to ensure that your car has internet access. One method of connecting is using Bluetooth tethering.
Please refer to “How to enable Bluetooth tethering”.
2. Ensure that you have activated online navigation connected services, by entering your MyT app/My Toyota credentials into the multimedia system.
Please refer to “How to activate online navigation connected services”.
в офлайн режим, когато искам да виждам просто някаква карта, макар и леко неактуална, предвид че се обновява едва два пъти в годината.
..и да попитам аз..за какъв :censored: ти трябва тази навигация? Да ти свети някаква outdated карта...и да плащаш луди пари за нея??? Лично на мен не ми се вързват нещата. Навремето,когато купих моята бангия,същата получих без навигация,но и не съжалявам. Има доста по-евтини решения!

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 24 Юни 2022 13:35

Ами всъщност почти не ми трябва наистина. Аз ползвам навигация за напрактика 100% от пътуванията си в колата (дори ежедневните кратки пътувания в града), но това, което ползвам е Waze през Android Auto, тъй като ми харесва много повече като интерфейс, графика и възможности да докладвам и да виждам чуждите доклади за пътната обстановка. Чат-пат ползвам Google Maps, когато някой ми е пратил локация там и ми е по-бързо да я пусна, сравнено с прехвърлянето й в Waze.

Вградената навигация в сегашната ми Шкода не съм я ъпдейтвал от поне 3 години, просто понеже ме мързи. Ползвам я само, когато не ми се занимава да бодна кабела за Android Auto и искам да гледам околните улички докато шофирам в непознат район. Също така съм я ползвал в Сърбия, където заради скъпия роуминг съм си изключвал мобилните данни на телефона. Но на роуминга вече май му паднаха цените, а и такива пътувания са ми по-скоро рядкост и май ще излезе по-изгодно да си плащам роуминг и да си ползвам Waze-а навсякъде.

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Filbor » 27 Юли 2022 10:26

От началото на годината са продадени 2 бройки в България:
Прикачени файлове
BZ4X 2022.PNG
BZ4X 2022.PNG (462.54 KiB) Преглеждано 8926 пъти
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 27 Юли 2022 12:48

Уау, знаех че в България се продават малко електромобили, но тези числа са значително под очакванията ми. Двете бройки на Тойотата направо ми стоят добре на фона на числата при другите марки и на хейта, който се изсипа последните месеци от EV ентусиастите в мрежата по адрес на bZ4X. Визирам освен новината за дефекта в захващането на колелата, също така и тази новина, че бързото зареждането от 0 до 80% отнема повече от час, а от 80% до 90% трябват още над 30 минути.

Ето и едно видео по темата от двама Тесла фенове (разбирайте Тойота хейтъри :D ) :



Ако трябва да сложа ръка на сърцето, за парите, за която я продават в 4x4 версията й, има доста солидна конкуренция в лицето на IONIQ 5 и Skoda Enyaq. Tesla Model Y също не е далеч като пари, а са директни конкуренти с добра преднина за Теслата. Единственият силен коз, който лично аз виждам в Тойотата, е 10 годишната гаранция и реномето на марката относно надежността, което обаче беше леко накърнено от новината за потенциално падащи колела в движение...

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Hursa » 27 Юли 2022 14:05

Падащи колела в движение? Това леко накърняване ли е smile.gif
"12 най-продавани електромобила" - половината с по-една бройка smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 27 Юли 2022 14:51

Hursa написа: 27 Юли 2022 14:05 Падащи колела в движение? Това леко накърняване ли е
В защита ще кажа, че не е известен регистриран случай това да е станало и Тойота изтеглиха колите доста навреме, за да поправят проблема (повечето още преди да са достигнали до собствениците).

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Filbor » 07 Окт 2022 09:46

Проблема с колелата е решен:
https://carmarket.bg/elektromobili/sled ... -bz4x-5264
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

Toyota bZ4X

Мнение от skydiver » 07 Окт 2022 10:41

Monster написа: 27 Юли 2022 12:48 Ако трябва да сложа ръка на сърцето, за парите, за която я продават в 4x4 версията й, има доста солидна конкуренция в лицето на IONIQ 5 и Skoda Enyaq. Tesla Model Y
Добави iX1... на цена от ~57к евро, с някоя и друга екстра....
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota bZ4X

Мнение от Monster » 07 Окт 2022 17:05

Тъкмо попаднах на една днешна новина - хайде, народе, би-зет-четата отново са в играта, купувайте топли-топли:
https://automedia.investor.bg/a/2-novin ... ta-na-bz4x

В новия Service Pack са приплъзнали и още един фикс на потенциален бъг при въздушните възглавници. Само дето skydiver е прав - в този сегмент са се събрали всевъзможни модели от най-различни марки и не е ясно Тойотата с какво точно изпъква и дали изобщо ще има продажби (особено в България).

P.S.: Късно видях, че и Filbor е споделил подобна новина 1 пост по-нагоре. Нищо, моята е от друга медия, така че я оставям. wink.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта