Зарядна инфраструктура

Публикувай отговор
Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 24 Юни 2022 17:26

Онзи ден на Кауфланд в Бургас. Имаше Дачия Спринг и Тесла Модел 3.
Викам си заето е и си паркирах някъде посредата на паркинга без да се редя на опашка да чакам: после ако стане - стане, ако не - не: няма значение.
Влизам в Кауфланд и след малко по уредбата ми се чува моя номер на колата: Собственика да отиде на информация. Викам си леле sad.gif някой да не ме е ударил.
Отивам на информация и колегата на Дачията гневно guns.gif: твоя ли е Теслата, която е на 100% заредена и така стои зарязана от сума време. Чакай, чакай wacko.gif Викам: Не no.gif
мое е Зое-то. А то се оказа, че номерът на Теслата се различава само с една цифра от моя tooth.gif, а аз чул, не дочул.
Като излезнах от Кауфланд видях, че само Дачията зарежда. И вече отидох с колата до него.
И той ми разказа, че намерил собственика на Теслата към Лидъла и гузно бил гледал. Каза, че свършва до 10-тина минути, но да го изчакам и да не ходя сега до Лидъла, а после като включа колата да се зарежда, че някой ще ме изпревари tooth.gif
Послушах го и после си включих да зареждам колата и отидох до Лидъл. Като се върнах гледам до мен Тесла Модел S. И колежката като ме видя се зарадва и каза, че много се зарадвала, че е бяло Зое, а не бялата Тесла. Отговорих, че знам вече за тая Тесла и че скоро е била тук. ohmy.gif А тя каза, че преди време е звъняла дори в полицията да глобят собственика на бялата Тесла Модел 3, защото злоупотребява, но оттам нищо.
След 20-тина минути приключих и дадох да си зарежда.
_______
До сега пъгин хибрид не съм виждал нито на Кауфланд, нито на Еко.
Виждал съм на безплатна AC зареждачка два пъти Рено Captur, но тогава и двата пъти просто минавах без кола оттам. И на същата зареждачка, но много по-отдавна Mitsubishi Outlander.
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 24 Юни 2022 17:49

Аз планирах Юли като отида до Варна да ползвам безплатните зареждачки. Явно ще ми се размине безплатното, но може би за добро като слушам историите. Ако е лев за киловатчас едва ли ще се занимавам, понеже излиза почти като цената на бензина. Ако е 75 стотинки може и да се пробвам - ей така за емоцията. :D Иначе да, плъг-ин хибрид ако има по-скоро ще е на AC станциите. От тези модели, които съм гледал, само Митсубиши имат бързо DC зареждане.

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 24 Юни 2022 17:55

Monster написа: 24 Юни 2022 17:49 Аз планирах Юли като отида до Варна
Filbor написа: 25 Авг 2021 10:29 А пък за Варна дори има приложение, което дава информация кои зарядни станции се използват в момента и кои са свободни:
https://varnacharging.com/index-en.html
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 24 Юни 2022 18:02

Дръпнах го аз още при новината от предния ти пост, че и там беше споменато. После видях, че и във VsichkoTok приложението май ги има същите станции и се зачудих, защо изобщо има отделно приложение за Варна, а не си се ползва VsichkoTok, през което могат да се плащат станции за цялата страна? unsure.gif

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 24 Юни 2022 18:11

VsichkoTok e само на един от доставчиците (eCars) на тази услуга. И им прави чест, че са си добавили зареждачките на конкуренцията в тяхното приложение за една пълнота. Но другите зареждачки, които не са техни, разбира се не могат да се използват с тяхното приложение.
https://ecars.bg/blogs/zarqdni-stancii/ ... ktromobili
VsichkoTok е локатор на зарядни станции за електромобили. Всяка зарядна станция е собственост на съответния оператор – не на VsichkoTok. За конкретна информация за зареждане проверявайте условията на всяка зарядна станция.
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 24 Юни 2022 21:27

Зарядните AC станции на ProCredit засега са безплатни:
https://www.procreditbank-direct.com/bu ... icstations
Ето във Варна:
(Любимо място за плъгин хибриди smile.gif )
Прикачени файлове
ProCredit Varna.PNG
ProCredit Varna.PNG (235.83 KiB) Преглеждано 3673 пъти
08.2014-11.2021
Изображение

OVI
Мнения: 230
Регистриран на: 24 Яну 2022 22:06
Местоположение: Sofia
Автомобил: RAV4, MY2022, 2.5 HSD Luxury
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от OVI » 24 Юни 2022 22:28

Hursa написа: 24 Юни 2022 16:23 Явно "еко" бъдещето настъпва по-рано.
Като чета предния пост, и не знам защо се сещам за една случка, за която спрягат Радой Ралин като инициатор. Тя е следната (не знам дали е достоверна, или просто градски фолклор, но пасва, изглежда като нещо, което Радой Ралин би направил):

След като получил някакъв хонорар за публикувани творби, Радой Ралин отишал по ранина в една баничарница, която била на много оживено и "комуникативно" място, и изкупил (платил) всичките налични към момента закуски, като казал на продавачките да ги дават без пари (те вече са платени от него). Слухът за безплатни банички се разпространил мълниеносно, и пред закусвалнята бързо се извила голяма опашка. Всеки искал да се вреди на кльопачка без пари, и вземал по 2,3,4... банички, доста повече от колкото обикновено би взел, ако си ги плаща от джоба. Естествено, продукцията бързо свършила, и останалите на сухо почнали да недоволстват, стигнало се и до свади с последните "уредили се".
Да, ама народната милиция не спи, а бди!
Пристигнали куките, и бързо се разбрало кой стои в дъното на тази проява. Прибрали го, и започнали да го разпитват защо е направил това, на което Ралин отговорил: "Просто исках да видя на живо как ще изглежда комунизма, когато го построим- всекиму според потребностите, нали така?"

N.B. За по-младите участници: не съм бил роден, или съм бил много малък, когато казват, че се е разиграла тази случка. Но в моите ученически години (началото на 80-те години на 20 век) баничките бяха по 18 стотинки "малката", и 36 стотинки "голямата". Средната работна заплата беше около 150-200 лева. Споменавам го, за да можете да си представите, че "експеримента" е бил напълно реализируем, без да е било нужно да струва кой знае колко много пари...

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 25 Юни 2022 11:55

Eдно прясно-прясно видео със забавно пътуване до Гърция с малка електричка. То бива-бива "пикане", но пък през 20 км да спира да зарежда tooth.gif . Борбата със зарядната инфраструктура в Гърция също си струва гледането. Поздравления, че стигна все пак де и то почти безпрепядствено:



P.S.: Игнорирайте заглавната снимка - не е в основата на съдържанието. Просто човекът е от зоб-маниаците. smile.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от slowtraveler » 25 Юни 2022 14:44

Хаха - да, интересен пътепис :) Не бих изтърпял такова мъчение :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 21 Юли 2022 07:30

Като гледам в приложението пък и в уеб портала на Varna Charging при избор на зарядните станции пише, че зареждането е безплатно, въпреки че според горната новина трябваше да са платени от първи юли. Може и да е някакъв бъг в приложението, въпреки че на пръв поглед си работи, отчитайки на някои станции, че са заети в момента. Може би все пак са удължили авантата още малко. Утре ще пътувам натам и ще тествам, но ако някой има и отсега информация, нека потвърди. wink.gif

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от ufer » 21 Юли 2022 09:27

Че става, става, дори научих две нови думи на английски: Stop Charging! tooth.gif

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от dracunculus » 22 Юли 2022 10:12

Това видео е супер забавно. Ако, към момента, в който ми се наложи да мина на ел. кола, зарядната инфраструктура е в този вид, с тези трудности и несгоди и батериите са още с тези параметри...спирам да карам кола drunk.gif . За пореден път изказвам респект към всички, които успяват да карат електрически коли без да са си скъсали нервите
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от chukich » 22 Юли 2022 17:28

Много забавно видео. Затова преди време бях писал, че според мен плъг-инте са най-доброто за следващите поне 5, а и да не кжа 10г. Чистите електрички са супер, но технологиите на батериите и зарядната инфраструктура са далеч от желаното. Електричките към момента са добро решение за втора кола - градска, дори не им трябва повече от 200-250км на зареждане.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от biro » 22 Юли 2022 21:15

Тоя прекалява със зареждането и кара градска електричка с малък пробег.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 25 Юли 2022 10:04

Мога да потвърдя, че зарядните станции във Варна все още са безплатни. Онзи ден вечерта заредих успешно и безплатно, ползвайки приложението им, което е доста приятно, показвайки ти на живо докъде е стигнало зареждането и с каква скорост се случва в дадения момент. За първи път зареждах на обществена станция, различна от тази в офиса ми. Понеже всеки ден минавам покрай една от станциите, която ми е наблизо и напът, мога да кажа, че има случаи, в които и двете места за зареждане са заети, но и доста често е свободно поне едното място. Така че не е чак такъв невъзможен наплива поне на тази безплатна станция.
StRaTeGa написа: 10 Юли 2022 00:34 Към колата има кабел, който да ползвате на обществени зарядни станции. Моя от в самото начало се озова в килера и вероятно ще го пазя за нов. В България малкото обществени зарядни станции си имат кабели и няма смисъл да си носиш твоя. Ще изгоря повече ток да го нося, от колкото ще заредя някога с него.
Между другото във Варна безплатните станции са без кабел и ще трябва все пак да си вземеш този, който идва с колата, ако пътуваш насам. wink.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта