Зарядна инфраструктура

Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от BOz » 20 Юни 2022 20:28

ufer написа: 20 Юни 2022 14:10 Ти си направо герой на нашето време, а кога спиш? Не искам дори да си помисля как ще бъде при едно по-масово разпространение на електричките у нас, като почти със сигурност инфраструктурата няма да бъде в напреднала фаза. Това ми напомня времената, когато чакахме по 24 часа пред газовите станции за пропан-бутан... Ама май оредяват хората, имащи такива спомени... tooth.gif
Смееш се, ама ако знаеш и ти бензиностанция, на която може да заредиш без пари, нищо чудно да осъмваш и ти по улиците. ppp.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 20 Юни 2022 20:59

В този ред на мисли най-намясто ми се струва едно от споделените PlugShare мнения в поста на Filbor, а именно - "Много се надявам да стане платена". И без друго бързите зарядни убиват по-бързо батерията. По-добре да ги направят платени и хората да ги ползват само за междинно зареждане при дълги пътувания, когато няма друга опция. През останалото време - контакта вкъщи или бавни AC зарядни, които няма лошо да са много и да има и безплатни. wink.gif

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Hursa » 20 Юни 2022 21:17

Някой ще прави зарядна станция, ще я включи към "безплатната" енергийна мрежа (което не се води битово потребление), ще закупи и ще поддържа паркомясто (особено в някой от презастроените ни градове) - за да може друг да зарежда безплатно по няколко десетки часа? Използвайте докато има безплатни, на това зарибяване вече му се вижда края.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от ufer » 21 Юни 2022 09:06

Аз от дядо ми, който почина на 97 годишна възраст, знам, че безплатна баница няма... tooth.gif Това в момента си е част от маркетинговата стратегия за популяризиране на новата технология. Който сега има парички за електричка, ще намаже за известно време да зарежда безплатно, но рано или късно ще си плащаме екологичното шофиране... :D

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 21 Юни 2022 10:12

Monster написа: 20 Юни 2022 20:59 от споделените PlugShare мнения в поста на Filbor, а именно - "Много се надявам да стане платена"
smile.gif
На същото мнение се вижда логото на VoltSpot. А те изграждат верига от зарядни станции. Разбира се платени. В момента е 0.75 лв. за 1 кВтч. Като гледам засега само AC:
https://voltspot.net/bg-bg
Така че е нормално да искат безплатните да станат платени tooth.gif
08.2014-11.2021
Изображение

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Hursa » 21 Юни 2022 12:30

За съжаление си е така - безплатните ще станат платени. (Както казват "безплатно е сиренето в капана" и след като се улови - не подхвърлят сирене.) Въпроса е каква цена ще искат, да не налагат и допълнителни такси. Много е показателно, ако тия наречени "еко" станат платени.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 21 Юни 2022 12:56

Безплатните зарядни станции на Еко и Кауфланд, както и платените на ЕлДрайв са произведени от АББ. И АББ осигурява тяхната поддръжка:
https://new.abb.com/ev-charging/bg/kart ... v-bulgaria
Ако безплатните станат платени може би ще бъдат като с цените на ЕлДрайв.
Последно промяна от Filbor на 21 Юни 2022 14:04, променено общо 1 път.
08.2014-11.2021
Изображение

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Hursa » 21 Юни 2022 13:30

Вижда ми се доста рано да "махат" безплатните. Но май т. н. "европолитици" - решиха, че властта им е твърде силна. Та май ще спрат да "показват моркова", а ще размахват само тоягата на санкции, ограничения и забрани - за да убеждават хората в полза на т. н. "еко инициативи".
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от BOz » 21 Юни 2022 19:43

ufer написа: 21 Юни 2022 09:06 Аз от дядо ми, който почина на 97 годишна възраст, знам, че безплатна баница няма... tooth.gif Това в момента си е част от маркетинговата стратегия за популяризиране на новата технология. Който сега има парички за електричка, ще намаже за известно време да зарежда безплатно, но рано или късно ще си плащаме екологичното шофиране... :D
Което не изключва факта, че и ти би се наредил за безплатната маркетингова стратегия през нощта, ако имаше и за теб "маркетингово" гориво. ppp.gif
Та не разбрах какъв е проблемът да си нагодиш ежедневните навици, за да си оптимизираш придвижването.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от ufer » 21 Юни 2022 21:33

Боз, две са движещите сили на този свят - егоизмът и мързелът... Е, при мен е втората и не бих се наредил от мързел... tooth.gif

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 21 Юни 2022 22:41

Те безплатните зарядни станции са като шоурум за електрички tooth.gif
Виждал съм:
  • Audi e-tron - бях го изпреварил с няколко мин. на Еко на България. След приятен разговор с колегата, той не остана да ме чака.
  • BMW i3
  • BMW iX xDrive50 - не го видях на безплатна, но се похвалиха колко хубаво било на безплатната на Еко на Тракия 122км.
  • Dacia Spring
  • Fiat e500
  • Hyundai Kona - нова и стара
  • Hyundai Ioniq
  • Hyundai IONIQ 5
  • Jaguar I-Pace - колегата сподели, че ако се отиде малко преди края на работното време на Кауфланд на Цар Борис III, то дори след края на работното им време ще те оставят да зареждаш: това не съм го пробвал. Но на безплатната зарядна на Кауфланд в Бургас охраната ме предупреждава, че спуска бариерите. Тогава го помолих да го направи след 1-2 минути, за да мога да изляза. Той беше разбран и се съгласи smile.gif
  • Kia e-Niro
  • Renault Zoe - ново (не моето tooth.gif ) и старо
  • Mercedes EQA
  • Tesla Model 3
  • Tesla Model S
  • Tesla Model X
  • VW ID.3
  • Volvo C40 Recharge - отивам на Кауфланд на Цар Борис III и го гледам точно пред мен. Но видях, че беше заето и имаше още една електричка да чака. Аз веднага врътнах и отидох на безплатната на Еко на България. Там чаках само 15 минути колега с Кона. И точно тогава гледам същото Волво идва от Кауфланд, но аз го бях изпреварил, а колегата така и не спря и се отказа да чака tooth.gif
Може да съм изпуснал някой модел tooth.gif
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от ufer » 22 Юни 2022 08:47

Такова чакане не е за мен, след като преживях преди години едно огромно задръстване на Аутобан А5 между Карлсруе и Франкфурт от 60 км и 4 пълни ленти, и никакво мърдане - беше за около 5-6 часа. От тогава като видя опашка от двама и аз съм трети, се нареждам, ако обаче съм четвърти - бягам... Карма... tooth.gif

Аватар
Filbor
Мнения: 1043
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 24 Юни 2022 13:58

Hursa написа: 21 Юни 2022 13:30 Вижда ми се доста рано да "махат" безплатните.
https://ecars.bg/blogs/elektromobili-1/ ... he-plateni
Край на ерата с безплатното зареждане
Разходите за електричество се увеличиха значително през тази година и все повече обекти предлагащи безплатно зареждане минават на платена услуга.
Зарядните станции на Кауфланд също ще станат платени до няколко месеца и в мрежата ще бъдат добавени нови локации.
Повечето от вас, които ползват тези станции вероятно вече разбират, че това е нужно да се случи.
Фактът, че се стига до сбивания за безплатно зареждане за 20-30лв е притеснителна тенденция, която трябва да се прекрати. Също така и некоректното поведение на някои хора, които оставят заредените си коли да висят с часове на станциите блокирайки други, които искат да заредят.
Безплатното зареждане на двете DC зарядни станции на бензиностанции ЕКО в София и тази на автомагистрала Тракия също приключва, и скоро те ще бъдат пуснати отново, но вече платени.
08.2014-11.2021
Изображение

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Hursa » 24 Юни 2022 16:23

Явно "еко" бъдещето настъпва по-рано.
Значи безплатните зареждачки ходите с боксови ръкавици за да уточните реда на зареждане? smile.gif Или с бухалки се вреждате.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 24 Юни 2022 16:56

Filbor написа: 21 Юни 2022 22:41 Те безплатните зарядни станции са като шоурум за електрички
Гледа ли се накриво ако някой изтърсак с плъг-ин хибрид реши и той да се зареди там или няма "расизъм" в тази насока? tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост