Corolla E21 HSD 2020 - Проблеми с охладителната система на хибрид ?

bakalov_g
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Дек 2022 18:21
Местоположение: Малта
Автомобил: 3 хибрида и Авенсис дизел

Corolla E21 HSD 2020 - Проблеми с охладителната система на хибрид ?

Мнение от bakalov_g » 21 Дек 2022 18:39

Здравейте!

Въпреки, че доста съм чел форума преди избор на първия си хибрид (а те вече са 3), досега не бях писал.

Имам проблем с охладителната система на Корола хибрид 2020. Колата има газ и преди време прегря и спука пластмасово коляно на газовата уредба, съответно изгуби водата. Първо направихме байпас на газовата уредба, сменихме термостат, но пак загряваше. След това беше сменена и водна помпа и колата работеше добре. Премахнахме байпаса на газовата уредба и пак прегря (очевидно изпарителя е за смяна и ще го сменим преди отново да активираме газовата уредба). За съжаление, този път се издъни и гарнитурата на главата.
След сменена гарнитура върти само вътрешния кръг - парното работи. Но нищо не отива към радиатора. Входящия маркуч е топъл. но мисля че самия термостат го топли. Радиатора беше свален и при опит за промивка се оказа, че проблема не е в него. Излязоха два цвята антифриз оттам (шофьора беше налял зелен...), та очевидно и след смяната на термостат и помпа не е имало много циркулация там. Въпросите ми са следните:
1. Възможно ли е от свръхналягането при избиване на гарнитурата да е спекъл термостата отново и да има нужда от нов?
2. Може ли да се кара колата с "издънен" термостат?
Подчертавам, че живея в Малта и много топлина за парното не е от значение (временно). Майстора ми каза, че някои автомобили работят много зле без термостат, затова питам тази дали може? Ако имаха термостат в наличност даже нямаше да задавам тези два въпроса, но тук се чака поне по две седмици за части, а колата се използва за работа и всеки ден в сервиза ми коства пари.
3. На схемата на охладителната система, която видях при дилъра, имаше един воден клапан (water valve). За какво случи това нещо и може ли оттам да идват проблемите?
4. Някой може ли да предостави добре четлива схема в pdf?
5. Имате ли други предположения какво може да причинява тези проблеми?

Поздрави и предварително благодаря за помощта!
Последно промяна от Akima на 23 Дек 2022 09:19, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

ПОМОЩ - Проблеми с охладителната система на хибрид (Корола 2020)

Мнение от Krachunov » 22 Дек 2022 16:37

Офтопик
съжалявам за спама, но не мога да скрия изумлението си. На сравнително нова кола вече сте и брали лайката а пък и газова?!?! thumbdown.gif

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

ПОМОЩ - Проблеми с охладителната система на хибрид (Корола 2020)

Мнение от vfr800 » 22 Дек 2022 22:57

Вероятно става въпрос за такси. Написал е , че престой в сервиза губи пари ;)

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Corolla E21 HSD 2020 - Проблеми с охладителната система на хибрид ?

Мнение от Hursa » 23 Дек 2022 08:40

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Corolla E21 HSD 2020 - Проблеми с охладителната система на хибрид ?

Мнение от max-2 » 23 Дек 2022 21:37

Газта като се стопля от неподходящо място става така. Преди съм чувал за хонди, рена, прегряват от нарушаване на охладителната система, обърква се потокът на охладителна течност и прегряват. Сега и модерните тойоти май ще излезе, че влизат в тази категория.
Carina E 4AFE LB 1992

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Corolla E21 HSD 2020 - Проблеми с охладителната система на хибрид ?

Мнение от Hursa » 24 Дек 2022 15:43

Ако всичко е свързано правилно, не би трябвало да има "объркване". Термостата при по-старите системи си е независимо устройство, при по-нови автомобили, дори и да има допълнително управление, пак до голяма степен би трябвало да работи независимо.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

bakalov_g
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Дек 2022 18:21
Местоположение: Малта
Автомобил: 3 хибрида и Авенсис дизел

Corolla E21 HSD 2020 - Проблеми с охладителната система на хибрид ?

Мнение от bakalov_g » 26 Дек 2022 15:37

Здравейте!

Да, колата е такси, на 3 години е и вече е на 250 000 км. Газовата уредба си е направо задължителна при 350+ км на ден. Имам също CH-R и Аурис, отново на газ.
Не е за вярване какъв беше проблема - не можеше да си напълни радиатора - въздух в системата. Дори в Тойота Малта нямат специализирана капачка за надуване и обезвъздушаване, на най-хубавите автомобили им се е паднал най-калпавия дилър... Решихме проблема с винтил от гума, доста добре пасна и с придържане станаха нещата. Термостата си работи. Преди пускане на газта ще се смени изпарителя, както и смятам да повтарям това действие на всичките си коли всяка година.

И нещо положително все пак да кажа - никакви следи от износване по бутала, блок, клапани, валове, верига... Мотор на 250 000 е като нов, на някои коли вече е почти приключил на тези километри! Вярвам, че ще изкара още поне два пъти по толкова!

Весела Коледа и поздрави на всички!

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Corolla E21 HSD 2020 - Проблеми с охладителната система на хибрид ?

Мнение от max-2 » 26 Дек 2022 18:54

Радвам се, че сте установили причината. С кое масло се обслужва машинката, 0w16 или 0w20?
Carina E 4AFE LB 1992

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта