Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Публикувай отговор
Аватар
stoyankirov
Мнения: 91
Регистриран на: 31 Яну 2014 10:56
Местоположение: Велико Търново
Автомобил: Toyota Prius Gen.3 - 2009
Благодарил/а: 3 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от stoyankirov » 25 Сеп 2021 19:38

stoyankirov написа: 25 Сеп 2021 19:32 ...а има ли някой с Приус 2010 година да каже в коя категория са го сложили?
Снимки:
► Виж съдържание
Ами Евро 4 съм защото първата ми регистрация е 31.08.2009г. Евро 5 влиза на следващия ден :censored: :censored: :censored:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0 ... 0%B2%D0%B5
И сега как да не си мисля, че идеята е да се дава по-висока категория на по-новите автомобили , а дали са по-екологични........а да не говорим че се чувало че това щяло да отпадне като изискване /еко нормата/ ...нали ни прибраха по 15 лв отгоре за прегледа guns.gif guns.gif guns.gif
Toyota Prius Gen.3 - 31.08.2009г. - 1.8 - 136ph - 195000км

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от BOz » 25 Сеп 2021 23:42

Не става въпрос от кога влиза в действие дадена евро норма, а производителя от кога я покрива.
За това споделих, че май няма Приус-3, който да е Евро-4.
Чисто логистично дори не може да доставяш автомобил с различен евро стандарт с точност от дни.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
stoyankirov
Мнения: 91
Регистриран на: 31 Яну 2014 10:56
Местоположение: Велико Търново
Автомобил: Toyota Prius Gen.3 - 2009
Благодарил/а: 3 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от stoyankirov » 26 Сеп 2021 09:56

Да, прав си ... а и то от друга страна в БГ докато започнат да ни спират по градовете със сигурност няма да е в този живот на моя Приус :D :D :D
Toyota Prius Gen.3 - 31.08.2009г. - 1.8 - 136ph - 195000км

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от Hursa » 26 Сеп 2021 12:59

Не разбирам "логиката" на този регламент. От една страна се съобразяват с евростандарта, от друга измерват изходящите газове "частично". До колкото разбирам от объркващите писаници - за бензиновите двигатели - измерват въглеродния окис (някъде пишат "въглеродния диоксид"). Но за евростандартите 4, 5 и 6 - нормата за въглеродния окис е еднаква - 1 гр на километър. За дизелите - измерват "коефициент на поглъщане на светлината" от изходящите газове. Но ако двигателя е със "затапен" ЕГР клапан, по този показател ще се представи по-добре (според мен), тъй като няма да вкарва изгорели газове, ще се подобри изгарянето, ще се намали образуването на твърди частици и отделянето на въглеводороди. Така евентуално ще премине автомобила и ако му е частично разрушен филтъра за твърди частици, и катализатора. А основния "проблем" при дизелите, който популяризират - е отделянето на азотни окиси, ЕГР способства намаляването им. (Всъщност затапването на ЕГР и при бензиновите двигатели, според мен ще подобри представянето им при измерването на отделяния въглероден окис.)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

aditzah
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Ное 2019 09:52
Местоположение: Ruse
Автомобил: Prius 2012

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от aditzah » 18 Ное 2021 17:22

Привет..
Утре ще трябва да минавам преглед. Можете ли да казвате (тези които знаете или които сте минавали ГТП след 12ти юли) в кояв коя еко група попада Приуса (2012) и какъв стикер ще получавам?

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от BOz » 18 Ное 2021 18:14

Ако всичко му е наред, трябва да го вкарат в 4-та.
Hursa написа: 26 Сеп 2021 12:59 Не разбирам "логиката" на този регламент.
Нормата не е еднаква, а има застъпване и най-малкото не може да я измериш на километър, защото докато мериш емисии на място, няма как да вкараш километър в сметката.
Поради тази причина се мери в процентно отношение, спрямо общия обем на газовете. И се мери въглеродния окис, защото чрез катализатора се преобразува в двуокис (диоксид), Демек ако нямаш катализатор, няма как да вкараш колата в границите на регламента, защото биха били в пъти по-високи от изискуемите.
Отделно на дизела ЕГР-а няма как да работи, ако спазваш процедурата за измерването на димността. Защото тя се мери при 100% натиснат педал на газта, където ЕГР-а се затваря задължително по карта. Друг е въпросът, че теста не го правят спрямо регламента, защото много от шофьорите не разбират и настъпват едни спорове как "ще им счупят колата".
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от Hursa » 18 Ное 2021 22:49

BOz написа: 18 Ное 2021 18:14 Поради тази причина се мери в процентно отношение, спрямо общия обем на газовете.
Т. е. у нас ще мерят процентно въглеродния окис? Но и на място - пак, ако автомобилите си изпълняват "еко стандарта" - не би трябвало да има разлика между евро 4, 5 и 6. (Като дори може двигател евро 6 да се представи по-зле процентно по отделяния въглероден окис, поради евентуалното влошено изгаряне - поради рециркулацията на изгорели газове и поради гпф филтъра.) Защо при нас ги делят тогава. И въглеродния окис ли ще го мерят при "напълно натиснат педал"?
За ЕГР - при максимално натиснат педал - пак натоварването на двигателя е много далече от пълното натоварване, пак си е "празен ход". Така че ЕГР ще си е отворен, според мен, максимално отворен. (Така или иначе - няма да "хванат" затапен егр - а основния "проблем" при дизелите, дори сега се прима, че са азотните окиси.)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Mihalcho1
Мнения: 111
Регистриран на: 08 Фев 2011 18:20
Местоположение: Ямбол - Бургас

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от Mihalcho1 » 15 Яну 2022 15:22

Да ви кажа, как премина днес (15.01.2022) прегледа на Приус 2 (2006г).
Ако не ви се чете целият пост, защото стана дълъг, Приус 2 (2003-2009) Евро 4 е 5-та категория. Но според написаното в темата до момента, тия категории ги раздават, както си искат.

Историята е следната:

Отивам в запазения час на пункта на СБА (Бургас, ако има значение). Прилежно съм си подготвил документите, давам ги на човека и на един лист залепен на стената чета:
"Изчакайте в автомобила, докато трае прегледа".
Добре, чакам си аз. Преглеждащия си стои в една стаичка с още няколко човека и си говорят, (не много, 4-5мин). След това дойде при мен и каза:
"Тя е хибрид, ама отвори предния капак, заради камерите"
Отварям го аз, той пак си влезе в стаичката, още 4-5мин.
Излезе и казва:
"Затвори капака, но от проверка на спирачките няма как да се отървеш"
Проверяваме ги, предни, задни, ръчна (крачна).
За ръчната спирачка, знам че не държи много, но умишлено не я оправих преди прегледа, за да видя какво ще ми кажат. Съответно, човека ми каза да "помогна" на ръчната с нормалната спирачка, за да влезе в нормите, но трябва да я натегна малко.
Леко отклоненние, моля не се връзвайте да коментирате този абзац, вече имам запазен час за сервиз, за след няколко дни.
Връщам се на историята с прегледа, след проверката на спирачките, преместих Приуса на канала и зачаках още няколко минути. Майстора се върна с документите ми и Новата лепенка. Питам го аз, коя категория е колата и разговора се разви по следния начин:
Той: Е как коя, 5-та, нали е хибрид.
Аз: 5-та не е ли само за електрическите?
Той: Нали е електрическа!
Аз: Да, но има и бензинов двигател!
Той: Системата автоматично я категоризира в 5-та.
Аз: А замърсяването от бензиновия двигател, не се ли брои?
Той: Аз това им харесвам на хибридите, че нищо не се мери!
Съответно, въобще не мери изгорелите газове, не ми провери светлините, не огледа ходовата част, нищо!!!
От 12 години притежавам лични автомобили, само веднъж по спомен ми е правен истински преглед на колата. В смисъл, нещата които, знам че трябва да се проверяват са:
Спирачки
Светлини
Окачване
Изгорели газове
(Допълнете ако има друго)
В заключение, искам да кажа, че прегледите не са това, което бяха (това е ясно, от доста години), но да се проверят само спирачките и нищо друго е крайно безотговорно.
Yaris P1 1.0 Изображение
Prius Gen 2 Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от slowtraveler » 15 Яну 2022 15:46

Mihalcho1 написа: 15 Яну 2022 15:22 В заключение, искам да кажа, че прегледите не са това, което бяха (това е ясно, от доста години), но да се проверят само спирачките и нищо друго е крайно безотговорно.
От доста години минавам в различни пунктове ГТП във Варна и Търговище - навсякъде са ми преглеждали изцяло автомобила.. Включително 'забележка' за пожарогасителя - изминал преглед... С измерване на газове и т.н...
Сега - дали отчетените параметри са били реални - не знам. Но слагаха сонди и на бензинките и на дизелите... Повдигаха автомобила за преглед на окачването/луфтове и т.н...
Навярно не навсякъде е така - може и аз да съм умервал само такива пунктове...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от WoLF » 15 Яну 2022 20:58

slowtraveler написа: 15 Яну 2022 15:46 Навярно не навсякъде е така - може и аз да съм умервал само такива пунктове...
:whistle:

Март съм на преглед и ще споделя и аз...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от iovkito » 16 Яну 2022 12:27

Аз минах преглед в петък. Погледнаха светлините и спирачките и ми лепнаха стикерчето. Ако има течове или някакви луфтове по окачването, аз ще ги забележа и без да ходя на ГТП.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от Hursa » 16 Яну 2022 19:42

Ако направят "прегледа" веднъж на 2 или 3 години, като в някой страни - може би ще е по съдържателен. Но и ще намалеят приходите за някои.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
ico1
Мнения: 280
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от ico1 » 21 Яну 2022 19:51

Днес минах на ГТП ,голямо шоу беше.
Провериха всичко като аз им казах процедурата за сервизен режим.
Пратих им я и на ваибър да си я имат.
Дадоха ми 4 категория като голямо четене в Гугъл падна защото
софтуера им даваше 3 вида хибриди.Голяма тъпня е всичко защото не
зависи от измерването а от данните в талона. :thumbsup:
LEXUS RX450hl

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от max-2 » 21 Яну 2022 20:49

Странно, преди няколко дни човек, който е работил в КАТ и сега ходи често ми каза, че екостикерите отпадат. Тук чета, че още ги лепят, а миналата седмица 2 коли регистрирахме в КАТ и там на всички коли лепят от старите стикери.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Преминаване на ГТП(Годишен технически преглед) с хибриден автомобил

Мнение от ufer » 21 Яну 2022 20:55

Това е нормалното състояние на държавата - всичко наопаки, а останалото на терсене... tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 31 госта