Фреон и масло за компресора на HSD

bgtoll
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Фев 2019 11:23
Местоположение: София
Автомобил: Аурис 2012

Фреон и масло за компресора на HSD

Мнение от bgtoll » 29 Мар 2019 19:54

Нямам проблем с климатика, но ми се иска да го напълня. Чета чуждите форуми, че е с "обикновения" фреон - R134a, но му е "необикновено" маслото - диелектрично. При слагане на стандартното масло имало доста случаи на проблеми с компресорите в последствие - около година...

Разпитах на доста места, обаче всеки ме гледа като изкопаемо и почвам да се нервирам от нашенски майстори. Разбира се, има и риск да се направят на знаещи и да ми набутат обикновено масло.

Къжете къде да отида (ТМ Ауто съм ги задраскал с цените им, а и дали да им вярвам? На достатъчно нови коли при други дилъри лично съм виждал какво се случва с обслужването - масла, свещи и т.н.)?

Ето какво кават:
There are very few independant repairers that can afford a machine specifically for use with R134a and the NipponDenso 11 compressor oil. The reason for this oil is that it is non conductive, not for compressor life, but for ground fault protection of the HV system. (Which equates to not being killed by your hybrid)
Unfortunately, most prii I work on have been contaminated with PAG or Ester oil.

Аватар
M5kov
Мнения: 110
Регистриран на: 28 Мар 2018 14:17
Местоположение: Pleven

Фреон и масло за компресора на HSD

Мнение от M5kov » 01 Апр 2019 08:52

Щом работи, НЕ ГО ПИПАЙ.
Toyota Prius 1.5 Hybrid
EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Фреон и масло за компресора на HSD

Мнение от BOz » 01 Апр 2019 14:14

Чудех се дали да отговоря на този въпрос, защото съм с много смесени чувства към мястото, за което съм чувал, че имат масло за ел. компресори.
Може да питаш и сам да си прецениш дали да им се довериш. Но аз мога да ти дам съвет да не им се доверяваш за всякакви други сервизни услуги. За климатиците съм чувал и позитивни коментари. tooth.gif

Предполагам на твоя Аурис имаш стъкло за "анализ"?
Ако е така, то ако имаш малко познания, може да диагностицираш първоначално дали имаш нужда да правиш нещо от това описание.
С него може и да дозаредиш с необходимото количество фреон без да източваш системата, ако ти и съответния "майстор" знаете какво правите.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
jacob12
Мнения: 113
Регистриран на: 29 Дек 2018 15:55
Местоположение: Варна
Автомобил: Toyota Rav 4 2.0 petrol engine

Фреон и масло за компресора на HSD

Мнение от jacob12 » 01 Апр 2019 21:15

Най добре измери на питата на климатика каква е температурата- трябва да е от 2-6 градуса, като това зависи от външна температура, компресор, фреон- тази температура е НОРМАЛНА. Ако не е така, до 8-10 градуса се търпи. По нагоре обаче трябва да се зареди или да се търси теча. Даже и да дозаредиш, натискайки пробките създаваш голяма предпоставка за бъдеща загуба на фреон през пробките за зареждане. Моята кола когато я купих преди 10 години я проверих и изпускаше масло и фреон през ТРВ-то, оправих теча и вече 10 години имам един перфектен работещ климатик. Масло се долива през машината и това става според частта която сменяш или според теча - пример:
Бърза загуба( пукнат маркуч примерно) -20 грама масло,
Бавна загуба на фреон- до 10 грама масло
Смяна компресор- до 30 грама масло
Смяна голям съд- изпарител, радиатор ( кондензер) - 20 грама и т.н.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Фреон и масло за компресора на HSD

Мнение от Hursa » 02 Апр 2019 10:02

Понеже имам "опит" (ако може да се нарече така) за обслужване на климатика, ще си позволя да се включа. Практически е невъзможно да се херметизита подвижен детайл - вала на компресора (в случая). Затова в компресорите задвижвани от ДВГ винаги има утечки, макар и минимални (според мен). И това налага периодическото им "доливане". При компресорите задвижвани от ел двигател - компресора и двигателя са капсуловани в един корпус (до колкото знам). И поради това, ако няма проблеми във връзките на климатичната система, утечки не би трябвало да има. Но аз все пак ходих да ми "долеят" антифриз в ТМ (без да имам проблем). Проверили са го и казаха, че нямало никаква загуба (колата бе на 6 години). Може би, ако нямате проблем, не трябва да "пипате", защото при проверката разхерметизират системата.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Фреон и масло за компресора на HSD

Мнение от tora » 02 Апр 2019 15:39

Ako на някой му е интересно за маслата на нипон-денсо https://www.denso-am.eu/products/automo ... essor-oil/


bgtoll
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Фев 2019 11:23
Местоположение: София
Автомобил: Аурис 2012

Фреон и масло за компресора на HSD

Мнение от bgtoll » 02 Май 2019 16:22

Здравейте и много благодаря за отговорите! Последния месец доста работа имаше и тотално се отплеснах и забравих, извинявайте...

Работи без някакви симптоми за проблем, но ми се струва, че може да духа и по-студено ако сравнявам с други коли. Имах преди Рено Лагуна 1 и ако климатикът беше пуснат на най-студено можех да си замразя напитка на духалките tooth.gif

Стъкло има, не съм поглеждал какво се вижда през него, но от документа на БОЗ ще "изследвам". Ще зачета и линковете за маслата. Като цяло не съм доверчив на никакви сервизи и с удоволствие ги пропускам, но няма с какво да измеря температурата като хората - китайските мултицети имат брутално отклонение един от друг в зависимост от температурата и не мога да им вярвам.

Помолих няколко странични човека, на които предварително не им разказах чуденето си и особеностите на климатика на хибрида да "усетят" как духа и според тях е ОК и може да си внушавам. Ще разгледам линковете и ще пиша при развитие. Още веднъж благодаря за включването и извинявайте за забавянето ми. bash.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта