Бихте ли пътували с Prius извън България?

Аватар
mandarin
Мнения: 28
Регистриран на: 22 Яну 2019 16:29
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 2010

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от mandarin » 25 Яну 2019 13:17

Известно време се чудих как да формулирам този въпрос, тъй като има много аспекти. Затова ще се опитам да обясня какво имам предвид, като го задавам.

Трябва да си купуваме нова кола и обмисляме за Prius Gen3. Това, за което ще ползваме колата е 2-3 седмично да я караме на кратки разстояния в София. Засега няма да се ползва ежедневно, за ходене на работа например. Повечето километри навъртаме извънградско и искаме да пътуваме по чужбина с кола - Гърция, Хърватска, Словения, и т.н. Това повдига въпроса колко надежден автомобил е за дълъг път. Чета в интернет, че през годините се е доказал като надежден автомобил, че по-малко се разваля спрямо други марки и модели. Но какво става ако си по средата на магистралата в Унгария и аварираш сериозно. До колкото знам, най-сериозното е да ти умре хибридната батерия. Чел съм, че нито може да го теглиш, нито да го отремонтираш сам. Тоест трябва да те вдигне репатрак, да те закара направо в сервиз, там да те сервизират и колкото пари и време излезе - толкова. Та мисля, че въпросът ми се свежда до няколко части:
- колко може да се разчита на това, че навсякъде в чужбина ще могат да ти отремонтират Prius-а за кратко време? (защото в такава ситуация времето струва повече от парите за ремонт)
- достатъчно надежден ли е като автомобил, че да си заслужава да пътуваш в чужбина с него при риска от горния сценарии?
- има ли какво да се направи превантивно, за да се предотврати инвалидизираща авария на път или някакъв начин да го закрепиш, така че да докрета до крайната дестинация?
- имайки предвид горното, вие, като собственици на Prius, бихте ли били спокойни да пътувате на дълги разстояния, включително извън България?
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от slowtraveler » 25 Яну 2019 14:53

Колега, защо смятате, че голяма част от съвременните автомобили можете да ти теглите или да си ги ремонтирате сам? С колко инструменти и оборудване тръгвате на път?

1. Не по-зле от който и да е друг автомобил. Освен това Тойота има добре развита сервизна мрежа
2. Един от най-надеждните в класа си
3. Застраховка
4. Аз бих бил спокоен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от biro » 25 Яну 2019 14:59

Тоя въпрос само за приус ли е или за хибридите като цяло?
Какво става когато скъсаш ангренаж и буталата срещнат клапаните, ремонт на ДВГ по-евтин и бърз ли е?
Ако те притеснява колата да се развали до инвалидна степен, не би следвало да излизаш с нея на повече от 10км от дома си.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от boyanmt » 25 Яну 2019 15:40

Ние така правим с тойотата...излизаме в радиус от Варна -50км максимум! Тоягата която ядох с моята кола ми остана обица на ухото!
Аз лично( повтарям лично),не разчитам на този автомобил. Дали изтеглих късата клечка,не знам..но не поемам пътешествия надалеч,камо ли в чужбина.

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от mfandakov » 25 Яну 2019 16:53

boyanmt написа: 25 Яну 2019 15:40 .но не поемам пътешествия надалеч,камо ли в чужбина.
Ами нали за това си има Каско с асистънс, На прибиране от Берлин в... Усти над лабем /Чехия/ Джипката с която се прибирах се развали.
Светна чека на -17 градуса на едно много високо место в три часа през нощта,и колата в авариен трежим.
Никакъв трафик около мен,закъсах на банкета,застраховката ми бе в Алианц,обадих се на номера за Германия.
Обясних къде съм и след 30 минути дойде репатрак вдигна колата нас в кабината и дирекнто в хотела.Колата репатрака я закара някъде,въобще не разбрах къде.
Два дни в хотела ядене пиене/готин хотел/колата сменен датчик на стабилизираща система/не ми стана ясно оня не говореше немски ,аз чешки/
Платих 48 евро за нещо по колата а репатрака и хотела ги платиха Алианц,Само може да съжалявам че този датчик не се прецака в Прага понеже когато минавам от там все и се радвам. tooth.gif
И защо да се притесняваме колега когато си има проиграни ситуации, и само е нужен надежден застраховател. :thumbsup:
worthy.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от slowtraveler » 25 Яну 2019 17:18

Аз точно това имах предвид за т.3 - автоасистанса ми идва включен в Каското... Но ако не е - винаги можеш да го сключиш допълнително....
Но разбира се - има различни стратегии... Много ме кефи перничанина Вальо Дрехарски... Неговата стратегия е минималистична, но също е много ефективна....
До южен Иран, Северна Норвегия, западна Португалия, Африка стигна с една раздрънкана (и в прекия смисъл) Астра Ф....
Предпоследното му пътуване за което знам, подмени Астрата Ф с малко по-нова Астра Ф, щото оная съвсем се разкапала... Ама 'новата' умрЕ нейде по баирите из бившите съветски републики (дали не бе Таджикистан) и Валентин направо я заряза там - какво да му пука? Та колата струва сигурно 800лв. То самолетния му билет за наобратно е струвал повече - майната и на колата и толкова...
Т.е. - това също е интересна стратегия..
Да последното му пътуване бе предното лято в Щатите, ама там не отишъл с Астричката, а с кола под наем :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от biro » 25 Яну 2019 17:32

То хубаво автоасистанс (моето каско е в алианц и е най-пълното което предлагат, но асистанса не важи за чужбина, та като пътувам по-надалеко и за по-дълго сключвам асистанс при пътуване в чужбина за нищожна сума и само за определените дати на пътуването - никога не съм го ползвал), но като му кажат 4000 евро за нова батерия на сред магистралата в Унгария, кво прайм? Трябва и стабилна кредитна карта да си носи човека tooth.gif
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
nitsodar
Мнения: 290
Регистриран на: 04 Апр 2016 19:20
Местоположение: Ямбол
Благодарил/а: 3 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от nitsodar » 25 Яну 2019 17:53

Колега, Приус е един от най-надеждните автомобили (поне според статистиката). Аз подкрепям мнението на slowtraveler и mfandakov- с каксо+автоасистанс няма какво да се притесняваш. Нищо не пречи да направиш едно проучване къде са сервизите на Тойота по твоята дестинация, може да си запишеш и телефоните в съответните държави.... Откъм двигател - надеждността е доказана, а ако те притеснява батерията - винаги преди път може да минеш през Тойота,за да ти замерят батерийката и да кажат може ли да се очакват проблеми. Вземете колата и ....започвайте да планирате дестинациите! Успех! :thumbsup:
Toyota Avensis 2.2 D4D 2007 -----> Toyota Avensis 1.8 CVT 2017------->
Skoda Superb III FL 2020 2.0 TSI 190 DSG

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от Lwerewolf » 25 Яну 2019 18:08

Батерията не би трябвало да ти е проблем при движение с постоянна извънградска скорост. Най-често се случва да се окъси една клетка от прегряване поради изпаряване на вода (така де отгазяване) и наслагвания по плочите - не се прекъсва веригата в този случай, можеш да караш още. Алтернативно засича че някоя клетка е близко до това състояние. Така или иначе влиза във failsafe mode. Колата ще е мудна - на двигателя ще му отнема бая време да влезне в обороти докато си играеш с газта, после си дърпа нормално (без electric assist). Има хора карали (всякакви условия) gs450h и ls600h близо година със "прецакана батерия". Има и по-катастрофални начини да се прецака (тип да не може да стартира вече), но не съм намирал много примери докато съм се ровел. За цената на нова - ето сравнително скорошен пример (post #2). Има начин да се придобие идея за състоянието на батерията без да се отваря.
Трансмисията е изключително опростена спрямо "нормалните" автомобили.

Не е изобщо добра идея да го теглиш сам. Ако времето ти е ценно, и си сам в чужда държава, едва ли ще си спестиш пътната помощ така или иначе :)

За предотвратяване, стандартните неща - масла, водни помпи (prius има две - на инвертера е електрическа, ако замине влизаш в limp mode), без някакви съмнения за техническото състояние (звуци/тропане от двигателя и т.н.), гуми... май няма фрапантни неща :)
Gen3 - чистене на EGR, не е лоша идея и oil catch can. Gen2 - не знам за някакви "знаещи се" проблеми.

Като цяло не съм намерил статистика в която prius и подобните да не са около първите места по надеждност.
boyanmt написа: 25 Яну 2019 15:40 Ние така правим с тойотата...излизаме в радиус от Варна -50км максимум! Тоягата която ядох с моята кола ми остана обица на ухото!
Аз лично( повтарям лично),не разчитам на този автомобил. Дали изтеглих късата клечка,не знам..но не поемам пътешествия надалеч,камо ли в чужбина.
Не е лошо човек да прочете и двете ти теми, доста весели случаи... Иначе една торба пари за нова кола и да не можеш да разчиташ на нея не е много редно :)
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от slowtraveler » 25 Яну 2019 18:50

Хаха, Боян продължава да ме учудва с предпазливостта си... На негово място отдавна бих почнал да юркам колкото се може повече точно проблемният автомобил...
Да си 'изплюе' болката и да стане по-лесна диагностиката... Ама то - ту бе аларма, ту бяха други подобни неща... Алармата май не я махнаха. Еми така си е - не може хем да те е страх да предприемеш действия, хем да очакваш сам да се решат от самосебе си...
Ей го - вчера единия приятел прибра един LS600h от София, другия приятел отиде и се върна до София пак с хибриден LS преди дни (а лятото бе по черногорието с него), пък вчера замина с хибридния RX по балканите... Сигурно с голям страх е тръгнал :) Какво се 'втилявате' - кола е..... НИКОЙ не може да ви гарантира, че няма да се строши... Както и никой не може да Ви гарантира много други неща... Е и? Живота продължава...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от Lwerewolf » 25 Яну 2019 19:04

slowtraveler написа: 25 Яну 2019 18:50 Хаха, Боян продължава да ме учудва с предпазливостта си... На негово място отдавна бих почнал да юркам колкото се може повече точно проблемният автомобил...
Да си 'изплюе' болката и да стане по-лесна диагностиката... Ама то - ту бе аларма, ту бяха други подобни неща... Алармата май не я махнаха. Еми така си е - не може хем да те е страх да предприемеш действия, хем да очакваш сам да се решат от самосебе си...
Ей го - вчера единия приятел прибра един LS600h от София, другия приятел отиде и се върна до София пак с хибриден LS преди дни (а лятото бе по черногорието с него), пък вчера замина с хибридния RX по балканите... Сигурно с голям страх е тръгнал :) Какво се 'втилявате' - кола е..... НИКОЙ не може да ви гарантира, че няма да се строши... Както и никой не може да Ви гарантира много други неща... Е и? Живота продължава...
Напълно подкрепям мнението ти за юркането, и особено за алармата :D
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от boyanmt » 25 Яну 2019 19:40

На чужд гъз..и 100 тояги са малко...ще обобщя аз! :whistle:

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от mfandakov » 25 Яну 2019 19:59

Яяяя като влезнеш утре в гаража сутринта питай Жипката ,
-Къде ще ходим днес на разходка,или в Надин. :D
worthy.gif

Аватар
mandarin
Мнения: 28
Регистриран на: 22 Яну 2019 16:29
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 2010

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от mandarin » 28 Яну 2019 15:17

От дискусията до голяма степен си отговорих на въпросите. Благодаря много на всички включили се, особено на slowtraveler :)

Струва ми се, че не става ясно, защо изобщо питам такива неща и ми се иска да обясня. За да оправиш развалена кола трябва да се случат две неща - да стигне до сервиз и да я оправят в този сервиз.
До колкото съм чел приусите не може да се теглят, защото ще се развърти електромотора в режим на генерация, което може да го прегрее и трябва да се качва на репатрак. Често, когато пътуваме сме повече от една кола и би било доста по-лесно да ме издърпат моите хора, отколкото да чакам пътна помощ, да се надявам, че говори английски и че знае къде да ме откара. Просто ситуацията, в която, за да преместиш колата дори 100 метра ти трябва пътна помощ, е малко притеснителна. Не съм се замислял за вариант с каско асистанс, защото и досега не ползвам каско за 22-годишен опел, но звучи идеално откъм спокойствие на пътя.
Lwerewolf написа: 25 Яну 2019 18:08Има хора карали (всякакви условия) gs450h и ls600h близо година със "прецакана батерия".
Не знаех, че приус може да се кара в авариен режим при проблем с батерията. Чувал съм, че клетките са вързани последователно - когато една спре, цялата батерия умира и си оставаш на място.

А по отношение на сервиза - приус като хибриден автомобил просто звучи "претенциозен" на сервизно обслужване. Така или иначе винаги би било добре да откараш разваления автомобил в оторизиран сервиз. Но това за много автомобили е въпрос на личен избор. Ако например ако ти се развали алтернатора, почти във всяко градче ще може да намериш квартален майстор или дори по-голям неофициален сервиз да ти го оправят. Но ако нещо по хибридната система сдаде багажа, нямаш особен избор освен сервиз на Тойота. Тук също може да греша, защото хибридите са по-популярни от преди и дори в България има сервизи, които са се специализирали в областта. Но в крайна сметка просто звучи ограничаващо.
biro написа: 25 Яну 2019 14:59Какво става когато скъсаш ангренаж и буталата срещнат клапаните, ремонт на ДВГ по-евтин и бърз ли е?
Ангренажния комплект е стандартен консуматив на колата. Аз не знам за някой, който редовно да си го е сменял и да е имал проблеми. И пак е превантивно обслужваем. Например ако трябва да го сменям след 30 000 км, имам някакви съмнения относно износването му и ми предстои дълъг път (2016г ходихме с коли до Норвегия и навъртяхме около 10 000 км), просто отивам и го сменям по-рано. Някак си не ми звучи реалистично да отида и да сменя хибридната батерия, просто, за да не ме остави на път. До колкото знам тя и няма ранни симптоми. Просто в един момент спира. Тоест дори няма да знам дали и кога трябва превантивно да я сменя.
Гледах в тубата един пич, който диагностицира клетките с Torque Pro. Изглежда като нещо полезно, което да имаш по време на път.

ПП: Дадох умирането на батерията за пример, защото е специфичен за хибрида проблем. Трудно се диагностицира рано и не е нещо, което се обслужва редовно - само като се прецака. Тоест колкото и да ти е запазена и обгрижвана колата, може да ти се случи, а като се случи те оставя на пътя.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от slowtraveler » 28 Яну 2019 15:36

Ами аз съм късал ремък на един служебен автомобил... Дори не се чу чукването на 8 клапана в буталата - просто колата си изгасна :)
А причината? Ами като я взехме колата имаше счупен пластмасов капак, който ние сменихме, ама явно междувременно едната ролка явно е била с 'оцапан' от влезлите покрай пластмасата мръсотии лагер. Нито се чуваше нещо, нито имаше луфт... Просто е 'изчаткала' от веднъж и от там - новия ремък се е скъса...
Пуснете анкета от рода 'колко от хибридните автомобили са ви оставяли на пътя' и ще видите... Сигурно Боян ще е единствения, и продължавам да смятам, че там причината е 'нашенските ръчички', които са слагали я аларма, я накой допълнителен имобилайзер....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: iceto1972 и 28 госта