Бихте ли пътували с Prius извън България?

Аватар
smsdeliverer
Мнения: 102
Регистриран на: 06 Юли 2010 12:30
Местоположение: Пловдив
Автомобил: LEXUS NX300H F sport
Обратна връзка:

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от smsdeliverer » 29 Яну 2019 21:16

maestro75 написа: 29 Яну 2019 20:20 при трикратно връщане и невъзможност на продавача-не на сервиза, има три опции:
Това в кой закон го пише.
Даже и да го има, ако търговеца откаже да върне сумата кой ще го задължи, комисията дава препоръки и налага санкции.
Lexus NX 300H F sport

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от maestro75 » 29 Яну 2019 21:23

smsdeliverer написа: 29 Яну 2019 21:16 Това в кой закон го пише.
Даже и да го има, ако търговеца откаже да върне сумата кой ще го задължи, комисията дава препоръки и налага санкции.
Ако беше прочел по-предния ми пост:цитирам закон и точки от него..

ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

В сила от 10.06.2006 г.
Чл. 113. (1) Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба трябва да се извърши в рамките на един месец, считано от предявяването на рекламацията от потребителя.

(2) След изтичането на срока по ал. 1 потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатената сума или да иска намаляване на цената на потребителската стока съгласно чл. 114.

(3) Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба е безплатно за потребителя. Той не дължи разходи за експедиране на потребителската стока или за материали и труд, свързани с ремонта й, и не трябва да понася значителни неудобства.


(4) Потребителят може да иска и обезщетение за претърпените вследствие на несъответствието вреди.

Чл. 114. (1) При несъответствие на потребителската стока с договора за продажба и когато потребителят не е удовлетворен от решаването на рекламацията по чл. 113, той има право на избор между една от следните възможности:

1. разваляне на договора и възстановяване на заплатената от него сума;

2. намаляване на цената.

От това по-ясно...здраве му кажи :whistle: :thumbsup:
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от boyanmt » 29 Яну 2019 21:24

biro написа: 29 Яну 2019 20:37 Кощунство е да се купи нова кола на ф.л.
Еми нямам фирма. ermm.gif

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от boyanmt » 29 Яну 2019 21:29

slowtraveler написа: 28 Яну 2019 20:29 Счупило се - ще го оправят гаранционно - да, ако разберат какво е...
Ей това е уловката-"ако разберат какво е... ".
Може и да знаят..но да не искат да разберат?

Аватар
smsdeliverer
Мнения: 102
Регистриран на: 06 Юли 2010 12:30
Местоположение: Пловдив
Автомобил: LEXUS NX300H F sport
Обратна връзка:

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от smsdeliverer » 29 Яну 2019 21:35

maestro75 написа: 29 Яну 2019 21:23 Ако беше прочел по-предния ми пост:цитирам закон и точки от него..
ДА точно защото го прочетох и не можах да го намеря това условие за ТРИТЕ пъти, но пак ще Ви попитам кой ще ги задължи да върнат парите или да му заменят колата.(както споменах комисията дава препоръки и налага санкции)
Lexus NX 300H F sport

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от maestro75 » 29 Яну 2019 21:51

smsdeliverer написа: 29 Яну 2019 21:35 ДА точно защото го прочетох и не можах да го намеря това условие за ТРИТЕ пъти, но пак ще Ви попитам кой ще ги задължи да върнат парите или да му заменят колата.(както споменах комисията дава препоръки и налага санкции
С черното и е подчертано punk.gif
Чл. 114. (1) При несъответствие на потребителската стока с договора за продажба и когато потребителят не е удовлетворен от решаването на рекламацията по чл. 113, той има право на избор между една от следните възможности:
1. разваляне на договора и възстановяване на заплатената от него сума;
2. намаляване на цената.
(2) Потребителят не може да претендира за възстановяване на заплатената сума или за намаляване цената на стоката, когато търговецът се съгласи да бъде извършена замяна на потребителската стока с нова или да се поправи стоката в рамките на един месец от предявяване на рекламацията от потребителя.
(3) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) Търговецът е длъжен да удовлетвори искане за разваляне на договора и да възстанови заплатената от потребителя сума, когато след като е удовлетворил три рекламации на потребителя чрез извършване на ремонт на една и съща стока, в рамките на срока на гаранцията по чл. 115, е налице следваща поява на несъответствие на стоката с договора за продажба.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) Потребителят не може да претендира за разваляне на договора, ако несъответствието на потребителската стока с договора е незначително.


[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 115. (1) Потребителят може да упражни правото си по този раздел в срок до две години, считано от доставянето на потребителската стока.

Чл. 124. (1) При предявяване на рекламацията на стока потребителят може да претендира за възстановяване на заплатената сума, за заменяне на стоката с друга, съответстваща на договореното, за отбив от цената или за безплатно извършване на ремонт при условията и по реда на чл. 113 и 114.
(2) При предявяване на рекламацията за услугата потребителят може да претендира за извършване на услугата в съответствие с договора, за отбив от цената или за възстановяване на заплатената сума
От личен опит: обикновено не се стига до връщане на парите, най-често се предлага нова същата стока.
Обикновено е достатъчно да ги заплашиш, че подаваш жалба в Комисията за защита на потребителите. Следва проверка на случая, и глобите при установяване на нарушение на този закон са меко казано сериозни.
(2) Срокът по ал. 1 спира да тече през времето, необходимо за поправката или замяната на потребителската стока или за постигане на споразумение между продавача и потребителя за решаване на спора.
(3) Упражняването на правото на потребителя по ал. 1 не е обвързано с никакъв друг срок за предявяване на иск, различен от срока по ал. 1
По въпроса кой ще ги задължи: На Комисията за защита на потребителите в същия закон са вменени многобройни правомощия: по конкретния случай минималното е:
Чл. 222а. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г., изм. - ДВ, бр. 18 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) За нарушение на чл. 113 и чл. 114, ал. 3 на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 500 до 3000 лв. за всеки отделен случай
Чл. 232. (1) В случаите на санкционирано с влязло в сила наказателно постановление нарушение по този закон контролният орган предлага на органа, издал лиценза и/или разрешителното за упражняване на дейност, неговото отнемане.
(2) Органът, издал лиценза и/или разрешителното за упражняване на дейност, се произнася по предложението с мотивирано решение, за резултатите от което уведомява незабавно контролния орган по ал. 1, а в случай че отнема издадения лиценз или разрешение, посочва и датата и основанието за отнемането му.
Последно промяна от maestro75 на 29 Яну 2019 22:10, променено общо 4 пъти.
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от slowtraveler » 29 Яну 2019 21:56

biro написа: 29 Яну 2019 20:34 Има една уловка. Тоя закон дето го цитираш е за потребители физически лица. За фирми, закупили стока с проблем не важи.
Тук си прав с известни изключения - например вчера заплаших един търговец, че ще го дам на КЗП като фирмено лице, защото изпраща непоискани търговски съобщения.. Пък служебния ми мейл е записан там в един регистър, поддържан от КЗП според един друг закон tooth.gif tooth.gif

НО! И двата описани от мен случаи са точно на служебни автомобили. И ако при КЗП нещата обикновено минават тихо (в смисъл - получавам съобщения, че са взели мерки срещу нарушителя), то аз като фирма мога да заведа съдебен иск, около който със сигурност ще се вдигне шум... А такъв шум не е в интерес на търговеца на автомобили...

Бояне, връщането на достоверна информация (т.е. - самодиагностиката) също спомага за правилната диагностика в сервиза... Затова бе и т.2 :)
Между другото - пробвай в друг сервиз... Например Тойота-Венци ... Да, ще трябва да рискуваш да отидеш до Габрово, ама може да го съчетаеш с една почивка в него край като се върнеш :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от memorex » 29 Яну 2019 22:12

Кеш ли го е платил Боян и " стоката " стока ли е? w00t.gif

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от maestro75 » 29 Яну 2019 22:16

memorex написа: 29 Яну 2019 22:12 Кеш ли го е платил Боян и " стоката " стока ли е? w00t.gif
Няма значение дали е кеш или на лизинг. Колата, телефона, телевизора и ютията на жената все са стока.. tooth.gif ppp.gif
От тълковния речник:
Стока - Стоката е материално благо, продукт, произведен с цел задоволяване на определени нужди, потребности на хората в зависимост от техните вкусове и предпочитания, и което може да бъде продадено на пазара. :thumbsup:
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от Lwerewolf » 29 Яну 2019 22:18

mandarin написа: 28 Яну 2019 15:17
Lwerewolf написа: 25 Яну 2019 18:08Има хора карали (всякакви условия) gs450h и ls600h близо година със "прецакана батерия".
Не знаех, че приус може да се кара в авариен режим при проблем с батерията. Чувал съм, че клетките са вързани последователно - когато една спре, цялата батерия умира и си оставаш на място.
Клетките са последователно свързани, поне при ni-mh пакетите, за литиевите не съм чел. Стандартно (в повечето случаи) "спирането" на едната клетка = окъсяване на една клетка. Колата още работи. Колко добра идея е да я караш със окъсена клетка е друга тема. Случва се колата да усети кога една клетка е пред "спиране" - следят се по 12 клетки (два модула) едновременно. Ако при discharge на някой от тях му падне волтажа рязко -1.2v (или нещо такова) по неочаквано време - най-вероятно една от клетките е със много по-нисък капацитет от другите. Авариен режим - гледаш live data в покой през techstream и всичко изглежда ок, гледаш freeze frame и гледаш как един модул е -1.2v надолу. Не си правих много експерименти - преди това бях взел grid charger/discharger, смених 10 модула със такива от 2018 че хич не ми хареса колко по-бързо се изразходват от останалите, shuffle от център настрани, charge/discharge cycles, balance charge, т.н. standard procedures.
Накратко какво съм забелязал - вентилатора за инвертера се пуска на макс. обороти, същото за батерията. Колата реагира много по-бавно на искане за сила - torque fill от mg2 (все ги бъркам - mg2 е към колелата) електромотора няма, самият двигател се развърта по-бавно (mg1 му трябва енергия да натисна двигателя на другата страна, и това едва ли идва от батерията в този случай) и не се гаси до изключване на колата. Потокът от енергия от и към батерията е минимален - пускане на ДВГ при старт, лек top-up charge и това е. За регенерация забравяш. Макс ускорение = макс сила на ДВГ. Ако ти трябва рязко ускорение - B-mode (вс. тук не съм сигурен, но поне на лекса със "симулирани скорости" мога да го вкарам в обороти - помага във всички случаи).

Конкретно за двата случая - за gs-а има информация във lexus форума, за ls-а знам от познат. ТМ ауто не коментирам каква надценка са сложили на батерията тогава tooth.gif
А по отношение на сервиза - приус като хибриден автомобил просто звучи "претенциозен" на сервизно обслужване. Така или иначе винаги би било добре да откараш разваления автомобил в оторизиран сервиз. Но това за много автомобили е въпрос на личен избор. Ако например ако ти се развали алтернатора, почти във всяко градче ще може да намериш квартален майстор или дори по-голям неофициален сервиз да ти го оправят. Но ако нещо по хибридната система сдаде багажа, нямаш особен избор освен сервиз на Тойота. Тук също може да греша, защото хибридите са по-популярни от преди и дори в България има сервизи, които са се специализирали в областта. Но в крайна сметка просто звучи ограничаващо.
Не съм запознат за чужбина, тук от това което чета за Варна и Русе положението е ок. За другите краища на страната не съм срещал много информация.
slowtraveler написа: 28 Яну 2019 15:36 Пуснете анкета от рода 'колко от хибридните автомобили са ви оставяли на пътя' и ще видите... Сигурно Боян ще е единствения, и продължавам да смятам, че там причината е 'нашенските ръчички', които са слагали я аларма, я накой допълнителен имобилайзер....
Амиии... да речем, че не знаех че като някой е сменял маслото на трансмисията на моя (това преди да го взема) не го е сменил като хората... липсваха около 2 литра и симптомите бяха като на заминали лагери на ел. маслена помпа. Та май пак нашенски ръчички :)
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

memorex

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от memorex » 29 Яну 2019 22:29

maestro75 написа: 29 Яну 2019 22:16
memorex написа: 29 Яну 2019 22:12 Кеш ли го е платил Боян и " стоката " стока ли е? w00t.gif
Няма значение дали е кеш или на лизинг. Колата, телефона, телевизора и ютията на жената все са стока.. tooth.gif ppp.gif
От тълковния речник:
Стока - Стоката е материално благо, продукт, произведен с цел задоволяване на определени нужди, потребности на хората в зависимост от техните вкусове и предпочитания, и което може да бъде продадено на пазара. :thumbsup:
Аз да не съм адвокат . tooth.gif

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от dimkaraganchev » 30 Яну 2019 00:07

boyanmt написа: 28 Яну 2019 16:56 Кусура и анкета да пускам blush.gif
Всички хвалят,превъзнасят автомобилите си...аз не смея да отида до Девня.. bash.gif
Върна ли се,ще я махам аз. Явно са ми сдали нещо дефектно(така почвам да мисля).
Не е нормално,да пътувам с лаптопа и кабела, че да чета и трия грешки,нали?
Нов автомобил е това...TOYOTA.. worthy.gif
Както и да е...дано другите колеги да нямат проблеми и да се радват на придобивките си.
Току-що се върнах от европейска обиколка с 20-годишната си Примера. И през ума ми не е минало, че ще ме остави на пътя... ppp.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от slowtraveler » 30 Яну 2019 08:12

Това, щото не си мислил как втори основен лагер ще задере, или пък клапана ще заседне и ще удари буталото, като същевременно ще строши разпределителен вал ppp.gif
ВСЯКА техника може да се повреди.. Е и? Особено пък за европейска обиколка вариантите за измъкване от ситуация има десетки...
Виж ако планираш пътешествие из едни по-южни, или югоизточни държави (нямам предвид съседни), които са доста безлюдни - там бих наблегнал много на подготовката...
Или пък не - г-н Дрехарски го доказа с дъртия опел :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от boyanmt » 30 Яну 2019 09:56

slowtraveler написа: 30 Яну 2019 08:12 Това, щото не си мислил как втори основен лагер ще задере, или пък клапана ще заседне и ще удари буталото, като същевременно ще строши разпределителен вал ppp.gif
ВСЯКА техника може да се повреди.. Е и? Особено пък за европейска обиколка вариантите за измъкване от ситуация има десетки...
Виж ако планираш пътешествие из едни по-южни, или югоизточни държави (нямам предвид съседни), които са доста безлюдни - там бих наблегнал много на подготовката...
Или пък не - г-н Дрехарски го доказа с дъртия опел :)
Предпочитам РАЗУМ пред АВАНТЮРИЗЪМ.
Чисто и просто,Равката остава пред имота,и предприемам пътуване с другата-НАДЕЖДНА кола! Не е сложно!

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Бихте ли пътували с Prius извън България?

Мнение от boyanmt » 30 Яну 2019 09:57

dimkaraganchev написа: 30 Яну 2019 00:07
boyanmt написа: 28 Яну 2019 16:56 Кусура и анкета да пускам blush.gif
Всички хвалят,превъзнасят автомобилите си...аз не смея да отида до Девня.. bash.gif
Върна ли се,ще я махам аз. Явно са ми сдали нещо дефектно(така почвам да мисля).
Не е нормално,да пътувам с лаптопа и кабела, че да чета и трия грешки,нали?
Нов автомобил е това...TOYOTA.. worthy.gif
Както и да е...дано другите колеги да нямат проблеми и да се радват на придобивките си.
Току-що се върнах от европейска обиколка с 20-годишната си Примера. И през ума ми не е минало, че ще ме остави на пътя... ppp.gif
Браво! :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: vfr800 и 30 госта