Странен шум при Приус 2011!

strahomen1
Мнения: 159
Регистриран на: 13 Яну 2013 19:49
Местоположение: Габрово
Получена  благодарност: 2 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от strahomen1 » 30 Окт 2018 10:13

Здравейте колеги!
От известно време забелязвам(чувам) по-скоро нещо различно в автомобила.При движение с ниска скорост когато се движи само на електромотор,и при отпускане на педала на газта при нормален режим,се чува едно по отчетливо виене от към двигателя.Не мога да преценя дали е от електромотор или от кутията.Шума се влияе от скоростта и натоварването,като съответно с малко се увеличава със скоростта.Изяснявам,че колата е на близо 500к км.Нормално е да се чуват все повече амортизирани неща,но просто скоро започна да се усеща това леко виене.Говорих с познат в Тойота,който каза да си карам и,че няма какво да се направи ако е нещо по електромотора и предаването на задвижването от него.
Та,въпросите са ми следните?:
1-Възможно ли е тези шумове да са от кутията,при условие,че не съм сменял маслото в нея и не знам на колко км е в момента.Имаше скоро коментирано за маслото какво да е и колко,но така и не останах с окончателно изяснени разбирания.Моля ,някой да даде по-сигурни данни и инфо! Интервали за смяна,спецификация на маслото!!!
2-Някой имал ли е подобен завишен шум от електромоторите и дали е стигнал до ясна и точна диагностика със конкретен резултат.И евентуално решаване на проблема ,като изключвам засега отговори от типа-купи си нови и няма да шумят!
Може на някой да му се стори глупаво,че се задълбавам в някакъв си шум,но аз си харесвам колата,дал съм не малка за мен сума за нея и искам да продължа да я карам и да и се радвам,като се старая да полагам грижи от които да съм спокоен,че не е станал някакъв проблем от нехайство и немърливост.Предстои ми смяна скоро на масла и филтри и искам да съм подготвен ако се наложи да подменя евентуално и маслото в кутията.
Благодаря предварително на всички отзовали се по проблема и дано стане полезна дискусия с компетентни мнения!
Carina 4AFE - 1994
Corolla 4EFE - 1998
Prius 2011
Forester 2.0XT - 2004

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от BOz » 30 Окт 2018 11:30

А ти сигурен ли си, че това не е звука от електромотора по време на регенерацията или ако караш само на ток? Характерен високочестотен звук. И просто сега да си му обърнал по-специално внимание.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от WoLF » 30 Окт 2018 11:32

Като я харесваш защо не си сменил маслото на кутията? Винете като каране на режим В с запален двигател ли е или по-различно?
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Чо :)
Мнения: 113
Регистриран на: 11 Юни 2011 18:57
Местоположение: София, Ямбол
Автомобил: Prius 4
Обратна връзка:

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от Чо :) » 30 Окт 2018 15:43

По инерция, на неутрална (N) има ли го?
На предната кола (Prius 2) подобен шум се оказа лагера на дясното колело.
Smile is Health rolleyes.gif Keep Smiling ... :D Усмихни се ... Животът е Хубав :thumbsup:

strahomen1
Мнения: 159
Регистриран на: 13 Яну 2013 19:49
Местоположение: Габрово
Получена  благодарност: 2 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от strahomen1 » 31 Окт 2018 11:02

BOz написа: 30 Окт 2018 11:30 А ти сигурен ли си, че това не е звука от електромотора по време на регенерацията или ако караш само на ток? Характерен високочестотен звук. И просто сега да си му обърнал по-специално внимание.
От както я карам обръщам внимание на всички звуци и точно заради това забелязах този от известно време.Да,характерен е,но не знам какъв би бил звука от кутията ако примерно маслото е много старо.
Carina 4AFE - 1994
Corolla 4EFE - 1998
Prius 2011
Forester 2.0XT - 2004

strahomen1
Мнения: 159
Регистриран на: 13 Яну 2013 19:49
Местоположение: Габрово
Получена  благодарност: 2 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от strahomen1 » 31 Окт 2018 11:10

WoLF написа: 30 Окт 2018 11:32 Като я харесваш защо не си сменил маслото на кутията? Винете като каране на режим В с запален двигател ли е или по-различно?
Когато я обслужвах за пръв път,държах да сменя каквото трябва,което ми казаха от сервиза.Казаха,няма ремъци,само двигателно масло,всички филтри и свещи!Евентуално и антифризите и двата!Никой не спомена за масло на кутията и понеже с тази кола нещата са малко по различни ,аз не настоявах,а се доверих!
Пак казвам,самия шум прилича на високочестотен ,както попита BOz,но не мога да съм сигурен,просто защото не знам как би шумяла E-CVT кутия с остаряло масло.А и нормално ли е да започва да шуми повече един електромотор при по дълга експолоатация??
Carina 4AFE - 1994
Corolla 4EFE - 1998
Prius 2011
Forester 2.0XT - 2004

strahomen1
Мнения: 159
Регистриран на: 13 Яну 2013 19:49
Местоположение: Габрово
Получена  благодарност: 2 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от strahomen1 » 31 Окт 2018 11:12

Чо :) написа: 30 Окт 2018 15:43 По инерция, на неутрална (N) има ли го?
На предната кола (Prius 2) подобен шум се оказа лагера на дясното колело.
Твърдо изключвам да е шум от от ходовата част!
Carina 4AFE - 1994
Corolla 4EFE - 1998
Prius 2011
Forester 2.0XT - 2004

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от BOz » 31 Окт 2018 12:59

strahomen1 написа: 31 Окт 2018 11:10 защото не знам как би шумяла E-CVT кутия с остаряло масло.
Въобще не ми се вярва да чуеш разлика от старо или ново масло.
Колегата не случайно те пита дали на Н въпросния шум пак го има, защото на Н кутията не регенерира. Отделно, че въпросния високочестотен шум се променя да кажем от силата, с която натискаш педала на спирачката (силата на регенериране). Съответно при отпускане на педала на газта ще е с една сила, ама като започнеш да натискаш педала на спирачката съответно се увеличава.
Ето тук може да добиеш лек ориентир за вида на шума от ел. двигателя:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от WoLF » 31 Окт 2018 19:18

Да разюмираме - като тролей ли ти звучи колата или звука е друг тип tooth.gif
Отделно поинтересувай се какво има и какво не колата, че от официалния сервиз няма да ти кажат нищо извън протокола си, включително относително важни неща...
ИзображениеИзображениеИзображение

strahomen1
Мнения: 159
Регистриран на: 13 Яну 2013 19:49
Местоположение: Габрово
Получена  благодарност: 2 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от strahomen1 » 01 Ное 2018 10:59

BOz написа: 31 Окт 2018 12:59
strahomen1 написа: 31 Окт 2018 11:10 защото не знам как би шумяла E-CVT кутия с остаряло масло.
Въобще не ми се вярва да чуеш разлика от старо или ново масло.
Колегата не случайно те пита дали на Н въпросния шум пак го има, защото на Н кутията не регенерира. Отделно, че въпросния високочестотен шум се променя да кажем от силата, с която натискаш педала на спирачката (силата на регенериране). Съответно при отпускане на педала на газта ще е с една сила, ама като започнеш да натискаш педала на спирачката съответно се увеличава.
Ето тук може да добиеш лек ориентир за вида на шума от ел. двигателя:
За шум от кутията предполагам само от мнения на хора,които споделят,че осезаемо утихва диференциал(визирам Хонда) при смяна на маслото.И от там просто търся логика,без да казвам нещо категорично.
За звука от клипа - ДА ,звука е подобен!Идеята на цялата тема беше,че звука стана осезаемо по-силен от обичайното с което бях свикнал последните месеци.И евентуално дали мога да очаквам скоро някакви проблеми заради това.След малко ще имам едно ходене около 200 км и ще пробвам и това с Н позицията.
Благодаря отново на BOz за клипа и правилния ориентир.
Carina 4AFE - 1994
Corolla 4EFE - 1998
Prius 2011
Forester 2.0XT - 2004

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от BOz » 01 Ное 2018 11:25

От моята практика съм установил две твърдо зависими и много често повтарящи се последици, чисто психологични, след закупуване на "нов" автомобил:
1. Започваш да чуваш звуци, които ги е имало и преди това, но не си им обърнал внимание до даден момент. В последствие тежестта върху въпросните "проблеми" изведнъж става много голяма.
2. Винаги колата нещо ѝ става и започва да върви "осезаемо" по-малко от преди няколко месеца, когато си я купил и започваш отново да търсиш проблеми.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

strahomen1
Мнения: 159
Регистриран на: 13 Яну 2013 19:49
Местоположение: Габрово
Получена  благодарност: 2 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от strahomen1 » 05 Ное 2018 12:50

BOz написа: 01 Ное 2018 11:25 От моята практика съм установил две твърдо зависими и много често повтарящи се последици, чисто психологични, след закупуване на "нов" автомобил:
1. Започваш да чуваш звуци, които ги е имало и преди това, но не си им обърнал внимание до даден момент. В последствие тежестта върху въпросните "проблеми" изведнъж става много голяма.
2. Винаги колата нещо ѝ става и започва да върви "осезаемо" по-малко от преди няколко месеца, когато си я купил и започваш отново да търсиш проблеми.
Разбрах ти намека!ПОчвам да си свиркам и само да наливам на бензиностанцията!
Carina 4AFE - 1994
Corolla 4EFE - 1998
Prius 2011
Forester 2.0XT - 2004

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от WoLF » 05 Ное 2018 22:15

Особено като ти обърнат внимание какво може да се развали и почваш да го чуваш, страшна параноя е tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
vlekov
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Сеп 2020 19:29
Местоположение: София
Автомобил: Prius XW30

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от vlekov » 17 Окт 2020 00:24

Съжалявам, че ще се получи малко "Holy thread resurrection" ама да използвам на колегата темата. Имам Приус тройка и при стартиране на ДВГ-то се получава някакво метално дрънчене (дрррррррррр...), като от дрънчащо гърне или тръба, или някакъв ламаринен щит, който се е откачил, обаче привидно всичко по изпускателната система е здраво закрепено. Влияе се от оборотите на ДВГ и не е постоянно, но не мога да го хвана точно в какви условия се появява/какво го предизвиква. Със сигурност се чува при първо палене, тогава е и най-отчетливо, но го забелязвам и при ускорение. Звукът не е ритмично повтарящ се (дрън-дрън-дрън-дрън), а си е точно дрънчене/ръмжене, като от някаква ламарина, която резонира. Много ме дразни. Някой ако се досеща какво би могло да бъде или за какво да гледаме с майстора, ако може да даде идеи :)
Благодаря предварително!
Need a pro?
www.vlekov.pro

IVOtuning
Мнения: 330
Регистриран на: 13 Авг 2006 22:37
Местоположение: Испания
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Странен шум при Приус 2011!

Мнение от IVOtuning » 18 Окт 2020 10:04

Най- вероятно е стержена на клапата за подгряване на антифриза на ауспуха

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта