Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Аватар
imthedevil
Мнения: 39
Регистриран на: 08 Май 2014 10:38
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis (2014)
Обратна връзка:

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от imthedevil » 17 Окт 2019 16:39

Здравейте,

Да си изплача душата тука (то за съжаление, други варианти не ми останаха). Миналата седмица реших да си закарам колата - Toyota Avensis 2014 (с която се сдобих преди няколко месеца) да и изперат салона, че беше безумно мръсен. След съответното чудене и препоръка от няколко човека, я закарах в Софавто (в Ст.Град, зад Зимния дворец). На другия ден, когато отидох да си я вземам, установих че тия мизерници, са ми съсипали лайсната на таблото под медиата (така и не разбрах, след като съм я закарал за пране на салон, за какъв чеп им е трябвало да пипат по таблото) с някакъв агресивен препарат:
Лайсна под медиата
Лайсна под медиата
avensis_laisna.jpg (1.52 MiB) Преглеждано 12275 пъти
Съответно, веднага направих рекламация пред човека, който ми я предаваше - той съответно снима проблема и каза, че след разговор с шефа ще ми се обади. Обади ли се? Не!
След като изчаках ден-два, да видя дали ще проима реакция, реших да им пиша на мейла, оставен в сайта точно за проблеми. Детайлно описах ситуацията, като приложих и снимка. Отразиха ли ме? Не!

Минах и през Тойота да питам може ли да се смени - каката гледа в някакви схеми и каза не. Лайсната била част едно цяло с медиата.

Та така - имайте едно на ум, ако решите да си водите колата там (и е по-нова и ви пука за интериора).

А иначе, ми казаха, че проблема можел частично да се оправи с някакво фолио - обаче, аз нямам никаква идея, нито от къде да взема такова, нито кой би могъл да ми го залепи. Та, нещо да препоръчате (проверено, разбира се)?
Последно промяна от Akima на 17 Окт 2019 18:30, променено общо 1 път.
Причина: Преместена е в правилния раздел!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2019 17:09

За съжаление явно са им кекави/капризни покритията - имах същият ефект на Авенсис (Т22)...
Появи се известно време след като изхвърлих ароматизаторите, дето ги бе сложил колегата... Точно на мястото, където би имало възможност да капне от ароматизатора - не смятам, че е случайност и съм убеден, че причината при мен бе точно такава... При теб не знам дали имаш ароматизатор в района, но може и потта от ръката (или някое по-активно мазило за ръце) да е свършило работата в този район...
Така, че не съм 100% убеден, че точно автомивката са виновни - може просто да са ударили един парцал и недобре залепеното покритие (с намалена адхезия) да се е повдигнало...
Не виждам добре от снимката, но ако е никелирано - не може ли да се демонтира и да се прати на фирмите, които възстановяват покритието на рефлекторите?
Или направо да се пръсне черно...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от mapamop » 17 Окт 2019 18:12

slowtraveler, ако беше "смръдливката" щеше да има следи и по лайсната/панелчето 59005. imthedevil, на теория може да занимаваш КЗП, ако автомобилът е личен. Един въпрос - това покритие на твърда люспа ли се движи/отделя или е като целофан - меко?
Ако е хром/твърдо - Slowtraveler e възможно да е прав, че е слабо покритие и вероятният изход е фирмата за възстановяване на рефлекторите.
Ако е меко като целофан/кожа/хартия/ципа - вероятно е препарат или са я натиснали и престъргали с някоя машина/маркуч. Под препарат - разбирай техните си препарати, химията за таблото която ползваш и СМРЪДЛИВКАТА ако е закачена на огледалото. Изходът вероятно е измиване със разредител и пребоядисване...
Гадното е че ще падне голямо разглобяване.
Запазил ли си си мейлите и касовата бележка за изпирането? - Ще ти трябват за КЗП, ако ще ги занимаваш...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2019 19:14

При мен имаше следа на локален участък само на единия детайл - явно другият е бил по-добре боядисан/наслоен.....
За битка с КЗП - според мен едва ли ще има полза и смисъл в случая - вероятно разходите за такъв цирк би бил повече от нова мултимедия... Но все пак човекът да си реши дали му се занимава, и дали има достатъчно документи - освен касова бележка, но и документирано, че детайлът е бил ОК преди автомивката (предполагам това ще бъде проблемът)..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от iovkito » 17 Окт 2019 19:50

Една пластмаса все ще се оправи. Не вярвам да струва повече от 10лв с фолио. Много драматизирате.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
imthedevil
Мнения: 39
Регистриран на: 08 Май 2014 10:38
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis (2014)
Обратна връзка:

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от imthedevil » 17 Окт 2019 21:26

@slowtraveler - ароматизатори не ползвам (в колата не се пуши, тъй че не виждам смисъл от тях; отделно, че не съм попаднал до сега на такъв, който да не смърди гадно). От потта на ръката, както и от кърпичките (които са едни и същи - такива за табло) с които бърша таблото го изключвам. Защо? Защото съм маниак на тема чистота и колата я чистя кажи речи всяка седмица по два пъти (поне отвътре). И най-малкото, ако при бърсане бях видял, че се получава такъв проблем, щях веднага да спра - не да тегля по цялата дължина на лайсната. Още повече, че преди да им я дам, лайсната си беше в перфектно здраве - имах някъде снимка от преди, но за съжаление съм я изтрил и не можах да я възстановя.

@mapamop - ще го огледам пак, но по-скоро клоня към определението с ципата. КЗП не мисля, че биха свършили работа - не са ми предоставяли касова бележка (за такава се сетих, чак като се прибрах вкъщи и някак си нямаше да има файда да се връщам обратно).

@iovkito - това е, което не ми е ясно - може ли повече разяснения какво точно е фолиото? Къде да го диря? И най-малкото - какво е нужно за да се "монтира" то - ако трябва да се сваля медиата, май ще пия една студена вода и ще ходя да ги храня и в някоя фб група (и ще си карам така)?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2019 21:50

imthedevil, навярно не ме разбра. Съвсем нямам намерение да те обвинявам и т.н....
Просто споделих личният опит... Това, че ти не си ползвал ароматизатор не значи, че предходния собственик не е ползвал.
При мен също слоят не 'шупна' от веднъж... Първо бях забелязал точица, но след това се разви доста бързо - вероятно на осмотична основа...
Затова на автомобилите си принципно не ползвам никаква химия по интериора... Изключвам млякото за кожа по кожените детайли...
Потта от ръцете също не е за изключване - виж колко теми има за отлюпени скоростни лостове... Аз се потя по изключение, но и аз съм забелязвал подобни отлюспвания в местата с най-чест контакт с кожата...
Затова предполагам, че е имало наченки, които са станали видими (или са се 'финализирали') по време на миенето...
Мен лично ме бе изумило как подпухна се отлепи като люспа участъка на моя Авенсис... Също бе гледан автомобил :)

P.S. при мен бе този детайл - рамката на въздуховода, а надолу панела не бе мръднал... За съжаление снимката не е хубава, ама преди 11г телефоните не бяха това, което са сега tongue.gif
avensis.jpg
avensis.jpg (691.39 KiB) Преглеждано 12205 пъти
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
imthedevil
Мнения: 39
Регистриран на: 08 Май 2014 10:38
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis (2014)
Обратна връзка:

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от imthedevil » 17 Окт 2019 21:59

@slowtraveler - аз не го приемам като обвинение. :) В крайна сметка, водим дискусия - а изясняването на неяснотите е неизбежна част от нея. А иначе за казаното от теб съм съгласен, по-скоро ми е трудно да приема, че процеса по "отлюпването" би станал от раз (все си мисля, че би трябвало да има някакво "предизвестие", че нещо се случва в тази зона).

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2019 23:19

Затова и споделям варианти - да се замислиш дали е имало 'сигнал'.... Не че проблем с адхезията не е нещо, което не може да се прояви внезапно - просто при слаба адхезия в даден момент слоевете се разслояват :)
Тези, които са се занимавали с бои знаят за начините за проверка на адхезия между слоевете - най-лесния и разпространен начин е на хубавата и безупречна повърхност се правят няколко паралелни драскотини, след което се правят още една серия драскотини, но под 90 градуса, така, че в средата да се получи поле от квадратчета... И гледаш дали са паднали част (и каква част) от квадратчетата.
И виждаш, че дори и перфектно красивата повърхност лесно би се разрушила при малко външно въздействие...
При пластмасите пък се намесва сериозно осмозата (особено при влагите - За съжаление в съвременното производство всичко е наместено така, че 'да се издържа точно толкова, колкото трябва при идеални условия...
На единият автомобил усетих някаква бабунка под скоростния лост (там, където са върховете на пръстите)... Помислих, че е мръсотия, и като се опитах да го изчистя, се оказа точно този декоративен филм... Там със сигурност не бе ползвана химия - само ръцете...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от urb » 18 Окт 2019 09:25

Аз поради тази причина си мия колите сам и отвън и отвътре. Нямам проблеми с лака, надрани детайли и т.н. Е не съм толкова добър и ефекта не е УАУ, но и не го търся. Иначе тази пластмаса ако се боядиса или облепи с фолио ще стане топ. Не се коси и за в бъдеще не си оставяй колата да ти я мият, перат и т.н.
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от iovkito » 18 Окт 2019 09:47

Аз досега не съм чул нещо хубаво за тези пранета. След това се усеща влага в купето и светещи лампички. Колегата да отиде при някого, който облепя детайли с фолио. Да свалят мултимедията, да облепят детайла и да си кара колата пак с кеф.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от mapamop » 18 Окт 2019 09:55

urb, +1 - На Астрата преди години ми избърсаха задното стъкло с кожената кърпа и ми "лъснаха" волана със силиконов спрей. Ефектът беше насран подгрев на задното стъкло на комбито, волан който се движеше "като жив" из ръцете ми. Едва не катастрофирах, заради хлъзгавият волан. От тогава, на оная мивка не стъпих повече, вътре в купето само прахосмукачка, стоя им на главите да ги гледам какво ще сътворят и си чистя/пера тапицериите и таблото сам - с четка за дрехи, гъби и съответната химия.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от slowtraveler » 18 Окт 2019 10:40

Винаги съм предупреждавал на автомивката да не ползват препарати по интериора и не съм имал проблем... Кавам им да минат с влажен парцал и толкова... Но не е невъзможно например да капне препарат за чистене на стъкла...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от mapamop » 18 Окт 2019 12:57

Мразя момента с обилно полятото табло и брутално омазнените стъкла от силиконовия спрей. Затова - никакви такива от мивкаджиите. Прахосмукачка, таблото и прозорците не се пипат. После пред гаража - спрей (пяна "антистатик") напръскан на мека кърпа за таблото, кърпички/препарат за прозорци и домакинска хартия. Смръдливката далеч от вентилацията (в момента е в краката на пасажера). Веднъж в годината, преди зимата всички стъкла с домакинска хартия и съвсем малко обезмаслител (без задното с подгрева - там много леко и внимателно с микрофибърна кърпа и вода). И това е - подгрева на Астрата изкара 3-4 години след прекърпването с онова вълшебното шишенце за 15 лева от "Конрад". И с Тойотата не мисля да правя компромиси с процедурата. Нови препарати се тестват по корите на багажника и долу на таблото по ръба под жабката (ако се увреди, да не ме възпалява като влезна всеки път).
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Келешите от Софавто (автомивка). Търси се и съвет.

Мнение от mapamop » 18 Окт 2019 13:05

imthedevil,
Между другото това също ти е възможно решение:
https://www.facebook.com/HydroTuningBG/
Давам ти пример с тази страница за идеята, в никакъв случай не казвам че трябва да са те. Не ги познавам, не им правя реклама, нямам представа за цени и т.н.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта