Проблем с бордовия компютър

Bobs'N

Проблем с бордовия компютър

Мнение от Bobs'N » 21 Окт 2005 21:58

Имам проблем с бордовия компютър на Avensis. От два дни съм собственик на Avensis 2.0 d-4d 2001g., и забелязах, че данните които изписва на дисплея компютъра относно разхода на гориво и други подобни данни са абсурдни. Говорих с моя приятел който ми я вкара от Австрия, но той не може да ми помогне в тоя случай. колата е била без акумулатор почти месец, и си е забравила и името даже. С големи мъки беше запалена, но после нямаше никакъв проблем, даже не се наложи да програмирам втория ключ и мастер-ключа заради имобилайзера. Само данните на борд-компа дето са абсурдни. Някой може ли да ми каже, дали има оправия на този проблем, без да се налага посещение на фирмения сервиз на ТOYOTA.

ALTEZZA
Мнения: 3672
Регистриран на: 10 Сеп 2004 20:19
Местоположение: Chicago

Мнение от ALTEZZA » 21 Окт 2005 22:31

Avensis не съм виждал, но преди да почнеш да чупиш и трошиш, провери дали си на правилните данни, дали е в мили или километри, също така дисплея сигурно показва само едно нещо и може да сменяш, например дали показва моментен разход, или общ разход или пък колко километра може да изминеш за оставастия бензин. не съм сигурен при теб как е, но знам че при Camryтaта сам виждал клиенти да се оплакват че цифрите са нереални, пак то е защото те са сменили какво да показва без да знаят.
->

Гост

Мнение от Гост » 22 Окт 2005 20:40

И моята показва нереален среден разход 4.7 л/100 извън града и 6.2 л/110 на градско (Авенсис 2003 1.8 бензин). Реално е 7 и 9.5. От сервиза казаха, че няма оправия. може би оставащите километри са горе-долу верни. Някой да има решение?

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Scott » 22 Окт 2005 22:41

Много е вероятно някой да се е опитвал да коригира показанието за изминатите километри и да е 'сернал' записаното в паметта. Ако е така има само едно решение - записване на коректни данни в сервиз.
BTW това за акумулатора е бошлаф работа, паметта е NVRAM.

Bobs'N

Мнение от Bobs'N » 23 Окт 2005 18:42

Благодаря за всички досегашни мнения. Проверил съм как са зададени настройките за показанията и са правилни: показва ги в километри, просто стойностите са много изкривени. Разбира се, че няма да "троша и чупя", все пак колата е моя, но ме интересуваше дали някой знае трикове как сам да си оправя настройките, например както има начин за прекодиране на имобилайзерите в ключовете. Може би е най-добре да посетя ТМ-Ауто сервиз за консултация по тоя въпрос.

Гост

Мнение от Гост » 24 Окт 2005 20:28

Това за изминатите километри е интересно, но ако ги е намалил трябва да показва по-голям разход, нали? А моята показва по-малък.

Аватар
punkara
Мнения: 1505
Регистриран на: 12 Сеп 2004 13:23
Местоположение: KP60/MA61

Мнение от punkara » 25 Окт 2005 22:40

Anonymous написа:Това за изминатите километри е интересно, но ако ги е намалил трябва да показва по-голям разход, нали? А моята показва по-малък.
ne e zdulzitelno! prosto ideyata e che PC-to e vednush hakvano s razni "podruchni" sistemi, i poradi tova e vuzmozno da se e oburkal i software-a vutre, i na tazi baza da ti dava takova otklonenie!
interesno e, kak kompiutura izchislyava razhoda, s kakva informaziya se zahranva?! Altezzov, imash li nyakakva ideya?
wacko.gif

ALTEZZA
Мнения: 3672
Регистриран на: 10 Сеп 2004 20:19
Местоположение: Chicago

Мнение от ALTEZZA » 25 Окт 2005 22:43

punkara написа:[
interesno e, kak kompiutura izchislyava razhoda, s kakva informaziya se zahranva?! Altezzov, imash li nyakakva ideya?
wacko.gif
mi chestno kazano ne, no ako se setia moga da se porazrovia da vidia dali moga da nameria niakakva informacia po vaprosa.
->

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Scott » 26 Окт 2005 22:56

punkara написа:interesno e, kak kompiutura izchislyava razhoda, s kakva informaziya se zahranva?! Altezzov, imash li nyakakva ideya?
'Чете' времената на инжекторите от картата на ЕКУ-то и умножава по дебита им. То затова и не е толкова точна показаната информация. Пробега и времето си ги има, за смятане на средните стойности. За оставащите километри взема и показанието за нивото на горивото, ама това е най-голямата измислица. biggrin.gif
Едно време на 'тръбозъбите' и 'варгалите' имаче турбинка с растеров преобразувател, дето показваше моментния разход. На старите баварци имаше вакуум-метър, показващ разреждането във всмукателния тракт, разграфен в литри на 100км.

Аватар
punkara
Мнения: 1505
Регистриран на: 12 Сеп 2004 13:23
Местоположение: KP60/MA61

Мнение от punkara » 27 Окт 2005 01:30

Scott написа:
punkara написа:interesno e, kak kompiutura izchislyava razhoda, s kakva informaziya se zahranva?! Altezzov, imash li nyakakva ideya?
'Чете' времената на инжекторите от картата на ЕКУ-то и умножава по дебита им. То затова и не е толкова точна показаната информация. Пробега и времето си ги има, за смятане на средните стойности. За оставащите километри взема и показанието за нивото на горивото, ама това е най-голямата измислица. biggrin.gif
Едно време на 'тръбозъбите' и 'варгалите' имаче турбинка с растеров преобразувател, дето показваше моментния разход. На старите баварци имаше вакуум-метър, показващ разреждането във всмукателния тракт, разграфен в литри на 100км.
sega vuprosa ostava: dali vhodyashtata informaziya e nevyarna, ili samiyat smyatasht "mozuk" burka formulata, poradi vunshni faktori, kato namalyavane na realnite probyagani kilometri?! wacko.gif

Гост

Мнение от Гост » 27 Окт 2005 17:45

punkara написа:sega vuprosa ostava: dali vhodyashtata informaziya e nevyarna, ili samiyat smyatasht "mozuk" burka formulata, poradi vunshni faktori, kato namalyavane na realnite probyagani kilometri?! wacko.gif
Ako priemem 4e nqkoj e 'pipal' pametta na kompa, naj-veroqtnoto obqsnenie e razmesteni ili gre6no zapisani parametri. T.e. informaciqta ot dat4icite e vqrna, no konstantite u4astva6ti v uravnenieto sa promeneni.

TATl
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Авг 2005 12:07
Обратна връзка:

Мнение от TATl » 28 Окт 2005 12:42

Пробвай да напълниш резервоара до горе и погледни какви стоиности ще ти изпише. Аз имах подобен проблем като купих моя авенсис, но след третия резервоар нещата влезнаха в час. Като я взех ми показваше някакъв измислен разход от 45л/100км. Постепенно нещата влязоха в час. Имай предвид, че компютъра се ресетва всеки път като зареждаш. Също така това не са точни цифри и аз не им вярвам. Най-точно ми като си засичам километража по изпитания стар начин. Успехи и ако не се оправят нещата те съветвам да отидеш в тойота - там ако се наложи ще ти го направят, но ще е по-скъпичко от колкото другите "майстори", които и хабер си нямат какво трябва да се направи.

bobs'n

Мнение от bobs'n » 01 Ное 2005 11:18

Мисля, че ТАТI позна най-точно проблема ми. Всичко се оправи след като напълних резервоара до горе. Данните за разхода се оказват верни с реалните с точност до 0,15л./100км. Просто съм се шашнал от това, че на място ми се почвяваха само чертички за моментният разход, а аз си мислех че трябва там да въведа нови параметри. След като напълних резервоара и е в движение вече всички данни са нормални, даже и за оставащите километри с това гориво. А навъртените километри се оказаха наистина 34156км. Благодаря за всички мнения... :thumbsup:

JuJuBa
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Юли 2018 19:59
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Avensis 2.2 D4D

Проблем с бордовия компютър

Мнение от JuJuBa » 12 Юли 2018 08:41

И аз да се включа в темата. И аз имам същия проблем като колегата, който е пуснал темата. Градско разход показва над 11 литра и от време на време моментен разход между 50 и 60 литра :). Сега заредих до горе резервоара и се надявам да се оправи, но ако не се оправи да отивам в тойота сервиз?

P.S. само да попитам борд компа малко муден ли е при вас - в смисъл като дадеш газ или пуснеш данните (моментен) ти се показват след 1-2 сек на борд компютъра?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Проблем с бордовия компютър

Мнение от slowtraveler » 12 Юли 2018 09:31

Май ще трябва да направя титла 'почетен археолог' :)
Какво очаквате да се оправи? Моментния Ви разход да не показва 50-60-99 литра?!
Да ви успокоя - това няма как да стане, защото това са верните показания...
Защо? Ами помислете малко и си спомнете сметките в основното училище :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], pminev и 135 госта