TPMS VERSO 2012 натам

pol
Мнения: 102
Регистриран на: 06 Авг 2005 19:03
Местоположение: Световрачене
Автомобил: Тойота Версо
Обратна връзка:

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от pol » 20 Мар 2022 21:14

Здравейте колеги. Собственик съм на Тойота Версо от две години ще стане вече. В началото ми светеше чека на гумите - преборих го - нагласих нещата както пише в упътването и нещата заспаха. Обаче в последствие на два пъти съм тотално разочарован он така наречената TPMS система в Тойотата, ако изобщо може да се нарече така.
Като начало ще кажа, че съм карал кола с истинска такава, която ми показваше нон стоп на таблото състоянието на гумите. Няма значение, реших, че са решили да не натоварват водача с излишна информация и ще пускат такава само когато има нужда. За съжаление, според мен Тойота тотално се е изложила в случая. След ръчно мерене на налягането в гумите преди година примерно установих, че предните са 1.7 вместо 2.4 колкото бях ги напомпил и настроил, задните някъда там и те !!!

Въпроса ми е : Не е ли тая система създадена да ти сигнализира, когато гумите спаднат под определено ниво. Това е излагация тотална според мен. Оттогава си помпам гумите редовно - последната изцепка от преди 3-4 дни беше предна дясна . 1,9, лява 2,2 - носеше ми надясно и това ми беше първото действие. Отново така наречената TPMS се скатаваше. Какви са вашите наблюдения - за мен това е пълен ташак !
Toyota Verso

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от BOz » 20 Мар 2022 21:19

На Тойота е малко афиф работата. Реално работи така като си я описал. При ресет хваща налягането на всяка гума и по спомен чака спад от 0.7 бара, за да светне. Което показва високата важност на налягането на гумите по време на ресет.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

xtratime
Мнения: 77
Регистриран на: 04 Мар 2014 06:41
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Auris Touring Sports Hy
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от xtratime » 21 Мар 2022 10:20

Привет.
Колега, нагласи си налягането на гумите(предни и задни) и след това ресетни системата. Така системата ще се настрои на зададеното от теб налягане. В момента най-вероятно, системата е настроена на много ниски налягания и това води до проблема, който описваш. Аз нямам проблеми със системата.
Toyota Yaris 1.3 VVTi 2003
Toyota Auris Touring sports 1.8 Hybrid 2016

pol
Мнения: 102
Регистриран на: 06 Авг 2005 19:03
Местоположение: Световрачене
Автомобил: Тойота Версо
Обратна връзка:

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от pol » 21 Мар 2022 11:59

Ми аз го написах, че съм направил точно това. Напомпах еднакво всички гуми и ресетнах системата. Веднага след покупката - някъде юли 2020. Проблема е, че тя си трае, дори и при сериозно спадане на налягането в тях - под 2 атмосфери, при напомпани 2.4 или 2.5 Годинаи кусур след това не светеше нищо, а гумите бяха примерно на 1.7-8.

Преди дни същата работа - предна дясна 1.9, лява 2.3 и си трае !?
Toyota Verso

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от BOz » 21 Мар 2022 13:27

pol написа: 21 Мар 2022 11:59 Преди дни същата работа - предна дясна 1.9, лява 2.3 и си трае !?
Ами трябва да знаеш как работи, за да може да се съобразиш с това.
Ако приемем, че сработва на 0.7 бара под ресет стойностите, може сам да си "нагласиш" светването на лампата на налягания, които ти искаш. Да, малко занимавка, ама не е кой знае какво.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

wizarda
Мнения: 89
Регистриран на: 01 Фев 2021 10:26
Местоположение: България
Автомобил: corolla e21 1.2t хечбек
Получена  благодарност: 5 пъти

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от wizarda » 21 Мар 2022 13:29

Предполагам, че са оставили голям толеранс, за да сигнализира основно при спукана гума, когато има бърза загуба на налягане.

Примерно, лятото ако едната страна е напечена, а другата на сянка съм мерил разлика в налягането 0.1-0.2 bar. При смяна в сезоните също има плавна промяна в налягането. Края на есента при смяна летни <> зимни, проверих и се оказа, че летните бяха на 2.1, а ги помпам на 2.5, без системата да сигнализира.

Сигурно знете, но все пак:

- Според книжката, спукана гума ако се ремонтира със спрея после трябва да се смени датчика.
- налягането се настройва на студени гуми. Ако са карани >1км. се загряват и ще са с повишено налягане.

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от WoLF » 21 Мар 2022 14:51

Смяна се защото се наблъсква със сместта.
Разликата в налягането е минимална, но все пак трябва да се следва някаква база.
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Чо :)
Мнения: 113
Регистриран на: 11 Юни 2011 18:57
Местоположение: София, Ямбол
Автомобил: Prius 4
Обратна връзка:

TPMS VERSO 2012 натам

Мнение от Чо :) » 30 Мар 2022 09:24

Ако наистина сработва на -0.7 от нулирането. То излиза, че трябва да се напомпат на 2.8, да се нулират и при падане на 2.0 да сигнализира.

Аз лично си взех два комплекта (отделни джанти) от Алиекспрес. Ползвах такъв и за предната кола, която нямаше TPMS.
Показва налягане и температура на всяка гума.
Smart-Car-TPMS-Tire-Pressure-Monitoring-System-Solar-Power-Digital-TMPS-LCD-Display-USB-Auto-Security.jpg_640x640.jpg
Smart-Car-TPMS-Tire-Pressure-Monitoring-System-Solar-Power-Digital-TMPS-LCD-Display-USB-Auto-Security.jpg_640x640.jpg (43.09 KiB) Преглеждано 2493 пъти
Вече са по 50-60 лв коплект 4 датчика с приемник и доставка.
(Вече има и по-модерни с Bluetooth варианти за към телефона или към модерна охранителна система.)
Smile is Health rolleyes.gif Keep Smiling ... :D Усмихни се ... Животът е Хубав :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта