Авенсис Т22 - вибрации при движение

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 28 Дек 2020 16:45

Ами като беше свален двигателя ги огледах всички - нищо не се виде... Не знам, както се пее в една песен "лека-полека нещата отиват към бой" - днес разглобих цялата предница и инспектирах задницата, ще подменя много неща, но нито едно от тях не е логично да е причина за това поведение. Все пак натоварих гумите с джантите и ги занесох на гумаджия. Обясних подробно какъв ми е проблема, половин час гледане, мерене, пак гледане, пак мерене... всичко изглежда добре, мамка му! Утре ще разпилея полуоските и ще ги кача на струг да им видя биенето, ще сменя всички накрайници, шарнири, биалети и тампони на носачи и ще видя пак... Отделно съм набелязал дискове и накладки както отпред така и отзад и отзад има два носача за смяна...ако пак има биене ще изчакам кутията да умре :D

Аватар
mapamop
Мнения: 4053
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 285 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от mapamop » 28 Дек 2020 18:57

При мен (Т25, 1.8 бензин, 2005) имаше вибрация на празен ход и се чуваше как вибрират гърнетата отпред и ламаринката, която го играе топлинен екран първото гърне да не нагрява пода.
Братовчеда като сменяха предният мост, го свалиха още веднъж и смениха един кръгъл тампон отпред на двигателя. Обясниха ми за тампона че имал ролята да пречи на двигателя да се завърти по оста си, когато подавам газ. Визуално тампона беше здрав, обаче като го усукаха със щангата вътре част от "ребрата" му бяха скъсани. Беше най-евтината част която си купих - 36 лева. След това вибрациите ги нямаше, и още ги няма.
Не казвам че е той, но ако ще хвърляш пак мотора на земята го провери.
Ето го как изглеждаше, при теб май изглежда подобно:
thumb.jpg
thumb.jpg (10.31 KiB) Преглеждано 2005 пъти
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 28 Дек 2020 21:56

На празен ход да, но при мен на празен ход няма вибрации. При теб са се усещали вибрации когато колата е в покой и двигателя работи на празен ход, тоя тампон е нормално да го причини това, междудругото изпълняващите тая функция тампони са два, като на всички японски автомобили... При мен вибрациите са в движение, силно изразени при ускорение и по-слабо изразени когато колата се движи, а двигателя работи на празен ход и все повече ме навежда една мисъл, че отиваме на диференциал щот си спомням, че източих кофти масло от скоростната кутия, когато го сменях... Всъщност това ме интересуваше - дали има някакъв характерен проблем при кутиите или друго, което може да причини това? Щото, например, ако колата беше нещо от ваген групата 98-04г с двигател 1.6i и имах тоя проблем хич нямаше да питам :D :D :D

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 29 Дек 2020 22:39

Ами... все тампон по предницата и задницата е сменен, одеве казах - дискове, накладки, биалети, както и предни лагери главини барабар с висящия лагер на полуоската. Оставете това ами и мира не ми даде Ufer дето настояваше за гуми/джанти, та свалих от друга кола джантите с гумите и ги сложих - без ефект... Оказа се, че тука сме имали некъв голям спец по Тойота, много голям, най-големия, пряк наследник на Сакичи Тойода (нищо че се казва Февзи tooth.gif tooth.gif tooth.gif ) та тоя тигър сподели следния опит - някой път блокирали синхронизаторите на кутията и така въртяла не което трябва и затова тресяло някой път на 2-ра, 3-та, 4-та или комбинации между тях... Някой срещал ли е нещо подобно?

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 30 Дек 2020 16:17

Много труд! Адмирации! А иначе настоявах за гуми/джанти, защото при огромна част от случаите те са причината и понеже сподели, че вибрациите са под 80 км/ч, те насочих и към задната ос. Ако бяха над 120 км/ч, щях да ти кажа да се съсредоточиш към предната ос. Всичко това при положение че гуми/джанти са виновни. Но нищо не казваш за амортисьорите - и те могат да бъдат коварни: хем изглеждат добре, хем са пълни с малки номерца. Сега явно имаш друга дилема - скоростната кутия. Всичко, което се върти и има някаква степен на износване, може да предизвика вибрации. На практика при предно предаване всяко едно "трептене" (мотор, ск. кутия, полуоски) се предава през кормилните щанги и на волана. Отделно комбинацията между тези "трептения" и гранични луфтове в лагери, дискове, шарнири, тампони... може да предизвика подобни вибрации. Преди няколко дена споменах динамичното балансиране! То помага доста често в такива случаи. При идеални гуми, джанти и амортисьори посредством тежести, определени от машината, се компенсират тези гранични луфтове, които имат свойството понякога да се наслагват при някаква скорост... :thumbsup:

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 30 Дек 2020 19:31

Абе под сурдинка ще си призная, че ако не бях благословен с приятел, който има магазин за авточасти и ми дава частите на доставна цена, нямаше да съм толкова смел tooth.gif

handel
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Фев 2017 15:41
Местоположение: София

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от handel » 06 Яну 2021 19:45

В крайна сметка някой намерили от къде е тая вибрация? :)

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 07 Яну 2021 11:35

Колегата май ще трябва да включи "миксера", т.е да почне всичко отначало... :D

petkata
Мнения: 108
Регистриран на: 30 Юли 2019 08:19
Местоположение: хасково
Автомобил: рав 4 XA30 1az fe

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от petkata » 07 Яну 2021 16:57

Четох по нагоре че си проверявал вътрешните карета, как ги провери, вдигал ли си колата на подемник да провериш за биене в полуоските. Случвало ми се е същото с вътрешно каре на друга марка автомобил имаше вибрации и никакво тракане при завиване.
Toyota Rav4 XA30 1az fe

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от tora » 08 Яну 2021 06:30

petkata написа: 07 Яну 2021 16:57 Четох по нагоре
Друго не остана да е сменял, ще стигне и до полуоските най-накрая.

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 31 Яну 2021 19:08

Аве...нямам обяснение! Проблема изчезна след като смених задните амортисьори unsure.gif

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 01 Фев 2021 11:14

Е, аз на 30. декември какво ти казах за задната ос, а тя включва и амортисьорите... Ще трябва да черпиш! drunk.gif

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 01 Фев 2021 12:14

Дааа, спомних си това, затова и инспектирах отзад и установих десния изпуснал амортисьор... Но все пак не мога да си представя като как не изцяло изпуснал един амортисьор ще докара проблем със симптоми 1 към 1 на износено вътрешно каре unsure.gif

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 01 Фев 2021 12:47

Защото всичко е система! Когато в една система един единствен елемент излезе, макар и частично, от функция, това може да предизвика някъде проблем. При една кола се усеща, при друга не. Така че ако приемате съвети, при биене под 80 км/ч обикновено се търси причината по задното окачване, при скорост над 120 км/ч - по предното. Между тях двете - трудно е да се каже предварително! Като казвам обикновено, това не означава задължително, просто първо се проверява там и се търсят най-простите и евтини решения. За скъпите си има майстори... :D Това, което пиша за скоростите, вероятно няма да го намерите в някое упътване, а е плод на дългогодишен опит... :thumbsup:

handel
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Фев 2017 15:41
Местоположение: София

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от handel » 02 Фев 2021 19:12

А мога да споделя друго, сменил съм и полуските и нищо, верига и суленоиди и квото се сетиш. Амортисьори само не съм хаха макар да съм минавал на машина за амортисьори и кривата е супер. И според мен не е от тях защото тресе има някакъв резонанс и ако не се движиш между 2000 и3000 оборота и след това затихва. Тресе ето се усеща като клане при същите тези обороти. Ако караш с 80км под 2000об не се усеща вибрация. Но върнеш ли на 2ра и 3та над 2000об пак се клати.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], niyata и 31 госта