Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Аватар
nikentce
Мнения: 27
Регистриран на: 28 Яну 2013 15:20
Местоположение: София
Автомобил: Rav4, 2007, 2.0 бензин

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от nikentce » 24 Сеп 2020 12:58

Здравейте колеги,
Тъй като за пръв път се качвам на този автомобил и до сега не съм го проучвал много, имам няколко въпроса към вас, които карате такъв:
1) Пред скоростния лост в дъното на конзолата има три празни гнезда за бутони, както и четири такива отстрани на волана, където са регулациите за осветеност на таблото и нивото на фаровете. Какви екстри ми липсват и кои от тях биха могли да се добавят допълнително? Едната със сигурност е подгрев на седалките. Друга може би е бутон за ESP? И какво още има като възможности при тази кола?
2) При даване на контакт - на дисплейчето се изписва VSC AWD check. VSC трябва да е Vihacle Stability Control - т.е. ESP, което по спецификации го дават, че се вгражда серийно в тази кола. Пробвах обаче да изкарам колата от контрол и нито замига някаква светлинка, нито по някакъв начин се усети намеса на такава система. Възможно ли е да нямам, или по-скоро е неизправност, която трябва да бъде отстранена. Ако е неизправност - не трябва ли да свети някаква светлинка, че системата не функционира?
3) Над таблото до предното стъкло има две много странни изпъкнали джаджи, които приличат на някакви датчици, но колата няма нито автоматични фарове, нито автоматични чистачки(т.е. не е сензор за дъжд ). Някаква идея какво са?
4) Колата загрява на максимум изключително бързо - буквално за няколко минути и няма и 1 км. движение. В началото си мислех да няма проблем с термостат или датчик, но няма никакви индикации за такава нередност. Човекът, който до момента я е притежавал от нова твърди, че при поръчката на автомобила са му го предложили като екстра - допълнително монтирана система за бързо загряване на антифриза, както и за по-бързо охлаждане при включване на климатика. Честно казано не бях чувал за такова нещо - единствено съм чувал за различни варианти за предварителен подгрев на антифриза преди палене на двигателя, но не и за много бързо загряване след палене. Предлагала ли се е наистина тогава фабрично такъв род екстра? Колата е купувана от представителство на Toyota в Чехия.

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от gimara » 24 Сеп 2020 14:30

От темата с ръководства си свалете Ръководство на потребителя и ще си отговорите на въпросите.
nikentce написа: 24 Сеп 2020 12:58 но колата няма нито автоматични фарове, нито автоматични чистачки
Може би има климатроник.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от slowtraveler » 24 Сеп 2020 14:41

nikentce написа: 24 Сеп 2020 12:58 Пробвах обаче да изкарам колата от контрол и нито замига някаква светлинка, нито по някакъв начин се усети намеса на такава система.
Нямам спомен как бе точно на РАВ-ката, но доколкото си спомням - нищо не си мига при поднасяне - системата сработва за част от секундата и толкова...
А при сухо време е мноооого трудно да накараш да ти примига ТС (дори невъзможно) - все пак се включва 4х4 и при толкова маломощен автомобил е почти невъзможно да превъртиш гуми...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от biro » 24 Сеп 2020 21:10

4) колата загрява бързо. Нормално в тая жега. Все пак ни държиш в неведение какво гориво използва. Ако е ядрено даже бавно загрява tooth.gif
Това с липсващите бутони си го има на всеки автомобил. Там можеш да си сложиш бутони за допълнително добавени системи. И на мойта кола има такива гнезда макар да е най-отдолу в ценовата листа.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
nikentce
Мнения: 27
Регистриран на: 28 Яну 2013 15:20
Местоположение: София
Автомобил: Rav4, 2007, 2.0 бензин

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от nikentce » 25 Сеп 2020 16:57

Ще опитам с един пост да коментирам всички отзиви.
Бензинка е колата. Ако беше дизел - каквито и системи да има за подпомагане няма начин как да загрява за няколко минути, но дори и за бензин това е най-бързо загряващия автомобил, който съм карал, което е чудесно предвид, че живея в планината :). Не е жега - сутрин паля на 10-12 гр. външна температура, така че не е от това.
Колата има климатроник - даже е двузонов, т.е. това е температурен датчик за климатроника, така ли? Свалих ръководството за 2007-ма, но там не ги намерих посочени.
В ръководството обаче намерих бутончетата(екстрите), които ми липсват пред скоростния лост - отопление на седалките, асистент за спускане по наклон и нагревател за чистачките на предното стъкло. Не намерих обаче какви други може да има на конзолката отляво на волана, освен контролерите за светлините - в ръководството е показан целият модул под наименование: Instrument panel light control dial, но не са посочени по отделно бутончетата.
Относно ЕSP-то, или ТC, това е система, която не се задейства само при превъртане на предните гуми при рязко потегляне, за да има значение колко ти е мощен мотора, а цялостно когато системата разпознае разлика във въртенето на някое от 4-те колела, което се случва и при поднасяне в завой. Всъщност аз точно това направих - преднамерено поднесох задницата в завой на запрашена настилка и никаква реакция от колата, нито корекция на оборотите на мотора, нито активиране на спирачки на някое от колелата, нито лампа на таблото. На всички други коли, които съм карал тази ситема се активира при доста по-леки изваждания от "равновесие", та затова си мисля да нямам бъг. В ръководството е описано, че при активиране на системата трябва да мига въпросната количка с s-образни линии, както и да се усещат ABS-a и намаляването на оборотите на мотора. Колата е кажи-речи нова - стара е на години, но е на 24 000 реални километри гаражна, та ме съмнява системата да е излязла от строя, но се питам дали въобще я има. Дали по VIN код може да се извади някде онлайн? Ако я има, това че няма бутон за изключване е много тъпо, защото какво правим при заораване в сняг или кал? При всяко подаване на газ и превъртане на гумите моторът ще "умира". Вярно, че е RAV, a не Land Cruiser, aма все пак е SUV.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от slowtraveler » 25 Сеп 2020 18:23

nikentce написа: 25 Сеп 2020 16:57 Относно ЕSP-то, или ТC, това е система, която не се задейства само при превъртане на предните гуми при рязко потегляне, за да има значение колко ти е мощен мотора, а цялостно когато системата разпознае разлика във въртенето на някое от 4-те колела, което се случва и при поднасяне в завой.
Смесваш двете системи... ТС задейства само при превъртане на гуми (не задължително предни), докато ЕСП (VSC) задества при поднасяне... Да, двете системи работят съвместно, но изпълняват различни задачи... Едното - осигурява/намалява превъртането на гумите, а второто отговаря за курсовата устойчивост.
Първото съм го виждал да мига с 'пързалящата се кола', докато второто - не (не е невъзможно да мига и то, но обикновено е 'хванало' колата за част от секундата и след това отново е преминало в спящ режим)... И често работи толкова 'меко', че за да го усетиш, трябва да си го изключил....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mgrigorov
Мнения: 151
Регистриран на: 09 Сеп 2017 19:16
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA20 2.0vvti/LPG

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от mgrigorov » 30 Сеп 2020 17:17

Щом живееш в планината намери една поляна и на нея пробвай да буксуваш. При мен като буксува започва да примигва лампата и да пищи.

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Rav4 2006-2007 - въпроси от нов потребител

Мнение от vodafon » 15 Окт 2020 23:38

най-добре пищи на заключено 4х4 и хлъзгав терен.
Под климатроника трябва да има седалки-отопрение, подгревател на чистачки, и система за спускане под-наклон.
Отляво до копчето за таблото и реглажа на фарове аз имам само допълнителната печка за мотора и измивалка на фаровете.
двете пъпки на таблото са светлинни сензори, виж имаш ли надпис auto на лоста за фарове.
Ако нямаш... най-вероятно караш събирана от няколко други кола. Причините са за тебе...
ПП Провери airbags ако трябва надникни дали ги има , питай в сервиз

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта