Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от veso_hds » 18 Апр 2020 15:17

То за това човекът си остана с първия пост,вие му взехте акъла. w00t.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Bat Jorko » 18 Апр 2020 16:20

Revenger написа: 18 Апр 2020 10:19 Бат Жоре, зареждането на климатика пък защо? Ако климатикът си работи добре, нека поне с него да не се занимава колегата.
А и като гледам колко неща си му препоръчал да смени и като знам колко пъти цената на резервните части е по-висока от фабрично вложените, май-май щеше да му излезе по-евтино да си беше купил нов автомобил, отколкото да следва препоръките ти... :D
Привет!

Благодаря за коментара! С риск да разводним малко темата на колегата ето какво мисля по въпроса.

От 2012-а година притежавам същия модел Тойота с разлика единствено купето (комби в моя случай) и годината на производство (2005-а). Преди това съм имал други марки, всички купувани втора употреба и проблема с подръжката на такъв вид автомобил ми е доста добре познат. wacko.gif

Колегата иска да състави списък какво може да се направи по кола втора употреба след закупуването. По начина по който пита предполагам, че пъроначалните му намерения не са да се повози половин - една година и после да се отърве от нея с минимални разходи.

Изходното положение е, че по-добри от ФАБРИЧНО вложените в автомобила части НЯМА. Нещо не е ли явно счупено, не се пипа. Влезнат ли афтермаркет частите ставаш абонат. Никой не може да каже дали предишния собственик вече не е започнал със смяната на фабрично вложените части.

Първа точка е общ преглед на колата - визуално, на стенд и на компютър.

Визуалното е за окачването, евентуални течове, стареещи гумени елементи - маншони, тампони, спирачни маркучи и т.н., състоянието на изпускателния тракт, дискове, накладки и т.н..

Стенда е за спирачките, в т.ч. ръчната и амортисьорите. Защо акцентирам на ръчната спирачка (на този модел) съм обяснил в по-горния ми пост. Не е необходимо да караш години със едва хващаща ръчна и дрънчащ спирачен апарат за да разбереш, че има счупен елемент на ръчната спирачка. tooth.gif Амотрисьорите макар и много бавно, влошават състоянието си. Изключвам случая на директно изпуснал. Разпечатката от стенда дава много добра представа в какво състояние се намират. Ако са слезли под 30-40 % и при положение, че не планираме скорошна раздяла с колата е добра да се сменят. Инвестиция в сигурност и въпрос на личен избор.

Четенето на компютъра за грешки е ясно защо има смисъл да се направи. Ако колата е купена от търговец най-вероятно компютъра е изчистен от грешки, но все пак не пречи едно четене.

Втора точка са консумативите.

Масло и филтри не се коментира. Маслото аз лично сменям на ПОЛОВИНАТА километри които производителя дава като пробег. Причината е почти изцяло градския цикъл на експолатация в моя случай. Спирачната течност е добре да се сменя през 2-3 години. Не бих сменил масло в скоростна кутия и хидравлична течност. За антифриза нямам мнение.

Относно фреона си струва една смяна при новозакупен автомобил. Първо се вкарва точното количество, второ се изхвърлят замърсяванията отложени в системата по време на работа. Да не пропускаме и факта, че завареното количество фреон в системата също дава информация за състоянието й. Едно на ум за твърде изгодни оферти. Фреона стана много скъп заради еко норми и някои майстори се изкушават да слагат отработен фреон от други източници, които са доста по-евтини но и доста по-некачествени.

За свещите имам особено мнение. Установил съм, че по-добри от НАЙ-ОБИКНОВЕНИТЕ за съответния двигател закупени от ОФИЦИАЛЕН ДИЛЪР на Тойота няма. Бих сменил свещите без оглед състоянието и вида на актуалните свещи в двигателя.

Темата за профилактичната смяна на ремъци, ролки и водна помпа е безкрайна. Ще се въздържа от мнение. В този случай от полза може да бъде сервизната история - правена ли е смяна и кога. Този двигател има интересен хидравличен успокоител (цилиндър с бутало) в контура на ремъка, който при мен беше изпуснал незнайно кога и за щастие проблем от това нямаше.

Не стои така въпроса за проблема с буталата на този двигател и високия разход на масло. Промените по буталата са въведени в двигателите вграждани в Авенсис произведени след м. август 2005-а година. Затова препоръчах следене за разход на масло. Стискам палци колегата да се размине с този ремонт!!! :thumbsup:

Бонус идея - полиране на фаровете. Безсмислено е да се инвестира в скъпо струващи, кратко живеещи силно светещи крушки. punk.gif

Пожелавам на всички светли празници и бъдете здрави!

Поздрави,
Георги

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Bat Jorko » 18 Апр 2020 16:47

veso_hds написа: 18 Апр 2020 15:17 То за това човекът си остана с първия пост,вие му взехте акъла. w00t.gif
Да, разликата между лекарството и отровата е дозата! :D

Искрено се надявам колегата да извлече полезната за себе си информация от тази тема и да не предозира. :thumbsup:

Форумите са за това - някой иска информация, някой дава. "Имунитета" как да се чете форум без странични ефекти не се придобива бързо. Ползите обаче са безспорни. tongue.gif

Аватар
Revenger
Мнения: 830
Регистриран на: 27 Яну 2020 21:25
Местоположение: In the middle of nowhere
Автомобил: Toyota Aygo, 2017

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Revenger » 18 Апр 2020 17:36

Бат Жоре, по принцип си прав, но повече от 99% от написаното от теб по-горе се прави преди закупуване на кола втора употреба.
Не вярвам някой преди такава покупка да не се консултира със специалист (най-добре в сервиз с включена диагностика) или поне да не е покарал малко колата.
Тогава всички тези описани от теб неща неминуемо щяха да изскочат - че има проблем със спирачките, че ръчната не хваща и т.н. и т.н.
Всъщност на тази кола след покупка задължителна е само смяната на моторното масло и филтрите.
Жив и здрав бъди и светли празници за теб и всички около теб!

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Bat Jorko » 18 Апр 2020 18:20

Revenger написа: 18 Апр 2020 17:36 Бат Жоре, по принцип си прав, но повече от 99% от написаното от теб по-горе се прави преди закупуване на кола втора употреба.
Не вярвам някой преди такава покупка да не се консултира със специалист (най-добре в сервиз с включена диагностика) или поне да не е покарал малко колата.
Тогава всички тези описани от теб неща неминуемо щяха да изскочат - че има проблем със спирачките, че ръчната не хваща и т.н. и т.н.
Всъщност на тази кола след покупка задължителна е само смяната на моторното масло и филтрите.
Жив и здрав бъди и светли празници за теб и всички около теб!
Няма спор по въпроса! :D

Все пак се опитах да се придържам към заглавието на темата - Пълно обслужване след покупка за изряден автомобил! :thumbsup:

А иначе и аз със задоволство мога да споделя, че освен смяна на консумативи, два пъти рециклиране на стартер, съединител и няколко пъти биалетки и тампони на задното окачване друго по тази кола не съм правил. Да чукна на дърво. tooth.gif

П.П. Пропуснах и байпаса на изгорелия нагревател на втората ламбда сонда. rolleyes.gif

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от dimkaraganchev » 18 Апр 2020 21:56

Revenger написа: 18 Апр 2020 10:19 Бат Жоре, зареждането на климатика пък защо? Ако климатикът си работи добре, нека поне с него да не се занимава колегата....
Задължително се прави проверка на климатика, дори и да охлажда зверски. На едната ми кола беше така, като я купих. Охлажда перфектно, ама масло йок. ppp.gif

Аватар
Revenger
Мнения: 830
Регистриран на: 27 Яну 2020 21:25
Местоположение: In the middle of nowhere
Автомобил: Toyota Aygo, 2017

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Revenger » 18 Апр 2020 22:22

За кое масло става въпрос?
Ако е това, което се добавя към фреона, доколкото съм запознат, климатикът не охлажда добре, камо ли зверски.
Най-малкото защото компресорът ще работи затруднено, ако въобще може да работи ... :D


Аватар
Revenger
Мнения: 830
Регистриран на: 27 Яну 2020 21:25
Местоположение: In the middle of nowhere
Автомобил: Toyota Aygo, 2017

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Revenger » 18 Апр 2020 23:03

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%B7% ... 0%B0%D1%82.
offtopic.gif
Всъщност навярно подтекста е дали съм запознат от собствен опит. Не, не съм имал такъв случай, но не е трудно човек да съобрази, че няма как система, в която има триещи се метални части да работи пълноценно без смазването им, стига въобще да започне да работи.

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от dimkaraganchev » 20 Апр 2020 15:49

Ами, явно ти си запознат, пък аз говоря от собствен опит.... ppp.gif

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Bat Jorko » 20 Апр 2020 17:50

"Фреона" освен фреон трябва да съдържа подходящото масло за този вид агрегати и луминисцентен агент който свети (жълто) при осветяване със специална светлина за хващане на течове.

Маслото е за смазване буталата на компресора.

Много е важно точното количество. При по-малко фреон не охлажда достатъчно, при повече фреон се товари компресора.

Пълненето на фреон на машина има и друга полза - по време на теста след пълнене се гледа на манометрите и за правилното функциониране на автоматиката на системата. Някъде мерят и с термометър температурата на влизащия в купето въздух, която трябва да е в определени граници.

Аватар
Revenger
Мнения: 830
Регистриран на: 27 Яну 2020 21:25
Местоположение: In the middle of nowhere
Автомобил: Toyota Aygo, 2017

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Revenger » 20 Апр 2020 18:32

dimkaraganchev написа: 20 Апр 2020 15:49 Ами, явно ти си запознат, пък аз говоря от собствен опит.... ppp.gif
Супер, тогава сподели как установи, че "охлажда перфектно, ама масло йок".

memorex

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от memorex » 20 Апр 2020 18:32


Според мен няма проблем да охлажда с недостатъчно количество масло защото охлаждането е свързано с хл.агент,НО въпроса е за колко дълго .И затова за да не стане БАУ ,щото при купуване и кратък тест на климатика,ако въобще купуваче се сети, може и да е ОК.
От друга страна ,теча на масло би трябвало да е видим ,а и при теч на масло има и теч на ХА и обратно.Има и вариант при който доливаме ХА за да не стане на въпрос ама по някаква причина маслото дали е ОК не ни интересува.
Профилактиката на с-та е задължителна на определен период,както и запускането през определен интервал от време на климатика.Накои си карат на включен и заима и лете . :thumbsup:

Аватар
Revenger
Мнения: 830
Регистриран на: 27 Яну 2020 21:25
Местоположение: In the middle of nowhere
Автомобил: Toyota Aygo, 2017

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от Revenger » 20 Апр 2020 19:08

Всъщност има проблем климатичната система да е с недостатъчно количество масло (хеле пък с "масло йок"), защото това неминуемо бързо ще износи компресора и охлаждането в никакъв случай няма да е "перфектно". Освен това, ако охлаждането наистина е перфектно, за мен е малко странно собственикът да тръгне да търси някакви дефекти, а при търсенето им изведнъж да установи, че "масло йок".

memorex

Пълно обслужване след покупка на автомобил - Какво трябва да сменя, за да бъде изряден автомобилът?

Мнение от memorex » 20 Апр 2020 19:49

Ами сам си си отговорил на въпросите.Аз не мога да добавя нищо.Ние нали по принцип сме на страната на купувача /новия колега/. :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта