Paraffin

Аватар
mapamop
Мнения: 4050
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 284 пъти

Paraffin

Мнение от mapamop » 25 Ное 2019 13:52

На единият от последните линкове си пишеше, че Paraffin е по-скоро нарицателно. Поради липсата на какъвто и да е стандарт, "рецептата" може да варира сериозно в състава си, според държавата и производителя. В общи линии всичко което прочетох е че Premium или бездимния, с дълго и ярко горене, съдържа И керосин. Докато евтинията - не. В нашите магазни, това което се продава е терпентин и нафтови дестилати (класическата газ, тази от снимката на Акима). Има и такава която е на основата на разни химии от групата на разредителите + малко нафтови дестилати (втората не става за Опела tooth.gif ). Но и двете са по-близо до американският "стандарт" - базирани са на Liquid candle wax (парафини, нафтови дестилати, терпентин, и т.н.). Но дори и в Англия явно има няколко вида "стандартен" парафин..
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Paraffin

Мнение от ufer » 27 Ное 2019 09:54

Миналия месец пробвах тази новата газ (минерален терпентин) за освобождаване на спечени сегменти (предполагаеми). Цяла седмица го преточвах и като че ли помогна малко, но не съм сигурен. Не можах да намеря старата газ (жълта на цвят - сегашната е по-скоро прозрачна). След този експеримент малко се повиши компресията, но не толкова, колкото се надявах. Иначе след запалване на двигателя имаше половин час(!) димна завеса като на военно учение и после след 20-ина км се изчисти. След това правих и две процедури с Ксадо спрей. Един господ знае дали е свършил някаква работа, но така или иначе ще свалям глава и ще хвърля един поглед на буталата...

Аватар
mapamop
Мнения: 4050
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 284 пъти

Paraffin

Мнение от mapamop » 27 Ное 2019 10:39

ufer написа: 27 Ное 2019 09:54 Иначе след запалване на двигателя имаше половин час(!) димна завеса като на военно учение
Освен че самата газ е склонна да дими, не съм сигурен че е успяла да разтвори нещо от нагарите. Предполагам че димният ефект е от самата газ. Дори и да е отмила/разрушила някакви нагари ме съмнява, че катализатора и/или DPF-a са ги инкасирали всички тези отпадъци.
Навремето за Опела, ми я хвалеха единствено че помагала за водата в горивото, да можела да изгори. За сваляне на разхода или почистване, мисля че няма да замени специализираната химия (ако и тя работи изобщо).

За "старата" трябва да попитам - преди 2-3 години я бях набарал в селският магазин на Николово - зелени стъклени шишета, 1л. с оная ш*баната за изваждане бяла капачка, дето е набита и се вади с отвертката и порядъчно оливане и смрад, когато излезе.
ufer написа: 27 Ное 2019 09:54 така или иначе ще свалям глава и ще хвърля един поглед на буталатa
Малиий.... голям филм те чака. Успех и дано се разминеш само с пари за химия. Онези моите в Англия няколко пъти натъртиха за Liqui Moly.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Paraffin

Мнение от ufer » 28 Ное 2019 09:30

Аз този филм съм го гледал, пък сега се налага и да го режисирам. :D А това с химията просто го правих, за да отхвърля елементарните симптоми, преди да се хвърля в кладенеца със студената вода, че и времето става хладно... :santa:

Аватар
Revenger
Мнения: 830
Регистриран на: 27 Яну 2020 21:25
Местоположение: In the middle of nowhere
Автомобил: Toyota Aygo, 2017

Paraffin

Мнение от Revenger » 21 Апр 2020 19:07

ufer написа: 21 Ное 2019 09:47 Везните се накланят към светилната газ,
Не е светилната газ, защото в случая под paraffin в Англия се разбира керосин, а той има значително по-ниска пламна температура от светилната газ, както и значително по-малък вискозитет.

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Paraffin

Мнение от ufer » 22 Апр 2020 08:24

И аз не знам вече, терминологията така е омешана (парафин, керосин, терпентин...). Така че използвам старата газ за газени лампи. Лошото е, че вече старата газ вече е нова и не съм сигурен дали има същите качества. Във всеки случай след като направих 5-6 промивки с газ, купена от железарията в махалата, така или иначе се наложи да вадя буталата и специално каналите на сегментите бяха изчистени до блясък, но не и челата на буталата, които си бяха запазили нагара. Аз не мога да кажа какъв нагар е имало в каналите, но излязоха чисти. Друг е въпросът, че сега ще слагам нови бутала... :D

Аватар
mapamop
Мнения: 4050
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 284 пъти

Paraffin

Мнение от mapamop » 22 Апр 2020 08:28

Имаше ли ефект по клапаните?
Доколкото се сещам, и те правят нагар.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Paraffin

Мнение от ufer » 22 Апр 2020 08:35

Бих казал по-скоро не, защото те де факто не бяха киснати и имаха според мен обичаен лек нагар. Аз вече съм ги изчистил и притрил в леглата и почвам полека-лека да събирам мотора. Но тая корона ми изяде няколко месеца, пък и докато не мине тая карантина, нищо не мога да правя в гаража заради "лоши очи"... :D

Аватар
mapamop
Мнения: 4050
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 284 пъти

Paraffin

Мнение от mapamop » 22 Апр 2020 09:32

Т.е. единствено ефекта е бил върху каналите на сегментите и никъде другаде.
За второто - ако гаража е само и единствено твой,няма друг човек около теб, и е затворен не съм сигурен дали някой може да се заяде за нещо с теб. Така или иначе си сам, на собствен "терен", който не попада в графата "обществено достъпно място". И не правиш нищо потенциално опасно (освен ако не вариш разни запалителни смеси, в тенджера на котлона), за твоето и общественото здраве. Друг е въпросът, дали имаш налични всички нужни части.
В крайната ситуация "съпругата ти е бясна от загубата на доходи, и те е изгонила да живееш в гаража, поради липса на друго место за пребиваване". Имал съм и такъв случай с познат - след като се пенсионира и му спаднаха доходите драстично, "благоверната змия" го изгони да живее в гаража заедно с "Лада"-та, за да не е "на улицата".
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Paraffin

Мнение от ufer » 22 Апр 2020 09:42

Ползвам гараж под наем, има и комшии, затова действам внимателно... Частите вече са осигурени и действам бавно и тъжно... А промивките с газ ги уважавам още от едно време, защото това е най-елементарното, което човек може да направи, ако има съмнения около разход на масло, компресия и др. подобни удоволствия... При мен проблемът дойде от пробив между маслената магистрала и гарнитурата на главата, отделно ключовете на сегментите се бяха наредили почти до един в една вертикална линия (това се случва нерядко при много мотори), което също води до спад на компресията. И в края на краищата дойдох до творческото решение с нови бутала и сегменти без шлайф на цилиндрите... :thumbsup:

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Paraffin

Мнение от ufer » 22 Апр 2020 13:49

mapamop написа: 22 Апр 2020 08:28 Имаше ли ефект по клапаните?
А ето снимка на главата. Виждат се клапаните на 4-ти цилиндър, където гарнитурата беше се предала...
head.jpg
head.jpg (396.22 KiB) Преглеждано 2828 пъти

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта