Странно отваряне на въздушни възглавници

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от мехаННика » 02 Сеп 2018 16:56

Странна логика..Прекъснат ти е кабела в седалката защото си 150 литров ъъ..юнак, и получаваш страничен удар. И системата ти обтяга колана и отваря модула за коленете, примерно. Вместо да светне лампа и да отидеш да се смени или поправи каквото е нужно. Safety first, brainiac second, както казваха в едно предаване.

Аватар
terzievtoyota
Мнения: 28
Регистриран на: 27 Яну 2018 13:24
Местоположение: Варна
Автомобил: Тойота Корола 1.6 109 к.с 2003

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от terzievtoyota » 02 Сеп 2018 17:16

BOz, не бях се замислял, но звучи логично. Все пак говорим за възглавници - все едната трябва да отвори 😁

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от slowtraveler » 02 Сеп 2018 17:38

BOz написа: 02 Сеп 2018 16:07 Това не е валидно за системата на въздушните възглавници.
Сигурен ли си в това твърдение...
Откачаш възглавница - системата не знае каква е точно причината (общо я знае - генерира кода какво е 'чула', но не и конкретната причина за това състояние) - окъсил модул, демонтирана възглавница и т.н. и т.н.. И решава да гръмне ей тъй?!! Ами ако възглавницата е изместена в момента? Ако датчик е повреден?
Доколкото съм чел - лампата означава ДЕАКТИВИРАНА система. А тя светва при всеки дори и малък дефект. Също както АБС/ЕСП и т.н... Да, единия датчик дава проблем, ама не работи цялата система...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от dimkaraganchev » 02 Сеп 2018 18:59

slowtraveler написа: 01 Сеп 2018 13:33 Предпочиташ да ти се строши главата, ако както си стоиш на светофара някой те удари челно (или странично)?!!!
Както писах преди няколко мнения - въпрос на приоритети - на някои хора им е по-важна тенекията отколкото собствената глава..
Между другото - точно както теб мислеше една състудентка за коланите - 'за какво ми е в града - то се кара бавно'... Докато не усети удар с 30км/ч без колан (като пасажер).. От тогава - първа си слага колана в колата tooth.gif
При такива скорости коланът е напълно достатъчен. Възглавници в тези случаи въобще не са ми необходими. Приказвайте си, не ми пречите. ppp.gif Но ако ми се случи някоя възглавница да ми се задейства в подобни ситуации, направо съм я изхвърлил. На мен убийци в личната кола не ми трябват.
YoKK написа: 02 Сеп 2018 08:38 Доколкото съм запознат, кампанията за подмяна на пиропатрона е за автомобили след 2006г. Просто, при положение, че Королата е 2003г няма смисъл да се тича по тази писта...
Това просто не е вярно. Алмерата на съпругата ми е 2003г и също е оборудвана с възглавници на Takata. Смениха и пиропатрона на пасажерския еърбег напълно безплатно.

YoKK
Мнения: 184
Регистриран на: 09 Мар 2017 06:50
Местоположение: Plovdiv

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от YoKK » 02 Сеп 2018 19:11

Хубаво е първо да се запознаеш със сервизнте кампании на различните марки коли и тогава да коментираш, нали?!

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от dimkaraganchev » 02 Сеп 2018 19:13

А за какво да се запознавам с нещо, след като ти казвам факти. Чети си ги ти. И се прави на всезнайко... ppp.gif

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от BOz » 02 Сеп 2018 21:56

slowtraveler написа: 02 Сеп 2018 17:38 Сигурен ли си в това твърдение...
Да.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от slowtraveler » 03 Сеп 2018 08:40

BOz,
https://www.yourmechanic.com/article/wh ... ncer-cates
dimkaraganchev написа: 02 Сеп 2018 18:59 При такива скорости коланът е напълно достатъчен.
Да, ако се удряш в стена...
Обаче имаш ли гаранция, че някой няма да се удари в теб със 150км/ч дори докато си спрял с автомобила ?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от boyanmt » 03 Сеп 2018 10:14

А дали ще задейства завесата или който и да е ейрбег,ако си в статично положение,и автомобила е запален,ами ако е загасен?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от slowtraveler » 03 Сеп 2018 10:27

Виж тестовете при страничен удар - задействат се..
Ако е загасен - не...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от BOz » 03 Сеп 2018 11:50

slowtraveler написа: 03 Сеп 2018 08:40 BOz,
https://www.yourmechanic.com/article/wh ... ncer-cates
Измислена статия от някой си. Не ме грее. И ти може да я напишеш с твоята позиция към този момент. И механика...
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от slowtraveler » 03 Сеп 2018 12:17

Целта ми съвсем не е била да те 'грея' - твой проблем си е дали да вярваш на информацията и дали да включиш мозъка си...
Исках само да подскажа на колегите как стоят нещата...
Алтернативата е твоята приказка... Можеш ли да дадеш каквото и да е доказателство в потвърждение на твоята теза?!! Например да си прочетеш дори книжката на колата и да видиш какво пише там?!
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от BOz » 03 Сеп 2018 12:31

Аз мога да ти дам пример, абсолютно личен, с автомобил, който го бракувах преди месец заради катастрофа и цената му, и финансово неизгодната позиция, която го прати за рециклиране.
Със светеща лампа на възглавниците поради причина, ако искаш да ти обясня, не не виждам нужда, което не попречи да се отворят възглавниците и системата да реагира адекватно, въпреки 20-те си години.
Както казах - никой няма да допусне да спре тази система заради нещо, което не работи по нея. Съвсем леко се замисли.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от slowtraveler » 03 Сеп 2018 12:47

До тук - само приказки...
Никой няма да допусне работа на системата и евентуално 'внезапно сработване' (което е вероятно при повредена система), след като вече си е вързал гащите със светнала лампа и МНОГО страници в ръководството, където ясно пишат - светне ли - незабавно се обърни към сервиза... Особено при сработили вече част от възглавниците...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Странно отваряне на въздушни възглавници

Мнение от BOz » 03 Сеп 2018 13:28

slowtraveler написа: 03 Сеп 2018 12:47 До тук - само приказки...
Никой няма да допусне работа на системата и евентуално 'внезапно сработване' (което е вероятно при повредена система), след като вече си е вързал гащите със светнала лампа и МНОГО страници в ръководството, където ясно пишат - светне ли - незабавно се обърни към сервиза... Особено при сработили вече част от възглавниците...
За едно си прав - че пише светне ли, веднага в сервиза.
И за какво внезапно сработване говориш? Пример - системата засича, че ти липсва лява странична възглавница. Всичко друго си е наред и тя е в състояние да работи. Млатиш се централно, а дори и странично. Викаш системата няма да се пробва да ти отвори възглавниците, защото липсвала някаква странична такава?
Просто за информация - на моя Фиат, който го бракувах съвсем скоро, имаше проблем в централата, защото имаше класически проблем малко преди това. Радиаторчето на парното протича точно върху централата на въздушните възглавници. Съответно централата се наводнява и често дефектира. Заради това нещо бяха изгнили няколко пина на буксата. Един от пиновете, който не се възстанови (според централата) отговаряше за натягането на десния колан. Аз възстанових каквото можах, но явно съпротивлението на този колан излизаше извън рамките на това, което очаква системата и светеше грешка за този колан. Така колата се караше последните 6 месеца.
За нещастие, след поредната глупост на шофьорите по пътя, колата се блъсна в един друг и най-важното от всичко е, че не само сработи коректно, а сработи и колана, за който имаше записана грешка. => Системата се пробва да активира компонентите, за които очевидно има грешка, а не ги изключва и тях от общото уравнение. А и това е абсолютно логично действие.
И знам за много случаи за сработване на въздушната възглавница след като си е светила за някоя друга аномалия.

За да не сработи въпросната система, то трябва грешката да е много голяма, която да пречи на системата да се ориентира за състоянието на колата - да кажем липса на сигнал от вътрешния главен сензор за ускорение. Та въпросната система отново сработва и при липса на второстепенните сензори за ускорение, обикновено прикачени около радиатора отпред да кажем - отново потвърдено с друг автомобил, след като отново му възстановявахме системата след подобен нелеп инцидент и гръмнали преди това възглавници от "нищото".
При една марка автомобили, когато въпросния сензор на гредата отпред засече събитие, същия компонент трябва да се подмени с "нов", за да сработи. Ако не го смениш - ти дава, че е "умрял" и това е.
И точно това е типичен пример, доказвайки, че системата работи при всички случаи, когато има възможност да се "ориентира". И пак сработи вече при истински удар, а не от куче, което беше "изхвърлил" въпросния сензор отпред от строя и съответно изкарващ система извън строя, индикирано чрез съответната лампа.

За това дай ти един пример, при който системата е работила, а само един компонент от нея е бил извън строя и след събитие да не е сработила въобще. За да не станат обратните приказки в обратна посока, както сам ги нарече.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта